Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)

Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)

Tüntetések könyve sem érték el a kívánt célt. Előre tekintve viszont azt állapíthatjuk meg, hogy a következő hónapok politikai tüntetéseinek kiváló „gyakorló terepe” volt az 1988-as március budapesti idusa. 1. adatlap: 1988. március 15. Cím, .jelmondat: „Demokráciát és szabadságjogokat!” Alcím, minősítési A Kádár-rendszer addigi történetének legna­gyobb tömegmegmozdulása. Szervezők: a demokratikus ellenzék. Jelszavak: „Sajtószabadságot!” „Egyesülési szabadságot!” „Valódi reformokat!” „Aki magyar, velünk tart!” „Diktatúra nélküli Magyarországot!” „Demokráciát, demokráciát!” Fő követelések: Kádár János lemondatása, szabad választások, többpártrendszer, új alkotmány. Résztvevők száma: 3000/5000-15 000 (valószínűleg inkább mint­egy 10 000) fő. Letartóztatottak száma: 8 fő (előzetesen). A tüntetés helye: délután: Március 15. tér (Petőii-szobor), Kossuth tér, Batthyány-örökmécses, Bem József tér, Batthyány tér; este: Március 15. tér, Lánchíd, Szentháromság tér, Tán- csics-szobor. Időjárás, egyéb fontos körülmények: egy délutáni és egy esti (fáklyás) tüntetés. Visszhang a médiában: „A Petőfi-szobornál kisebb politikai csoportok sikertelen kísérletet tettek arra, hogy az ünnep­lő fiatalokat megnyerjék sajátos politikai céljaik javára.” (MTI) Nyugati hírügynökségek (az AP, az AFP, a Reuter, a BBC és a Szabad Európa Rádió) részletesen tudósítottak a tünte­tésről. 60

Next

/
Oldalképek
Tartalom