Prágai Magyar Hirlap, 1936. november (15. évfolyam, 250-274 / 4099-4123. szám)

1936-11-10 / 257. (4106.) szám

1936 november 10, kedd* a . SPORT , Az FTC és az ÉSE folytatták győzelmes előnyomulásukat A TTS a Rapid legyőzésével biztosította őszi elsőségét ■ ■ Az FTC már a második, az ÉSE a harmadik helyen ■ ■ Remekelt Zsolna ellen az érsek- újvári csatársor ■ Fülek is gólözönnel verte a PFK-t Prága, november 9. A nyugati divízióban va­sárnap lejátszott három mérkőzésnek nagy fontos­sága volt a vezető csoport kialakulására. A Tren- ©séni TS a Rapid feletti győzelmével már alig­hanem biztosította őszi elsőségét. A két magyar csapat, az FTC és &z ÉSE viszont ismét imponáló biztonsággal győztek otthonukban és ezzel teljesen felzárkóztak a vezető TTS mögé. Az ÉSE-nek el­méletileg még az első helyre is van esélye. Az egyes mérkőzésekről a következő tudósításaink érkeztek: Fülelő TC—PőslyéniFK (2:0) Fülek, november 9. Tudósítónk jelenti: Kifogás- tálán időben, de sáros pályán folyt le a mérkőzés. A PFK teljes, az FTC tartalékos csapattal állt ki. Kezdés után Fülek azonnal támad, Vymlátll egy gyors akciónál kiugrik és közelről belövi az első gólt. Változatos játék következik, a PFK is támad, de mégis Vymlátilnak sikerül a 15. percben újabb gólt lőnie. A PFK továbbra is veszélyesebb, csatá­rai erélyesebbek, de eredményt elérni nem tudnak. Szünet után megváltozott a játék képe. Az FTC az első pillanattól kezdve magához ragadja a játék irányítását. Számtalan gólhelyzetet teremtenek a füleld csatárok és ezek alapján akár kétszámjegyű győzelemnek is kellett volna megszületnie. Sok lö­vést mentett a pöstyéni kapus, de nem tudta meg­akadályozni, hogy Egry, kétizben Vymlátil és ugyancsak kétszer Pilát gólt ue lőjjön hálójába. — A győztes csapat teljesen kielégített s nagyobb gól­arány u győzelmet is megérdemelt volna. A legjobb csapatrósz ezutal is a fedezetkor volt, utána a csa­társor következik, amely különösen a PFK vissza­Budapest, november 9. (Szerkesztőségünk tele­fonjelentése.) Húszezer néző előtt, ozép időjárásban folyt le a Hungária-uton a vezető Ferencváros és a Hungária bajnoki mér­kőzése, amely váratlanul, de megérdemelten a Hungária nagyobbarányu győzelmét hozta. A mérkőzés érdekes lefolyású volt. Mintegy 80 percig a Ferencváros volt fölényben, azonban fia­tal csatárai meglepően puhán működtek, úgyhogy a Hungária minden gólalkalmát ki tudta hasz­nálni. Hertzka Pál biró vezetése mellett a két csa­pat a következő felállításban szerepelt: Prága, november 9. A Slavla-pályán 20.000 néző előtt kettős ligatalálkozás folyt le, amelynek so­rán a házigazga: a SLAVIA a brünni ZSIDENICÉT 7:1 (2:1) arány­ban fölényesen győzte le Bízik ruttkai biró ve­zetése mellett. A brünni csapat csak az első fél­időben elégített ki. A Slavia góljain Svoboda, So- botka, Kopecky 2—2 és Horák osztozkodtak, mig a Zaidenice részéről Prusa volt eredményes. Bi­lik biró sokat hibázott és a brünniok javára pár- toskodott. SPARTA—VIKTÓRIA ZSIZSKOV 3:1 (1:1). Jól kezdődő, majd — kiállításokkal és sérülésekkel tűzdelt — durva mérkőzés. Dörfler biró csak ne­hezen tudta a mérkőzés normális lefolyását biz­tosítani, aminek érdekében Braine-t és két zsizs- kovl játékost kiállított. Később Radó megsérült, úgyhogy a Sparta 9 emberrel fejezte be a nehéz küzdelmet. A gólokat Braine, Sedláéek és Radó, illetve Maáát lőtték. BRÜNNBEN a tabel’a utolsó helyein álló ung­vári SK Rusj és a Moravská Slavia találkozott. Az ungvári csapat meglepően jó játékkal győzött durva ellenfele ellen 3:1 (1:0) arányban. Krajnyák, esése után szebbnél szebb akciókkal ragadtatta el a közönséget. Pöstyén csapata a súlyos versseg dacára egységes, erélyes és gyors játékával jó be­nyomást keltett. Legjobb emberük Gogol a kapus. Dietz biró közmegelégedésre vezette a mérkőzést. Érsekújvár: SE — SK 5:2 (5:1) Érsekújvár, november 9. Tudósítónk jelenti: Ta- vaszias napsütésben, ideális futbalMdöben, mintegy 11200 főnyi közönség előtt, Veres biró sípjelére Zsolna kezd nap ellen s az első percekben támadást vezet. Magas ez nvonalu mezőnyjáték alakul ki. Ennek folyamán egyre meggyőzőbb lesz az ÉSE fölénye, de gólt csak a 27. percben tud elérni az érsekujvári csapat. Brösztel sarokrúgásból támadt kavarodásból küldi be a vezető gólt a hálóba. 1:0 A következő percben Lackó nagy helyzetből mellé lő, de a 29. percben Brösztel kiszökik, az elébe ro­hanó kapus elől Lackó elé tálalja a labdát, aki nagy nyugalommal belövi a második gólt. 2.0. — Még le sem csillapodhatott a közönség lelkesedése, amikor a 31.percben S Iberstein ideális beadását Brösztel előbb a kapufának, az onnan visszapattanó labdát azonban a kapus feje fölött a hálóba küldi. 3:0. — A 32. percben Brösztel kapufát, a 34. perc­ben pedig ugyanő 20 méteres bombalövéssel ismét góit lő. 4:0. — A 6 perc alatt elért 4 gól után az ÉSE klstíé lefékezett, a zsolnaiak szóhoz jutnak és Beniac a kifutó Medovits .mellett elérj ,a vendegek első gólját. A gól után az ÉSE hevesen támad és Brösztel hamarosan befejeli Silberstein beadásából az ötödik gólt. 5:1. — Szünet után megváltozik a HUNGÁRIA: Szabó; Mándi, Biró; Zimonyi, Tu- ray, Dudás; Sas, Müller, Cseh, Kardos, Titkos. — FERENCVÁROS: Kutasi; Polgár, Korányi; Há- mory, dr. Sárosi, Lázár; Tánczos, Tátrai, Jászbe­rényi, Toldi, Kemény. Mindkét csapatban a fedezetsor tűnt ki és az újra egészséges Turay a Hungáriában vetekedett dr. Sárosi kitűnő teljesítményével. A Ferencvá­rosban a belsők teljesen csődöt mondtak, Toldi rögtön a mérkőzés elején megsérült. A védelmek közül a Hungáriáé volt egy fokkal jobb. Az első félidő elején a Ferencváros erősen tá­Kobzár és Krizs voltak az ungvári csapat gól­szerzői, mig a brünniek részéről Horák szépített. Matzke erélyesen bíráskodott. 4000 néző. PROSSNITZBAN az SK a náchodi SK-ot 2:0 (2:0) arányban verte meg. PILSENBEN a VIKTÓRIA a kladnói SK-ot 2:1 (1:1) arányban győzte le. A bajnokság állása a 9-lk forduló ntán : Sparta 8 7 0 1 30:4 14 Slavia 9 6 2 1 31:11 14 Prosfcejov 9 6 0 3 24: í 7 12 Zsidenice 9 6 0 3 16:19 12 SK Pilsen 9 5 0 4 91:15 12 SK Bratislava 9 3 3 3 22:16 9 Náchod 8 2 4 2 15:14 8 Viktória Zeizskov 9 3 1 5 22:20 7 SK Kladmo 9 3 1 5 20.28 7 Viktória Pilsen 9 2 3 4 10:15 7 Mór. Slavia 9 1 1 7 8:27 3 SK Rusj Ungvár 9 117 10:38 3 játék képe. Herditzky, majd Brösztel sérülése miatt az ÉSE már csak az eredmény tartására törekszik. Zsolna hősiesen küzd és sikerül a 40. percben Mol­nár lövésével 6zépiteni az eredményen. A gólt meg­előzően Veres biró fütyült — nyilván lesállás miatt — s az ÉSE védelem leállt. De a gólt azért a biró megadta. Izzó hangulatban, a közönség tün­tetése közben ért véget a mérkőzés. Az ÉSE telje­sen megérdemelte a győzelmet — első félidőbeli játékával. Csatársora egyenesen remekelt. Zsolna csak a második félidőben volt jó. Vereá biróJ sok hibát csinált. Trencséni TS —Rapid, Nagy­szombat 1:0 (1:0) Nagyszombat, november 9. A vendégcsapat kitü­nően játszott és kapusának kiállítása után is meg tudta őrizni egygólos vezetését. A mérkőzés nagy- részében dréncsőn támadott és csak a Rapid védel­mének nagy teljesítménye tartotta az egygólos eredményt Farkas bíró szabad folyást engedett a durva játéknak. A nyugati divizió pontállása: 1. TTS 10 7 2 1 25:10 16 2. FTC 9 4 4 1 22:8 12 3. ÉSE 7 5 1 1 51:5 11 4. RFC 9 5 1.3 16:20 11 5. Rapid 9 5 0 4 19:12 10 6. LAFC 10 4 2 4 17:11 10 7. Zsolnai SK 10 4 1 5 17:20 9 8. ZTK 10 3 3 4 16:26 9 9. Vas 9 3 1 5 21:23 7 10. PFK 9 2 0 7 14:32 4 11. Ruttkai FC 10 1 1 8 14:27 3 madott, azonban az akciók befejezetlenek marad­tak. A 21-i'k percben Sas lerohanta a zöld-fehér védelmet és lövése közvetlen-közeiről került Ku­tasi hálójába. A továbbiakban is a Ferencváros volt frontban, azonban gólt elérni nem tudott. A II. félidőben a Ferencváros óriási fölényt har­colt ki és a Hungáriát teljesen védekezésre szo­rította. Főleg Sárosi vetette előre a csatársort, de Jász­berényi és Tátrai tehetetlenek voltak. A 30-ik percben enyhült a Ferencváros ostroma, mire Müller kiugrott és bombalövése gólba jutott. A 40-ik percben ugyancsak Müller góljával a Hungá­ria beállította a végeredményt. Hertzka kitünően bíráskodott. A Hungária ezzel a győzelmével a tabella harmadik helyére került, megelőzvén a Pböbust, amely Szegeden vereséget szen­vedett. A Hungária-uton játszott a Bocskai a Kis­pesttel és ellene 3:3 (2:1) eldöntetlen eredményt ért el. A Budafok a Nemzeti e'Ien 3:2 (2:0) arányú meglepő győzelmet aratott, mig az Elektromos a Budai Xl-el 1:1 (1:0) arányban eldöntetlenül ját­szott A Szeged FC-nak sikerült a Phöbust 1:0 (1:0) arányban legyőzni. Az egyetlen gólt Nagy lőtte egyéni akcióból. Az Újpest az Erzsébet-Soroksárt 5:0 (1:0) arányú fölényes győzelemmel búcsúztatta el a ligától. A magyar Nemzeti Bajnokság pontállása: 1. Ferencváros 10 8 1 1 34:13 17 2. Újpest 10 7 1 2 39:15 15 3. Hungária 10 7 0 3 42:13 14 4. Phöbus 10 7 0 3 22:9 14 5. Szeged 10 4 5 1 18:11 13 6. Nemzeti 10 5 1 4 24:21 11 7. Budafok 10 4 3 8 27:33 11 8. Bocskai 10 4 2 4 21:18 10 9. Kispest 10 4 2 4 23:23 10 10. Elektromos 10 3 2 5 22:26 8 11. Haladás 10 4 0 6 20:34 8 12. Budai 11 10 2 2 6 15:28 6 13., Er.-Soroksár 10 0 2 8 13:47 2 14. m. kerület 10 0 1 9 6:39 1 PROFI-LIGA. Arak, Székesfehérvár—VAF FC 5:0, Csepel—Zugló 9:0, Vasas—Erzsébet 5:2, Ló­dén FC—Nagytétény 4:1, Váci Remény—Drogisták 5:1, Szürketaxi—Salgótarjáni BTC 1:0. Végeiért a heteit divizió őszi fordulója A kassai SC ismét kikapott, ezúttal a kassal CsSK-tól. — Az Iglói AC az élen Kassa, november 9. A keleti divízióban va­sárnap a kassai CsSK és a kassai SC mérkőzésé­vel végétért az őszi forduló. Az Iglói AC jobb gólaránnyal előzi meg az első helyen a kassai szlovák csapatot. A KAC-nak és az MSE-nek a harmadik, illetve a negyedik hely jutott. A BFTC középen áll mig a tabella alján a két újonc KSC. A királyhelmeciek legalább három pontot szerez­tek, mig a Kassai SC egyetlen egyet sem. Ilyen gyönge szereplésre a divízióban még nem volt példa. CsSK KASSA—KASSAI SC 5:0 (1:0) Kassa, november 9. Tudósítónk jelenti: Az ál­landó esőtől felázott, sáros, pályán került sor afi idény utolsó bajnoki mérkőzésére. A CsSK játé­kosok nagyobb fizikumukkal és tudásukkal felül­kerekedtek a nagyobbára fiatalokból álló KSC fölé. A KSC azonban igen lelkesen küzdött, kft* lönösen az első félidőben, a másodikban azonban visszaesett. A sorozatos bírói tévedések is inkább a KSC-t sújtották. Mohler, ruttkai biró a mér­kőzés folyamán a KSC-ből Pásztort, Horváthot is Korscheltet, a csapat legjobb tagját, a CsSK- ból pedig a két kekket durva játék miatt kiál­lította. A fölényben játszó győztes csapat góljait sorrendben Hermán, Oláh, Jurny, Láncos és Oláh lőtték. A KELETI DIVÍZIÓ ŐSZI VÉGEREDMÉNYE: 1. Iglói AC 7 6 — 1 20:7 12 2. ÖsSK Kassa 7 6—1 2:0:13 12 3. Kassai AC 7 4 1 2 21:11 9 4. MSE 7 4 12 17:13 9 5. BFTC 7 3 13 17:11 7 6. CsSK Ungvár 7 2 — 5 8:22 4 7. Kinh. SC 7 115 10:25 3 8. Kassai SC 7 — — 7 5:22 — Tapolcsány a nyugati zsupa őszi bajnoka Tapolcsány, november 9. A TSK a Cséklészi AC-ot 6:0 (6:0) arányban fölényesen legyőzte és ezzel 14 ponttal őszi bajnok lett. Nagyszombatban a Bratislava II. az SK Trnava ellen 5:1 (2:1) arányban győzött. Pozsonyban a Makabea a vágirhelyi AC-hal 3:3 (2:2) arányban e döntetlenre játszott, mig a Városi Müvek a Nyitrai AC-ot 2:1 (1:0) arány­ban verte meg. Malackán az AFK a Galgóci SK-ot 3:1 (2:0) arányban győzte le. ATLÉTIKA )( A prágai erdei futóversenyen 255 versenyző vett részt. A férfiaknál Huéek (Szoko.l) győzött 3600 méteren 11:22.6 p. alatt Otahal (főiskolás) és Koöi (Slavia) előtt. — A nőknél 1800 méteren most feltűnt német tornásznő: Grund lett első 5:36.2 p. alatt Hercan előtt. — A férfi-csapatvea-- senyben a Slavia győzött 15 ponttal a főiskolások és a Sparta előtt. )( A brünni erdei futóversenyen Kcscsák Jó­zsef (Zsidenice) győzött 400 méteren 12:49.6 perc alatt két, klubtársa előtt. )( A német erdei futóbajnokságot Freiburgban 9.5 kilométeren Syring nyerte 32:10.4 p alatt, mig az osztrák bajnokságban 6.8 km.-en Wöber (Cricketer) győzött 38:13.8 p. alatt. Csapatbajnok a Rapid lett.. )( A pozsonyi szoko’-mezei futóversenyen, amely 5.8 kilométerem folyt le. He rezeg győzött 20:41 p. alatt Stitecky (PTÉ) 20.52 és Szalay (TTE) 21:04 perc előtt. A 2 km-es ifjúsági verseny győztese Mikus lett 5:52 p. alatt. )( A Magyar AC mezei futóversenyét, amelyet a Rákosmezőn bonyolítottak le. 7 km-en Kelem (BBTE) nyerte 36:16 p. alatt Szilágyi és Görög (UTE) előtt. Csapatbajnok az UTE lett 15 pont­tal. — Az ifjúsági bajnokságban 3 km-en Híres (UTE) győzött 9:46.4 p. alatt.' Csapatbajnok itt ia az UTE lett 25 ponttal. Meglepetések a magyar NB^ban A Hungária legyőzte a Ferencvárost, a Phőbus kikapott Szegeden A Nemzeti is vereséget szenvedett ■■ A Hungária és a Phőbus helyet cserélt a tabellán HUNGÁRIA-FERENCVÁROS(UO) Az ungvári SK Rusj váratlan győzelme Erűimben A Slavia fölényesen, a Sparta nehezen győzött Prágában HAMBURG-AMERIKA ÜLNIE Közép­Amerikába Barbadosba,Trinidadba,Venezuelába, Curacaóba, Kolumbiába, Panamába, Costa Ricába, Nicaraguába, El Salva­dorba, Hondurasba és Guatemalába az új duplacsavarú „CARIBIA“ és „CORDILLERA" motoros-hajókon Információk és jelentkezések n HAMBURG-AMERIKA EINIE 8EH ésl. vezérképviseleténél Praha L, Na Pííkopé 37 ff . “7