Prágai Magyar Hirlap, 1937. március (16. évfolyam, 50-73 / 4196-4219. szám)

1937-03-09 / 56. (4202.) szám

1937 március 9, kedd. rPBXGAI-MACiVARHlRIiAR HE 7 SPORT A Slavia az állami liga élén A Hungária újból a magyar NB étén: Az amatőr Elektromos legyőzte a Ferencvárost A Sparta kikapott Kladnóban Az SK Bratislava vereséget szenvedett, az SK Rusj eldöntet­lenre játszott otthon ■ A Slavia nagyarányú győzelme Pitsenben PRÁGA. — Az állami ligabajnokság 14-ik for-l dulójának szenzációját is a Sparta adta, amely! ezúttal Kladnóban vereséget szenvedett és a ve-| zetést tisztán átengedte a Pilsenben fölényesen! győzd Slaviának. — A pozsonyi SK Bratislavánakl a harmadik helyre vetett reménye meghiúsult, mert saját pályáján kikapott az SK Náchodtól.— Az ungvári SK Rusj értékes eldöntetlent ért el a briinni Zsidenice ellen és igy végre sikerült az utolsó helyről távoznia. Az eredmények voltak: PRÁGÁBAN a Viktória Zsizskov a .prossnitzi SK-bal 1:1 (0:1) arányban eldöntetlenre mérkőzött 5000 néző előtt. A Viktória az utó léé percben egyenlített ki. KLADNÖN sikerült a kitünően játszó helyi SK- nak a Spartát l.*o (1:0) arányban legyőzni BeneS góljával. A Sparta Rlenoveocel és Kaloesayval megerősödve játszott. 4500 néző örömét hozta a váratlan győzelem. Dörfler pártatlan játékvezető volt. PILSENBEN a Slavia az ottani SK-ot 4000 néző előtt 6:1 (2:1) arányban fölényesen győzte le Kopecky (3), Tnuhlár, Vytlaöil, valamint Svoiboda góljával. A pilseni csapat részéről Zemann volt eredményes. Tursner objektiven biráskodott. BRÜNNBEN a Viktória Pilsen a Moravská Sla- viát 4:2 (3:2) arányban verte meg. A briinni csa­pat igy a tabella utóké helyére került. UNGVÁROTT — mint tudóeitónk jelenti — az SK Rusj a brünni Zsidenicével 1:1 (1:0) arány­ban eldöntetlenre játszott. A mérkőzést a ruttkai Bizik biró jól és pártatlanul vezette. Az első fél­időben az SK Rusj volt a jobbik fél és ekkor a| győzelmet megérdemelte voina. A vezetőgólt Bid-| mán szerezte meg, aki Kovácsnak a kapustól | visszaküldött lövését helyezte gólba. A második | félidőben a brünniek kerültek fölénybe és Nepalaj révén kiegyenlítettek. A mérkőzés sáros pályán fi folyt le. A honi csapat legjobbjai Tóth, RadikJ Skirják, Kármán és Bidman voltak, a brünni | I együttesből az újonc Andrásik kapus, Nepala és Nejedra tűnt ki. SK NÁCHOD—SK BRATISLAVA 3:1 (1:0). POZSONY. — A Kladrno legyőzése és a Sparta ellen elért döntetlen eredmény után a Bratislava favoritként állt ki a küzdelemre, amely első mér­kőzése volt tavasszal saját otthonában. At első percekben valóban úgy látszott, hogy a Bratislava győzni fog, de csakhamar kiütközött a csatársor régi hibája: a gólképtelenség és ez két biztosnak hitt pontjába került a pozsonyi ligacsapatnak. A Bratislava tologatós játékával szemben a Náchod lapos, gyors és célratörő játé­kot produkált és végeredményben megérdemel­ten győzött. Az első félidő egyetlen gólja 5 perc­cel a befejezés előtt esett. Pollák öngólja volt. A második félidőben feljavult a Náchod és a 6-ik percben Schlogr góljával már kétgólos előnyt szer­zett. A 13-ik percben Maszarovics lefutott, beadása Chavko elé került, aki azt értékesítette. Ezután erősen szorongatott a Bratislava, de a náchodi vé­delmen nem tudott átjutni, sőt a 33-ik percben Schlogr révén ismét az SK Náchod volt eredmé­nyes. Biró: Őulek. A ligabajnokság állása a 14. forduló után: Slavia 14 10 3 1 54:14 23 Sparta 13 9 2 2 41:13 20 Prostejov 13 8 1 4 33:23 17 Náchod 14 6 4 4 34:25 16 Bratislava 14 6 4 4 23:i23 16 Zsidenice 13 7 1 5 21:31 15 SK Pilsen 14 6 2 6 22:30 14 Viktória Zizkov 14 5 3 6 31:27 13 Kladno 13 5 1 7 26:31 11 Viktória Pilsen, 14 3 4 7 17:28 10 Riusj Ungvár 18 1 2 10 13:50 4 Mór. Slavia 13 1 1 11 18:48 3 Favoritgyőzelmek a nyugati kerület első fordulójában POZSONY. — Az MLSz nyugati kerülete volt az első, ahol a bajnoki küzdelmek megkezdődtek. Annak ellenére, hogy szombaton az esős idő miatt az a veszély fenyegetett, hogy nem lehet majd játszani, vasárnapra kiszáradtak a pályák és igy az első forduló teljes volt. Az első forduló egyéb­ként favoritgyőzelmeket hozott. LIGETI—ADMIR A 2:0 (1:0). Makkabea-ipálya. Biró: Farkas. Az első Klidő mezőnyjátékot hozott, szünet után azonban ki­domborodott a Ligeti technikai és taktikai fö­lénye. A Ligetiben csak a halfsor játéka elégített ki, a csatársor sokat tologatott. Az Admirában a csatársor belső triója nyújtott jó teljesítményt. A Ligeti góllövői Mihalovics és Grisler voltak. 300 néző. PTE—RAPID 1:0 (0:0). Vas-pálya. Mindkét csapat évadeleji játékot mu­tatott, amely bizony sokszor átlépte a fair játék határait. A második félidő 25-ik percéiben Berta biró durva játék miatt kiállította Balogh Il.-őt (Rapid). Az első félidő hullámzó játékot hozott, de gól nem született. Szünet után a 17-ik percben Schmidt II. lőtte a PTE győztes gólját. A PTE- ben Boros, Wunderlich és Nagy II., a Rapidban a közvetlen védelem tűnt ki. FÖRÉVI TC—TESTVÉRISÉG 7:0 (3:0). Főrévi pálya. Biró: dr. Brüll. Igen jó pályán ját­szott a két csapat. A főrévi csapat megérdemelte a győzelmet, de a gólarány túlzott és az a Testvé­riség gyenge védelmének rovására irha-tó. Az FTC az első félidő 20-ik percétől kezdve 10 emberrel játszott, mert Kroupa megsérült és kiállt. A fő­révi csapat legjobb része a közvetlen védelem volt', mig a Testvériségnél a halfsor volt- a leg­jobb csapatrész. Góllövők: Lechner (3), Gottfried (2) és Balázs (2). Szenei SK—Virágvölgy 5:1 (1:1). Játszották Szencen. SK Vas—Városi Müvek 10:2 (5:2). — Makka- bea—Slovan 3:0 (2:0). Barátságos. Hollandia—Svájc 2:1 (1:0) AMSZTERDAM. — 32.000 néző előtt havas­esős időben, mélyre szántott terepen a honi együt­tes szép játék után győzött.az egyenrangú sváj­ciak ellen. A gólokat Backhuys és Brauwdeunt a hollandok, Abegglen pedig Svájc részére szerezte. A győztes csapat legjobb tagja az újonc Brauw- dent volt. A mérkőzést a belga Bsert kitünően ve­zette. Neuenburgban Svájc B. válogatott csapata a Francé Comtét 5:1 (1:1) arányban győzte le. TENISZ X A mentőn! nemzetközi versenyen a prágai Vodigka a kínai Kho Sin Kiétől 2:6, 0:6 arány­ban kikapott. Szlovenszkói eredmények TRENCSÉN. TTS—Sparta, Vágbeszteroe 5:3. ZÓLYOM. ZTK—^Losonci Slavia 0:0. NAGYSZOMBAT. Rapid—OsiSIv Érsekújvár 8:2. — SK Tmava—Galgóci SK 8:1. RUTTKA. FC—Katonai csapat Alsókuibin 5:0 (1:0). Bemelegítő mérkőzések a zeupákban. Kárpátaljai eredmények UNGVÁR. UAC—CsSK 2:1 (1:1). Játszották szombaton. Az UAC Kovács és Varjassy helyén tartalékkal is szépen győzött a felfrissített cseh diviziós csapat ellen. A gólokat Placzer (2), illetve Vazovics lőtték. A győzteseknél Grohmann, Pia- ezer, Böhm II. és Nagydarcsi voltak jók. Szokat­lanul gyöngén játszott Sándor. — A CsSK-ban az uj kapus szerencsével védett, Schichter és Kaffu- nek a védelemben, Treschl, az uj középcsatár pe­dig a támadósorban tűnt ki. 300 néző előtt Fedák László (Rusj) közmegelégedésre biráskodott. II ) Háziasszonyok öröme a főzőrecept-gyüjtemény, amit a NAGYASSZONY havi folyóirat praktikus kártyákon ad előfizetőinek Kérjen mutatványszámot a PMH kiadóhivatalánál A Hungária, Újpest és Phőbus fölényesen győzött ■ A Nemzeti eldöntetlenre mérkőzölt Szegeden ■ BUDAPEST. — A magyar bajnokság újabb uagy szenzációjáról a Ferencváros gondoskodott. A baj­nokságra törő zöld-fehérek megtorpantak az ama­tőr Elektromoson, úgyhogy a bajnokság élére is­mét a Hungária került. A többi vezető csapat fölényesen győzött, említésre méltó azonban a Szeged FC eldöntetlenje a Nemzeti ellen. Az ered­mények voltak: HUNGÁRIA—III. KERÜLET 8:2 (2:1). A mérkő­zés lanyhán indult, úgyhogy a kerület Vitéz ré­vén vezetéshez jutott, amit azután Titkos egyen­lített ki. Ö szerezte a Hungária első félidei veze­tőgólját is. — Müller az első félidőben egy 11-est ellőtt, amit azután a II. félidőben három szép góllal pótolt. Azután Kemény 11-esböl ért el eredményt a kerület javára, de Titkos, majd uijra iMüllcr és végül Cseh beállították a végeredményt. ÚJPEST—BUDAFOK 7:0 (4:0). Biztos győzelem. Gólok Zöengellér, Kállai (3), Pueztay (2) és Kocsis. ELEKTROMOS—FERENCVÁROS 2:1 (2:0). Az amatőrök az első félidőben nagyszerű lelkesedéssel játszottak és Kolozsvári, valamint Szendrődi révén két gollboz jutottak. A második félidőben is az Elektromos játszott jobban az érthetetlenül gyönge Ferencváros ellen, amely Gulyás kapus öngólja révén szépített csak az eredményen. A mérkőzésén megjelent Bornemisza miniszter és dr. Usetty Az Arsenaí kieseit az angol-kapából LONDON. — Az English Cup szombati elődöntő­mérkőzéseinek legnagyobb meglepetése, hogy a tavalyi bajnok londoni Arsenal a West-Bromwich Albiontól 1:3 arányban kikapott és ezzel a to­vábbi versenyből kiesett. A III. osztályú Millwall a Manchester Cityt 2:0, a Preston Nord-End a Tottenhamt 3:1 arányban győzte le, mig a Sun- derland és a Wolwerhampton Wanderers 1:1 arányban eldöntetlenre játszottak. E mérkőzést megismétlik. Az angol ligában is meglepetés adódott, ameny- nyiben az I. osztályban vezető Charlton Athletic a Sheffield Wednesdaytől 1:3 arányú vereséget szenvedett. A Bolton Wanderers a Birmingham­mel, a Derby County a Chelsea-vel döntetlenre játszott. — A II. ligában is kikapott a vezető Bradford és a Bamsley is. Az Aston Villa a Sheffield Unitedet 2:1 arányban győzte le és igy helyzetén javított. Skóciában a Rangers győzött, a Celtic eldön­tetlenre játszott. így vezet a glasgowi csapat. Külföldi eredmények )( BÉCSBEN az Austria a Wacker felett ara­tott 4:1 (2:0) arányú fölényes győzelmével tisztán az élre került, miután az Admira a Viennával 2:2 (2:0) arányiban eldöntetlenre mérkőzött. — A Ra­pid végre győzött. A Favoritner AC-ot verte meg 6:0 (3:0) arányban. — A Postások a Hakoah ellen 2:1 (1:1) arányban győztek, mig a WSC a Liber- tas-szal 1:1 (1:0) arányban eldöntetlenre játszott. A Floridsdorfer AC az FC Wient szombaton győzte le 2:1 (0:1) arányban. )( FRANCIAORSZÁGI Serleg-elődöntő: US Bou- logne—Racing Páris 1:0. A serlegvédő veresége. — Racing Strasbourg—Red Star Olympique 3:1, meghosszabbítás után. — FC Rouen—UR Dun- querque 2:0. — FC Soohaux—AS Cannes 0:0 (meg­hosszabbítás után is). — Bajnokság: Stade Rennais—Excelsior Roubaix 5:4. )( NÉMETORSZÁG. Bajnokság: Berliner SV— Hertlba BSC 3:1, Vietoria—Bewag 3:1, Tennis Bo­rúséin—Nowaiwes 2:0, Minerva—Blauiweiss 2:0, Dresdener SC—Rendőrségi SC Ohemnitz 3:2, Selhalke 04—Borussia Dortmund 7:0. — IFC Nürn- berg—1860 München 2:1, FC Schweinfurt—Sp.Vgg. Fürth 4;0, BC Augeburg—Bayern München 3:1.— Würzburg város—Észafcíbajorország 4:1. )( OLASZORSZÁG. A Bologna—Torino derby 3:3 arányban eldöntetlenre végződött. Ugyancsak eldöntetlenre játszottak: Genova.—Juventus 1:1, Ambrosiana—Fiorentina 2:2, valamint Trieszt— Milánó 0:0. — Bari—AS Róma 1:0, Nápoly— Luccibese 4:2, Lazio Róma—Kővárrá 1:0, Ales- sandria—Sampierdarena 1:0. )( JUGOSZLÁVIA. A Belgrádi SK Spalatóiban a Hajdúktól 2:4 arányban kikapott. A bajnok Gradjaneki a Goncordiát 5:1 arányban győzte .le.— BASK—HASK 2:1. — Slavia Eszék—Slavia Sara- jevo 2:1, Jugoslavija—Ljublana 3:0. )( BELGIUMBAN a kedvezőtlen pályaviszonyok miatt csak Brüsszelben volt .mérkőzés, ahol a Beerschott az SC Anderleehtet 8:2 arányban fölé­nyesen legyőzte. )( SVÁJCBAN a, Grassihoppers az FC Luzernt 5:1, a C'haux de Fonás pedig az FC Bielt 6 : 3 arányban győzte le a bajnokságban. ATLÉTIKA ){ A prágai mintavásári mezei futóversenyen 3 kilométeren Pivoiíka (Sparta) győzött 9 p. 5 mp. alatt a favorit kladinói HoSek es Sojka (Slavia) előtt. )( A bécsi mezei csapatbajnokságon a WAF győ­zött 19:06 p. alatt a hadsereg csapata és a Cricke- ter előtt. A versenyen nem mindennapi szeren­csétlenség történt. Schuster WAF -futó lábai alá egy kutya került. Schuster azutszéli korláthoz vá­gódott és olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy kórházba szállították. , (MLSz) elnök is. BUDAI XI.—BOCSKAI 2:1 (2:0). Gólok: Szuhay és Rökk, illetve Hajdú. PHŐBUS—HALADÁS 4:1 (3:1). Gólok: Toros (3) és Szabó (11-ee), illetve Nagy. SZEGEDEN az FC a Nemzetivel 1:1 (1:0) arány­ban eldöntetlenre mérkőzött. Gólok Berecz, illetve Bihamy. A MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG PONTÁLLÁSA: 1. Hungária 16 12 1 3 61:20 25 2. Ferencváros 17 12 1 4 52:22 25 3. Phőbus 17 12 — 5 37:21 24 4. Újpest 17 11 1 5 57:27 23 5. Nemzeti 17 9 4 4 35:29 22 6. Szeged 16 7 7 2 27:19 21 7. Bocskai 16 9 2 5 37:23 20 8. Elektromos 16 7 3 6 32:31 17 9. Haladás 17 6 3 8 26:44 15 10. Kispest 16 6 2 8 44:48 14 14. Budai „11“ 17 5 4 8 28:42 14 12. Budafok 17 5 4 8 31:57 14 13. III. kerület 17 2 2 13 11:58 6 PROFI LIGA: VÁC—Váci Remény 3:1. — Lódén FC— Erzsébet 1:0, Szürkctaxi—Nagytétény 6:0 Csepel—Drogisták 5:1. Szabó Miklós győzelemmel zárta tengerentúli portyáját NEW YORK. — Szabó Miklós Rhode Island szi­getén Providencében indult a két mérföldes verse­nyen és győzött 9:27.6 perces magyar rekorddal az angol Leslie és Pawson előtt. Szabó 27.4 mp.-el javította meg a magyar legjobb teljesítményt. A csikágói egy mérföldes versenyen San Romani 4:21 perces idővel győzött Cunningham és Venzke előtt. t/SZÁS Rekordeső Kopenhágában A német Geneger Márta Kopenhágában a 400 méteres női gyorsuszásban 6:19.2 percre javította a japán Maehata 6:24.8 perces világrekordját — A versenyen a dán Ranghild Hvéger a 200 méte­res női gyorsuszásban 2:26.5 perc alatt uj orszá­gos rekordot ért el. A kiváló uszónő a 100 méte­res hátuszást 1:16.8 p. alatt nyerte meg. — A svéd Björn Borg a 100 méteres férfi-gyorsuszásban 59.7, a 400 méteren pedig 4:52.4 p. alatt uj svéd re­kordot ért el. — Paul Petersen a 400 méteren 5:02 p. alatt dán rekorddal lett második. — A 200 méteres mellúszásban a hamburgi Sietas 2:40.3 perc alatt győzött Jensen és Malmström előtt. — A 200 ni. női gyorsuszásban a negyediknek be­úszó német Schmitz Inge 2:37.8 perccel uj német rekordot ért el. )( A pozsonyi Bar Kochba női stafétája a 4X50 méteres mellúszásban 3:01.6 percre javította meg a CPK által tartott 3:08.2 perces országos fedett- pálya-rekordot. A pozsonyi staféta a szabadtéri rekordot is tartja ezen a távon 2:58.8 perccel. — A Bar Kochba ifjúsági vizipóló-csapata a Vas ifjúsági csapatával 3:3 (2:2) arányban eldöntet­lenre mérkőzött. A serleget 5 ponttal nyerte a Bar Kochba a Vas 3 és az sPK 2 pontja előtt. TÉLISPORT )( A HC Davos jégkorong-csapata Berlinben szombaton a BSC-tól 1:3, vasárnap pedig a Cana- dianstól hasonló arányban kikapott. Az egész hé­ten mérkőző davosi csapat fáradt volt. )( A krefeldi Germán Canadians Rastenburgban 2:0 és 3:2 arányiban győzött a RSV ellen. )( Düsszeldorfban az Etoile du Nord Brüsszel az EV-t 3:2 arányban győzte le. )( Königsbergben Kovno válogatottja szombaton az EV-től 2:4 arányban kikapott. A vasárnapi re- vámsmérkőzés 1:1 arányú eldöntetlenre végződött. )( Az LTC Prága—Troppauer EV ligamérkőzést szerdán játszák le a prágai jégstadionban. )( A planicai nemzetközi siversenyen az ugrás­ban a csehszlovákiai Palme (HDW) győzött 151.3 ponttal 58.5 m. ugrással a jugoszláv Novsak és a svájci Kaufmann előtt. )( A mürreni Kandahar-versenyen a férfiaknál Walch (Ausztria) győzött 3:56.4 p. alatt a világ­bajnok francia Allais és a svájci Romminger előtt. — A nőknél Steuri (Svájc) lett első 3:05.8 p. alatt a világbajnok Cranz Crista (német) és Bon (Svájc) előtt. A tavalyi győztes angol Pincihing a 9-ik lett. )( A garmisch-partenkircheni nemzetközi si- ugróversenyen Hans Marr (német) győzött 60—70 méterrel a norvég Sörensen 59—67 m. előtt. )( A prágai zsupa lesikló-versenyén Petzerben a férfiaknál Hromádka (KLV) győzött 3:12.6 p. alatt. A nőknél Beinhauer (LZK) lett 3:50 perccel első. X Lahtiban a finn sibajnokságok során a 17 kilométeres versenyt a finn Forsell 1 éra 2 p. 42 mp. alatt nyerte meg. Az 50 kilométeres verse­nyen a finn Sulo Nurmela győzött 3 óra 21 p. 15 mp. alatt. — A norvég sibajnokságokon Töns- bergben a 35 kilométeren L. Bergendahl győzött 2 óra 8 p. 46 mp. alatt.