Prágai Magyar Hirlap, 1937. szeptember (16. évfolyam, 199-223 / 4345-4369. szám)

1937-09-21 / 216. (4362.) szám

1937 szeptember 21, kedd. 7 A csehszlovákiai rádió műsora szeptember 21-től 25-ig PRÁGA. —' Szeptember 21-én, az alapitó elnök temetése napján a csehszlovákiai rá­dió összes állomásainak műsora a követ­kező: 7.00, 9.45, 12.25, 19.00 és 22.00 Hírek. 10 órától kezdődően a temetési ünnepségek riportja. 20.00 Dvorák: Requiem, vezényli Jirák. Szeptember 22-én, valamint 23-tól 25- ig a műsor a következőképen alakul: 7.00 Hírek, 9.45 Ujságbeszámoló, 12.25, 15.30, 19.00 és 22.00 Hirek. A hirek közt szavala­tok, fölolvasások és beszédek. Az esti órák­ban a rádió komoly művészeti műsort és előadásokat ad. Az egyes napok részlete­sebb műsorát a bemondók egy nappal előző­leg 19.10 és 21.55 órakor (hirek után) köz- lik. — Magyar nyelven a kassai, pozsonyi és besztercebányai állomások hullámhosz- szain kedden 18.00 órakor tartanak beszá­molót a prágai temetésről. A rádió a beszá­moló során a temetés színhelyén készült viaszlemezfölvételeket is reprodukálja. C*) Zukor Adolf a magyar filmgyártásról. Budapestről jelentikt Zukor Adolf, a Para- mount-gyár elnöke kétheti budapesti tartóz­kodás után elutazott Hollywoodba. A kiváló amerikai filmember búcsúzóul cocktail-par- ifcit rendezett a magyar sajtó tiszteletére és ez alkalommal örömét fejezte ki afölött, hogy Magyarországon most már Igen élénk a filmgyártás. Hangsúlyozta, hogy az európai nemzetek közül a legnagyobb számmal Ma­gyarország van képviselve Hollywoodban. Bejelentette, hogy a maga részéről is hozzá akar járulni Magyarország megismertetésé­hez s ezért Gaál Franciska második holly­woodi filmjének Budapest lesz a cime. A magyartémáju film Hollywoodban készül, de magyar szakemberek részvételével és való­sággal amerikai magyar filmnek lehet majd tekinteni, (*) Rajner László operaénekes rimaszom­bati búcsúja. Tudósítónk jelenti: A rima- szombati Iparoskör Rajner László operaéne­kesnek bucsuestét rendezett, amely a legna­gyobb siker jegyében folyt le. A rimaszom­bati Magyar Dalegylet id. Halász József karnagy vezénylete alatt valósággal reme­kelt. Lőrincz Miklós „Kozmetika“ című tré­fáját adták elő Durda Rezső, Klincsák Ma- nya, Dropka Géze, Dunyi Rózsi közremű­ködésével. A „Fityfirity" cimü zenésvigjá- tékban Kosina Bandi, Dropka Géze, Málik Ica, Bodor Laci, Gránát Jucika, Rajner Böske és Darnyi Rózsi szép sikerrel szere­peltek. Rajner László beigazolta a hozzá­fűzött reményeket. Végezetül a közönség szívesen vette Balók Barna tréfás szá­mait is. (*) A „Tokaji rapszódia“ balatoni fölvé­telei. Budapestről írják: Érdekes filmfölvé-S telek folynak a Balaton mellett, ahol most forgatják a „Tokaji rapszódia“ cimü uj ma­gyar film külső fölvételeit. Vizváry Maris­ka, Vaszary Piri, Berky Lili, Lehotay, Gál Gyula, Pethes és Makláry vannak foglal­koztatva az uj filmben. A fölvételek befeje­zése után Tokajba mennek, ahol a nagy szüreti ünnepséget fényképezik. A film me­séjét Szilágyi László irta. (*) Igazgatói rendeletre levágatták egy teno­rista szakállát. Bécsből írják: Berlini tenoristát szerződtetett vendégnek a bécsi állami operaház igazgatója. Amikor Bécsibe érkezett Julius Pölzer, azt látták, hogy szakállas ember. Az igazgató kérdésére azután azt válaszolta, hogy Ber­linben szakálla! éneklik Siegmundot a Walkiir- ben. Az igazgató közölte vele, hogy Bécsben szakáll nélkül kell énekelni és a tenoristának minden tiltakozása dacára egyszerűen levágatta a- szakállát. (*) A budapesti sziházak e heti műsora. Nem­zeti Színház: Kedd: A peleskei nótárius. Szerda: Medici Katalin. Csütörtök: A peleskei nótárius. Péntek: A proletárok. Szombat: A proletárok. Vasárnap délután: Csodatükör; este: A peleskei nótárius. — Vígszínház: Kedd, szerda, csütörtök, péntek, szombat, vasárnap délután, vasárnap este: Victoria Regina. Vasárnap délelőtt: Gye­rekkabaré. — Magyar Színház: Kedd, szerda, csütörtök, péntek, szombat, vasárnap délután, vasárnap este: Az 101 éves asszony. — Belvárosi Színház: Minden este: Szakíts helyettem. — Pesti Színház: Minden este és vasárnap délután: Delila. Terézköruti Színpad: Minden este és vasárnap délután: Dr. Kerekes Mária és a kabarémüsor. — Pódium: Minden este és vasárnap diélután: Megnyitó műsor. — Komédia: Minden este és vasárnap délután: Folies Caprice. — Erzsébet­városi Színház: Mindennap: Sárgapitykés közle­gény. — Józsefvárosi Színház: Csütörtökig min­dennap: F,gv vidám éjszaka. — Kisfaludy Szín­ház: Csütörtökig mindennap: Sárga liliom. SPORT Hatalmas szenzáció az Európa Kupában; Csehszlovákia válogatottja Budapesten eddigi legnagyobb vereségéi szenvedte Döntetlen félidő után csődöt mondott a csehszlovák fedezetsor ■ Sárosi egymaga hét gólt lőtt Plánicka kapujába ■ « ■ Dr. Dietz elgondolásának rendkívüli sikere ■ ■ ■ Jól játszott a csehszlovák csatársor ■ ■ ■ 30.000 néző előtt Bauwens kitünően vezette a rendkívül fair mérkőzést ■ ■ ■ ■ MAGYARORSZÁG-CSEHSZLOVÁKIA 8:3 (2:2) BUDAPEST. — (Kiküldött munkatársunktól.) 8:3 .. . 8:3, két körülbelül egyenlő futballkultu- ráju, egyenlő játékerejü válogatott csapatnak mérkőzésé ezt a vizipólószerü eredményt hozta... Az ember szinte nem hisz a szemének. Aki nem volt ott, nem is értheti meg, hogyan jött létre ez az eredmény, még akkor sem, ha esetleg rádiója mellett ült s Plühár István megszokott, kitűnő konferálásában izgulta is végig a rohanó esemé­nyéket. Előrebocsátjuk.: a magyar válogatott nem volt annyira jó s a csehszlovák csapat nem volt annyira rossz, mint ahogy a számszerű eredményből gyanítani lehetne. Viszont könnyen megeshetett volna az ie, hogy a csehszlovák csapat két számjegyű góllal terhel­ten hagyja ott a pályát, ahol idáig legnagyobb vereségét szenvedte. Egy mérkőzés eredménye sok tényezőből alakul ki a válogatás pillanatától addig a sípjelig, ami­vel a biró a mérkőzés végét jelzi. Messzire menne ezeknek taglalása, egy tényezőt azonban ki kell emelnünk: Dr. Dietz taktikai elgondolása pompásan be­vált és Sáros! újból olyan nagy formára futott fel, mint amilyenben legutóbb a* Austria ellen játszott, Ez a kivételes képességű játékos egyszerűen el­lenállhatatlan volt, meetergóljait egy Plániőka sem akadályozhatta meg. Hét gólt rúgott egymásután a kontinens egyik legjobb védelmének, ezzel felülmúlta a kis Takács egykor legendás rekordját. De kezdjük hát az eseményeket sorjában el­mondani, (hogy igy tegyük érzékelhetővé az idei futball kétségtelenül legnagyobb szenzációját. Harmincezer néző Nem reneszánsz-korszakbeli túlzás, amikor a tömegre egyszerűen ráfogták, hogy negyvenezer főnyi, hanem inkább alulmarad a valóságnak. A vénasszonyok nyara valósággal perzselt, a kabá­tok lekerültek, a tribünön a hőség fojtogató volt. Mikor az előmérkőzés véget ért, a Hungária pá­lyája zsúfolásig tele lett. Az „ifik“ nem nagyon lelkesítették fel a közönséget, a melegben kissé álmosan mozogtak. De a győzelem elfeledtette a gyatrább játékot: Magyarország ifjúsági válogatottja 4:2 (3:2) arányban győzte le az osztrák ifjúsági váloga­tottat. A nézőtér színes, minden társadalmi osztály képviselve volt. Politikusok, diplomaták, képvi­selők, művészvilág, írók; mennyi lelkes hive van a futiballnak, ha érdekes esemény Ígérkezik. Győzelmet várt mindenki. S a nézők fejében egy gondolat járt: Sikerül-e a reváns a prágai 5:2-ért? Tiszteletadás az alapitó elnök emlékének Fé'lnégyen már túljutott az óramutató. A pá­lyán katonazenekar indulókat játszott s hirtelen feltűnt a játékos-kijáróban Plánicka kékdresszes alakja, a balkarján gyászszalaggal. Kifutottak a csehszlovák játékosok: fehér ing címerrel, hal­ványpiros nadrág, kék harisnya, a balkaron gyászszalag. Udvarias taps, amely dübörgéssé fo­kozódott, amikor a meggypiros dresszbe öltözött magyar fiuk szaladtak ki. Játékosok s nézők „vigyázzállásba mereví­tek, mikor a katonazenekar a csehszlovák him­nuszt intonálta. A himnuszok után Tesa-r őrnagy vezényszavára a csehszlovák játékosok ékalakot formáltak a zászlókat hordó áTbóc felé, a tribünök közönsége felállt, Budapesten 30.000 ember tisztelgett Masaryk emlékezetének. A magyar KI. pedig _„vigyázz“-ba merevedett. DrBauwens kölni játékvezető magához (hivatta a kapitányokat, a sors Plániökának kedvezett, a város felőli kaput választotta, Turayé a napsütötte oldal. Óriási „huj, huj, hajrá“-kíáltások közben felállt egymással szemben a két csapat: CSEHSZLOVÁKIA : Pktnlöka (Slavia) Burger Ctyroktf (mindkettő Sparta) Mourek Svaton Kolsky (Viktoria 2.) (Kladno) (Sparta) ftiha Kloz Sobotka Nejedly Rule (Sparta) (Kladno) (Slavia) (Sparta) (Zidenice) 30, MAGYARORSZÁG: Sas dr. Sárosi Zsengellér Cseh Kemény (Hung.) (Ferencv.) (Újpest.) (Hung.) (Ferencv). Magda Turay Dudás (Ferencváros) (Hungária.) (Hungária) Futó Korányi (Újpest) (Ferencváros) Csikós (Plhöbus) Egyenlő ettenfelek küzdelmének mutatkozik az első negyedóra. A csehszlovák csapat szépen kombinál, lapos és szökik meg Kolsky mellől, beadása pazarul jön Zsengellér "lábára, aki 20 méterről rettentő lövést küld a balsarokba.. A labda jómessszire visszapat­tan a belső vasról. Magyarország vezet l:0-ra. Nagy üdvrivalgás, de az ajkakra fagyasztja a rémület az ujjongást. A csehszlovák csatársor ro­hamoz, Futó rövidre fogott labdája ftihához ke­rül, ő azonban tiszta helyzetben eldurrantja a lövést. A 23-ik percben megvan a kiegyenlítés. Újból a veszélyes ftifha rohamoz e kanyarodik a kapu felé. Futó s Csikós nem értik meg egymást. Csikós már későn szalad, Élhának a kapura tartó éles lövését Futó a gólvonalról még beljebb segiti. RttIfINR pontos passzai a szakértők elismerését vivják ki. A jobbszárny különösen veszélyes s mert Dudás ezalkalommal a ezokottnáJl gyöngébb. ftiha és Kloz sokszor nyomul a kapuig. A magyar csapatban _a három center“ összeját­szása egyelőre nem sikerül, Csehnek nincs jó napja s mert a közvetlen védelemben Futó több­ször ijesztően bizonytalan, Turaynak a harmadik hátvéd szerepét Is át kell vállalnia. Szóval: akik „biztosra“ jöttek ki, látva a két csapat egyenértékű munkáját az első negyedórá­ban, optimizmusukból engednek. Nagy küzdelem lesz és nehezen kivívható győzelem, — mondo­gatják. Az akcipfc váltakoznak, az első sarokrúgást a magyarok érik el a 9-ik percben, de az 5-ik perc­ben ftiha, a 12-ik percben pedig Sobotka váratlan lövése ad komoly dolgot Csikósnak. Bombagól vezeti be a gólok sorozatát a lo-ik percben. Akkor .még nem sejtjük, hogy gólözön lesz. Sas könnyen A magyar védelem megzavarodák s ez a tíz perc most a csehszlovák csapaté. A fölénynek meg is van az eredménye. A 27-ik percben Rule könnyen játsza át magát Futón 8 éles lövésével szemben Csikós tehetetlen. A szép gólt a magyar közön­ség is megtapsolja. Csehszlovákia vezet 2:l-re. A magyar csapat most erősít. A rohamok a balszárnyira gördülnek. A 34-ik percben Keménv mintaszerű beadását Sárosi rettentő ©Tővel 20 mé­terről vágja kapuba. Magyarország kiegyenlített: 2:2. Sőt a vezetést is megszerezhette volna, a 40-ik percben. Kemény újabb pompás beadására egy vonalban ront a három belső. Plánicka tehetetlen­nek látszik. Nagy baj, hogy Cseh belenyúl a lab­dába, amely Plániöka kezébe pattan. Ha átugorta volna, Magyarország vezetéssel ment volna a fél- ideji pihenőre. Az utolsó percekben a csehszlovák csatársor ostromol. A második félidőben megismerjük dr. Dietz taktikai fogását: Sárosi kerül a centerbe s Zsengellér balösszekötőbe, Cseh a jobboldalra megy át, Ez a taktikai fogás uj feladat elé állítja, az ellenfél védelmét, amely Zsengédért még tudta fogni, de Sárosival szemben nincs fegyvere. Egy ilyen taktikai fogás önmagában is elegendő lebet a győzelemhez, de a katasztrófát Svatonnak s a balfedezetnek tel­jes összeroppanása idézte elő. A kiét magyar szélső pedig egyszeriben nagy for­mára futott fel — ahogy dr. Dietz a PMH-nak adott nyilatkozatában mondotta is. Ezért Sárosi­nak kivételesen nagy játéka döntött. Hat Sárosi- és egy Nejedty-gól a második félidő mérlege. Szebbnél-szebb akciók s pompás befejezések. Cseh belátja, hogy 6 ma nincs diszponálva a góillövéshez, tehát az előké­szítésben veszi ki a részét, Zsengellérrel együtt annyiszor megy át Svatonon, ahányszor akar. A szélsők pompás labdákat kapnak az összekötőktől, szóval: ha nem Is hibátlan minden csatárakció, de tel­jesen elegendő a csehszlovák védelem felőr­lésére. Már az első percekben kitűnik a nagy magyar fölény. A 3-ik percben Sárosi remekül játsza lyukra Csehet, akinek lövését Plánicka bravúrral fogja, A 4-ik percben Kemény jut gólhelyzetbe. A megújuló rohamok gólt érlelnek. A 8-ik percben Cseh szökteti Sárosit, ő villám­gyorsan elhúz Burger mellett és 20 méterről kül­dött éles lövését Plániéka nem foghatja. Magyarország vezet 3:2 arányban. A 17-ik percben mintaszerű akció, talán a leg­szebb az egész mérkőzésen. Sárosi gyönyörű test­csellel megkerülte Kolskyt, Sashoz tolja a labdát, a szélső szélsebesen szalad, pompásan ad ki Ke­ménynek, az betolja Csehhez, áld a kitűnő érzék­kel előretörő Sárosinak passzol. G-ó-ó-ól! Magyarország vezet 4:2-re. Ezt az akciót s a befejező gólt a fntballahadé- mián kellene szemléltető példának bemutatni. A 22-ik percben Cseh megint pompás labdát tol Sárosihoz. 5:2! A prágai eredmény be van állítva. .000 ember ütemesen kiáltja: — Gyur-ka! Gyiur-ka! De a mámort lehűti a pontosan gördülő cseh­szlovák roham s Nejedly mesterlövése. 5:3 az eredmény a 24-ik percben s a csehszlovák csatársor még nem adta fel a ■harcot. De a 34-ik percben kialakul a nagyarányú ma­gyar győzelem. Sárosi a kaputól 15 méterre kapja a labdát, fordul, olyan az egész mozdulat, mint egy piruett a balettiskolában s repül a félmagas tarthatatlan lövés a jobbsarokba. 6:3 Magyarország javára. Most balszerencséje van a csehszlovák csapat­nak. Rule hatalmas lövése a kapufa és felső léc szögéről pattan vissza. És már újabb Sárosi mastermü a 37-ik percben. Szökteti Keményt, a labdát visszakapja, átugrik Bürgeren s három lépésről gólba pofozza a labdát. 7:3-ra vezet Magyarország. A következő percben a gólt ^ csak úgy tudja megakadályozni Burger, hogy közvetlenül a kapu torkában elkaszálja Sárosit. Bauwens már nem akar tizenegyest adni. De a 42-ik percben újabb Sárosi-gól. 8:3. jgg mo3t — Cseh szerezhetne érdemet. Sas ki- iátsza Ctyrokyt, pompás labdája a Matyié. Egye­dül van . . . ' Néhány lépés . . . Akinek nem ■megy, annak labdája három lépésről is a gólvo­nalon túl száll ... . A katonabanda indulójának hangjait elszeli a tömeg ünneplő mámora. Sárosit oillanatok alatt