A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet - A Balatonnak és környékének fizikai földrajza. 1. rész: A Balaton környékének földrajzi leírása, orografiája és geologiája. Függelék: A Balatonmellék palaeontológiája 2. kötet (Kiadja a Magyar Földrajzi Társaság Balaton-Bizottsága. Budapest, 1912)
Frech Frigyes: A werfeni rétegek vezérkövületei és pótlékok a cassiani és raibli rétegek kagylósmeszének, valamint a rhaetiai dachsteini mész és dachsteini (fő-)dolomit faunájához
27 A werfeni rétegek vezér kövület ei. Termőhelye: A Pseudomonotis (Prospondylus) hinnitidea gyakori az alsó campili rétegekben (b), azaz a hidegkúti vörös homokkőben és ritka a csopaki szürkészöld márgákban. Pseudomonotis (Prospondylus) squamosa n. sp. (IV. tábla, 5., 6. ábra.) ? Pseudomonotis sp. Bn N.ER-nél Jahrb. k. k. Reichsanstalt 1898, XV. tábla, 8. ábra. A Pseudomonotis hinnitidea BITTNER-fajjal rokon formák és a Prospondylus Liebeanus között az egyetlen különbség a bal (szabad) teknő mellső fülének erősebb letagólásában gyökerezik. A vastag héjnak pikkelyes, radiális bordáiból és esetleges tüskéiből álló díszítése hasonló. Az idősebb Pseudomonotis inaequicostata-tó\ a Pseudomonotis squamosa a fülek fejlődésében különbözik: a Pseudomonotis squamosd-n a hátsó fül nagyobb, a mellső kisebb, mint Pseudomonotis innaequicostatá n. 1 A Pseudomonotis squamosa, a mely egy Bokharából, a felső werfeni rétegekből származó alakkal azonos, a Pseudomonotis hinnitidea fiatalabb mutáczióját tárja elénk, s ettől a) háromszoros, söt négyszeres nagyságával, b) és mellső, valamint hátsó oldalán tömöttebb és finomabb bordázatéval különbözik; a héj közepe, ellentétben a Pseudomonotis hinnitideá-va\, radiális bordázat nélkül van. Termőhelyei: a) Csopak az alsó campili rétegek mészpadjai, a tirolites márga feküjében (LÓCZY LAJOS szőllőjében). Jobbára rosszul megmaradt négy példány, ezek között egy nagy alak. b) Az Iszkahegy tirolites-márgája (komag típusos kifejlődésben). c) A tirolites-márgákban Csopakon két bal teknőt gyűjtötttem, a melyek úgy nagyságra, mint alakra megegyeznek a Pseudomonotis squamosd-va\ (IV. tábla, 5 ábra); ezek hátul kevésbbé tömötten bordázottak és a Pseudomonotis inaequicostata BENECKE fajra emlékeztetnek. 2 Sajnos, hogy a rossz megmaradás semmiféle biztos meghatározást nem enged meg. Különösen érdekes a Pseudomonotis squamosa összehasonlítása a valamennyire hasonló korú Pseudomonotis Jwanowi BITTN. fajjal, a mely a Dél-Ussuri vidék alsótriászából 3 való, Kelet-Szibériából (IV. tábla, 7. ábra). Mindkét faj kerülete, miként ezt az egyik BITTNER-féle darab kópiája mutatja, pontosan azonos: sőt a rosszul megmaradt magyar példányok rekonstrukcziója számára a jól megmaradt ázsiai darabbal való összehasonlítás fontosnak bizonyult. A különbség egyedül a radiális bordák csekélyebb erősségében nyilvánul. A Pecten discites var. microtis BITTN. változatlan alakban kíséri a nagy Pseudomonotis-fajt Kelet-Ázsiában és Magyarországban. Az összehasonlítás azt mutatja, hogy — hasonlóan mint a Pseudomonotis ochotica — a Pseudomonotis és az Entolium idősebb képviselői is világszerte el voltak terjedve. 1 De megmarad az a lehetőség, hogy ezek a különbségek eltérő megmaradásukban gyökereznek ; ez esetben fajomat ismét egyesíteni kellene. 2 V. ö. BITTNER id. h. Jahrb. 1898, XV. tábla, 5. ábra. 3 B ITTNER : Versteinerungen aus den Triasablagerungen des Süd-Ussuri-Gebietes in der ostsibirischen Küstenprovinz; Mém. du Comité Geol. vol. VII. No. 4. 1899.