Szita László: Somogy megyei nemzetiségek településtörténete a XVIII-XIX. században - Somogyi Almanach 52. (Kaposvár, 1993)

A nemzetiségi falvak lakosságának további migrációja. A gazdasági-társadalmi mobilizáció néhány vonása a 18. század második felében - Nemzetiségi népesség a hatvanas években

A század ötvenes és hatvanas éveiben áttekintett példáink szerint látható, hogy bizonyos fejlődési jelenségek változatlanul folytatódnak tovább. Ha nem is tömegesen, de tart a közvetlenül Németországból történő betelepítés, a Szla­vóniából, vend vidékről, Horvátországból kisebb-nagyobb csoportokban to­vábbra is horvát zsellérek kelnek át a Dráván. Jelentékenyen növekedik a ko­rábban kialakult nemzetiségi falvakban a horvát elem. Elsősorban a magyar­horvát vagy a tisztán horvát népességű falvak lakóit szaporítják. De ezek az évtizedek éppen azt is bizonyítják, hogy a tisztán magyar településekre is szí­vesen letelepednek, mert a gazdasági törekvéseken túl, nemzeti szempontok nem, vagy alig játszanak szerepet az új hazául választott falvakba történő köl­tözésnél. Megállapíthatjuk, hogy a horvát falvak népessége erősödött, számban és gazdasági potenciálban jelentékeny előrelépést mutatnak a nagy számban ren­delkezésre álló összeírások, amelyek hiányosságuk ellenére jól mutatják a ten­denciákat. Mindenekelőtt azt, hogy a falun belüli társadalmi viszonyok meg­szilárdulnak. Az állandó be- és kitelepülés lényegesen kisebb ütemben folyt. Bár néhány esetnek tanúi lehetünk a domestikák alapján, amikor a több év­tizede állandósult nemzetiségi lakosság távozik el. Hozzá kell tennünk, hogy ez magyar népességű falvainknál is előfordul, semmivel sem kisebb arányban. 28 A paraszti közösségek elleni tendenciák, amelyek a majorátusok kialakí­tásánál, a földek rendezésénél, más jellegű határmunkálatoknál felerősödtek s ellenálláshoz vezettek, inkább a magyar falvaknál tudtuk megfigyelni, s ehhez semmi nemzetiségi vonatkozást nem tudtunk hozzákapcsolni. Azon kutatási tö­rekvéseink, hogy a társadalmi konfliktusokra kutatva a nemzetiségi közösségek­kel kapcsolatban következtetéseket vonhassunk le, sikertelenek voltak. A ro­botterhek egyetemesen emelkedtek, az irtásföldekkel történt intézkedések egy­aránt súlytották a magyar vagy a német stb. falut. A szolgáltatások emelése, vagy egyáltalán a rendezése, nem irányult egyetlen nemzetiség ellen sem, a földesúri jövedelemnövelést célzó intézkedések minden nemzetiségi faluban hatottak. így esetleges minden antifeudális fellépés ekkor, történjen a Dráva menti horvát falvakban vagy magyar településeken, nem hordozott magában nemzetiségi feszültségeket, tendenciákat.

Next

/
Oldalképek
Tartalom