Nagy Béla: Futballévtizedek. 125 magyar-osztrák válogatott mérkőzés története (Budapest, 1984)

II. rész. A "Wunder-Manschafttól" a magyar "Aranycsapatig" 1923-1955

jelentőségét, melegen üdvözli Orthot és Braunt, akik 25. válogatottságukat ünnepük. (Braun ekkor már 26., Orth pedig még csak 22. alkalommal volt válogatott, de a népszerű játékosnak megelőle­gezték a jubileumot, hogy az osztrák—magyar meccsre essen!) Az osztrákok öltözőjében nem volt jubileumi köszöntés, ott „csak” Meisl Hugó nyugtatta fiait. Sikerrel, mert a kivonuláskor valcert fütyürészve mentek a pályára. Aztán lassan a bíró fütyült — kezdődött a nagy érdeklődéssel várt mérkőzés. És az 5. percben már az osztrákok kapujában volt a labda! Eisenhoffer éles lövése a bal sarokban akadt meg, 1-0. A 35. percben egyenlíthetnének a „sógorok”: Fogl II kézzel ér a labdához, 11-es! A megítélt büntetőt azonban Wieser élesen kapu fölé lövi! Szünetben dohogott is a derék Meisl Hugo, de aztán lecsillapodva „megajándékozza” fiait. Egy- egy pohár pezsgőt kapnak a játékosok, hogy fel- dobódjanak, és lőjjék végre a gólokat! Sajnos, a pezsgő használt, már a 2. percben a magyar ka­puba került a labda... A 64. percben azonban ismét mi következünk: Opata Eisenhofferhez emeli a labdát, aki ballábára helyezve védhetetlen gólt lő, 2-1! Hatalmas tapsorkán kíséri a szép akciót, a nagyszerű lövést. Két perccel a befejezés előtt történt: Horváth közeli erős lövését Fehér kiüti, de a befutó Wieser elé kerül a labda, aki három lépésről nem hi­báz, 2-2. Meisl Hugo így nyilatkozott a mérkőzés után: — Nem futballművészettel, hanem csodálatra­méltó önfeláldozással érte el csapatom a hízelgő eredményt. A magyar csapat az első félidőben megnyerhette volna a mérkőzést. Három játéko­sunk lett harcképtelen a mérkőzésen, de hangsú­lyozom, egyik sem a magyarok durva játéka miatt, hanem egyszerűen petíhjük volt. Az első félidő rossz játékát örömmel megbocsátom, a második félidőben mutatott gyönyörű játékunkért. Végül még a mai mérkőzés alapján azt mondhatom, hogy ma csak újból ama régi meggyőződésemet nyilvá­níthatom, hogy a régi osztrák—magyar futball- monardhia — beleértve természetesen a cseheket is — még ma is igazi fejedelme Európa futball- sportjának. Az 1924-es őszi osztrák—magyar előtt érdekes javaslat látott napvilágot. Lassanként annyi Bécs­ben élő magyar játékos futballozott, hogy felme­rült a javaslat: bécsi magyar játékosokból állitsák ki a császárvárosban pályára lépő magyar váloga­tottat! Az az érv, hogy az útiköltséget így meg­takaríthatnánk, inkább humoros jellegű volt. sok­kal nyomosabb volt az az okoskodás, hogy hatal­mas demonstráció volna ilyen csapat szerepeltetése nemcsak a külfölddel, de főként a FIFÁ-val szem­ben. A FIFA-nak ugyanis egy szava sem volt a magyar játékosok külföldre csábítása (Olaszor­szág, Ausztria) ellen . .. Aztán győzött a jószándék és végül Budapest­ről elindult a tényleges válogatottat szállító vo­nat. A pályadvarról a megérkezés után piros-fehér- zöld zászlókkal díszített autókon vitték játékosain­kat a Hotel Continentalba, a magyarok bécsi törzshelyére. 1924. szeptember 14. Bécs, Hohe Warte, 45 000 néző. Vezette: Barette (Belgium). AUSZTRIA—MAGYARORSZÁG 2-1 (1-1) G: Horváth, Wessely, ill. Orth. Ausztria: Ostrioek — Rainer, Blum — Kurz, Brandstatter, Nietsch — Cutti, GsChweidl, Höss, Horváth, Wessely. Szövetségi kapitány: Meisl Hugo. Csapatkapitány: Brandstatter. Magyarország: Zsák (33 FC) — Fogl II (UTE), Fogl III (UTE) — Rokken (FTC), Nyúl II (MTK), Blum (FTC) — Braun (MTK), Takács II (Vasas), Orth (MTK), Pataki (FTC), Jeny (MTK). Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr. Csapatkapitány: Blum Zoltán. „A magyar fiúk futnak ki elsőnek s adnak munkát a fotográfusoknak, mozi operatőröknek. Taps szalad körbe a sorokon, mely ropogó, zúgó viharrá válik, míg körülfogja az egész pályát. Párizsi mintára fürge, apró labdaszedő fiúk áll­nak a vonalak mentén, akik a Vienna dresszében tarkállanak. De kék-sárgában jelenik meg az osztrák csapat is. A címeres fehér trikót nem húz­hatták fel, mert a mieink játszanak fehérben. A taps semmivel sem viharosabb, talán csak az állóhely biztató kiáltozása teszi melegebbé az ün­nepi fogadtatást. A csapatok nyomában megje­lenik a joviális külsejű, józsefvárosi, derűs arcú házmesterre emlékeztető Barette és a pálya köze­pére szólítja a kapitányokat. Blum és Brandstatter, 27