Prágai Magyar Hirlap, 1935. augusztus (14. évfolyam, 174-199 / 3726-3751. szám)

1935-08-17 / 187. (3739.) szám

1935 augusztus 17, szomKat* •JWsKct.* ■Ma^otsé® 7- . LŐPORT- ,-Y A budapesti íöiskoíai világbajnokságokon végei ért az úszás, megkezdődött az attétikai verseny Magyarország megnyerte a vizipolóbajnokságot, a vegyes­stafétát és Lengyel révén az 1500 méteres gyorsuszást Szenzációs magyar győzelem a futballban Anglia elten ■ A prágai Peharová az első csehszlovák világbajnok ■ ■ ■ Francia győzelem a párbajtőrben ■■ ■■ A magyarok eddig az összes atlétikai versenyen továbbjutottak ■■ Tíz góllal győzte le a világbajnok magyar vizipolócsapat az európai válogatottat Mlndan asszony megtekinti a XVI. Reichenbergi Mintavásáron augusztus 18-tól 25-ig (vasárnaptól bezárólag vasárnapig) „Az asszony és a háztartás** c. kiállítást. aasass3g5gqgSSBt=SS^ *■ B A magyar kormányzó kitüntette gróf Baillet-Latourt és Tschammer-Ostent Gödöllő, augusztus 16. Horthy Miklós kormányzó szerdán Gödöllőn kihallgatáson fo­gadta gróf Baillet-Latourt, a nemzetközi olim­piai bizottság elnökét és von Tschammer-Osten német birodalmi sportvezért. Mindkettőjüknek a II. osztályú magyar érdemkeresztet nyújtotta át. Budapest, augusztus 16. Rimet, a francia futballszövetség és a Fi de FA elnöke csütörtö­kön délután Budapestre érkezett és megjelent a magyar—angol mérkőzésen is. Az illusztris futballvendéget Fischer Mór MÁV-főtanácsos, az MLSz nemzetközi előadója fogadta. ' Budapest, aiugiusztus 16. (iSzerkesztőségűnk telefonjelentése.) A szerda délutáni óriási vihar és az azt követő hűvös időjárás nagyban befo­lyásolta a főiskolai világbajnokság versenyei­nek reális lefolyását. Szerdán délután az ösz- szes teniszmérkőzések elmaradtak, azonban be­fejezésre került a vizipólótorna, amelyet nagy fölénnyel Magyarország főiskolás válogatott csapata nyert meg. Ellenfele a döntőben a csehszlovák válogatott volt, amely Budapesten elsőrangúan szerepelt. Szerdán befejezték még a párbajtőr csapatversenyét, amelyet Francia- ország nyert meg. Csütörtökön megkezdődtek az atlétikai ver­A Császár-uszodában szerdán este folyt le a vizipólótorna döntőmérkőzése Magyarország és Csehszlovákia csapatai között. Sutton angol biró vezetése mellett a két csapat a következő f e l állítási)an s zer epeit: Csehszlovákia: Fiscter; Basch, Polaikof IL; Vondrejz; Blahs, Scihimnck II., Klobutzky. Magyarország: Mezei; Laky, Helyes; Hazai, Bozsi, Tarics, Brandy. Rögtön a kezdés után a csehszlovákok erő­sen támadnak, akcióik igen jók, Blahs remek lövése kapufát talál. Azután azonban a magya­rok jutnak fölénybe és Brandy, valamint Tarics góloznak. Újabb két szép magyar támadásból Tarics és Laky eredményes és ezzel 4:0 arány­ban végződik az első félidő. — A második fél­időben a biró Bözsit eluszás miatt kiállítja, amikor Schmuck gólhelyzetet ront. Hazai szök- teiéséből Bozsi gyönyörű gólt dob, míg a félidő végén Tarics iveit labdája jut Fischer kapujá­ba. A magyar szakértők véleménye szerint a csehszlovák csapat méltó ellenfele volt a győz­tes magyaroknak. NÉMETORSZÁG—AUSZTRIA 3:2 (1:2). A harmadik helyért vívott küzdelemben csak ne­hezen győzött a német csapat a lelkes osztrá­kok ellen. A torna végeredménye: Világbajnok Magyar- ország 6 ponttal (pontveszteség nélkül) 26:1 gólarány, 2. Cehszlovákia 4 pont 8:8 gólarány, 3. Németország 2 pont 4:13 gólarány, 4. Auszt­ria 0 pont 4:20 gólarány. Szerdán este döntötték el a párbajtőrvivás csapatversenyét. A döntőben győzött Francia­senyek is, az első győzelmet a csehszlovák Pe­karova aratta a női gerelyvetésben, míg a férfi számok közül a diszkoszvetésben bajnok lett a német Sievert. óriási meglepetést hozott a futballtorna. Magyarország csapata a favorit angolokat nagy gólaránnyal legyőzte és ezzel a bajnoki cim valószínű várományosa is lett. A rossz időjárás miatt igen lassan halad előre a teniszverseny. Favoritjai a németek és ma­gyarok a férfiszámokban, mig a nőiegyesben a prágai Drtinova a döntőben vereséget szenve­dett. A két nap eredményeiről a következő tudó­sításaink számolnak be: ! ország Németország ellen 13.5:2.5 arányban. Magyarország Csehszlovákiát 9:7 arányban verte. Végeredményben Franciaország győzött Magyarország ellen 9:2\ arányban. — Világ­bajnok: Franciaország, 2. Magyarország, 3. Németország, 4. Csehszlovákia. A női tőrvivásban első lett a német Wach- ter 6 győzelemmel, 2. Barding (Dánia) 5 győ­zelem, 3. Horváth Kató (magyar) 4 gy„, 4. Hetzer (német) 3 gy., 5. Sajgó Éva (magyar) 2 gy., 6. Melzer (német) 1 gy., 7. Hauser (Csehszlovákia) győzelem nélkül. A német Weber női teniszvilágbajnok A tenisztornán a nőiegyest befejezték. A döntőben a német Weber a csehszlovák Drti- novát 8:10, 6:0, 6:0 arányban győzte le. A prá­gai játékosnő az első szetben kifárasztotta ma­gát, úgyhogy a következő kettőben Erika We­ber fölényesen győzni tudott. Harmadik az an­gol Ley, negyedik a magyar Halász Baba, ötö­dik az osztrák Appel és hatodik a német Krüh- üng. A férfiegyesben a bajnokságot védő Troncin (francia) a magyar Dallostól (Drietomszky) 3:6, 5:7 arányban kikapott és így a középdön­tőben Dallos a német Henkellel találkozik. Az alsó szakaszban a német Denker az indus Band- harit 6:1, 6:4, 3:6, 6:2 arányban győzte le, mig s prágai Krásny a belga Geelhandtól kapott ki 4:6,2:6,6:4,2:6 arányban. Gabrói (Gfabrovitz) w. o. jnjifttt, az elődöntőbe, ahol Denkerrel találkozik ej&títo. tt- A férfipárosban a német Denker— Magyarország — Csehszlovákia 6:0 (4:0) Henkel kettős a belga van Zyden—Geelhand párt 6:3, 9:7, 6:4 arányban verte meg, mig a Gabrói—Ferenczy magyar pár a francia Trón­éin—Bacquand kettős ellen 5:7, 6:2, 6:4, 5:7, 6:4 arányban bravúros győzelmet aratott és igy a döntőben a Denker—Henkel kettős ellen a magyar pár játszik. Magyarország — Anglia 4:1 (3:0) Az FTC-pályán Klein Árpád bíró vezetése mellett, 6000 néző előtt találkozott Magyaror­szág futballcsapata az angol főiskolai váloga­tott együttesével. Nagy meglepetésre a magyar csapat úgy technikai, mint taktikai tekintetben felülmúlta az angolokat és megérdemelten győzött. Az első félidőben a 6zél segítette a magyarokat, a másodikban azonban, amikor az angolok már kétségbeesetten támadtak, a ma­gyar csapat védelme mindent menteni tudott. A magyarok góljain Zsengellér (2, Gonda és Baranyai osztozkodtak. Anglia részéről Carney volt eredményes. NÉMETORSZÁG—LETTORSZÁG 5:0 (0:0). Báró: Hertzka Pál. A lettek egy percig sem voltak veszélyesek a német kapu előtt. A fut­ballt*) rma első helyét igy a német—magyar mérkőzés dönti el, amely szombaton kerül le­bonyolításra. A torna állása: 1. Magyarország 4 pont 9:3 gólarány 2. Németország 3 „ 7:2 „ 3. Anglia 1 „ 3:6 „ 4. Lettország 0 „ 2:10 „ A kosárlabdában Lettország Franciaországot 57:2, Lengyelország pedig Németországot 22:7 arányban győzte le. A kosárlabda-versenyben igy Lettország vezet 8 ponttal Lengyelország 6 és Magyarország 4 pontja előtt. A francia Pechaux kétszeres tőrbajnok Csütörtökön késő este fejezték be a párbaj- tőrvívás egyéni bajnokságáért folyó versenyt. Győzött — éppen úgy, mint a tőrben — a fran­cia Pechaux, aki a döntőben 6 győzelmet ért el és két vereséget szenvedett. Második lett a magyar Dunay Pál 5 gy. 2 v., 3. Monal (fran­cia) 4 gy. 3 v., 3. Bartlet (angol) 4 gy. 3 v., 5. Wetzerek (osztrák) 4 gy. 3 v., 6. Durand (francia) 3 gy. 4 v., 7. Barta (magyar) 1 gy. 6 v., 8. Mack (francia) 1 gy. 6 v. Ma délelőtt, kezdődött meg a kardvívás csa­patbajnoksága, amelynek a magyar csapat a favoritja. Lengyel második világbajnokság az 1500 méteren Az uszóversenyek csütörtökön befejeződtek. Az utolsó nap két szép magyar győzelmet eredménye­zett. Az 1500 méteres úszás döntőjében győzött Lengyel Árpád (magyar) 20:53.6 p. alatt, amely csak 4.6 másodperccel maradt el a magyar rekordtól, amit Halasy tart 1931 óta 20:49 mp.-el. 2. Pader (osztrák) 21:55.4 p. 3. Cavalero (francia) 22:04 p. 4. Pyiber-Gyerkényesi (magyar) 22:17. 5. Sebőn (csehszlovák) 22:24. 6. Pleplár (magyar) 22:27.8 perc. A 3-szor 100 méteres vegyesstafétában is győzött Magyarország (Lengváry, Bicskey, Csik) 3:34.6 p. alatt, igen jó idővel Németország (Sdhulte, Schu­mann, Wi'lile) 3:41.8 p. előtt. Harmadik Anglia (Bresíord, Rradon, Sutton) 3:48 p., 4. Csehszlová­kia (Samánek, Abeles, Blahs) 3:52.4, 5. Ausztria. A 100 méteres hölgy-gjmrsuszást Yates (angol) nyerte 1:22.8 alatt Schramm (némtet) és Crocker (angol) előtt. A magyar Tóth-Tóvárosy Magda a 4. és Csányi az 5. helyen végeztek. A 100 méteres női mellúszásban holtversenyben lettek elsők: Spaun (osztrák) és Mathes (német) 1:35.2 p. alatt. A harmadik helyen a magyar Szász Magda végzett 1:36 perc alatt. A megismételt dön­tőben Il8e Spaun győzött 1:34.4 p. alatt Mathes előtt, aki 1:34.4 p. alatt ért célba. A 100 méteres női hátuszásban győzött az angol Hetherington 1:32 p. alatt honfitársnője: Spence előtt, aki 1:32.2 p. alatt ért másodiknak célba. Har­madik lett Tóth Magda 1:32.6 perccel. Az uszóversenyek befejeztével a magyar főiskolás vizipoló válogatott 10:1 (4:1) arányban győzte le az európai kombináltat, amelynek kapujáta csehszlo­vák Fischer védte, csatársorában pedig Schmnek II. is játszott. A magyarok tetezésszerint góloztak, Brandy (4) és Tarlós (3), Hazai (2) és Bozsi egy gólt ért el. A kombinált részéről Sutton (angol) volt eredményes. A mérkőzést Tomasek (Prága) vezette. A GYŐZTESEK ÜNNEPLÉSE. A főiskolai világbajnokság tornász csapatversenyének díjkiosztásán középen Magyarország zászló­vivője, jobbra a japán, balra a német zászló tartó. Hátul a három díjnyertes csapat* Az első atlétikai győztes: Pekarova (Prága) A BEAC-pályát csütörtökön reggel még viz borí­totta, azonban délre sikerült a pályát annyira hely­reállítani, hogy a rövid távú futásokat és egyes dobószámokat lebonyolíthattak. Az atlétikai verse­nyeknek mintegy 4000 főnyi nézője volt. A diszkosz­dobás alatt sajnálatos baleset történt. A magyar Jó- zsa dobása kicsúszott a pályáról és a salakon futó csehszlovák főiskolás Fischer fejét érte, akit súlyos sérüléssel szállították be a Veorebély-kíinikára. Ott rögtön Röntgen-vizsgálatot hajtottak végre és erő­sebb bőrsérülést és kisebb csontrepedést állapítot­tak meg. Fischer állapotában ma reggelre már lé­nyeges javulás állott be. Két, vagy három napi ke­zelés után a klinikát el is hagyhatja. Az első nap eredményei voltak: Női gerelyvetés: Pekarova (Csehszlovákia) 38.19 m., 2. Goldmamn (német) 36.24 m., 3. Mathis (an­gol) 34.10 m. Pekarova eredménye főiskolai világ­rekord. Női magasugrás: Mauermayer (német) 1.50 m., 2. Novák (osztrák) 1.45 m., 3. Gailits (lett) 1.40 m. Pekarova és a magyar Nagy Aranka a selejtezőben kiestek. Diszkoszdobáá: Sievert (német) 46.47 m., 2. Gil- bert (német) 46.37 au, 3. Józsa (magyar) 45.99 ni., 4. yiídlug (éttst) 44.70 m.} 5. Stöck (német) 44.14 m.,1 6. Horváth (magyar) 42.95. A japán Kifeumoto és az észt Erickeon kiesett a selejtezőben. A 100 méteres síkfutás négy előfutama után a kö­zépfutamokból a döntőbe kerültek: Scarr (angol) 10.6, S űzi ki (japán) 10.7, Dondlinger (francia) 10.7, Sir (magyar) 10.5, Holmes (angol) 10.6 és Toomsa- lu (észt) 10.7 mp.-el. Az előfutamok nagyszerű küz­delmeket hoztak, a puha pálya ellenére is kitűnő időkkel. A tavalyi bajnok Engel (Csehszlovákia) és Minai (magyar) 11 mp.-et futottak az előfutamukban és igy tovább nem jutottak. A verseny favoritjai a magyar Sir és az angol Scarr. A 400 méteres síkfutás előfutamai: I. Boisset (francia) 50.5 mp., 2. Röeler (német) 50.9 mp, 3. Blake (angol) 51j2 mp. — II. Steigertha] (német) 50.2 mp., 2. Vadas (magyar) 50.6 mp., 3. Skavinszky (francia) 51.2 mp. — III. Rimner (osztrák) 50.9 mp, 2. Wetzner (német) 54.4 mp., 3. Kőrősy (magyar) 51.9 mp. 110 m. gátfutás előfutamai: I. Murakami (japán) 15.4 mp., 2. Notthrock (német) 15.6, 3. Levente (ma­gyar) 16 mp., — II. Wegener (német) 15.1 mp., 2. Szabió E. (magyar) 15.6, 8. Nishiida (japán) 15.8 mp. — III. Kovács (magyar) 15.1 mp., 2. Harada (ja­pán) 15.4, 3. Gxashof (német) 15.5 mp. A döntőben