Prágai Magyar Hirlap, 1933. június (12. évfolyam, 125-146 / 3235-3256. szám)

1933-06-13 / 134. (3244.) szám

<PRAüAliVKJLjA£ lw J- CSpobiv­Donaustadt nyerte a nyugati kerület bajnokságát Második lett a Vas — A Ligetit legyőzte a Makkabea Pozsony, jamiue 12. A bajnokság utolsó forduló­ját játszották le vasárnap a nyugati kerületben. A két bajnokaspiráns, a Donaustadt és Vas izgalmas finiséből a Donaustadt került ki győztesen. A nyu gáti kerület bajnokságát a Donaustadt nyerte jobb gólaránya révén a Vas előtt. Az utolsó forduló még egy meglepetést hozott: a Makkabea legyőzte a Ligeti. Az eredmények a következők: DONAUSTADT—PTE 3:0 (2:0) A két csapat ménkőzéee meglehetősen nivófcl&n és unalmas ©portot nyújtott. A Donaustadt egy ál­tálaiban nem mutatott bajnokcsapathoz méltó kvali­tásokat ée ha így fog játszani az országos bajnok­ság küzdelmeiben, akkor nem nagy jövőt jósol­nak neki. Az első félidőben a Donaustadt volt a többet támadó fél a Farba ée Rulitz révén két gói előnyre tesz szert. Helycsere után a PTE ás felfej­lődik, néhány veszélyes támadást inszcenál. de csa­társora teljesen tehetetlennek bizonyul a kapu előtt. A 15. percben Schmidt rúgja a Donaustadt harmadik gólját. Bíró: Brüll. VAS—KÁBELGYÁR 1:0 (0:0) A Vas megérdemelt győzelmet aratott, de telje­sítménye nem volt kielégítő. Az első félidőiben még nagy lelkesedéssel küzdött a csapat, de akcióit balszerencse kísérte. Helycsere után teljesen nyiL játék folyik, mindkét csapat egyformán kivette ré szét a támadásokból. A harmincadik percben Csery által éri el a Vas a győzelmet jelentő gólt. A mér­kőzés vége felé ismét a Vas kerekedik felül, de óriási balszerencsével küzd. Egyszer Hudek, má­sodszor pedig FiirSzt hibáz hiztoan&k látszó gól helyzetet. A mérkőzés erős küzdelmet nyújtott Mindkét csapatban a védelem volt jó. Kitünően bí­ráskodott Berthy. 500 néző. MAKKABEA—LIGETI 2:1 (2:1) A bajnoki évad egyik legérdekesebb mérkőzése volt ez a meccs, amely óriási meglepetéssel végző­dött. A Makkabea megismétel te bravúrját ée má­sodszor is legyőzte a Ligetit. Mindjárt hozzáie hetjük, hogy a győzelmet teljes mértékben megér­demelte. A Ligeti csak az első félidő elején és a második félidő közepén volt jó. Különben a Makka­bea volt a többet támadó fél és támadásai sokkal veszélyesebbek is voltak. Nagy baj volt, hogy a Ligeti csatárok összjáték helyett egyéni akciókkal kísérleteztek. A vezető gólt a Ligeti éri el Radó révén a 9. percben, a 32. percben Grotter I. pom- ! pás lövéssel kiegyenlít és öt perccel később kor- nerből Heszky megszerzi a vezetést. A második félidőt a Makkabea támadásai nyitják meg, de csakhamar a Ligeti kerekedik felül, a Makkabea azonban szívósan tartja az eredményt. Negyed­órás fölény után ismét a Makkabea van frontban és néhány meleg helyzetet teremt a Ligeti kapu előtt. Antos azonban minden helyzetet tisztáz. Az ered­mény már nem változik. A győztes csapat stíluso­san és nagy lelkesedéssel küzdött. Egyénileg Grot­ter II., Gellei, Weis-z Ármin, Bondy és Heszky volt a csapat legjobb embere. A Ligeti tártálékvédclem- ine-1 játszott, amely nagyon gyenge volt. Egyénileg Radó volt jó a Ligetiben. Gyenge biró volt Feszler. Magyar proíiválogatott— Kárpátaljai válogatott 5 :t (3:0) Nagy érdeklődés mellett folyt le a budapesti profik ungvári vendégjátéka Uogvár, junius 18. (A Prágai Magvar Hírlap távirati jelentése.) A budapesti PLASz junius 11-iki kárpátaljai szereplése iránt igen nagy ér­deklődés nyilvánult meg, úgyhogy az SK Rusj pályáján mintegy kétezerötszáz néző gyűlt egy­be, ami Ungváron rekordközönséget jelent Délig eső esett, délután azonban kiderült és Így Ideális furtbaflidő fogadta a közönséget és a mér­kőző csapatokat. Róth Nándor biró sípjelére a két ellenfél a következő összeállításban állott fel: Magyar profi válogatott: Alberty (Attila) — Győry, Biró (III. kér.); — Steiner, Lutz (III. k.), ,Vig (Újpest), — Fenyvesi (III. kér.), Simonyi (Attila), Polgár (Budai 11), Bihámy (Nemzeti), Barna FTC). Kárpátalja válogatottja Kovács, Hornyák és Komenda helyén tartalékokkal állott ki. A csa­pat összeállítása a következő volt: Boksay (Rusj), — Hajek (MSE), Pánczél (UMTE), — Bu- cein (MSE), Shmm-e, Skiriák, — Platzer, Horá- eius, Stransz (BFTC), Seidl (UMTE), Molnár (UAC). A kárpátalji válogatott fedezetsora és csatár­sora nem vált be, úgyhogy a csapat a második félidőben jobb összeállításban ment ki a pályá­ra. A csatársorban a buszt! ílorátius helyett Gallusz (UTK) játszott, mig a védelem igy ala­kult: Boksay, — Hajek, Btfhm, — Pánczél, Hal- pert (UTK)? Skirják. A profiválogatott támadása már az 5. percben eredménnyel járt, Bihámy fejese megszerzi a vezetést. A 15. percben korner a profiválogatott javára, & sarokrúgást Barna védhetetlen lövés­sel érvényesíti. A 36. percben Simonyi szerzi a profi harmadik gólját. A második félidő 3. per­cében a kárpátaljai csapat eredményesnek ígér­kező támadását Strausz lövése fejezi be, ame­lyet Alberty kivéd, úgyszintén biztosan teszi ár­talmatlanná Halpert és Strausz bombáit. A pro­fik ellentámadása újból eredményes és a 12. percben szép összjáték után Polgár négyre sza­porítja a gólok számát. A 20. percben az ung­vári Molnár kerül biztos helyzetbe, de mellé lő. A 24. percben szerzi meg a kárpátaljai csapat egyetlen gólját. Saroklövés a proficsapat ellen, a kavarodásban Vígról a hálóba pattan a labda. öngóL A 29. percben azonban újabb profigól, Polgár bombája a sarokban köt ki. A kárpát­aljaiak részéről még Bahm szabadrúgása ve­szélyes, de eredménytelen. A profik mind kifo­gástalan, művészi játékot mutattak, mig a kár­pátaljai válogatottban nagyon érezni lehetett a standard-játékosok hiányát és többen formájuk alatt játszottak. Kiváltak közülök: Boksay, Hajek, Pánczél, Böhm és Platzer. Róth biró kifogástalanul látta el tisztjét. Kassai AC—Losonci AFC 3:0 (i:0) Barátságos mérkőzés Kassán — Kassa, junius 12. (Távirati jelentés.) Vasár­nap a kassai kerület bajnokcsapata, a KAC, amely nemrégiben mutatkozott be Losoncon s ott győzelmet aratott, most revánsmérkőzést játszott középkerületj ellenfelével és újabb győ­zelmet ért el. A LAFC háromgólos veresége el­lenére jó benyomást keltett s a csapat egyen­rangú ellenfele volt a kassaiaknak. Hogy gólt nem rúgtak, az balszerencséjüknek tudható be. A KAC megérdemelten nyerte a mérkőzést, mert csatárai ügyesebben használták ki a hely­zeteket. Az első félidőben változatos küzdelem bon- iakozik ki, mindkét oldalon jó helyzetek alakul­nak, de ezeket nem tudják értékesíteni. A KAC részéről Vitéz é*. Jurenko ad sok munkát a ki­válóan védő Eszter kapusnak, mig a LAFC csa­tárok közül Schönfeld és Tulák sokat Tonta­nak. A KAC gólja az 1. félidő 29, percében esik, Novak szélső ügyes beadását Vitéz kapásból gólba rúgja. Ezután élénkebb játék fejlődik ki, a LAFC-nak alkalma nyílik az egyenlítésre, de Schleicher'sutija a 37. percben közelről a kapu mellé megy. Á 41. percben a LAFC-bau Maihi megsérül, helyébe tartalék áll be. A második félidőben a KAO mindinkább fe­lülkerekedik ée jóval többet támad ellenfelénél. A LAFC-ot néha egészen térfelére szorítják. A 34. percben Vitéz kicselezi a LAFC védelmét és megszerzi a KAC második gólját. A LAFC nem Biró Kata főni — Nyolc száz néző törik meg, ellentámadásba megy s a 36. percben Kohn suttja kapufát ér. Ezután a KAC offenzi- vája következik és a 39. percben Paszternák beadását Jurenkó pompásan értékesiti. A KAC- ban legjobb játékosok Vitéz, Burtovszky, Tim- kó, Jurenkó, Darabos, Gajdos és Paszternák voltak, mig a LAFC-ban Eszter kapus, Liclhner, Madarassy, Schleicher ás Schönfeld váltak ki. KSC—KAC n. 3:2 (0:0). Előmérikőzéts. A KSCJben Bartók és Szedlaceek, a KAC-ban Topta és Lusztig a góllövők. CsSK II.—Katonai csapat 2rl (1:1). A Fortuna Düsseldorf — Németország bajnoka Köln, junius 12. A zsúfolásig megtelt kölni stadionban (55 000) néző előtt folyt le a biro­dalmi futballbajnokság döntömérkőzése a Fortuna Düsseldorf és a Sokaiké 04 között. A meccs a düsseldorfiak 3:0 (1:0) arányú győ­zelmét hozta és bosszú idők utón lett újra középnémet csapat Németország bajnoka. A debreceni Bocskai Chemnitzben a rend­őrség csapatától 0:2 arányban vereséget szen­vedett. A Wiener AC Frciburgban az? ottani FC-bal 1:1 (1:0) arányban eldöntetlenül játszott. Csehszlovákia 4:0 (1:0) arányban legyőzte Franciaországot Csehország eldöntetlenül mérkőzött Szerbiával — Döntetlenül végződött a csehnémet bajnokság első középdöntőmeccse Prága, junius 12. Szombaton délután a Sparta-pályán Prágában először találkoztak Csehszlovákia és Franciaország futballválo­gatott jai. 20.000 néző előtt a csehszlovák vá­logatott Junek (2), Nejedly és Pucs góljaival 4:0 (1:0) arányban sima győzelmet aratott A francia csapat osak az első félidőben volt egyenrangú ellenfél. Az angol W-szisztémát játszották, technikai tekintetben sokban felül­múlták a honi együttest, amelyben ezúttal Camlbal brillírozott a centerhalf posztján. A mérkőzést Rutkovski lengyel biró jó1! vezette CSEHORSZÁG—SZERBIA 2:2 (0:1). Par- dubicban folyt le ez a szövetség közötti mér­kőzés, amelyen a főleg a Belgrádi SK-ból ala­kult szerbiai válogatott szép játékot produ­kált a Planicka cs Kocsis nélkül felálló cseh csapat ellen. A "ólokat Nyvelt és Vujadinovic (2—-2) lőtték. Jól bíráskodott Cejnár kapitány. 6000 néző. SV. BODENBAOH—BSK. GABLONZ 1:1 (1:0). A esehnémet bajnokság ellső középdön­tő mér IC) zése Bodenbadiban nem hozott szám­szerű eredményt. A bodenbachi csatársor cső­döt mondott. — Szerdán Prágában a DFC a DSV Saaz játszák le a középdöntő második meccsét. AMATÖRLIGA. Spuri a Kladno— Sparla Ké­sire 2:1 (1:0). — Cediie Kulin— SK Praha VIII. 3:1. — SK Rozdelov—Zizkovsky SK 5:0. — Cec.hoslovan Kosire—SK Lysa 2:1. — AFK Kolin—Sparta Midble 4:3. Zizkovi team—SK Roudnice 0:0. — Rapid— Slavoy Vili. 3:0. — Zlichov—Kroöehlavy 3:2. CSEH- és MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK. Wamsdorfcr FK—SK Kladno 4:2. — DFK Au'Ssig— Karlsbader FK 6:3. — Kar Db ad er FK—DSV Saaz 3:1 (szombaton) — Hvézda Tara—Tumor SK 8:1. — CsAFC Prága—DSK Brtix 3:2. — SK Naduid—Zideniee Brünn 4:4. — DSV Braun—Kralove Pole 8:1 — Belgrád. —ProsSnitz 3:1 (szombaton). — Bohemians— DF Reiohenberg 5:2 és Relcfhenberger SK 4:0. — Serlegmérkőzések. — Cechie Kariin— SK Bafa Zlin 3:1. Ausztria 4:1 (3:1) arányban legyőzte a belga válogatottat Béc-s, junius 12. Ausztria futbaliválogatottja Crew angol biró vezetése mellett 45.000 néző előtt mérkőzött meg Belgiummal. A belga cSa- ; pat kellemes meglepetést keltett gyors és technikás játékával s csupán taktikai tekin­tetben maradt alul a „csodacsapat“ tudásá­nál. A bécsi csapatban ujlből az öregek, Smis- tik, Gschweidl és Sindelár szerepeltek, kevés sikerrel. A csapat leigjobbjai Nausdi, Brosen- bauer, Wagner és Rainer voltak. Az újonc Kinder bevált. A vezetőgólt a belgák szerez­ték meg Brichaud révén. Azután Érdi egyen­lít, majd Binder és Sindelár góloznak. A má­sodik félidőben Binder rúgott gólt­Az előjátékban az osztrák gyermekváInga­tott az olasz ifjúsági csapattal, az úgynevezett római Pulcinivel mérkőzött. A gyermekek já­téka nagy tetszést aratott és 1:1 arányban el­döntetlenül végződött. Az első félidőben egy góllal az olaszok vezettek. Bécsben szombaton az Austria a II. osztá­lyú Spitzauert 9:2, a Brigittenaucr pedig a Donaut, a helyébe az I. osztályba lépő 11. osz­tályú bajnokot barátságos meccsen 2:1 arány­ban győzte le. Csehszlovákia atlétái legyőzték Bécsben az osztrák válogatott csapatot Pontarány 65:58 — A pozsonyi Mala uj gerelyvetőrekordot állított lel Bécs, junius 12. 25.000 néző előtt folyt le Csehszlovákia és Ausztria atlétáinak hagyomá­nyos küzdelme, amely a csehszlovák atléták minimális pontarányu győzelmével végződött. Mindkét csapat igen jól szerepelt. A csehszlo­vák résztvevők közül a pozsonyi Mala (SK Bratislava) érte el a legjobb eredményt, ameny- nyiben Klasek régi gerelyvető rekordját meg­javította. Puchberger 1500 méteren ért el oszt­rák rekordot. Részletes eredmények: 100 m.: Hajdúk (cs) 11.2, 2. Leehner (o), 3. Knénioky (cs). 400 m.: Gudenus (o) 49 mp., 2. KnénLcky (cs) 50.1, 3. Fleer (cs) 50.2 mp. 800 m.: Rosicky (cs) 1:57, 2. dr. Drozda (cs) 1:57.2, 3. Pugl (o). 5000 m.: Koscsák (o) 15:34 p., 2. Leit,géb (o) 15:37, 3. Slezaceek (cs). 1500 m.: Puchberger (o) 4:01.4 osztrák rekord, 2. dr. Drozda (cs) 4:04. 4X100 m. staféta: Ausztria 43.4, 2. Cselh­ez óvá,Ida 43.5 mp. 110 m. gátfutás; Langmayer (o) 15.6, 2. Deecibka (o), 3. Komanek (cs). A leggyöngébb csehszlovák teljesítmény. Magasugrás: Zámis, Krátky (cs) és Schwert- berger (o) holtversenyben 1.60 m. Távolugrás: Hoffmann (cs) 6.91 m., 2. Peit- ner (o) 6.71. Rúdugrás; Proksch (o) 3.60 m., 2. Hlavon (cs) 3.50 m. Diszkoszdobás: Janausch (o) 46.69 m., 2. Douda (cs) 43.70. Sulydobás: Douda (cs) 15.51 ni., 2. Vitek (cs) 14.59 m., 3.' Janausch (o) 13.58 m. Gerelyvetés: Mala (cs) 63.00 ni. Csehszlovák rekord! 2. Bezvoda (o) 55.02 m. Görög sikerek a BBTE atlétikai versenyén Budapest, junius 12. A BBTE kétnapos at­létikai versenyén a Prágából hazatérőben le­vő görög atléták is résztvettek telje® sikerrel. Franguidis a 100 méteres síkfutásban Rag- gambit 10.7 mp alatt győzte le, mig a svájci Vogel harmadik lett 10.8 mp-e). — A 110 mé­teres gátfutásban Mantikas (görög) 14-9 alatt győzött Kovács (BBTE) 15.4 és Boross (KEAC) előtt. Egyéb eredmények: Gerely vetés: Csányi (TFSC) 54-22 m. — 800 m.: Barsi (BBTE) 1:59.8 p. — Távolugrás: Balogh (MAC) 7.35 m., 2. Koltay (BBTE) 7.13, 3. Fekete (IJTE) 7.05 m* — Sulydobás: Dr. Darányi (MAC) 14-71 m. 2. Csányi 14.58. 3. Solti 14.08 m. — Diszkosidobás: Remec (Rákospalotai AC) 4743 m. 2- Solti 40.93 ni. 3. Remete 38.50 m. 4* )( Kusociu&ki a legutóbbi belga—lengyel meccsen olyan súlyos térdsérülést szenvedett, hogy két hónapig nem versenyezhet. így a Leh tűién — Iso-Hollo —• Kusocinek! hármas antwerpeni találkozás elmarad. )(Az angol marathonbajnokságot Ferde had­nagy nyerte meg nyolcadszor egymásután. Ide­je 2 óra 43 perc és 34.4 mp., Norris és Brooks előtt. A német Brauéh az ötödik helyen végzett. X Olaszország atlétikai válogatottja Párisban Franciaországot 80:68 arányban győzte le. Jobb eredményeket a franciák a diszkoszban értek el Wiriter 46.61 és Noel 44.67 méteres do­básával. — Súlyban a francia Dukour győzött 15.08, gerelyben Pagiola (olasz) 57.75 méternek I— A futószámokat kivétel nélkül az olaszok nyerték meg. A Hungária eldöntetlenül mérkőzött TepHizhen Teplitz, junius 12. A jubileumi aranyserleg- ineeting során a Hungária találkozott vasár­nap a TFK-bal, amellyel 3:3 (1:2) arányban eldöntetlonül játszott. A mérkőzés élvezetes sportot hozott. A hazai csapat az első félidő­ben fölényben volt, azonban csatárai hibáz­tak. A Hungáriában Mándv, Barátky, Webcr és Kalmár tűntek ki. Rüsier szerezte meg a TFK-maJk a vezetőgódt, amit Kalmár pompás fejessel egyenlített ki. Krcil 11-ese révén a TFK a félidőben vezetéshez jut. A második félidőiben Cseh II- kiegyenlil, de Teplitz Ko­vács névén ismét előnyt szerez. A * végered­ményt azután szép akcióból Kalmár állította be. A kemény, de fair meccset 3000 néző elölt Duben jól vezette. Románia a Balkán serleg győztese Bukarest, junius 12. Szombaton folytatták és vasárnap befejezték a Balkán Serleg ezóvi mérkőzéseit. Szombaton Bulgária Görögorszá­got 2:0 arányban győzte le és ezzel megszaba­dult az utolsó helytől. Vasárnap Románia 30.000 néző előtt a döntő meccsen 5:0 (5:0) arányban győzte le Jugoszláviát és ezzel a serleget — egy évi megszakítása után — ismét megszerezte. A gólokat az erdélyi Boda (2) és Dobai, valamint Bindea ée Csalák szerezték a győztes csapatnak.