Szita László: Somogy megyei nemzetiségek településtörténete a XVIII-XIX. században - Somogyi Almanach 52. (Kaposvár, 1993)

Somogy megye nemzetiségi népessége a 18. század, végén és a 19. század első évtizedében - Somogy megyei nemzetiségi népességű települések Vályi András országleírásában (1796-1799)

pasi járásban feküdt, a lakossága magyar volt. Hasonlóképpen Torvaj meg­ítélése is, Korabinsky nem tud az itt élő szlovákságról, tisztán magyar falunak jellemzi. De földrajzi helyét illetően is nagy eltérésekkel írnak róla. Vámos, Várda, Vízvár, Zákány megítélése is egyoldalú a lexikonban. Nem teszünk említést továbbá olyan tévedésekről, amelyek valószínűleg az adatközlő sú­lyos tévedésein alapulhattak. (Egyetlen példát jelzünk: ,,Tuk. Német falu az Igali Járásban, a neve Sio-Ruk . . . "'' Zicsnél Korabinsky tiszta német lakos­ságot említ, kortárs szerzők utalnak arra is, hogy magyar kolónia is élt a fa­luban. Korabinsky lexikonja értékes adatgyűjtemény, több vonatkozásban meg­erősítik adatait a lexikonjánál sokkal pontosabb és korszerűbb munkák. Nem­zetiségtörténeti kutatásnál, mint felhozott példáink nagy csoportja bizonyítja, kritikával és óvatosan kell használni. Somogy megyei tiemzetiségi népességű települések Vályi András országleírásában (n96-i799) Vályi részletesen utalt művében forrásaira. Az egykorú közigazgatás adat­szolgáltatását jelölte meg fő forrásul. A járási szolgabírák, uradalmi tisztek, ér­deklődésüknek megfelelően eléggé pontosan oldották meg feladatukat. A nem­zetiségi jelleg meghatározásai számunkra nagyon fontos új adatokat nyújtanak, mindenek előtt a szláv nemzetiségű népcsoportok pontosításában. Mint több helyen láthattuk, a 18. századi összeírások és lexikonok az ,,illír" terminust használták a horvát falvak jellemzésénél. Vályi András adataival összehason­lítva megerősíthető, hogy e horvát népcsoportok elsősorban, de nem kizárólag sokácok, bunyevácok, esetleg bosnyákok. Mivel az utolsó két horvát nép­csoport viszonylag kevés lélekszámmal volt jelen, ezért fontos tudnunk, hogy főleg sokácságot takar az „illír" kifejezés. E faluk a következők: Karád, Var­jaskér, Pusztakovácsi, Öreglak, Osztopán, Vámos. Nagyatádon biztosan voltak sokácok, de Vályi nem tesz említést róluk. Szerbeket (rácok) említ Kisbajomban, a Marcali melletti Boronkán, Gesztin, ahol a vallásukra is van utalás. Remetén és természetesen Szigetváron. Pia ezek az adatok pontosak, úgy kiegészítik eddigi ismereteinket a szerbekre vonat­kozóan. Meglepő Mérő jellemzése. A 18. században minden forrás magyar falunak mutatja, ugyanúgy a 19. században keletkezett összeírások, lexikonok. Vályi orosz, óhitű (görögkeleti vallású) faluként jellemzi Szelestey földesuraság birto­kában. Vagy adatközlői, vagy szerkesztési tévedés. Szulok nevének torzulása hasonlóképpen tévedésen alapulhatott. Felsoroljuk azokat a településeket, amelyeket „elegyes" azaz vegyes etni­kumúnak vannak feltüntetve anélkül, hogy konkréten utalna horvát, magyar, vend vagy német jellegére. Ezek a következő települések: Boldogasszonyfa, Baie, Berény (Aponyi birtok), Berki, amely Schmidegg tulajdona. Ez az Attala melletti Nagyberki. Továbbá a Geszti melletti BogátL Bolhás ugyancsak „ele­gyes" lakossággal jellemzett település Vályinál. Büssü, Csebin, Endréd, Fajd,

Next

/
Oldalképek
Tartalom