Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-28 / 123. (3675.) szám

10 1935 májas 28» kedd. rPMGaiA\\GfeR-HTKIj^ Ausztráliai győzelem Parisban a férfipáros bajnokságban A fér (jegyesben továbbjutottak a csehszlovák játékosok Az Újpest és a Hungária kikapott a bajnokságban Budapest, május 27. (Szerkesztőségünk tele- fanjelentése.) A magyar bajnokság utolsó for­dulója két meglepetést hozott. A bajnok lljpest Szegeden szenvedett vereséget, a Hungária pe­dig Újpesten kapott ki a PhőbustőL A vezetők sorrendje nem változott, ellenben megtörtén­het, hogy az utolsónak maradt Ferencváros— Újpest mérkőzésen a Fradi győzelmével beér­heti az Újpestet A liga-csapatok állása: Újpest 34, Ferencváros 32, Hungária 27, Szeged FC 26, Phőbus 21, Kispest 21, Soroksár 20, Bocs­kai 19, Budai XI. 17, ül. kerület 15. Attila 15, Somogy 5 pont. A vasárnapi eredmények: Phőbus—Hungária 2:0 (0:0). Góílövők: Solty és Szikár. Soroksár—Bocskai M (1:0). Góllövők: Vargha, illetve Gábor. Ferencváros—Somogy 5:1 (3:1). Vezető gól Galambos (S), utána Sárosi, Táncos (2) és Kemény. Hí. kerület—Budai XL 4:1 (2:1). Fölényes győzelem. Miskolcon a Kispest az Attilát 2:1 (1:0) arányban verte meg Barna kapus hibájából. Szegeden az FC a bajnok Újpestet 2:1 (1:1) arányban győzte le Korányi II. és Bognár gól­jaival. Kocsis lőtte az Újpest becsületgólját. H. OSZTÁLY: Nemzeti—Váci Remény 6:0, Millenáris—Vasas 2:0, Drogisták—Szürketaxi 2:1, Budatétény—Nagytétény 1:1, VÁC—Er­zsébet 3:1, Csepel—Budafok 1:1. ÉSE-ligeti (Pozsony) 5:0 (2:0) Érsekújvár, május 27. Most, hogy a bajnoki évad befejeződött, úgy látszik, kezdetét veszi az igazi futball-szezón. A Ligeti vasárnapi ven­dégszereplésére már közel 1000 ember volt ki­váncsi, ennyi ember már régen nem volt az ÉSE-pályán. A közönséget érdekelte, hogy az ÉSE kissé megerősített együttese miképpen áll­ja meg a helyét egy diviziós csapattal szemben. Ez a mérkőzés azonban nem volt alkalmas ilyen összehasonlításra, mert a Ligeti a váloga­tott Borbély és Hédi, tehát két legjobb embere nélkül állott ki s főleg ezzel magyarázható igen mérsékelt teljesítménye. Az ÉSE minden tekin­tetben megérdemelte a győzelmet, jobb volt ellenfelénél, azonban a gólarány túlzott. A Li­geti lövette a részét a küzdelemből s talán az egyetlen, ami rossz benyomást tett a közönség­re, hogy nem elegánsán veszítette el a mérkő­zést. . Sokat reklamált s több esetben sportsze­rűtlenül viselkedett. A pozsonyi csapatból első­sorban a veterán Meidlinger emelkedett ki, de Molnár és Michalovits is jól játszottak. Az ÉSE nem elégített ki — magas győzelme dacára sem — minden tekintetben. Csak a halfsor volt kiváló. Az első félidőben Rajnai, a második félidőben Sipőc volt a centerhalf. Mindketten nagy játékot produkáltak. A csa­társor — bár aránylag gólképesnek bizonyult — korántsem elégített ki. Ordódy a centerben finom, összjáték iránt érzékkel biró játékos, de az összhangot még nem találta meg szomszé­daival. Kováts és Toldy a szokottnál bizony­talanabbak voltak és a két szélső is sok hibát csinált. A védelem nem volt tulnagy feladat elé állítva, de azt sem látta el túlzott biztonsággal. Az ÉSE mindkét félidőben többet támadott, de a Ligeti is erőteljeesen kivette részét a tá­madásokból. A vezető gólt Toldy lőtte s Ordó­dy volt az, aki a 37. percben gyönyörű szabad­rúgással húsz méterről belőtte a második gólt. Szünet után az ÉSE fölénye kiemelkedőbb s Kováts szerzi meg a harmadik, Rajnai egy 11- esből a negyedik és újból Kováts — egy pom­pásan helyezett lövéssel — az ötödik gólt. AUTÓ és MOTOR )( A berlini AVUS-vcrsenyen Fagioli (Mer­cedes Benz) győzött 49:13.2 p alatt 238.5 ki­lométer sebességgel. 2. Chiron (Alfa Romeo) 50:48.4, 3. Varzi (Autó Union), 4. Stuck (A. U.), 5. Brauchitsch (Mercedes), 6. Dreyfus (Alfa Romeo). A leggyorsabb kört Stuck érte el az előfutamban 249 kilométer-sebességgel. A magyar Hartmann a második előfutamban ha­todik lett. )( A prágai Juhan (Jawa) győzött a bécsi motorkerékpáros versenyen 20.000 néző előtt 7.7 kilométeren 4:58.6 p alatt a bécsi Deimel előtt. Juhan megnyerte Starhemberg herceg „Kék-szallag‘‘-diját. ) ( A Prága—Nimburg—Jungbunzlau—Prága 148 kilométeres kerékpáros versenyt Haupt (Slávia) nyerte 4 óra 19.2 p alatt Losek előtt. )( Az Újpesti TE vizipólócsapata Trieszt­ben az olasz válogatottnak beillő helyi csapa­tot 8:0 (4:0) arányban győzte le. Az összes uszószámókát a magyarok nyerték. Páris, május 37 Fnancáooirseág' teniiszbajjmok- ságaá köziül tegnap a férflipáros és nőipóros baj­nokság' befejezést nyert. Az előbbit az ausztráliai Crawford—Quist pár nyerte meg, amely a döntő­ben a honfitárskettős Mac Grath—Turnbiril párt 6:1, 6:4, 6:2 arányban verte meg. Hammadikok: Le­semen-—Legény (francia) és Perry—Tudkey (angol) párok. — A nőipárost az angol Scrlven—Stam- mers pár nyerte az Adamoff—Sperlingné, Krah- winkel kombinált ellen 6:4, 6:0 arányban. — Har­madikok : Berarotóin—Andmus és Hairtwtig—Yorké páfnok. A vegyespáros döntőjébe a Henrotin—Legeay és a Payot—Bemard kettősök jutottak. Hiammaidi­kok tesznek: Amidnus—Bünes és Mwtíhteu—Scróven. A férfiegyesben a csehszlovák játékosok tovább haladtak. Menzel a francia Ztestiroinearat 6:1, 6:4, Malecsek a francia Bnugoont 9:7, sor. és Galoppéi (Svájc) 1:6, 6:0, 6:3, 6:2, Caska az angol Fireéh- watert 12:10, 7:5, 6:0 arányban győzte te. A ma­gyar Ferenczy az angol WiMetől kikapott, mag a prágai Hecfat László atz angol Bdáifemgot-t 8:6, 6:1, 6:1 arányban verte meg. A nőiegyesben a prágai Csepková az angol Iri- barnetől 5:7, 1:6 arányban kikapott. — A csilei Lizán a Rosambert (francia) győzte te 6:3, 6:2-«ne, de a második fordulóban Mathieutől Isti, 0:6 arány­ban kikapott. Nyugati kerület-Nyuptszlovenszkói zsnpa 4:1 (1:1) Pozsony, május 27. (A P. M. H. pozsonyi eport- szerkesz tőjétől.) Az MiLSz nyugati kerületének vá­logatott csapata Pozsonyban 4:1 (1:1) arányban győzött a nyugati zsnpa válogatottja elten. Mint­egy 1500 főnyi közönség vodt szemtanúja a két­csapat mérkőzésének, amely időnként érdekes küz­delmet hozott. A kerület válogatottja végiig jobb volt és rászolgált a győzelemre. Sőt több gólt is rúghatott volna, de csatárai a kapu ellőtt renge­teg helyzetet elhibáztak. Braun bécsi biró vezette a mérkőziést, amely a zsnpa támadásaival kezdő­dött. Az első percekben mezőnyjáték folyik, majd lassan kialakult a zsupa-csapat enyhe fölénye. A 11. percben esik az eső gól, amely a zsnpa csapa­tát juttatja vezetésihez. Kosztka keresztülmegy a kerület-csapat védelmén és beadását, Hofmann be­fejezi. A kerületi válogatott nem csügged, hanem támadásba megy át. A zaupa teljesen visszaszorul térfelébe, de a kerület csatáramra tologat az el­lenfél kapmja előtt-, -úgyhogy fölénye ment jut gó­lokban kifejezésre. A 19. percből végre siker ko­ronázza a magyar csapat támadásait. Müllér ki­ugratja Schmidtet, aki berúgja a kiegyenlítő gólt. A félidő hátralevő részében továbbra, is a kerület csapata van fölényben, de gólt, nem tud elérni. Helycsere után eleinte ellaposodik a játék. Az 5. percben Precs megszökik a Schmidt által kapott labdával és védhetetlen gólt rúg a kifutó kapus mellett A 8. percben Kaiser kapura lő, a labda Schmidt testén irányt változtat és a vetődő kapus melett utat talál a hálóba. Már 3:t-re vezet a ke­rület csapata. Három perccel később pompás ak­cióval közelíti meg a kerület csapata a zsu­pa kapuját, Schmidt Precshez passzol, aki be­rúgja a kerület negyedik gólját. A zsupa csapata teljesen visszaesik és fejvesztetten játszik. A mér­kőzés hátralevő részében már nem történik külö­nösebb esemény. Mindkét csapatnak vo&t több gólhelyzete, de aa eredmény már nem változik. A kerület csapatának jó teljesítménye kellemes meglepetést keltett. Kimondottam gyenge pontja nem volt a csapatnak. A védelem a kezdet bi­zonytalan játéka után. szünet után elsőrangú tel­jesítményt nyújtott. Borbély és Zankl egyformán jók voltak. A halfsor legjobb embere Hédi volt, •die Hronec is pompás centeirbalfnak bizonyult. A csatársorban a belső trió volt jó. Müller nagy kedv­vel játszott és kitűnő labdákkal látta eil partne­reit.. Schmidt volt a csatársor legjobb embere, de Kaiser sem maradt sokkal mögötte. A szélsők kö­zül Pfeifer tetszett .jobban. Nagy csalódást okoaott a zsnpa válogatottja,. A védelem bizony taton volt végig, csak Sors volt észrevehető. * A Virágvölgy ifjúsági csapata nyerte a pozsonyi villám tóm át Pozsonyi szerk esz tőségünk jelenti: A nyugati kerület és zsrnpa 32 ifjúsági csapatá­nak részvételével villámtorna folyt te Pozsonyban. A mérkőzéseket délelőtt három pályán bonyolítot­ták le kétszer 10 perces időtartammal. A döntőbe a Virágvolgy és a Slávia csapata került. A Virág- völgy 2:0 (1:0) arányban győzött s igy megnyerte a villámtornát. A dijkáoeiztás ünnepi külsőségek között folyt te a Bratisláva-pályán. A vülámtaroa védnöke Zsák tábornok volt. CSEH- ÉS MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK PRÁGA: Bobemians—SK Pilisen 3:3. Barátéi goe, szombaton. — BRÜNN: Wacketr, Becs—Mó­ra vská Slavia 3:2 (1:2). Nemzetközi. — PROSS- NITZ: SK Proetejov—Slovan, Bécs 1:1 (0:0). Nem­zetközi. — BRÜX: DSK—DFK Komoteuu 5:0 (3:0) — ZLIN: SK Bata—SK Zsidenice, Brünn 1:0 (0:0). Meglepetósszeirü vereség. — KARLSBAD: KFK—, AFK Kőim 3:2. — 7EPLITZ: SV Bódém,bach-- VfB. Tepliitz 2:1. — M.-üSTRAU: Északkeleti né­met megye—Sziléziai zsupa 8:2. — JUNG­BUNZLAU: SK—DSV Leiipa 2:1. — GABLONZ: BSK— DSK Haida 9:1. — BUDWEIS SK Oeeké B.—Viktória Pilisem 1:0, Stadion DFC 3:1. — NÁ- CHOD: SK Csecbie Karlin 7:1. — HODOLÁNY: SK—«Slovácká Slavia 5:0. — ROKICSÁNY: SK Pilisen—SK Rokdcsány 2:1. — KLADNÓ: SK— Viktória Nusle 9:0. — KÖNIGGRAETZ: Slavia komb'., Prága—SK 6:3. KÜLFÖLDI EREDMÉNYEK OLASZORSZÁGBAN a Juventus és Ambrosiana egyforma ponttal vezet, mig a Fioreníina kikapott. Az eredmények: Ambrosiana—Torino 4:0, Paler­mo Lazio, Róma 2:1, Triesüimo—FC Nápoly 0:0, lávormo—Saanpiendairena 0:0, Bologna-—Brescia 3:0. Aletssandnia—-Fioneintinta 2r0, Jiuwenitius—Pro Yercelli 3:0, AS Róma,—FC Milánó 1:0. SVÁJC: Everton (Anglia) szombaton Kreuzlin- genben aiz FC ellen 10:1, vasárnap Zürichben a. Városi team ellen 3:1 arányban győzött. — Baj­noki mérikőzések: Laiusanme—Nordstenn 3:0, Lo- carno—FC Bern 3:1, Obaiux de Fonds—Servette Genf 0:1. GRONINGEN: ÉezaMiollamdia—Éseaiknémetor­67.ág 3:1 (1:0). NÉMETORSZÁG: A bajnokság meglepetése, hogy a berlini H ért ha kiesett, ment a Voirwaerrhs Gleiwitztől 1:2 arányban kikapott. A dhemnitzi rendőrség csapata, a York Instarburgot 8:1, az Elmsbüttel a Schalke 04-et 2:1, a Hannover 9 a Stethiner SC-ot 4:1, a VfB. Süuittgairt a Sp. Vg. Fürtfhöt 3:2, Hanou a SV Jénát 2:0, a Pihönix Ludwigsihafeiu a VfR. Kölnt 4:1 és a VfR. Bem- rafJh a VfR. MannJbekniot 3:2 arányban győzte le. BÉCS: A bajnokságban szombaton a Wacker a Libertást 2:0 arányban győzte te. Mintán vasár­nap a Hakoah is kikapott a Sportclubtól 1:3 amányba/n, a kiesés kérdése csak az utolsó fordu­lón dől eb Vasárnapi egyéb eredmények: Rapid— Auetria 5:2, Vienna Fteriictedtoirfer AC 4:1, Admi- na—Favoritner SC 5:1, Wiener AC—FC Wien lrl. Hehsch a „Masaryk maratoni-lutás" győztese Prága, május 27. A Lana—Prága maratoni fu­tás Masaryk elnök vándordíjáért izgalmas küzdel­met hozott. Győzött Heksch (volt Hagibor) 2 óra 47:30.6 p. alatt 200 méter előnnyel Lunak (Slavia) előtt, aki 2:48:07.6 p. alatt tett második. 3. Bacsók ’(Star), 4. Takács (Slavia), 5. Csennik (Sparba), 6. .Jelinek (Tend'őraég), 7. Béna (Spairta), 8. Hro- nek (Sfár), 9. Kocsi (főiskolás), 10. Bnunnor (Spairta), 11. Sulz (Sparha). 4* ) ( Erdélyi futó nyerte a görög maratoni. Athénból jelentik: Az olimpiai stadionban va­sárnap tartották meg a balkáni maratoni futó­versenyt. Győzött a brassói Gaál 3 óra 7:40 p eredménnyel. VTVÁS )( Magyarország egyéni tőrvivóbajnoka Bay (BEAC) lett 17 ponttal Székelyhidy és Idrányi előtt, akik holtversenyben osztozkodtak a má­sodik helyen. 4. Eckl, 5. Andrea (Portugália), 10. Dunay (Európa-bajnok). — A Terstyán- szky-kardvivóemlék versenyt Szarvason Raj­csányi nyerte 10 győzelemmel Rasztovics előtt. 3. Dr. Molnár (Szarvas). )( Nürnberg—Prága válogatott vivómérkő- zésen a kardvívást a csehszlovákok 10:6 aránya bán nyerték meg. Dr. Klein 3, dr. Neményi 1 győzelmet aratott. Tőrben a csehszlovákok 9:7, epében a vendégek 10:6 arányban győztek. BOX és BIRKÓZÁS )( Nagyszombatban az AC Jánosik boxcsapata a brünni Zsizskával eldöntetlenül, 8:8 arányban mérkőzött. Az eredmény hízelgő a nagyszombati klubira, miután a morva csapatban több bajnok szerepelt. A legszebb eredményt a Bzteweaaszkói bajnok Várna érte cl Prikrvl eliten, )( Csehszlovákia birkozócsapata Becsben az osztrákokat 4:3 arányban győzte le. )( A prágai Müller Párisban a néger Dinfot a1 9«ék menetiben kmtéeeol legyőzte, Tiszta arcbor M nap alatt • mHB COBALL CMHXfltt (száraz regy náros). Már harmedfk nap nfcád javul az arcbőr étnmr/étr lenül ée az clunang hibn, o. m. aaepIŐ, pattanás, miteaszer, májfolt, nagy pőrus, ráncos bőr, örege* kinézés teljesen megszű­nik. Biztos eredmény. Ára Ki ÍL— VÖRÖSRÁK GYÓGYSZERTAR Bratialava^, Mihály-itcca 20. _____ K( >Z<iAZI>A&ÁG Január 1-től helyreállhat a magyar­csehszlovák kereskedelmi szerződéses viszony Budapest, május 27. A csefcsztevák kieresfco- dekná dietegáció dr. Niederte követeégi tamécsoc ve®eéásével progiwnszorüetn megérkeaeáit ée 6®o«nbaibcHi dételőtt megtkeffidőntök a magyar— ceehsizteváűc keneekeKMmi tángyaiáeok. Mint ismeretes, a tárgyalások ez altkaJoamnal nem csupán a kölcsönösen bebocsátandó áru- mennyiségek megállapítására vonatkoznak, ha­nem azt is célozzák, hogy a két állam közötti szerződéses viszonyt, amelyet Csehszlovákia az 1930. év végével felmondott, ismét helyre­állítsák. Az eddigtek ezerimt az efeő teendő az volna, hogy a két állam polgárainak ée áruinak az ugy- aewezeht legtöbb kedvezmény elrvéi tózteertBák. ★ ügy a magyar, mént a ceeheztomkaró, óe fSfoép­pen a szlovenszkód és a kárpátaljai gazdasági közvélemény élénk éixteklődKtesel kfeéffá a ma­gyar—csehszlovák tárgyailásokait ée a fenti hirva- taloe jelentés amra enged követik estetni, — amit küi önben Niedeiie követségi tanácsos a Pzágaá Magyar Hírlap részére pératekem adott nyilatfco- zatábeun fe h.angx>zta*otifc, — hogy a legtöbb ked­vezmény elvének érvényesátéee a két ország kö­zötti forgalomban mégis vajéra váBk és ezwel mognyiHik az irt a rendes kereekectehna ezeraSIésee vfezony felvételélbeiz. A mai kompemációs rendseser, amánt azt Isané- telten teszögerotük, nem váü be s mindkét, nóessníB megn yiilivániu-k- az az óhaj, hogy váeszaáilljtsák a rendes 6-zoTződéses viszonyt. A magyar kereéke- dekni konmány érdeme, hogy a legtöbb kedvez­mény elvének a kompenzációs egyezménybe vaió fedvételéne vonatkozó indiitványával megtette az első lépéseket és ezzel kifejezésire jwfcfatta szán­dékainak őszinteségét, de díoséretaoméltó az is, hogy ceehsztevák réez-ről eivbetn azonnal hotszá- jámuátaik a magyar ianditvány eifogadiáaéhoz. A legtöbb kedvezmény eivének alknAmazása nagy lépést jelent a rendes kereskedelmi szer­ződés megkötése felé vezető utón s reméljük, hogy 1936 januárjától kezdve a magyar—cseh­szlovák külkereskedelmi forgalom már nem kompenzációs egyezmény, hanem hosszúlejá­ratú rendes kereskedelmi szerződés alapján bonyolódik le. A most készülő szerződés, mély ez év vegéig ma­rad érvényben, miég kompenzációs egyezmény lesz. (Bankszünet lesz áldozócsütörtökön.) A ceéh­szlovákiaii bankok és pémzifnté®etek május 30-án, áldozócsütörtökön ünnepi szünetet tartamaik. (Készül a kamarák gazdasági tervezete.) A csehszlovákiai kereskedelmi kamarák, arain! jelentettük, nagyszabású gazdasági tervezetet készítenek. A tervezet ügyében most újabb ankét volt a prágai kamarában. A kamarái gazdasági tervezete a termelés valamennyi ágát feléli és kiterjed az állami és a kdzmtéo- menyek gazdálkodására, valamint az adókér­dések egész sorára is. (Ismét üzembe helyezik a korompai rézmüve- ket.) A Korompai Közmüvek Rt üdét rendes köz­gyűlését rövidesen megtartja. A Pozsonyba osz- szelhivort közgyűlés a Korompai Rézmüvek üze- mének újbóli fölvétele tárgyában is határozni fog. (Elmarad a csütörtöki pozsonyi terménytőzsde.) Május 30-án, áldozócsütörtököm a pozsonyi ter- mónytőizside ünnepi szünetet tant. A következő tőzsdenap jiintfcus 3-án, hétfőn lesz. (A pozsonyi Gyapjuaukció Rt. mérlege.) A pozsonyi Gyapjwaiukció Rt. 1934. évi raértege 5528 korona tiszita nyereséget imntet ki. A vál­laltat részvénytőiké.ic 651.000 korona. (Élénk a gyapjn-világpiac.) Londonból jetenrák: A harmadik gyarmati gyapjuánvenésen a hét elején 9167 bála gyapjú kerüli árvenéeno (közte 2415 bála délameriikai származású), melyből 7229 bála vevőre is talált. A vásár igen látegatott volt és élénk üzlet fejlődött ki. Keresztezett te­nyésztésből a választók jó volt, merinéi gyapjú­ban gyengébb. Az Ausateál-merimó gyapjú ára jól tartott volt. FÚBom, középtfinom és durva »j- zélandi gyapjú és Pumtáfl gyapjú vaiamável ma­gasabb áraikon kelt él Ugyanez volt. a helyzet a legfinomabb minőségű és gyengébb fokföMt fethéngyapjuhan, továbbá finom és kötópéioioaE n*o- aott jnedoógy»pjwban is. %