Egy új együttműködés kezdete; Az 1622. évi soproni koronázó országgyűlés - Annales Archivi Soproniensis 1. (Sopron-Budapest, 2014)

Dominkovits Péter - Katona Csaba: A Magyar Királyság egy fontos 17. századi országgyűlése. Egy meghatározó esztendő Sopron város aranykorából (Szerkesztői előszó)

A kötet fent jelzett tematikai bővülése nyomán Pálffy Géza, a MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport vezetője8 — a téma kiemelkedő koronázás-történeti jelentőségére, valamint kutatócsoportja több tagjának a konferencián és a kötetben való akítv szerepvállalására tekintettel — a közös kiadás lehetőségét vetette fel. Hálás köszönet neki és Fodor Pál igazgató úr­nak (MTA BTK TTI), hogy ez az együttműködés sikeresen megvalósult. Itt szeretnénk megköszönni a Nemzeti Kulturális Alap Közgyűjteményi Kollé­giumának, az MTA BTK TTI „Lendület” Szent Korona Kutatócsoport által elnyert „Lendület” kutatási projektnek (2012—2017), a Soproni Tudós Társa­ságnak a kötet megjelentetésének pénzügyi támogatását, valamint Kiss Melin­dának (Soproni Múzeum) az igényes borító tervezését, Dominkovitsné Szakács Anitának (MNL GyMSM SL) több német nyelvű összefoglaló fordítását, illetve Radek József ügyvezető igazgató úrnak és a Palada Nyomda és Kiadó Kft-nek gondos nyomdai munkáját. A tanulmányokat egységes jegyzeteléssel, nem a szerzők nevének ABC- sorrendjében, hanem tematikus blokkokba rendezve, az általunk leghelye­sebbnek ítélt sorrendben közöljük. Valamennyi írás végén német vagy angol nyelvű rezümé segíti a nem magyar nyelvű olvasókat, amint ezt a tartalom- jegyzék is jelzi. Őszintén reméljük, hogy e tanulmánykötet — amely témaválasztásától is indokoltan a Soproni Levéltár évkönyveinek első kötete — kezdetét jelenheti annak az új tudományos vállalkozásnak, amelynek köszönhetően Sopron 17. századi aranykorát és az itt tartott koronázó országgyűlések időszakát mind a soproniak, mind a történelmünk iránt érdeklődők országszerte egyre elmé­lyültebben megismerhetik. Sopron számára ugyanis e korszak Európa-szerte komoly hírnevet hozott, hiszen neve Spanyolországban, osztrák, német és olasz földön az egykorú újságok címlapjára került, s bejárta az egész konti­nenst. így erre méltán lehet büszke minden soproni lokálpatrióta és magyar állampolgár. Sopron, 2014 Kisasszony hava A. Magyar Királyság egy fontos 17. s%á%ai országgyűlése Domnkovits Péter—Katona Csaba Hajdú-Bihar Megyei Levéltára és Győr-Sopron Megyei Levéltárának Soproni Levéltára közös kiállításáról. Szerk.: Ólmosi Zoltán. Bp., 2013. 36—48. 8 A projektről és a kutatócsoportról: Pálffy Géya: Állami és nemzeti reprezentáció az újkori Magyarországon: a magyar uralkodókoronázások és a Szent Korona (1526—1916) Kutatási munkaterv a Lendület II. Programra (2012-2017) Történelmi Szemle 54. (2012) 3. sz. 491-502. 13

Next

/
Oldalképek
Tartalom