Szijártó István: Diákújságírás Somogyban. Voluntas: 1919; új évfolyamok: 1969-1980 - Iskola és Levéltár 22. (Kaposvár, 1985)

3. A Voluntas bemutatása - 3.1. Hogyan segít a Voluntas, a kaposvári Táncsics gimnázium diáklapja, az iskola másfél százados hagyományainak őrzésében?

- 25 ­lakítása elsőrendű feladat« A sokoldalú személyiség kialakulása a reális humanizmus programjától várható. Ne csak az objektív termelőerővel számoljon a tudomány, hanem a szubjektív termelő­erővel, az emberrel is. Minél szilárdabb a szocializmus anyagi bázisa, minél inkább emelkedik az életszínvonal, annál inkább szükséges és elodázhatatlan a "hogyan éljünk?" kérdésének meg­válaszolása, a szó marxista értelmében a "teljes emberi élet" szocialista igényeinek előtérbe állítása. Ezt a kérdést egy kis közösség számára a diáklap segít megválaszolni. Minden írásával: témaválasztásával, cikkeinek "mivességével", a helyes értékrend kialakításával; s annak tiszteletben tartására való neveléssel. "Világszerte azt figyelik kulturális fejlődésünkben, hogy ki tudjuk-e alakítani - s hogyan - az emberi, a kulturális fejlődés n szocialista alternatíváját?"' Ezeknek a céloknak felvázolása, látóhatárra vetítése,a "merre tartunk?"-kérdés megválaszolása után kerülhet csak sor a köznapi gondok s a már előttünk gondolkodók munkájának feltérképezésére. A tájékozódás közben érezzük majd át az Illyés Gyula által oly plasztikusan rajzolt "hajszálgyökerek" "kőharapó" erejét. A mun­kában, ha egyetértünk annak céljával, segítenünk kell. Es sokat gondolkodni a már megismert igazságok mai értékén. Széchenyi ír­ta: "Az emberiségnek egy nemzetet megtartani, sajátosságait meg­őrizni, az emberiség földicsőrtéséig vezetni, kérdem én - lehet ennél tisztább érzés? Tanácskozzunk! Eáradjunk és cselekedjünk, és ne kívánjuk még azt is, hogy érettünk a kormány szántson, ves­sen, csűreinkbe takarítson - mert hibát találni vajmi könnyű, s azt mindenki tud. De jobbat? Hát az bizony nehéz..." A "legna­gyobb magyar" másfélszáz év előtti gondolata és gondja Leninnél így ismétlődik: nem érdemli meg a munkáspárt építőjének a nevét, aki egyénileg nem méri fel a párt helyét, nem törekszik a körül­vevő világ társadalmi-tudományos megismerésére és jobbá változ­tatására. Saját jól felfogott érdekünkben meg kell oldanunk egy szélső-érték - feladatot, adott feltételek mellett, a technikai gazdasági társadalmi folyamatokat optimumon végrehajtani, mind­egyikből a lehető maximumot kihozni. ”a nemzeti kérdés súlya az elmúlt évek során világszerte meg­nőtt. A Földünkön ma élő mintegy 2000 nemzet, nemzeti kisebbség 90 százaléka több vagy soknemzetiségű államban él. /1600 Ázsiá-

Next

/
Oldalképek
Tartalom