A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei II. kötet - A Balaton tónak és partjainak biologiája. 1. rész: A Balaton faunája, 2. rész: A Balaton flórája (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1897-1903)

Entz Géza - Brancsik Károly - Daday Jenő - Francé Rezső - Lovassy Sándor - Méhely Lajos - Rátz István - Szigethy Károly - Vángel Jenő: A Balaton faunája

232 .4 ves. NEM. Botaurus STEPH. 45. Botaurus stellaris L. (Bölömbika.) A nagy nádasokban tartózkodik. A Kis-Balatonon tavasztól nyár végéig min­den nagyobb nádasból hallatszik «ü-prum -ja, magát a madarat azonban ritkábban látjuk, mert nappal a sűrűben rejtó'zik s csak felzavarva kel szárnyra. NEM. A r d e a L. 46. Ar de a miaut a L. (Kis gém.) Tavasztól ó'szig az egész Balaton minden nádszegélyében feltalálható, a hol fészkel is. 47. Ardca comata PALL. (Üstökös gém.) A Kis-Balaton füzeseiben kisebb telepekben s rendesen a vakvarjuval közös tanyán fészkel. Fészkei arezmagasságban vannak. Az 1891. évi ornithologiai excursio nagyon meggyérítette itt őket, azóta még máig csak 2—3 pár fészkel. 48. Ardea garzetta L. (Kis kócsag.) A hazai gémfajok között állandóan a legritkább a Balatonon. A Kis-Balatonon is, a hol valamennyi magyarországi gémfaj rendes és közönséges jelenség, e fajból csak egy két példány mutatkozik. Fészkelő pár 1891. óta alig-alig vehető észre. Én 1892-ben, a mikor IIOMEYER SÁNDOR, német ornithologussal jártam itt, szedtem utoljára tojásait, melyeket HOMEYER el is vitt. Azóta, a lefolyt 1893 -94. években nem találtam fészkét. A vakvarjuval s az üstökös gémmel szokott közös tanyán fészkelni. 49. Ardea alba L. (Nagy kócsag.) Ezen, hazánkban is már nagyon megritkult szép madárfajnak a Kis-Balaton még ma is valódi Eldorádója; van időszak, a mikor nem múlik el perez anélkül, hogy ne látnók. Kora tavaszszal nagy csapatokban állít be s egyedei a belső tük­rök szélén gázolnak. Fehér szinök már messziről észrevehetővé teszi s gémszerű görbe nyakukról ültökben is megkülönböztetjük a szintén csapatosan gázoló kana­las gémektől. Repülve egészen a nagy gémekre emlékeztet. A nagy avas nádban fészkel; /\ alakra megtöri néhány szomszédos nádszál derekát s ezek tetejére építi fészkét, a mely szálas embernek arezmagasságába esik. Az egyes fészkek nem nagy távolságban vannak egymástól s így egy-egy nádrészlet kócsagtanya gyanánt vehető A tanya alapításakor sűrűn járnak a nád fölött, meg akkor is, a mikor fiaik vannak s így a kócsagtanya holléte könnyen felfedezhető. Bejutni azonban nem mindig lehet, mert az ilyen helyeken rendesen sem csónakkal sem gyalog­szerivel nem lehet járni. A nád kései égetései sok kárt tesz bennük. Úgy vettem észre, hogy a melyek a leégett tanyán már letojtak, azok nem költenek az évben újra; ellenben a még tojásrakásra képes raj máshol új tanyát alapít. Igen elva­dítva a somogyi Nagy-Berekbe telepednek át s ott költenek, de a következő év ismét a kevésbbé zaklatott Kis-Balatonon telepíti meg őket.

Next

/
Oldalképek
Tartalom