Prágai Magyar Hirlap, 1932. október (11. évfolyam, 224-248 / 3037-3061. szám)

1932-10-11 / 232. (3045.) szám

19&2 október 11, kedd. ^í<A<ÍÁÍ,i ^ Á | ALEXANDRA D. JÜRSS ezúton adja tudtul, hogy kezelését kozme­tikai intézetében újból megkezdte. w INSTITUTDE S6INS & J? COSMÉTIQUES BRATISLAVA, SAYOY- ? ÉPÜLET. Telefon 37-OÍ. ^ 3 lijí POH.'T- , Budapesf-Pozsony 5:2 (3:2) A budapesti csapat pompásan látszott — A pozsonyi csapatban a védetem tűnt hi — Ötezer néző — Máriássy dr. a játékról máira rávilágított é6 egy teljesen érdektelen, gon­dolkodó fej tárgyilagosságával igyekezett, — szinte kutató árkot vonva a zűrzavarban, — megadni a mi jövő generációnk keresztmetszetét. Végső kö­vetkeztetése ez: „A csehszlovákiai magyar ifjúság sok vajúdás után a nagy világáramlatok nyomán indult útnak. Lehet ma még sok félezegsége, egy­oldalúsága és szertelensége, de van erős szociális érzéke, szereti a munkát, nem fél a nagy célkitű­zések kockázatától. Ha ez a háromfelé szakadt fiatalság megtelik a magyarság történelmi öntuda­tával, ha tele szívja lelkét a nemzeti kultúra örök erőivel, akkor jobban felismeri faji feladatait és kötelességeit és különböző világnézeti csapatai egymásra találnak a jövőtépitő szociális munká­ban." Ilyen elfogulatlanul csak egy kívülálló tudhatta megítélni a helyzetet, mert személyi, vagy elvi el­fogultságok, rokon-, vagy ellenszenvek nem befo­lyásolják látását. Fejtegetéseiben van 6ok olyan igazság, amit az ifjúságunk is megszívlelhet, de azok is, akik az ifjúságunk munkásságát irányítani hivatottak. Tartós onduSálást, halfestést, '.sak speciális szaküzletben végzik a .egjobban és a lep- megbízhatóbban Ilyen cégi, közismert szaküzem Béres Mihály üölgyiodrász és kozmetikai üzlete Kassa, i’ö-u. 85 f.Anctossy-patota Szolid árak: (*) Arany János-emlékiinnepély Kassán. A kassai Kazinczy Társas-ág Arany János 'halálá­nak ötvenedik évfordulója alkalmából 23-án esto a Selhalkház nagytermében nagyszabású emlékünnepélyt rendez. A költőóriásról Sziklay Ferenc dr. kulfcur.referens tart emlékbeszédet; a knlturest sikerét oroszlánrészben biztosítja művészi énekével özv. Lukácsné Sebeők Mária, a düsseldorfi opera volt énekesnője, akit a ma­gyar közönség a budapesti rádióból jól isimert. Arany János költeményeit Kassa legjobb elő­adóművészei mutatják be. A Családi kört, az Ágnes asszonyt és a Gyermek és a szivárványt élőképekben mutatják be Éder Elza, Marossy Lajos és Fiedler József iparművész rendezésé­ben, akik közül a két utóbbi & költemények szoenirozásához szebbnél-szebb díszleteket ké­szített. A KASSAI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA: Szerda: Cserebogár, sárga cserebogár. Operett- bemutató. Csütörtök: Cserebogár, sárga cserebogár. Operett. Péntek: őfensége frakkja. Operett-bemutató. Szombat délután: Érik a buzakalász. Szombat este: őfensége frakkja. Operett-újdonság. AZ UNGVÁRI VÁROSI HANGOS MOZGÓ HETI MŰSORA: Előadások naponta H5, Ytl és K9 órakor. Hétfő, kedd, szerda: Bús tér Keaton első németül beszélő filmje: BUSTER A CASANOVA. Egy modem nőcsábász rendkívül mulatságos ka- * lantijai. Főszereplője: Buster Keaton. Csütörtök, péntek, szombat, vasárnap: Paramount- világfilim! Josef Steril berg legnagyobb alkotá­sa: A SANGHAI EXPERSSZ. Utasai: az eroti­kus Marleue Dietrich. a titokzatos Anna May Won-g és a férfias Clive Brock. Szombat é6 vasárnap délután lő 3 órakor: KALAND AZ IDEGENLÉGIÓBAN. Szenzációs hangos sivatagi történet. Vasárnap délelőtt 11 órakor hangos gyermek­előadás kacagtató műsorokkal. A NYUGATSZLOVENSZKÓI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA ÉRSEKUJVÁROTT: Kedd: Tűzmadár. Faragó Ödön vendégfeliléptével. A szeplő elókteleniri a legszebb uői arcot, azért használjon „ J u n o “ krémet, használata után arca üde és bársonysima lesz. Megrendelhető Dr. Flittncr J. gyógyszertárában. 1 tégely „Juno“ krém 10 _Ke, 1 „Juno" szappan 6.— Kő. Banská Bystrica. Poz sony, október 10. (A P. M. H. pozsonyi sportszerkesz'tőjétől.) Gyönyörű őszi napsütés, zsúfolt nézőtér — több mint ötezer ember volt kint a Bra- tislaya pályán — impozáns keretet nyújtott az őszi évad nagy sportattrakciójának, a Budapest—-Po-; zsony válogatott mérkőzésnek. A közönség nem is csalódott, mert pompás játékot látott, természetesen a budapesti csapattól. Budapest név alatt tulajdonképpen a ma­gyar válogatott csapat játszott Pozsonyban. Tagadhatatlan, hogy egy-két poszt kivételével ma nem tud erősebb csapatot kiállítani a magyar szövetségi kapitány. Ezek után a po­zsonyi csapatnak igazán nem kell szégyen­keznie az 5:2-ős eredmény miatt, őszintén szólva Pozsonyban sokkal súlyosabb vereségre voltak elkészülve. Az első Sélidő Elsőnek a budapesti csapat jelenik meg a pályán piros dresszben. A közönség élénk; tapssal fogadja a vendégcsapatot. Ez nem egyszerű udvariassági taps, hanem szívből jövő ováció. Néhány perccel később a pozso­nyi csapat fut ki a pályára ugyancsak hangos taps mellett. Frankenstein bécsi biró sípje­lére igy állnak fel a csapatok: Budapest: Újvári — Kővágó, Korányi — Borsányi, Sárosi, Lázár — Táncos, Auer, Ja­kabé, Ticska, Serényi. Pozsony: Antos — Csulik, Daucsik — Ra- dó, Fekete, Jurcsák _ Rieger, Heszky, Miil- ler, Bulla, Masz&rovics. Müller indítja el a labdát, de Sárosi szerel, előadja Táncosnak és Daucsik csak kornerre ment. Az első percben mindjárt meleg hely­zet keletkezik a pozsonyi kapu előtt. Ticska viszi a labdát, a kapus kifut, a budapesti csa­tár kapura rúg. Daucsik az utolsó pillanatban a kapuvonalon fogja el a labdát és kirúgja. A veszély nem múlik el, a budapesti csapat lendületesen támad, de a pozsonyi védelem résen van. Csak az ötödik percben jut szóhoz a pozsonyi csapat, a támadás azonban Bulla gyenge lövésével fejeződik be, Újvári köny- nyen fogja a labdát. Újból Pozsony intéz tá­madást, de Rieger jól beadott labdája Müllert ofszájdhelvzetben éri. Most azután működés­be jön a budapesti gépezet. A halfsor nagy­szerűen dobja előre a csatársort. Táncos viszi le a labdát, bead, Auer fordulatból fölé rúg. A sorozatos támadások a 14. percben végre meghozzák az első gólt. Sárosi pompásan küldi Táncost, aki cente­rez s Jakube fejjel a hálóba juttatja a ladbát. 1:0. A következő akció Pozsonyt hozza jó helyzetbe. Rieger előreadja a labdát MülLer- nek, ez halszélre tolja ki Maszaroviosnak, Újvári kifut, Maszarovics azonban fölé 15. Veszélyes helyzet volt. Most mintegy öt por-: cig Pozsony van fölényben. Müller erős bom­bát ereszt a kapura. Újvári azonban elvetés­sel kivédi a lövést. A 23. percben erős buda­pesti ostrom kezdődik. Ticska egyedül sza­lad a kapu felé, tiz méterről lő, a lövés pilla­natában azonban zavarják és a labda a kapu fölé megy. E°ry perccel később Auer 20 mé­terről lapos lövést küld a kapura, a labda azonban a kapufa tövében köt ki. Most mű­ködésbe lép a budapesti balszárny. Serényi többször átdolgozza magát, de beadásai nem sikerülnek. A 27. percben újból Serényinéi van a labda, a balszélso lefut, iveit labdája Auer felé száll, aki befejeli a budapesti csapat máso­dik gólját. A budapesti csapat ostroma egyre erősbödik. a belső trió akadálytalanul jut a kapuig, mert Fekete, a pozsonyiak centerhalfja teljesen le­hetetlen. A 33. percben Kohut szövetségi ka­pitány Feketét kicseréli Roncséval, -de a já­ték ezután sem megy jobban. A 35. percben Bulla félpályáról szökteti Maszarovicsot, aki ofszájdban áll. A biró azonban nem fütyül, Maszarovics a kapu felé vágtat és a kifutó Újvári mellett éles lövéssel behelyezi a labdát. 2:1. A budapestiek protestálnak a kiáltó ofszájd miatt, de a biró nem enged. Néhány erőtlen pozsonyi támadás következik, majd ismét Bu­dapest veszi át a játék irányítását. Jakube pompásan dirigálja a csatársort, de hiába. A 16-oson belül megáll minden tudomány. A 39. percben Táncos vezet támadást. Hosszú iveit beadását az ellenkező saroknál helyezkedő Jakube pompásan a kapuba fe­jeli. 3:1. A hátralevő öt perc a pozsonyiaké. Rieger ki­tűnő helyzeteket teremt, de a budapesti vé­delem helyén van. A 44. percben Rieger Heszkyhcz passzol,! ez a ráfutó Lázár és Kővágó között Bullá- i nak adja előre a labdát, Bulla pedig a ka­puba guritja. 3:2. Ezzel véget ér az első félidő. A második félidő A második félidőben Sárosi helyét Kalmár foglalja el. Az első percekben mezőnyjáték folyik. Az ötödik percben Daucsik csak korner árán tud elhárítani egy veszélyes budapesti támadást. Egy perccel később Budapest szabadrúgás­hoz jut. Auer bombalövése harminc méter­ről hajszálnyira a kapu fölött sivit el. Pozsony csak szórványosan támad. A 9. percben Lázár clőreiadja a labdát Jaku­be nak, aki mintegy tizenöt méterről védhe- ietlen gólt lő. 4:2. A 10. percben jut veszedelmes helyzetbe elő­ször a budapesti kapu, Müller azonban fölé lő. A következő percben már a pozsonyi ka­pu előtt van a labda, amely Kalmárhoz jut. Kalmár 30 méterről erős lövést lciild a ka­pura, amely a felső sarokban köt ki. 5:2. Védhetetlen gól volt. Tovább is a budapesti csapat szorongat és egymásután három kor­úért ér el. Most Pozsony lendül neki, a tá­madás azonban Heszky gyenge lövésével fe­jeződik be. A 25. percben Kővári korner árán szerel le egy veszélyes pozsonyi támadást. A 30. percben a Táncos—Auer szárny feltartóz­tatás nélkül nyomul a pozsonyi kapu felé, Daucsik csak korner árán tudja tisztázni a veszélyes helyzetet. Most mintegy tízperces pozsonyi fölény következik. Először Bulla ke­rül jó helyzetbe, de Müller elrúgja orra elől a labdát. A következő percben Maszarovics áttör a budapesti védelmen és már senki sincsen előtte. Ahelyett, hogy kapura lőne, ifélmagasan centerez, Bulla beleteszi fejét a labdába és két lépsre a kaputól hajszálnyira mellé helyezi, óriási helyzet volt. A hátra­levő öt percben Budapest támad, de a táma­dások eredménye mindössze két korner. Az eredmény már nem változik. Máriássy dr. magyar szó nyilatkozata A mérkőzést elsősorban a két halfsor kö­zötti különbség döntötte el. A nagyszerű halfsor támogatása mellett a budaipesti csa­patnak még nagyobb gólaránnyal kellett vol­na győzni, azonban a csatársor a kapu előtt tehetetlennek bizonyult. A csatársorban egy teljes értékű ember volt: Jakube. Auer még nincsen rendben, Titkos nagyon merev és a két szélsőnek sem volt jó napja. A védelem­A győztes budapesti csapat a magyar lab­darúgás minden erényét és hibáját bemutatta. Technikailag és taktikailag magas fokon álló, szemet-lelket gyönyörködtető játékot láttunk a budapestiektől, de csak a mezőnyben. A kapu előtt, mintha megbabonázták volna a csa­társort, a legszebb helyzeteket elhibázta. A csapat kimagaslóan legjobb része a halfsor volt. Úgy a támadásban, mint a védelemben elsőrangú volt a négy hall, akik közül főleg Borsányi magaslotí ki. Sárosi igazolta nagy klasszisát, Lázár pedig a támadásban vette ki részét. A csatársor lelke Jakube volt, aki nagyszerű helyzeteket készített elő társainak, a döntő helyzetekben pedig kitünően felta­lálta magiát. Ticskától semmi különöset nem láttunk, aminek az lehet az oka, hogy szokat­lan poszton játszott. A két szélső közül Tán­cos volt a jobb, Serényi szépen leviszi a lab­dát, de beadásai hibásak. A védelem volt a csapat leggyengébb pontja. A két hátvéd so­kat hibázott, főképp Kővágó. Újvárinak nem volt alkalma képességeit bebizonyítani. Egy­két esetben a szerencse mentette meg a biz­tos góltól. A pozsonyi csapat nem elégített ki. A köz­vetlen védelem teljes mértékben megfelelt. Antos semmit sem védhetett. Csulik rutinja és nagyszerű taktikai értéke sok veszélyes helyzetet tisztázott. Daucsik kezdetiben bi­zonytalan volt, azután belejött a játékba. A halfsor az egész vonalon csődöt mondott. A cemtcrhalf helyén hatalmas ür tátongott, mert sem Fekete, sem az utána jövő Boncsó nem felelt meg. Jurcsák és Radó is gyengébb volt a Szokottnál. A csatársor kellemes meglepetése Rieger volt. Az egész mérkőzést szinte hibátlanul játszotta végig. Teljesen csődöt mondott Heszky. akinek önző játéka kerékkötője volt a támadásoknak. Bullának voltak kitűnő mo­mentumai, ugyanez áll Müllerre is. Maszaro­vics csak az első félidőben felelt meg. Frankenstein bécsi biró tárgyilagos voltá­hoz kétség nem fér. Maszarovics ofszájd gól­jának megadása nagy hiba volt, egyébként azonban jól bíráskodott. Ivetségi kapitány ben Korányi tetszett, Újvárinak nem akadt nehéz dolga. A pozsonyi csapatban a közvet­len védelem játéka emelkedett ki, Antos el­sőrendű kapus, ellenben nagyon rossz volt a halfsor. A csatársorban Müller és a két szél­ső volt a legjobb. Frankenstein biró nemzet­közileg elismert játékvezető, csodálkozom, hogy olyan hibákat csinált, amelyekért bíró- vizsgán elbuktatnák. Csehszlovákia-Jugoszlávia 2ü Prága, október 10. Vasárnap tizenkettedszer állt szemben Csehszlovákia válogatott csapata a jugoszláv válogatottal. Ezeknek a mérkőzé­seknek tradíciójuk van. Tavasszal Jugoszláviá­ban játszik a csehszlovák csapat, a jugoszlávo­kat viszont rendszerint az állami ünnepen, ok­tóber 28-án látja vendégül a csehszlovák szö­vetség. Ez alkalommal október 28-nál jóval előbbre kellett hozni a válogatott mérkőzést, mert akkor az Európa-Serleg keretében Olasz­ország csapatával fog mérkőzni a csehszlovák válogatott. A mérkőzés ünnepi jellege igy is megvolt, nagy és lelkes közönség töltötte meg a Siavia-pályát. A biró is szláv volt, a lengyel Rutkowsky, aki egyébként azzal is kitűnt, hogy kevés ily szűk körben mozgó birót lát­tunk. Viszont Burger nem respektálta a mérkő­zés testvéries jellegét, aminek következménye Zsivkovics sérülése volt. Emiatt viszont a jugo­szláv játékosok respektálták Burgert és félkör­ben kerülték ki a vele való kolliziót. A mérkőzés egyébként sportbelileg nem nagy értéket hozott, egyéni akciókban oldódott szét és csak ritkán voltak olyan momentu­mai, amelyek nagy mérkőzéshez méltók. Ne­héz győzelem volt, amely könnyen lehetett volna eldöntetlen is. A jugoszlávok technika dolgában kissé elmaradottak. Kick and rush futballt játszanak és invenciójuk sem sok. Lelkességük és gyorsaságuk azonban sok­szor teszi veszélyessé őket. Az első gólt az ötödik percben a csehszlovák csatársor legjobb embere, Pucs lőtte Sokolár kornerjéből. A tizedik percben Zsivkovics egyenlített ugyancsak kornerből. A játék aztán ellaposodott. Csak az hozott élénkséget, hogy a közönség impulziv követelésére a centert ját­szó Prusát le kellett vezényelni és helyébe Nejedly került. Még több csere is volt a mér-, kőzésen, úgy váltogatták a játékosokat, mint Matyóné a mártást, ami kissé szokatlan jelen­ség nemzetközi mérkőzéseken, de talán éppen a barátságot dokumentálta. Á második félidő sem javított sokat a mérkőzésen. Egy gyors roham alkalmával Nejedly a 24. percben várat­lan gólt lőtt. A jugoszlávok beletörődtek a ve­reségbe és meg sem próbálták a kiegyenlítést. A meccsnek 20.000 főnyi nézője volt. A FSFA a durvaságok elten Zürich, október 10. Szombaton és vasárnap tartotta meg Rímet elnöklete mellett a nemzet­közi futballszövetség központi bizottsága ren­des ülését. Az elnökön kívül megjelentek: Seeldrayers, Mauro, Bauwens dr., Pelikán dr., Buero dr., Fischer Mór tagok és Schricker dr. főtitkár. Elsősorban is az 1934. évi futballvilág- bajnokság kérdését vitatták preg, amelyre néz­ve az olasz megbízott Zanetti kimerítő progra­mot adott. Elhatározták, hogy a világbajnok­ságra a nevezési határidő 1933. év február 28. lesz. Ezen időpont után határoznak a beosz­tásról. A FIFA megdöbbenéssel vette tudomásul az utóbbi időben történt számos nemzetközi botrányt és a szövetségeit fölhívta, hogy a rendre és a sportfegyelemre nagyobb gondot fordítsanak. A bizottság Haitit ideiglenesen föl­vette a FIFA tagjainak sorába. — A szabály- és biróbizottság elnökévé Bamvens dr.-t válasz­tották. Titkár Delauney, tagok Mauro és Ver- dyek lettek. — Az amatörbizottság elnöke Pe­likán dr., titkára Lotsy lett. Tagok: Fischer Mór és Meisl Hugó. — Titkársági ellenőr Feli- kan dr. lett. (' I