Katona András: Tüntetések könyve. Negyedszázad 56 tüntetése Magyarországon (1988-2013) - RETÖRKI könyvek 3. (Lakitelek, 2014)
Tüntetésről tüntetésre: az események és hátterük - I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) (S. K.)
I. Diktatúrából demokrácia: a rendszerváltoztatás évei (1988-1994) Tamás Gáspár Miklós beszéde a Kossuth téren 1988. március 15-én: Magyar honpolgárok! Nem egy, hanem három forradalom: az 1848-i, az 1918-i és az 1956-i próbálta már elérni ugyanazokat a célokat: szabadságot, a nép beleegyezésén nyugvó jogrendet, egyenlő jogokat, nemzeti függetlenséget, a választott parlamentnek felelős kormányt - s ezzel helyet a civilizált nemzetek közösségében. Ezektől a céloktól ma is távol vagyunk. A diktatúra legtorzabb kinövéseinek lenye- segetése nem elég. A magyar nemzet ma legalább annyit kíván, mint 140 évvel ezelőtt. Mi békés átmenetet óhajtunk, ez csak egyféleképpen lehetséges: választásokkal. Az önmagukat kinevező kormányok ideje lejárt. Új alkotmánnyal és szabad választásokkal kell megteremteni a modem magyar demokráciát. A nép bizalmát elvesztett vezetők mondjanak le. A nemzet higgadt és erős politikai akarata megteremtheti a szükséges intézményeket: a szabadság intézményeit. Ezt nem lehet rendőri és katonai eszközökkel megakadályozni. Tiltakozunk ma hajnalban őrizetbe vett barátaink fogva tartása ellen. Egyenesítsétek ki gerinceteket! Merjetek! Követeljetek! Állítsuk meg a válságot! Védjük meg az erdélyi magyarságot! Éljen az ellenzék! Éljen a magyar szabadság!” A Himnusz eléneklése után az Alkotmány utcán és a Rosenberg házaspár (ma Hold) utcán keresztül a Batthyány-örökmécseshez vonultak az emberek. Itt a lefogott Demszky Gábor szavait felesége, Hódosán Róza tolmácsolta, igen nagy tetszést aratva. A Bem-szobornál a szintén letartóztatásban levő Nagy Jenő kiadásában megjelenő Demokrata c. ellenzéki lap 12 pontját Martin Ferenc olvasta fel. A korabeli fotókon is látható főbb transzparensek jelmondatai a következők voltak: „Sajtószabadságot!”, „Egyesülési szabadságot!” és „Valódi reformokat!” Innen az ekkor már fogyó tömeg a Szent István körúton, a Margit hídon keresztül a Bem térre vonult. A helyenként forradalmi hangulatú, de alapvetően rendőri beavatkozás nélküli tüntetés a Batthyány téren zárult, a Himnusz és az akkor még tiltott Székely himnusz eléneklésével. Este 8 óra tájban, szinte már a hagyományoknak megfelelően a Pető- fi-szobortól a Lánchídon át vonult a tüntető tömeg a budai Várba, a Tán- csics-szoborhoz. Megállapíthatjuk, hogy ez a tüntetés volt 1956 óta a legnagyobb, immár legalább tízezres nagyságrendű. 1988 márciusának ünnepe már - a hivatalostól teljesen függetlenül, sőt attól tudatosan elhatárolódva - a társadalom politikai önszerveződésének és öntudatosodásának jegyében zajlott le. A hatalom sem lépett fel immár a szokott keménységgel, és az előzetes őrizetbe vételek 59