A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei III. kötet - A Balaton környékének társadalmi földrajza. 1. rész: A Balaton-mellék történelme (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1913)

4. szakasz. A Balaton és vidéke a történeti korban. 1. rész: A Balaton a történeti korban / Makay Béla - I. rész. A magyarok bejöveteléig - I. fejezet. Őskor és római korszak

Őskor és római korszak. 47 Ha volt is Kiskomárom vidékén római vicus, vagy talán mansio, az semmi­esetre sem lehetett Valcum. Valcum Fenék-puszta helyén állott. Bármennyire is hasonlítson e név a „pont. Vlcae“-ra, nem ettől vette a nevét sem a város, sem pedig a tó, mert az már két­ségtelen, hogy a Balaton a rómaiak idejében, sőt talán már jóval előbb is, a „Pelso“ némelyek szerint a „Peiso“ néven volt ismeretes. Nem kell okot keresnünk a név hasonlóságában sem : mert a névhasonlóság nagy távolságokban is előfordul a római útitáblákon. Ismerünk Pannóniában két Arrabot (Körmend, Győr), ugyanannyi Bassianis vagy Bassianat (Sárvár, Petrovci) és Mursella vagy Mersellat (Marczaltő, Petrijevci), több MP távolságban feküdt névrokonától, anélkül azonban, hogy a két Arrabo vagy Arrabonat kivéve, melyek ugyanegy folyó : a Rába (Arrabo) partján feküdtek, valami közelebbi összefüggést lehetne következtetni nevük azonosságából. 3. ábra. Római emlékkő darabja. Találtam Fenék-pusztán 1892-ben. Tehát Valcum vagy Valco hasonlósága a „pont. Vlcae“ névvel, nem vezetheti félre még a könnyenhívő geográfust sem, ha az Itinerarium Antoninit csak egyetlen egyszer is átlapozta. De most vegyük fel ismét a történelemnek elejtett fonalát. Maximianus 310-ben, Maxentius 312-ben nem természetes halállal múlnak ki a Constantinnal szemben vesztett ütközetük után. Időközben (311.) elhal Galerius is. Ezután Constantinus-nak már csak egy augustus vetélytársa maradt : Licinius. De a hatalom elnyeréséért, az egyedül uralkodás dicsőségéért mindenre képes augustus nem ismer semmi akadályt czéljai elérésénél. Megsemmisít mindenkit, akitől félni oka van. így — míg ő maga a frankok ellen indul — Liciniust felbiz­tatja, hogy Maximianus Caesart semmisítse meg. Ezután már csak két ura van az óriási nagy római birodalomnak : Constan­tinus és ennek sógora, Licinius. Az előbbi a birodalom nyugati részét, az utóbbi a keletit kormányozta, e szerint tehát Licinust uralta a két pannoniai provinczia is.

Next

/
Oldalképek
Tartalom