Prágai Magyar Hirlap, 1934. június (13. évfolyam, 124-147 / 3455-3478. szám)

1934-06-12 / 132. (3463.) szám

19M junius 12, kedd. ^I^GAlMAO^ARHlPajflB 9- ^ PORT­Százhúsz perces nagyszerű küzdelemben dőlt el a íuibatlvitágbajnohság Olaszország meghosszabbítás után 2:1 (1:1, 0:0) arányban győzte le Csehszlovákiát A rendes játékidőben a csehszlovákok nyerhettek volna ■ Puccs lőtte a vezető­gólt a második félidőben, Orsi egyenlített o ■ A győztes gólt Schiavio szerezte- Plánicska és Orsi a nap hősei ■ A csehszlovák védelem és halfsor hősies játéka Prága, június 11. A 14 napja a világ érdeklődéséneit Középpontjában áltó nagy futballcsaták végetértek. a II. futballvilág­bajnokság vasárnap terv- és programsze­rűen befejeződött. Győztes, amint az előre is várható volt, a rendező és a vendégséget nyújtó Olaszország lett, amely tegnap a futball históriájában egyedül álló, még soha­sem látott küzdelemben tudta csak legyőzni a döntőbe került második európai nemzetet: Csehszlovákiát. A csehszlovák válogatott a 120 perces csatában 90 percig nyílttá tudta tenni a harcot, sőt a rendes játékidő nagy részében fölényben volt. A meghosszabbítás | után azonban nem tudott ellentállni az ola-j szók mindent elsöprő lendületének és egyi góllal meg kellett adnia magát. A vereség, a világbajnokság második helye azonban a csehszlovák Xl-re nézve nem kisebb dicső séget jelent, mintha megnyerte volna a vi­lágbajnokságot. Az olaszok ugyanis ezt a győzelmet — hátuk mögött áiló teljesitmé- nyükkel — részben megérdemelték, más­részt pedig kiharcolták. Csehszlovákia pe- j dig volt az egyetlen csapat a 16 nemzet kö­zül, amely standard legénységgel küzdötte I fel magát fokozatosan javuló formában a ; döntőbe. Hogy a csehszlovákok eddig jutót- j tak, annak főrésze Plánicskát illeti, aki a 14 napos verseny legkiválóbb kapuvédője j volt és harminc évet betöltő életének a leg­szebb diadalait aratta. Joggal mondható rá, hogy ma a világ legjobb kapusa, akinek olyan nevekkel kellett vetekednie, mint Za- mora, Combi és Platzer. A harmadik he­lyen váratlanul a németek végeztek, akik a döntőből kiütötték az osztrák együttest. Ez a tény a versenyei; legnagyobb meglepetése, egyben azonban figyelmeztetés a jövőre, hogy a német amatőrökkel számolni kelL — A világbajnokság sok tanulságot hozott a sportvilágra nézve, ezekre alkalomadtán visszatérünk, most adjuk át a szót az utolsó küzdelem krónikásának, a vasárnapi döntő leírásának. 48.000 néző előtt két eldöntetlen félidő Róma, junius 11. Az örök város tegna.p láz­ban égett. A Mussolini-stadion kapuját már ko­ra reggel megnyitották, ahová hamarosan meg­indult az ember ár adat, A világ minden részé­ből különvoivatok futottak be, a vendégek kö­zött mintegy 2000 főnyi csehszlovák kirándu­ló. 285 külföldi újságíró jelentette be a jövete­lét és négy rádió-leadó fülkét állitottak fel az aréna-szerű pompás stadionban. Két órával a mérkőzés előtt beborult az ég, zivatar fenye­getett, úgyhogy a meccs kezdetére csak 45.000 ember gyűlt össze a várt 60.000 főnyi közönség helyett Ez a fantasztikus tömeg is azonban elegendő volt arra, hogy eldöntse a mérkőzés sorsát saját együttese javára. Pontosan öt perccel a meccs kezdete előtt a faeizta himnusz hangjai mellett megérkezett Szott az olasz védelmi trió is. Az első félidő­ben a csehszlovák csatársor a kapu előtt so­kat hibázott, Ha ebber az időben határozottab- bak és — mondjuk — bátrabbak lettek vol­na, ugy a világbajnokság nem kerül az ola­szok kezébe. A csatárkor hőse ezúttal PucS volt, aki rendületlenül és jól támadott. Nejed- ly ezúttal gyöngébb volt, Sobotkát a kitűnő Monti nagyszerűen fogta. Svábodénak és Ju- néknek pedig semmi se sikerült. Igaz, hogy az utóbbit, — látva Pucs harcikészségét — a hatfeoT el is hanyagolta. A halfsor legjobb embere most Kostálek volt, akii előtt a mezőny 'legjobb ember-e, Orsi volt. Krcsil jól kezdett, azonban hamarosan megsé­rült és igy csak statisztált a játék végéig. Munkája Csambalra hárult, aki a tempót és a 120 percet dicséretesen kiáltotta. Krcsi] megsérülése folytán Otyroky helyzete is megrendült, a 'kiegyenlítő gól az ö oldalától esett. A csapat minden tagja azonban minden tu­dásával küzdött és végig mintaszerűen fai­rül játszott, nem viszonozva az olaszok ki­kitörő erőszakos tempóját. Ennek következménye volt Krcsil, később pe­dig Pucs megsérülése. Az erőszakos játékban Monti, Monteglio és Allemandi járt elöl. Dacá­ra ennek a meccs nem fajult el. Két gól 10 perc alatt A gólnélküli félidő után már úgy látszott, hogy a mérkőzés nem fog gólt eredményezni, amikor a 60. percben a csak előbb pályára risz­tért. Pucs áttörte a védelmet és jól ismert bombájával a meglepett Combi ka­Olaezország miniszterelnöke. M u s s o 5 i n i. Az aréna óriási üdvrivalgással fogadta. Kíséreté­ben a királyi c®a!ád két tagja, Starace, a fa­sisztapárt főtitkára és Vaccaro, az olasz fut­b állsz övetség elnöke. A díszpáholyban dr. Chvalkovsky csehszlovák követ, Rímet, a FIFA elnöke, dr. Pelikán, a csehszlovák tutiba Üsző­vé tség elnöke, dr. EberSthaler, az osztrák szö­vetség elnöke. Fischer Hót. Meisi Hugó és még számos más futballkapacitás foglalt helyet. öt órákor elsőnek a csehszlovák csapat fu­tott be a pályára az államzászlóvál. A cseh­szlovák himnusz fogadja őket, amit most egé­szen eljátszottak. Hatalmas ..evi-va“ és a nagy olasz ünneplésben is hangos ,.n*azdar“ fogadja őket, Majd nagy ünneplés közepette megjelent a „squadra azzurri”. Mindkét csapat tiszteleg a Duce előtt, aki felállva köszöni meg az üd­vözlést. Majd a pályára lép a svéd EcMund bí­ró, segítőtársai Ivancsics és Birrlem kíséreté­ben. Néhány szólt vált a két kapitánnyal, Plá- nicskával és Combival, azután megindult a gigantikus küzdelem, amelyet a rádió leadása folytán ma már min­denki ismerhet. A két csapat a következő felállításban sze­repelt: CSEHSZLOVÁKIA: Plánicska; Zsenisek, Oetyroky: Kostálek, Csambal, Krcsil; Junek. Svoboda, Sobotka, Nejedly, Pucs. OLASZORSZÁG: Combi; Monzeglio, Alle­mandi; Ferraris IV., Monti, Bertolini; Guaita, Meazza, Sobiavio, Ferrari, Orsi. Az első félidő: 0:0 A gól nélkül végződött első félidőben igazi kupastilusu, izgalmas ée nívós játék folyt. Mindkét csapat a támadásra fektette a fő- sulyt és igy a védelmek mindkét oldalon erősen igénybe voltak véve. A csehszlovák részről ismét a felgyógyult Zse­nisek és a teljesen hibátlanul működő Plánics- ika tett ki magáért, azonban nagyszerűen ját­Kassa válogatottjai három fronton győztek MLSz északi kerülete — MLSz-kárpátaljai kerülete 2:1 (0:0) Herzog-serlegmérkőzés Kassa, junius 11. (Kassai szerkesztőségünk táv­irati jelentése.) A szövetség közötti Herzog serleg- mérkőzések során vasárnap Kassán 1200 néző előtt találkozott az MLSz északi kerülete az MLSz kár. pátaljai kerületének válogatottjával. Diamant lo­sonci bíró bíráskodása me'lett egyforma erők küz­döttek egymással, mely küzdelemben a szerencsé­sebb csapat győzött, Úgy az ungvári, mint a kassai csapatnál a védelem volt a legjobb rész, a csatár­sorok sok hibát csináltak. A vezető gólt a második félidőben Ungvár szerezte meg a kilencedik pe-rc. ben Zimmermann révéin. Újrakezdés után Kassa Huságh révén kiegyenlít és a győzelmet jelentő gólt Weismann rozsnyói játékos rúgta a 33. perc­ben. Ungvár a 35. percben gólt ér el, de a bíró les. állás miatt érvényteleníti. A játék a végéin ella­posodik. Kassánál Jeles kapus. Drab, Drotár, Le- benszky, Pásztor; Ungvárnál Kiss, Böhm, Páncél és Zimmermann váltak ki. Kassai magyar válogatott — Eperjesi magyar válogatott 6:1 (3:1). Bíró Heidecker. Kassa második garnitúrájában a csatársor nagyszerűen játszott és több játékos' el kellett volna az első csapatban is. Grün szerzi meg a 15. percben Kassának a vezető gólt, két perc múlva azonban Eperjes Juracskó révén kiegyenlít. Kassa azonban rákapcsol és a 25. percben Fazekas, majd a 42. percben Herviczky góloz. Szünet után Kassa tovább támad és a lé. percben Drotár, majd Fazekas és Herdiczky újabb góljaivá] eredményes. Az eperjesiek kapu előtt igen határozatlanok voltak. — Kassa ifjúsági— Eperjes ifjúsági 3:0 (0:0). Biró Vranosók. A kassai ifjúságiak nagyszerű technikájukkal váltak ki. góíriigók Zimmermann, Mihalovits. Csorba. A kassai CsSK nyerte a kerületi zsupabajnok ságot CsSK Kassa—Gálszécsi SC. 2:1 (1:1). Biró: Goori- lovits Tivadar (Tgló). Szombaton játszották Kassán 450 néző előtt a. zsupabajnokság utolsó mérkőzését. A Gálszécsi SC teljesen egyenrangú ellenfele volt a kassai CsSIv-nak, mély csak a legnagyobb erő­feszítés után tudta a minimális győzelmet s ezzel a kerületi bajnokságot mégiszerezni. A vezetőgó’t a gálezéosiek szerezték meg Hlaváts révén. A CsSK kiegyenlítő gólját Dudrik I. rúgta 40 percben. Szü­net után nagy küzdelem folyt a győztes gólért, melyet Dudrik II. nugott be a 35. percben. — A 38. percben a GSC-ből Vrabelyt a bíró kiállította. — A CsSK-ban Maly. Regéczy, Dudrik H.. Csarny, dr. Frits; a Gálszécsi SC-ből Spiegel kapus. Harsányt, Jobbágy, Houba. Vrabely vált ki. SK Varannó—SK Terebes 1:1. Közép legyőzte a déli kerületet Érsekújvár, junius 11. (Tudósitónk távirati jelentése.) A Herzog-serleg folyamán Közép vá­logatottja 2:1 (0:0) arányban győzött a déli kerület együttese ellem. A gólokat a középkerület részéről Fischl és Bicsiste (mindlkettő Fülelői TC) lőtte, míg a déli kerület góljait Szigeti (ÉSE) szerezte. And ráe­sik középkerületi kapus egy 11-est védett. Dr. Brüll jól bíráskodott. 1000 néző. Megérdemelt győzelem. Dél csapata csalódást keltett, A me­zőny legjobb embere Trojka centerhaif volt. Mellette a Középből Andrásaik, Feiföldy, Már­kus és Járosjk játszottak jól. * TORNALJA. TSC—Nagyiőcei SK 1:0 (1:0). Barátságos. PLÁNICKA pújába helyezte a labdát A közönség megdermedt, csak a csehszlovák kolónia örvend: Csehszlovákia megszerezte a vezető góUl A közönség biztatására az olaszok fokozzák a támadásokat. A tempó is erősödik, a cseh­szlovák csapat védelembe vonul vissza, azon­ban a kiegyenlítő gól a levegőben lóg. A 35. percben Cstyroky hibáz, Orsi kapja a labdát és magas lövése védhetetleniil koppan a feal- kapufa felső sarkába. Olaszország kiegyenliteít Az aréna zug és lelkesedik és a zaj most j már nem csillapodik el. A csehszlovákoknak még alkalom nyílik góllövésre, de úgy Nejedly, | mint Sobotka közvetlen közelről hibázik. A bi­ró sípja szól: a rendes játékidő 1:1 (0:0) arányban eldön­tetlenül végződött a mérkőzést 5 perc szü­net után 2X15 percre meghosszabbítják.' A szünetben általános vélemény volt az, hogy a csehszlovák csapat minimálisan jobb volt az olaszoknál, azonban maguk a csehszlo­vák vezetők is pesszimisztikusan nyilatkoztak a meghosszabbítás győzelmi esélyeiről. így is történt. Rögtön az újrakezdés után a Szerencse elpártolt a csehszlovákoktól, az olaszok góíra- törő lendülettel indulnak és a 95. percben meg­születik a győztes gól Guaita kijátsza Krcsilt, precíz beadásával | Schiavio közvetlen közelből éri el a 6okat je­lentő góleredményt. A közönség lelkesedése leírhatatlan. Közben sötétedik, a tempó alább­hagy. A csehszlovákok egy-két elkeseredett támadást indítanak, a biró a beállott köd miatt két perccel előbb fújja le a meghosszabbított időt: Olaszország megszerezte a íuibaltvilágbainokságot A csapatok a pályán együvé állnak, a fö- árbócra felfut az olasz tricolor, melléje a csehszlovák és német lobogó. Először a cseh­szlovák himnuszt intonálják, majd a némete­kére kerül sor. A zenekar azután eljátszot- | la a „Horst Wessel“ dalt is. Végül az olasz ! himnuszt játszók el. Azután előtérbe lépnek ! a kapitányok, hogy Mussolinitól átvegyék a dijakat. | Combi, Plánicska és Szépán indulnak a disz- | páholyba, ahol a Duce az olaszoknak saját ; hatalmas serlegét és a világbajnokság vándor- serlegét nyújtotta ót. Csehszlovákia az olasz olimpiai bizottság, Németország pedig az olasz futballszövefség serlegét nyerte. Duce serlegét a pályán körülhordozzák, a három csapat mégegyszer üdvözlésre áll fel és ezzel a II. futballvilágbajnotoság küzdelmei lezárultak. Este a győztesek és vendégek tiszteletére hankett volt. A csehszlovák csapat ma indnl el Rómából és Münchenen át kedden délután fél négy órakor érkezik Prágába, ahol hatal­mas fogadtatás várja a gigantikus harc ün­neplést megérdemlő hőseit. Mussolini, aki maga is idegesen nézte végig a nagy küzdelmet, a mérkőzés végén elismerését fejezte ki a csehszlovák csapat teljesítménye felett dr. Pelikán elnöknek. A meccs 550.000 líra, azaz 1.2 millió korona jövedelmet hozott, ami éppen a világbajnokság jövedelmét is jelenti. A győztes csapatban Orsi játszott minden dicséretet megérdemlőén. Mellette és mögötte a halfsor és a védelem tűnt ki. A csatársor­ban Meazza gyöngébb volt, a közönség több­ször biztatta „avanti Meazza". Orsi mellett még a szélső Guaita játszott jól, a győztes gól érdemével. Eoklund svéd biró megfelelt. Bár többször