Prágai Magyar Hirlap, 1936. július (15. évfolyam, 148-173 / 3997-4022. szám)

1936-07-01 / 148. (3997.) szám

1936 folíus 1, szerda. 9 . SPORT . Végétért a KK első fordulója Három csehszlovák, két-két olasz és osztrák s csak egyetlen magyar csapat jutott az elődöntőbe ■ A hazai pálya előnye irreális eredményekre vezetett ■ Az olasz, osztrák és magyar bajnokcsapat kiesett az első forduló­ban ■ Az Újpest bravúros győzelme a legjobbnak tartott olasz csapat f ölött Prága, Junius 90. Az izgalmakkal telt KK-torna első fordulója a lehető legnagyobb meglepetéseket hozta. Favoritcsapatok klassziskülönbségre mutató gólaránnyal kaptak ki, amint idegenben játszot­tak. Prossnltzban botrány volt, különben meglehe­tős simán folytak le a külföldi mérkőzések. Ausz­tria, Magyarország és Olaszország bajnokcsapatai kiestek az első fordulóból. Ez a körülmény is mu­tatja a KK különleges játékstílusának szükséges­ségét. A csehszlovák csapatok közül 3, az olaszok és osztrákok közül 2—2 s csak egyetlen magyar csapat került az elődöntőbe. Az Újpest kellemes meglepetésre nagyszerű játékkal szerezte meg a továbbjutást a legjobb olasz csapatnak tartott Torino ellenében. A következő, már az elődöntő­nek számított fordulóban a következő a párosítás: Vienna—Ambrosiana, Sparta—AS Róma, Proste­jov—Újpest és Austria—Slavia. Az előlállók a pályaválasztók. Phőbus—Sparta 4:2 (2:0) a magyar bajnok Hungária elvérzett és kiesett a további küzdelemből, dacára annak, hogy sokkal jobban játszott, mint az elmúlt héten Budapesten. A Vienna góljait Pollák (4) és Gschweidl rúgta, míg a Hungária részéről Müller volt eredmé­nyes. Az eleinte élénk, később azonban el,lanyhult küzdelmet a svájci Wunderlin vezette hiba nélkül. A Vienna 7:l-es összeredménnyel jutott to­vább. Ambrosfana—íidenice, Brunn 8:1 (4:0) Milánó, junius 30. Mintegy 20.000 főnyi néző előtt a brünni csa.pat súlyos vereséget szenvedett. A milánói csapat mindvégig fölényben volt és a szünet után valóságos iskolajátékot mutatott be. A gólokat Meazza (6), De Maria és Ferrari lőtték az Ambrosiana részéről, mig a mérkőzés vége felé Hess érte el a brünniek becsületgól­ját. A mindvégiig fair mérkőzést a bécsi Beránek biró jól vezette. Az Ambrosiana 11:3 összeredménnyel került a II. fordulóba, ahol vasárnap Bécsben a Viennával mérkőzik. Austria—FC Bologna 4:0 (2:0) Bécs, junius 90. Ivancsics Mihály (Budapest) ve­zetése mellett folyt le a Vienna—Hungária mér­kőzés után az olasz bajnok revánsküzdelme az Austria ellen. Az osztrák csapat megérdemelten, ha nem is ekkora gólaránnyal, győzött és 5:2 gólaránnyal jutott tovább a II. fordulóba, ahol a Ferencvá­rost verő Slavia lesz az ellenfele. Az Austria góljain Jerusalem (2), Stroh és Sinde­lár osztozkodtak. Az Austria—'Slavia első találkozása junius 5-én folyik le Bécsben. Óvott az Admira Bécs, junius 30. Az Admira a prossnitzi mérkő­zés eredménye ellen óvással élt. Az óvást szerdán tárgyalja a KK-blzottság. amikor kijelöli az elő­döntő mérkőzések biráit is. A Losonci AFC az MLSz nyugati csoportfának bajnoka LAFC—Donaustadt 7:0 (2:0) ■■ Fölényes győzelem Budapest, junius 30. (Szerkesztőségünk jelen­tése.) Mindössze 4000 néző előtt folyt szombaton délután Újpesten a Phöbus—Sparta revánsmérkő- zés, amely csaknem óriási meglepetést hozott. A magyar ligabajnokság negyedik egyesületének sikerült csaknem ugyanazzal az eredménnyel, mint amennyivel Prágában kikapott, a KK tavalyi győztesét legyőzni. A Sparta csak az utolsó percben tudta a to­vábbjutáshoz szükséges gólt megszerezni, mig a kitünően játszó újpesti csapatot egy kapufa­lövés is megkárosított a. Gólok: Szikár (2), Béky, P. Szabó a Phöbus, Zajicsek és Nejedly a Sparta részéről. Ez utóbbi a 90-ik percben szabadrúgásból. Mattea (olasz) jól vezette az általában fair mér­kőzést. A Sparta 7t6 végeredménnyel jutott a második fordulóba. AS Róma - Rapid Bécs 5:1 (4:0) Róma, junius 30. óriási hőségben folyt le ez a mérkőzés, amely a bécsi csapat súlyos vereségét hozta. Az olaszok már 5:0-ra vezettek Serantoni (2), Benedetti és Subignl révén, amikor Binder köz­vetlenül a befejezés előtt a becsületgólt érte el. Weingarten svájci biró nyomta a bécsieket. Az AS Róma 6:4 összeredménnyel került a II. fordulóba, ahol a prágai Sparta lesz az ellenfele. Az első mérkőzés Prágában lesz. Újpest—FC Torino 5:0 (1:0) Budapest, junius 30. (Szerkesztőségünk telefon- jelentése.) Vasárnap 1(2.000 néző előtt az Újpest rehabilitálta a magyar futballsportot a Ferencvá­ros és a Hungária KK-kudarcaié-rt, amennyiben kétgólos hátrányát az FC Torino ellen nem­csak behozta, hanem magasan túl is szárnyalta. Az első félidőben kiegyensúlyozott küzdelem folyt, amikor Kocsis szerezte meg az újpestiek első gól­ját. A második félidőben a magyar csapat nyomasztó fölénybe került és az olaszok csak védekezésre szorítkoztak. Vincze (2), Pusztay és a Salgótar­jánból elszármazott Zsengellér rúgták ekkor a gólokat. A kemény, de fair mérkőzést a karlsbadí Pfützner bíró közmegelégedésre vezette. Az Újpest 5t2 összeredménnyel halad tovább. Admira—SK Prostejov 3:2 (2:0) Prossnitz, junius 30. 10.000 főnyi néző előtt bikavíadalszerü küzdelemben sikerült a bécsiek­nek nehezen győzni, de a prossnitziek nagy gól­előnyét behozni nem tudták. Hertzka magyar bíró vezette a heves küzdelmet, amelynek során három bécsi és egy prossnitzi játékost kiállított. Később egy-egy játékos magától elvonult, úgyhogy a bé- esiek 6, a Prostejov pedig 9 emberrel fejezte be a meccset. Az első félidőben az osztrák csapat Bi­cén ée Hahnemann góljai révén vezetést ért el, amikor a Prostejov Stróbl szabadrúgása által gól­hoz jutott, az osztrák bajnokegyüttes durváskodni kezdett. Blcannak sikerült a harmadik gólt meg­szerezni, azonban az utolsó percben Dufek szépí­tett az eredményen. Az 8K Prostejov 6‘A végeredménnyel jutott to­vább a II. fordulóba az Újpest ellen. Az első mér­kőzés vasárnap Prossnltzban lesz. Vienna—Hungária 5:1 (1:0) Bécs, junius 30. 32.000 néző előtt kettős KK-mér- fcőzés folyt le a 'bécsi stadionban. Az elsőn Losonc, junius 30. Szépszámú közönség előtt fölényes győzelmet aratott a LAFC vasárnap a nyugati kerület bajnoka felett, mely, a nagy hely­zetek sorát tekintve, gólokban nincs is eléggé ki­fejezve. A LAFC-nak csak 1 pontra volt szük­sége az első helyhez, de teljes erővel küzdöttek és igy a Donaustadt csak statisztált. A LAFC úgy taktikailag, mint technikailag fe­lülmúlta ellenfelét és nagy győzelme egy pilla­natig sem volt kétséges. 2—3 poszttól eltekintve, a csapat elfogadhatóan játszott és ha még itt erősítenek a csapaton, ak­kor nem kell a további selejtezőktől félteni. A csa­pat gyorsaságán és lövőkészségén azonban még javítani kell. A Donaustadt agilitásán kívül nem sokat muta­tott és játéka rossz fényt vet a pozsonyi magyar futballra. Felállítások: LAFC: Kohn; Zadrobilek— Bukov- szky; Ferenczy — Ménessy — Kostyál; Majlik — Spitz — Molnár — Hegedűs — Schleicher II. Donaustadt: Yavrovics; Király — Nagel; Feder- mayer — Rulitz — Nics; Gerzoskovics — Rein- thal — Babiar — Árpássy — Pfeifer. Az első akció rögtön LAiFC-góIlal kecsegtet: Molnár lövését a kapus kikotorja a gólvonalon túlról. Tovább is a LAFC támad és a 8. percben Spitz—Molnár—Majlik mintaakcióbó.1 Hegedűs gólt fejel. 1:0. A Donaustadt komért, mig a LAFC újabb gólt ér el Schleicher révén. 2:0. Most már állandósul a LAFC fölénye, Molnár kapufát lő, majd ugyanő két lépésről fölé lő. A j^IHő végéig több gól nem esett, egyedüli eseményt hogy Babiart a biró durva játék és feleselés miatt tul- szigoruan kiállítja. A második félidőben még nagyobb fölénybe jut a LAFC és Majlik szabadrúgásából Molnár gólt fejelt. 3:0, majd ugyanő szerzi a 10. percben a 4-ik gólt is. Egy perc múlva Sehlecher II. át­megy az egész védelmen és máris 5:0. Most több nagy helyzetet kihagynak a LAFC-osatárok, mig végül a 43-ik percben Spitz egyéni akcióból gó- loz. 6:0. Az utolsó gól szerzője Majlik volt Schlei­cher II. korneréből. Kornerarány 7:1 a LAFC javára. Egyénenkint a LAFC-nát a közvetlen védelem megfelelt, legjobbja és Ménessyvel együtt a me­zőny legjobbja Bufcovszky volt. A halfsorból Mé­nessy és Kostyál volt jó, mig a csatársorban Maj­lik, Molnár ée Schleicher IL tetszettek. A Donaustadtnál csak Nagel, Rulitz, Reinthal és Árpássy nyújtott elfogadhatót. Roller iblró (Pelsőc) objektív. A tabella végállása: 1. Losonci AFC 4 8- 1 14:3 6 2. Lévai TE 4 2 — 2 9:5 4 3. Donaustadt 4 1 — 3 3:18 2 VIKTÓRIA PILSBN—SLAVIA LOSONC 4:1 (3:0) Vasárnap fölényes győzelmet aratott a klasszi­sokkal jobb ligacsapat a gyenge Slavia ellen. A mérkőzésen végig a Viktória volt fölényben. A n. félidőben lefékeztek, mivel másnap is mérkőzésük volt. A gólokat Bina (3) és Bíró, illetve Junek lőtték. A Viktóriánál Bina, Biró és Páli voltak jók a Slaviánál Brendl és Sykora. Mihók (biró) gyenge. A keleti diviziós selejtező pontállása: 1. Kassai SC 3 2 1 0 11:7 5 2. Királyfi. SC 8 2 — 1 8:5 4 3. H. Rjusj 2 0 1 1 5:8 1 4. HAC 2 0 0 2 2:6 0 Az SK Rusj és a Bafa Zlin kikapott az állami ligaselej­tezőben Prágában szombaton 8000 néző előtt a Viktória Zsizskov a szlovenszkói bajnok SK Rusj Ung­vári 3:2 (3:1) arányban legyőzte. A vendégcsapat — főleg a második félidőben — tetszést aratott Prágában. A gólokat Fend, Gsancsinov, Kristal, illetve Krajnák és Kobzár lőtte. Bító: Vogl volt.— Vasárnap az SK Rusj JUNGBUNZLAUBAN ven­dégszerepeit és az ottani SK ellen barátságos mérkőzésen 2:2 (2:0) arányú eredményt ért el. Krajnák és Krizs voltak az ungvári csapat gól­szerzői. Vasárnap KÖNIGGRaTZBEN a Hgaselejtezőben a Bafa Zlin az SK Hradec Královétől 1:2 (1:0) arányban kikapott. A dinieknél Csambal gyönge formában játszott és ugyancsak csődöt mondott Cservény középcsatár is. A Hgaselejtezőben a Viktória Zsizskov három mérkőzésből 5 ponttal vezet az ugyanannyi mécs­esét játszó SK Bafa 3 pontja előtt. Az SK Rusj és az SK Hradec Králové 2—2 mérkőzésből 2—2 pontot ért el, mig az SK Máhr. Schönberg eddig pontot nem szerzett. Győzött a Nemzeti-III. kerület vegyescsapat Kassán Kassa, junius 30. (Tudóéitónk távirati jelentése^ Hétfőn 1500 néző előtt a budapesti Nemzeti és III. kerület vegyescsapata a KAC—CsSK kombi* náítat 6:2 (3:1) arányban nagy technikai tudással fölényesen legyőzte. A kassai csapat az első fél* időben jól szerepelt. A vezetőgólt a pestiek sze­rezték meg Wohlran révén a 2. percben fejesből, amit a kassai Fazekas a 9. percben klegyenlitett. A 25. percben Vlgb 25 méteres lövése jutott a kas­saiak hálójába, mig a 28. percben ismét Wohlran volt eredményes a pestiek javára. — Szünet után Kassa büntetőhöz jutott, amit Herdiczky értéke­sített. A 17. percben Doubrava biró a pesti Ger­gelyt birósértés miatt kiállította. A pestiek 10 em­berei is veszélyesek maradtak és a 25. percben Tuly, majd pedig a 30. percben Molnár és végül a 32. percben Wohlran a végeredményt beállí­totta. — A pesti csapatban Angyal, Szalay, Feny- vessy, Wohlran, Horváth, Kassánál pedig Horák, Hermán, Lebensky, Drofcár, Fazekas ée Zlebek titnt ki. — Előmeccsen a KAC gyermekcsapata a CsSK-gyermekeket 2:1 (2:0) arányban győzte le. Komáromban győzött, Érsekújvár ott kikapott a brünni Mór. Slavia KOMÁROM. Moravská Slávia—KFC 5:3 (4:2). Biró Kessler (Érsekújvár). Komáromi tu­dósítónk jelenti: A rekkenő hőség miatt csupán csak 1000 főnyi könzöséget vonzott a cseh liga tizedik helyén álló Moravská Slávia. A játék sajnos nem is érdemelt nagyobb érdeklődést. A brünniek egyáltalán nem igazolták az a jó hirt, ami vendégszereplésüket megelőzte Komárom­ban s ha történetesen a KFC nincs olyan gyen­ge formában és nem kénytelen nélkülözni leg­jobb csatárát, a szlovenszkói válogatottban sze­replő Tóthot, akkor könyen súlyos vereséget mérhetett volna a diviziós mértéket is alig meg­ütő brünni együttesre. Kiemelkedő játékost csak a volt komáromi Róth és Koubek személyében találtunk, a többi közül talán csak az egy Horák említhető. A KFC a mérkőzés elveszítését gyen­ge kapusának és a lehetetlenül kombináló belső csatártriójának köszönheti. Dicséretet csak a két szélső, Weisz és Kacz, valamint Hadanich érdemel. A Moravská Slávia góljait Róth, Ho­rák, Slapak és Koubek, a KFC-ét pedig László, Vitálos és Weisz szerezte. Kessler biró nagyon gyengén torolta meg a brünniek feltűnő fegyel­mezetlenségét. ÉRSEKÚJVÁR. ÉSE—Mór. Slávia, Briinn 2:1 (1:0). Szép győzelem. Gólok: Kreutzer, Ko­vács, illetve Róth. Kárpátaljai eredmények UNGVAR. CsSK—USC 2:1 (1:0.) Barátságos. Biró: Mezik jó. Durva játék. Gólok: Mellük, Skraupka, Illetve Szilágyi. Egy UiSC-játékost a biró kiállított. A Kassai SC legyőzte a Királyhetmeci SK-ot Királyhelmec, junius 20. A keleti divízió selej­tező-mérkőzése során a két magyar bajnokcsapat találkozott A Kassai SC-nak sikerült a helyi együttest 3:2 (2:1) arányban legyőzni Dolyák biró kitűnő vezetése mellett. 1000 néző előtt változatos küzdelem folyt. Az első félidőben a kassai, a másodikban a királyhelmec! SC volt fölényben. A selejtező-mérkőzések élére most a Kassai SC került. Maga a meccs mindvégig erős iramú és Izgal­mas lefolyású, de amellett fair volt. A vezetőgólt a 12. percben a KSC szerezte meg Pokorny ré­vén. Bár a klrályhelmeeiek nagy elánnal küzdöt­tek a kiegyenlítésért, azt nem sikerült elérniük. Ezzel szemben a KSC 28. percben vezetett szép támadása újból eredményes lett, mert Lőrinc szép lövése hálót ért. A királylhelmeciek a 34. percben tudnak javítani, amikor Paskulyák góljával javí­tanak az eredményen. Szünet után a játék erős és hullámzó lefolyású. Mindkét kapu gyakran van veszélyben. A 17-ik percben a Kassai SC szép támadást vezet, melyet Mihalovlcs értékesít. A nap legszebb gólja volt. A királyhelmeciek minden erejüket latba vetve küzdenek és sikerült a 91. percben Boros góljával minimálissá tenni a vereséget. — A Kassai SC gyorsaságával és nagyobb technikájával győzött. A csapatban a közvetlen védelem és halfsor emel­kedett ki, de a csatársor is jó volt. A királyhel- mecieknél a védelem ügyességével, a csatársor veszélyes támadásaival emelkedett ki.