Egy új együttműködés kezdete; Az 1622. évi soproni koronázó országgyűlés - Annales Archivi Soproniensis 1. (Sopron-Budapest, 2014)

Dominkovits Péter - Katona Csaba: A Magyar Királyság egy fontos 17. századi országgyűlése. Egy meghatározó esztendő Sopron város aranykorából (Szerkesztői előszó)

Dominkovits Péter—Katona Csaba Meglepő és a rendezők számára fölöttébb megtisztelő, hogy a konferen­cia hírére többen jelezték: amennyiben az előadásokból kötet készülne, úgy diplomáciatörténeti, illetve a diétához kötődő várostörténeti tanulmányokkal szeretnék e kiadvány tartalmát gazdagítani. A soproni országgyűlések nem­zetközi diplomáciai vonatkozásairól már több publikáció megjelent, ugyan­akkor egy-egy külföldi követ jelentéseinek szisztematikus vizsgálata, közzété­tele még az elkövetkező kutatások feladatát jelentette és jelenti. így nagy öröm volt számunkra, hogy Molnár Antal (Római Magyar Történeti Inté- zet/MTA BTK TTI) a korabeli szentszéki diplomácia alapvetését is elvégző, forrásközléssel ellátott nagy tanulmányát e kötet számára ajánlotta fel. A szerző a tanulmány függelékeként a nápolyi arisztokrata családból származó Carlo Caraffa nuncius diplomáciai jelentéseit, illetve a szentszéki diplomácia e tárgykörben keletkezett forrásait, így közöttük a pápai követ Eleonóra csá­szárné magyar királynévá koronázásáról készült jelentését is publikálta (Nr. 11.). Marti Tibor (MTA BTK TTI) az 1617 és 1624 között Bécsben rendes követként tevékenykedő Iñigo Vélez de Guevara y Tassis, Oñate grófja urá­hoz, IV. Fülöp spanyol királyhoz, valamint az Államtanács titkárához, Juan de Cirizához írt jelentéseinek soproni diétára vonatkozó részleteit tette köz­zé. Szorosan az 1622. évi soproni országgyűléshez kötődik Sopron szabad királyi város új címere, a rendszerváltás idején oly sok vitát kiváltott címer­bővítő adomány. A vita áttekintését, a címer elemzését, a címertervben Lack- ner Kristóf szerepének hipotetikus, de meggyőzően indokolt felvetését köve­tően Tóth Gergely (MTA BTK TTI) közzé tette a címerbővítő adománylevél latin nyelvű szövegét és annak szakszerű magyar fordítását. Kelemen István (Soproni Múzeum) pedig a Soproni Múzeum 1622. és 1625. évi diétákhoz kapcsolódó tárgyi emlékeit gyűjtötte össze és fontos korrekciókat téve, szak­szerű tárgyleírásokkal publikálta. Sajnos két előadó tanulmánya végül nem került e kötetbe. Abban a reményben, hogy az elkövetkező időben e dolgo­zatok is elkészülhetnek, a Tisztelt Olvasó figyelmét két érintkező tárgykörű munkára híjuk fel. Az elmúlt évtizedben megújított koronázótemplomot Nemes András immáron több kiadást megért kis kötete mutatja be,6 7 míg Sopron város Bethlen Gábor-kori politikai helyzetéről a korábbi szakiroda- lom összefoglalásával és új források feltárásával, a Magyar Nemzeti Levéltár Bethlen Gábor évfordulóra kiadott katalógusában olvasható friss tanul­mány. 6 Nemes András: A soproni ferences—bencés templom és kolostor. H. n. [Sopron], 20112. 7 Dominkovits Péter —H. Németh István: Bethlen Gábor 1619—1621. évi hadjárata és Sopron. In: „Bethlen Gábor és kora”. Katalógus a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, 12

Next

/
Oldalképek
Tartalom