Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-28 / 123. (3675.) szám

1935 májas 28, kedd. 9 Sikerült a reváns i Németország 2:1 (í:0) arányban tegyőzte Csehszlovákiát 60.000 néző Drezdában ■ ■ Csődöt mondott a prágai csatársor, egy ii-est metléíőtt A német csapat játéka sem volt teljesen kielégítő ■■ A meccs végét W emberrel ját­szotta Csehszlovákia ■ Góllövők: Lenz (2) és Hraska ■ Langenus kitünően bíráskodott Bazétséms fagediatéstm maesitetiék BtmMi.au a 10.000 föuyi uekstdwák vendéget Drezda, májút- 27. A Dresdner SC pályája va­sárnap szűknek bizonyult a nagy nemzetekközti atrakcfó közönségének befogadására. A csehszlo­vák—német mérkőzésre mintegy 60.000 néző sora­kozott fel, köztök 10.000 csehszlovák átránduló. A pályát a beözönlő közönség előtt rendőrileg el kellett zárni, úgyhogy körülbelül még 5000 néző szorult a falakon kívül. Előjátékban a német ifjú­sági válogatott 6:1 arányban győzte le Szászország Ifjait- Azután gyönyörű időjárás mellett kezdődött meg a nagy mérkőzés. A csehszlovák csapatot, amely PiMmiieska veze­tése mellett lépett a pályára, nagy taps és á cseh­szlovák himnusz fogadja. Utána a német himinmiszit és a Honét-We-ssel-dalit imitcm-áiltáik a zenekarok, majd a hosszú, szimpatikus bellga báró: Langenus vezetése mieltett megimdfuilt a küzdelem, amely Németország kisarányu, megérdemelt győzelmét hozta. A mérkőzés sorsát az döntötte él. hogy a cseh­szlovák csatársor csaknem teljesen csődöt mon­dott. Egyedül Kopecky érdemel dicséretet. A fe­dezet-sor bevált, a védelem is jól működött, bár Plániicska csak 60 percet játszott-, majd sérülten kiált. Helyette Klenovec került be, aki szintén jól védett.. A védelem legjobb embere Cstyroky volt. A németek sikere gyorsaiságnklbain rejtett. A győztes csapat is jóval formáján atal játszott, fő­leg azonban szélsőinek köszönheti a reváns- győzelmet. A k-ét csapat a 'következő felállításban szere­pelt: Csehszlovákia: Plánicska (Slavia), — Kostá­ink (Spairta), Cstyroky (Siparta), — Vodicska (Sla- via), Boncsek (Sparta), Srbek (Spairta), — Hruska (Sipairta), Nejedly (Spairta), Sobotka (Slagra), Ko­pecky (S'la/via.), Pucs (Slaváa). — Németország: Jacob (Regensbumg), — Janes (Portanná Düssel­dorf), Tiefel (Éintracbt Pnamíkfurt), — Gramlich (Einitr. Frankfort), Goldbrunner (Barom München). Zielinski (Union Hamibonn), — Lehner (Sahiwaben A-ugsbuirg), Lenz (Borúséra Dontmiurad), Conen (Saanbrücken), Siffling (WaMlhof M-annlhedim), Fath (Wormatia Woruis). A MÉRKŐZÉS A mérkőzés lelfolyálsát a prágai rádió részlete­sen leadta. Rögtön az első perctől kemény küz­delem folyt. A németek lelkesebbek és a 11. percben Cstyroky átengedi Conent, aki Lenzhez passzol. A félig lesállásban lévő ősze- kötő védhetetlenü! belő. 1:0. A 25. percben Vodiieska megsebesül, de visszatér. Ezután Nejedlyt Faczinekkel cserélik ki. Sobotka góla'lkalmat ront. Az első félidő egyenrangú küz­delmet hozott. A második félidőben a németek erőteljesebben támadnak. Ennek dacára az 50. percben Pucs beadásából Hruska fejes­góllal kiegyenlített. Csehszlovákia most fölény­be jut, de csatárai túlságosan puhák. Conen előretör és lő, Plánicska az erős lövést csak ki­rúgni tudja, Lenz ott van és a hálóba rúgja a bőrt. 2:l-re vezet Németország. A németek most újból támadnak. Eatlh összeütkö­zik Plániiicskávail, aki megsérül. Helyette Kleno­vec. áti be. A 26. percben Pucs sérül meg, most már Csehszlovákia 10 emberrel játszik végig, de a. németek nem tudnak több gólt elérni. A mérkő­zés végén azonban a csehszlovákok elszalasztot­tak két kiegyenlítő gólalkamat. A bíró egy foult miatt 11-est ítélt. Az ideges Sobotka a kapus ke­zébe rúgja a büntetőt. Azután pedig Vodicska rú­gott a kapu fölé egy szabadrúgást. A mérkőzés végig normális mederben folyt, a belga Langenus nagyszerűen bíráskodott. A meccs 8*Í3 méteres távotugrás Amerikában Newyork, május 26. Az északamerikai egyete­mek atlétikai versenyének első napján Jesse Owens néger diák a távolugrásban 8.13 métert ért el, amellyel megdöntötte a japán Nambu 1931 óta fennálló 7.97 méteres világrekordját. Mindenesetre meg keli várnia a teljesítmény reális voltára vo­natkozó megerősítést, mert nem lehetetlen, hogy a szenzációs rekord hátszéllel esett. Owens a 100 yardon 9.4, a 220 yardon pedig 20.2 mp. alaljt szintén világrekordot futott. A 220 yardos gát­futásban a nagyszerű néger atléta 22.6 mp.-et ért el, ami csak két tizedmásodperccel rosszabb Har­cim még nem hitelesített világrekordjánál* után a közönség viharosan ünnepelte a győztes csapatot, de a tapsokból kijutott a csehszlovák csapatnak is. Estié a csehszlovák vendégeik tisztefeitéme a né­met báinoidallmi fntbalfezövetséig bankettet rende­zett. Linemann elnök Masaryfc köztársasági el­nökire ürítette a pothárt, míg Pelikán tanár, a CsAF elnöke a birodalmú veizért köszöntötte fel. A csehszlovák csapat Drezda művészi látképét kapta ajándékul, mag a németeknek a prágaiak foristályserteggell kedveskedtek. Minden csehszlo­vák játékos egy értékes drezdai festményt ka­pott. Szombation a prágai DFC játszott Drezdában és a DSC-tóI 0:1 arányban kikapott. Németország B. válogatottja Szófiában a Fogl Károly által edzett bolgár válogatottól 0:2 (0:0) arányban kapott ki. Az SK Rusj 2:0 (1:0) arányban legyőzte a Fülehi TC-t és a döntőben a Bratislava ellen játszik Ungvár, május 27. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A sízkyvemiszkói divízió osztályozó mérkő- sései során szombatom a Fülek! TC nevánsot adott az SK Ru&jruak legutóbbi 1:2 arányú vereségéért. Az SK Rusj szerencsés küzdelemben 2:0 arány­ban győzött és a döntőben ő játszik majd a szlovenszkói győztes SK Bratislavával az állami ligába való jutásért. A tegnapi meccsem az első félidőben Fülek veit jobb, de gólfeéiptelemnek bizonyult. A 88. percben Kovács beadásából Krizs L fejessel szerezte meg az élső gólt. Ettől kezdve aiz SK Rusj fölénybe ju­tott, több komért ér el (15:5 az amány javára), majd a 71. percben Skirják beállítja a végered­ményt. Juracsek (Fülek) egy pompás gólalkalmat rontot, amennyiben üres kapu mellé lőtt. A győztes csapaitban főleg Boksay kapus és Kovács jobbszélső tűnt kik Füleknél Gondos, Bolhán, Fel- földy, Honactas volt jó. — Cejnár kapitány kitü­nően bíráskodott. társorban. pedig Pohoczky volt a legjobb. A LAFC-ban csak a halfsor felelt meg. Kő­ién kás két gólban benne volt. A két hátvéd kö­zül meg Bukovszky nyújtott elfogadhatót. A csatársorban csak Molnár és Stockbauer volt jó időnként. A mérkőzést dr. Brüll objektiven vezette. A RME eldöntetlenül játszott Ragyolccal Rimaszombat, május 27. (Tudósítónk távirati jelentése.) Rimaszombatban a RME a Ragyolci Torna Clubbal 1:1 (0:0) arányban eldöntetle­nül mérkőzött. A meccs csapkodó játékot ho­zott. Ragyolc 1 i-esből, a RME öngóllal szer­zett eredményt. Tatnásf alván a TMSC a Tornaijai SC-ot 3:0 (2:0) arányban legyőzte. Bíró: Takács (Fü­lek). A hazaiak megérdemelt győzelme Földi és Témák góljaival. Eső miatt a mérkőzés 23 perccel előbb befejeződött. A kerület élcsapatainak állása a RPS—RTC mérkőzés előtt: 1. LAFC 20 pont, 2. RPS 19, 3. RME 19. 4. TSC 14, 5. TMSC 13 pont. A Rimaszombati PS Losoncon 3:1 (1:0} arányban legyőzte a LAFC-ot A rimaszombati polgári csapat a Kőzépkerület valószínű bajnoka Utolsó mérkőzése csütörtökön lesz a Ragyolci TK ellen ik percben végre Ménessynek egyéni akcióból sikerült a becsületgólt elérni. RPS-nél a közvetlen védelemben Andrásik kapus és Sucha, a halfsorban Kovács, a csa­Kárpátaljai eredmények NAGYKAPOS, UMTE—KTK 4á) (EÖ). Grünstein (Ungvár) jó biró volt. Góllövőkí Magada (2), Kahan I. és Vojtas. Jók: Balogh* Hirczner, Magada, Végh, illetőleg Béres és a kassai aj kapus: Safa. Szlovenszkói eredmények KOMÁROM. KFC—Honádká Shavia, Krematef 2:0 (1:0.) PŐSTYÉN. PFK—Galántai SK 6:4 (2:3). Barátságos. TAPOLCSÁNY. SK—Trencsém TS 5A. Barátságos. TEREBES. SK—Gálszécsi SK 2:0 (2:0). VÁGSELLYE. SK—SK Surány 4:1 (2:1). A nagy érdeklődéssel várt 6-os kupamérkőzé­sek megnyitásaképpen a csonka fordulóban Sellye látta vendégül a Surányi SK jónevü csa­patát. A mérkőzés az SSK fölényes győzelmét hozta. A surányi együttes nagy lelkesedéssel kezdte a játékot, de csak az első félidőben tu­dott komoly ellenállást kifejtem. A második fél­időben azonban már elkészült erejével és Sellye nagyobb technikáját és jobb kondícióját dur­vaságokkal igyekezett ellensúlyozni. Sellye csapata mindvégig kezében tartotta a mérkő­zést és már a tizedik percben megszerzi a kitű­nő Putyera révén a vezetést. A további goto­kon Petro II. (2) és HuszárÖc, Sietve 23a- tinszky osztozkodtak. Vágsellye csapatában ki­tűnő vök Weisz és Csibrik I., mig Surány ré­széről Lehocky, Grünwald és Strycsek voltak jók. Biró Vesely, gyenge. KöZÉPCSEH DIVÍZIÓ Rapid Vinohrady—SK Romcln-ice’ 2:1, SK Lysa— Spairta Koe-ire 5:4, Sparta Kladnó—Meteor VIII. 2:1. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Pardubice—Rak ó vunk 2:0, Olympia Pilsen—SK I>vur Kráteré 3:1. Kassai MLSz válogatott — Észak- magyarország (Miskolc) válogatott 5:1 (2:1) A zsupa-válogatottat legyőzték a miskolciak Losonc, május 27. (Tudósítónk jelentése.) [ 1500 néző előtt folyt le Losoncon a középkerü-! leti bajnokság döntő jellegű mérkőzése, amelyet nagy meglepetésre az idegen talajon játszó ri- , maszombati RPS nyert meg 3:1 (1:0) arány­ban. Ezzel valószínűleg eldőlt a bajnokság sor­sa is, mert a rimaszombati csapat utolsó mérkő­zését Áldozócsütörtökön a Ragyolci TK ellen Rimaszombatban játsza le és igy a bajnokság valószínű győztesévé lett losonci respektábilis i sikerével. Dr. Brüll Gyula pozsonyi nemzetközi biró ve- j zetése mellett a két csapat a következő felálli- j fásban szerepelt: LAFC: Kolenkás — Zadrobilek, Bukovszky — Kostyál, Ménessy, Bézy — Czirok, Stock­bauer, Majlik, Molnár, Tulák. RPS: Andrásik — Sucha, Markos — Katz, Kovács, Seress — Kohn, Ofcsárik, Pohoczky, Kovács, Szabó. Az első negyedórában a losonci csapat nyo­masztó fölénnyel indult, de csatársora túlságo­san puha volt. Utána váltakozó mezőnyjáték. A 37. percben Zadrobilek tétovázik a kor- nervonalon, Pohoczky elveszi tőle a labdát, hirtelen bead. Kolenkás kapus kiejti a lab­dát s a rimaszombati Szabó közvetlen kö­zelről beguritja. 1:0. A gól után a LAFC a félidő végéig eredménytelenül támadt, mi­után a RPS védelme helyén van. A második félidőben tapogatódzó játék. Az 5-ik percben szabadrúgás a LAFC ellen 30 méterről, Pohoczky a kapufának lövi, a visszapattanó labdát Kovács befejeli. 2:0. A LAFC most elkeseredetten támad és fölény­be is jut, úgyhogy már szinte egy kapura ját­szik. A 19-ik percben Stockbauert a RPS-vé­delem buktatja. A biró 11-est ítél, de Tulák gyönge lövését Andrásik kivédi. A LAFC nem csügged, en­nek dacára a RPS rúg gólt. A 31-ik percben Pohoczky Kovács beadásával előreszökik, Zadrobileket kicselezi és gólt lő. 3KI. A 40­Kassa, május 27. 1200 néző. Báró: Katona Gyula. Nemzetközi mérkőzés. Észr.kmagyarország felállítása: Sztany, — Bozo, Sz-oipue-efc, — Jancsi, Kautzky, Rigó — Márkus, Ráez II., Szabó, Báli, Rácz I. — Kassa összeállítása: Jeles (Törekvés), — l>raib (Törekvés), Drotár II (KAC), — Balázs ház y (KAC), Bi.h-a.ry (ETVE), Leibenszky (KAC), — Drót ár I., Fazekas, Vitéz, Juiremfoo, Drotár III. (minid KAC). Szórni hatan jóte-zották le a nagy érdek lődés? el várt mérkőzést. Kezdés után azonnal Kassa tá­mad és mindjárt az első percben Jurenkó beadá­sából Fazekas remek gólit rúg. 1:0. A 10. pereiben komért ér el Kassa, melyből Drotár I. beadja a 2-ik gólt. Inneni a játék IhiuIJámzóvá változik. Észak­nak Aram gólhelyzete, Drab fauárt-ol, a megítélt sza­badrúgást Kassa kaipu-s-a foonneone menti. Tovább­ra is Élasz tárnáid és a 26. petnobem eredmény is lesz, ment Kassa védelmi hibájából komért érnék el és ebből Szabó szép fejes gólt ad. 2:1. Szünet után Kassa azonnal rákapcsol, fölénybe kerül és a 3. perében Vitéz—Balázsházy ossz játé­kából az előbbi könnyen védhető gólt lő. Ezt a katpusnaJk védeni keltett, volna. A 12. percben Dro­tár—Juremko—Fazekas cisszjátékából Fazekas be­adja a 4dk gólt. Ezuitán nyílt a játék, de Élasz akcióit nem Ideéri szerencse. A 28. percben Élasz gólt rúgott, de a biró állítólagos kezelés miatt nem adta meg. A 36. percben Kassa szép támadást vezet és Drotár III. beadásából a Vitéz helyett be­állt Zimmermann góllá értékesíti és beállítja a végeredményt. Kassa csapatában kiváló volt Vi­téz, Fazekas, Juirenko. Drabg Drotár testvérek. Miskolcnál Márkus, Kaiutzky, Szabó. Kassa csa­pata, nagyszerű játékai vívta ki az értékes győzel­met. Czeiste-r Sándor, az Élasz kapitánya aiagy elismeréssel nyilatkozott Kassa, csapatáról és győ­zelmét — bár azt a több tartalékkal rendelkező Miskolc ellen érte el — teljesem megérdemelt volt. ÉSZAKMAGYARORSZÁG—CSEHSZLOVÁK ZSUPA 3:2 (1:2) Vasárnap Ratiborszky bíró vezetése mellett a miskolciak a zstupa válogatott ellen áttolták ki -’s jobb játékkal megérdemelten győztek is. A wz- ö gólt Dudrik szerezte meg a zsvpának, á rét a szem­füles Szabó egyen litert ki Miskolcinak szabadrú­gásból. Hullámzó játék után a zsmipa bűnt tő’ ől Fábián révén ismét vezetésihez jut. — A mások ik félidőiben a miskolciak kerülnek fölénybe, a 11. penöben a zsúpénál Zle-bek megsérül, helyette Do- náith játszik. A 18. percben Rácz beadásából Kautzky egalizál gyönyörű fejessel. Éttől kezdve a játék sokszor fülkémény és a győztes gól ■ t he­ves harc folyt, ámít végre Kautzky rúgott :e Rácz pompás beadásából. Miskolcnál Szla-ny. líi ó. Kaiutzky és a Rácz testvérek, a zsuipánál Ma Ír, Ca-rny, Fábián és Dudrik váltak fok