Prágai Magyar Hirlap, 1937. május (16. évfolyam, 100-121 / 4246-4267. szám)

1937-05-08 / 104. (4250.) szám

8 q^<2a-MA<i^sRfnia^ 1937 május 8, szombat* . SPORT Döntés előtt a nyugati divízióban A pozsonyi VAS és a Losonci AFC megmenekült a kieséstől ■a « >■ A Füleki TC Zsolna legyőzésével bebiztositotía a bajnokságot ■■ ■ ■■ A Komáromi FC Pozsonyban, az Érsekújvárt SE Zólyomban szenvedett vereséget Losonci AFC—Pőstyéni SK 2:t (1:0) LOSONC. - 1500 néző előtt folyt le a LAFC- Pöstyéni SK mérkőzése, amely a losonci csapat meg' érdemelt győzelmét hozta 2:1 (1K>) arányban. A he­lyi csapat Roth Istvánnal, a TFK és a brünni M. Sla- Via kitűnő magyar csatárával megerősödve állott ki és a II. félidőben állandó fölényben játszott. Az első fél­idő egyenrangú küzdelmet eredményezett. A 8. perc­ben a pöstyéni Halai hátvéd öngólt vétett, amit a II. félidő elején Possák kiegyenlített. A győztes gólt a 40. percben Schleicher szépen iveit sarokrúgásából Molnár szerezte meg fejessel. — A győztes csapatban a közvetlen védelem, elsősorban Áron kapus játszott igen jól. A halfsor csak a II. félidőben javult fel. A Roth-tal megerősített csatársor csak a mezőnyben volt jó, a kapu előtt puhán játszott. Legjobb csatáruk Schmidt és Molnár voltak. — A PSK minden tekin­tetben megfelelt. Legjobb embereik Gogol kapus, Possák és Rieger voltak. Novák jól bíráskodott. Előmérkőzésen a LAFC Xl.-e a Lónyabányai SK-ot 6:1 (4:0) arányban legyőzte. VAS—Komáromi FC 8:3 (2:2) POZSONY. — A VAS bombagyőzelemmel bizto­sította be magát a kiesés ellen. A Porubszky, Müller, Fürst belső triónak nagyszerű napja volt és különösen Porubszky mutatott ritkán látott jó játékot. A komá­romiak csak az első félidőben állták a pozsonyiak támadásait s szünet után összeroppantak. Mentségük­re szolgálhat, hagy három tartalékkal játszottak és hogy a második félidő felerészét tiz emberrel játszot­ták, mert Drozdit az Intéző leparancsolta a pályáról. A játék a VAS támadásaival kezdődik s Fürst már a második percben megszerzi a vezetést A KFC most felnyomult és a 16. percben Katz egyenlítőit Sőt a Prága—Bilbao 3:2 (2:2) PRÁGA. — 15.000 néző előtt folyt le a Sparta- pályán Prága és a baszk főváros csapatainak talál­kozása. A spanyolok kitűnő játékot mutattak az egyébként jól Játszó zsupa-válogatott ellen. A prágai együttesben Plánicka és Svoboda, a vendégeknél e válogatott Langará tűnt ki. A prágai csapat góljait Puc, Svoboda és Hruska szerezték. — A végig fair küzdelmet Vicék biró jól vezette, Bratislava-Nemzeti 5:3 (3:2) POZSONY. — Az eddig Pozsonyban veretlen budapesti liga-csapat balszerencsével párosult ve­reséget szenvedett. Főleg védelmének, elsősorban Angyal kapusnak gyöngesége és csatársorának puhasága idézte elő a kudarcot. A Bratislava Jurcák és Stolz nélkül állott ki és főleg a máso­dik félidőben — amikor Jávor is szerepelt — ját­szott jól Gólok: Maszarovics (2), Chavko, Jávor és Luknár a Bratislava, Klsalagi (2) és Bihamy a vendégek részéről. Biró: Gabcsó. 8000 néző. Újabb biróverés Ungvárott UNGVÁR. (Sportszerkesztőnk távirati jelentése.) 500 néző előtt folyt le az UTKSC—UMTE bajnoki mérkőzés, amely Hirsch Adolf lehetetlenül rossz bí­ráskodása miatt súlyos botrányba fulladt. Az ered­mény 3:2 (2:1) volt a UTKSC javára. Gólok: Kain II., Szilágyi I., Patai 11-esből, illetőleg Kahan I. A sarokrúgások aránya 6:2-re az UMTE javára szólt. A blrő a 42. percben Magada (UMTE) játékost ki­állította, majd szünet után a 18. percben 11-est ítélt az UMTE ellen, mire az levonult. A biró a szabályos 5 perc után a mérkőzést lefújta, mire nagy vereke­dés támadt és Hirschet megverték. — A kerület ve­zetőségének erős eszközökkel kell megakadályozni az egyre erősbödő durva mérkőzéseket. A Kassai Törekvés az északi kerület bajnoka KASSA. (Szerkesztőségünk távirati Jelentése.)' Az északi kerületi bajnokságban tegnap a két vezető csapat: a kassai Törekvés és a Rozsnyói SC talál­kozott. Győzött a kassai együttes 2:1 (0:1) arányban egyenrangú ellenfele ellen, A gólokat Princz, Grünn, Illetve Ludányi lőtte. Az erős mérkőzést Vrancslk vezette. A Törekvés ezzel a győzelmével a kerület bajnoka lett. * SZEPSIBEN 9 Kassai AC II. csapata az ottani PO-ot 5:1 (2:1) arányban győzte te bajnoki mér­kőzésen. 28. percben Katz vezetéshez is juttatja csapatát. So­káig azonban nem örülhetnek a vezetésnek, mert Fürst egy perc múlva egyenlített. A második félidő­ben a VAS ura a pályának. A gólok sorát Porubszky nyitja meg, majd ugyancsak ő lőtte a negyediket. Most Fürst értékesít egy hendsz miatt megadott 11-est és utána Porubszky egyedül átmegy a védelmen és hatra emeli a gólok számát. Katz szépít az eredmé­nyen, de Fürst 16-osból és Porubszky szép akció után beállítják a végeredményt. A honi csapatban a belső hármas mellett Smistik volt a legjobb, mig a vendégeknél Vitálos, Katz és Drozdi érdemel dicséretet az első félidőben mutatott teljesítmény alapján. Brüll Emil mérnök jól vezette a mérkőzést. Füleki TC-Zsolnai SK 2:1 (2:1) ZSOLNA. — 1000 főnyi néző előtt, hideg, esős időben az FTC csak nehezen győzött a 3 tartalékkal játszó helyi együttes ellen. A játék elején a zsolnai csapat volt előnyben és Hajda révén megszerezte a vezetést. A 36. percben Mihók kiegyenlitett, majd a II. félidőben Gleisza szerezte meg. A közönség nem volt megelégedve Förster biró szereplésével, aki azon­ban az erős küzdelmet kezében tartotta. Zólyomi TK—Érsekújvárt SE 2:0 (1:0) ZÓLYOM. —■ Az érsekujvári csapat stÜososos, de célszerületlen játékot mutatott, a kapu előtt telje­sen csődöt mondott. Védelme, főleg a Reiner—Brősztl pár kitűnő volt. Verseghy a kiegyenlítést hozni híva- tatott 11-est mellélőtte. A Zólyomi TK Jól szerepelt, PRÁGA. «-• Csehszlovákia teniszbajnokságai teg­nap befejeződtek. A férfiegyesben az ismét kitűnő formában lévő Menzel Roderich győzött, aki az olasz Palmierit 6:1, 6:0, 6:3 arányban könnyen verte meg. Menzel tehát újból visszaszerezte bajnoki címét. 2. Palmieri, 3. Hecht és Siba lettek. A férfipáros bajnokságban a Hecht—-Caska kettős bizonyult a legerősebbnek, amely a döntőben a Men- ze1—Stingel-párt 6:4, 8:6, 6:4 arányban legyőzte. Harmadikok: Palmieri—Romanoni (olasz) és Szigeti BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefonje- jelentése.) Áldozócsütörtökön öt mérkőzést bonyo­lítottak te a vége felé járó NB-íban. A forduló várt meglepetései elmaradtak, mert a Hungária biztosan győzte te a veszélyesnek tartott Budai 11-et és az Újpesti is fölényesen verte a Bocs­kait. A kiesési zónában lévő csapatok nagyne- hezen egy-egy pontot szereztek. Az egyes mér­kőzések eredményei a következők: HUNGÁRIA—BUDAI 11 7:2 (4:0). 12.000 főnyi közönség előtt a Hungária fölényes biztonsággal verte a csupán egy negyedóráig védekező Budait. Különösen a bajnokcsapat csatársora remekelt. A gólokat Titkos és Cseh 2—2, Kardos, Sas és Lutz (öngól), valamint Lyka és Vermes lőtték. FERENCVÁROS—III. KERÜLET 2:1 (1:1.) A Ferencváros nagy fölénye ellenére is csak nehe­zen győzött, mert fáradt csatársora gólképtelen volt. Sárosi és Kiss, illetve 11-esből Komáromi lőtték a gólokat. ÚJPEST—BOCSKAI 6:2 (4:1.) Az Újpest csatá­rai 15 perc alatt 8 gólt lőttek, különösen Pusztai remekelt. Góllövők: Pusztai és Zsengellér 2—2, Tóth és Kocsis 1—1. A debreceniek részéről Te- leky és Berec voltak eredményesek. KISPEST—ELEKTROMOS 2:2 (1:0.) A nap legnagyobb csatája. Kispest már 2:0-ra vezetett Nemes és Serényi góljaival, de az Elektromos hatalmas harc után Szendrődi góljaival kiegyen­lített; legjobb embere Ohriva! volt, aki a két gólt Is szerezte. A sarokrúgások aránya 6:4 arányban az ÉSE fölé­nyét mutatta. 1000 néző előtt Mohler jól bíráskodott. A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: 1. FTC 18 12 5 1 50:15 29 2. TTS 17 9 4 4 37:29 22 3. ÉSE 19 7 7 5 38:28 21 4. SK Zsolna 18 9 2 7 35:34 20 5. ZTK 18 8 3 7 27:33 19 6. Rapid 17 8 2 7 35:24 18 7. KFC 18 6 5 7 26:42 17 8. LAFC 18 6 2 10 25:28 14 9. VAS 18 5 4 9 . 42:46 14 10. FC Ruttka 16 5 1 10 24:35 11 11. PSK 17 3 3 11 26:52 9 TRENCSÉNBEN a szabadnapos TTS a nagyszom­bati SK Tmavát barátságos mérkőzésen 6:2 (3:1) arányban legyőzte. A Beregszászi FTC legyőzte a Kassai SC-ot KASSA. (Szerkesztőségünk távirati jelentése.) A keleti divízió csütörtöki egyetlen mérkőzésen a BFTC és a KSC találkozott Kassán 500 néző előtt A KSC jól játszott és meg nem érdemelten 2:4 (0:3) arányú vereséget szenvedett. Beregszász jobb csatársorával érvényesült Góljait Kalocsay, Lefner, Várady (2) lőtték, mig a KSC részéről Ivankó és Fischer volt eredményes. Játékvezető: Dolny. Kassal SC ifj.—Sparta 2:1 —Romhányi (magyar). A magyar párt a középdön­tőben Hechték 6:1, 6:2, 6:3 arányban győzték le. A vegyespárosban Hecht László az olmüci Deutsch- néval együtt győzött a Kysela—Siba-pár ellen 6:3, 6:4 arányban győzött Harmadikok Hein-Müller— Stingel és Blanár Annyi-Caska-párok lettek. A nőipárosban a német Schumann—Káppel kettős győzött a Drtina—Stoupa-pár ellen. — A nőiegyes- ben Káppel megőrizte tavaly szerzett bajnokságát, amennyiben Iiem—Müllert 11:9, 7:5 arányban le­győzte. Harmadikok: Deutschné és Sobotka (Prága). SZEGED—HALADÁS 2:2 (1:1.) A kiesére ál­ló szombathelyiek Szegeden nagy harcot vívtak, a vezetést is megszerezték, de végül is meg kel­lett elégedniük egy ponttal. Az NB pontállása: 1. Ferencváros 36, 2. Hun­gária 36, 3. Phőbus 83, 4. Újpest 31, 5. Nemzeti 28, 6. Bocskai 25, 7. Elektromos 24, 8. Szeged 23, 9. Budai 11 21, 10. Budafok 17, 11. Kispest 16, 12. Haladás 16, 13. ni. kér. 8 pont. Külföldi eredmények BÉCS. FC Wien—Favoritncr AC 4K) (3:0). — Bajnoki. BUKAREST. Vienna—Venus 1:1 (0:1). Szerdán. BELGRÁD. Jugoszláv vegyescsapat—Admira, Bécs 2:1 (1:1). OLASZORSZÁG. Serlcgmcrkőzések: Nápoly—Ju- ventus 2:1. Meglepetés. Bari—Livorno 2:1, Roma— Torino 3:1, Genova—Padua 2:0, Milánó—Velence 2:0, Ambroslana—San Remo 3:1. FRANCIAORSZÁG. Le Havreban az fsthmlan Liga csapata a francia amatőr válogatottat 2:1 (1:0) arányban legyőzte. — Parisban a Red Star Olympi- que bajnoki mérkőzésen a Racingot 2:0 arányban Verte meg. MENZEL RODERICH, Csehszlovákia teniszbajnoka Német válogatott— Manchester City 0:0 DUISBURG. — Anglia újdonsült bajnokcsa­pata, a Manchester City itt mérkőzött a német válogatott ellen. Az eredmény gólnélküli eldön­tetlen volt. Mindkét csapatban a védelem tűnt ki. Az angoloknál Marshall középfedezet és Dalé balszélső tűnt ki. Kikapott a Szenei SK Főréven Főrévi TC—Szenei SK 6:0 (3:0.) Bajnoki mér­kőzés. Biró: Brüll Emil. Az eredmény nagy meg­lepetés. A szenei csapat most már két pont hát­rányba került a Ligetivel szemben és elvesztette reményét a bajnokságra. A gólokat Gottfried, Nagy 2—2, Balázs és Lechner lőtték. Az Európa-boxbajnok- ságok nyitánya MILÁNÓ. — Az ökölvívás Eorópa-bajnold mér* kőzések során a magyarok jól, a csehszlovák birkózók váltakozó eredménnyel szerepelnek. A magyar olimpiai bajnok Harangi Imre a svájci Agrentől pontozással kikapott. A magyar Szabó Gyula legyőzte a dán Sődersent, Mándy pedig a pozsonyi Schmied ellen aratott pontgyőzelmet. A csehszlovák ökölvívók közül egyedül a nehéz­súlyú Havelka győzött a svájci Hámmerli ellen pontokkal. Basta, Jelinek, Král, Kus, Doskocil és Hrebicek kikapott. — A magyar Énekes le­győzte a belga Braedtet és ma nagy ellenfelével, az olasz Matteával mérkőzik. Nagy az ir Lydon ellen győzött, ma pedig1 az olimpiai bajnokkal, a német Rudgeval mérkőzik. Szigeti könnyen ver­te a román Popot, mai ellenfele az olasz Musina lesz. Döntetlenül mérkőztek Nürnbergben a magyar vizipólózók 1 Mezei megjavította Schwartz pályarekordját NÜRNBERG. — A magyar úszók és vizipóló- zók szerdán este a nürnbergi városi uszodában szerepeltek. A vizipólómérkőzést egy délnémet válogatottal játszották és az 3:3 arányban el­döntetlenül végződött. A félidőben a német csapat vezetett 2:l-re. A magyarok láthatóan fáradtak voltak. A mérkőzést a nürnbergi Hofmann ve­zette. Az uszószámok között a százméteres gyors- uszásban Laki a német Soldan-nal holtverseny­ben úszott 1 p 03.2 mip alatt, a százméteres mell­úszást Vágó nyerte 1 p 19.7 mp idővel a nürn­bergi Zapf előtt, aki 1 p 28.5 rnp-et úszott, a kétszázméteres mellúszásban Mezei 2 p 52.8 mp idővel győzött és négy másodperccel javította meg a göppingeni Schwartz pályarekordját, vé­gül a háromszor száziméteres gyorsuezóstafétát a magyar csapat nyerte 3 p 15.1 mp pályarekord idő alatt Augs'burg csapata előtt, amely 3 p 16 rnp-et úszott, harmadik Dél^Nérnetország csapata lett 3 p 23.8 mp idővel. TENISZ )( A berlini teniszversenyen Göpfert (n) a ju­goszláv Radovanovicsot 6:4, 5:7, 8:6, az angol Hughes pedig Göpfertet 6:3, 7:5 arányban győzte le. Az angol Tuckey a német Henkel Ferdinandot verte meg 4:6, 11:9, 6:2 arányiban. — A női- egyesben a jugoszváviai Kovács a német Hiller ellen győzött, mig a belga Couquerque a német Rosenovot, Rollin pedig Wedekindet verte meg. )( A budapesti BLKE nemzetközi versenyén a lengyel Jedrzejowska, az olasz TonolH és osztrák St. Griinberger Lilly vesznek részt a női- egyesben. Az utóbbit, az első versenynapon a kis Körmöczy Zsuzsa fttS, 3:6, 6:3 arányban legyőzte, mig Rugonyd Lónké Baumgarten Magdát verte Menzel Csehszlovákia teniszbajnoka Hecht László két páros bajnokságot nyert ■ A német Kappel megvédte női bajnokságát ■ ■ A magyar Szigeti—Romhányi pár a harmadik helyen végzett Meglepetés nélküli forduló a magyar Nemzeti Bajnokságban A Hungária és Újpest fölényesen, a Ferencváros csak nehezen győzött hm fc\ H nagyvilág borotvapengéje U „E C L I P S E“ \1 (c • © © j \A a nagy borotvapengék világából! /M