Prágai Magyar Hirlap, 1932. szeptember (11. évfolyam, 199-223 / 3012-3036. szám)

1932-09-10 / 207. (3020.) szám

1958 ageiptexmiber 10, gzomihat. 7 Ha Panama kiadja ... akkor Zajicsek kiadja panamista ... Amerikából fenyegetőzik a hétmilliót sikkasztott vezérigazgató Prága, szeptember 9. Tegnap Goliahh dr. máhrisoh-ostraiUí ügyvéd értesítést kaipott a középamerikai Panamából, ahol Zajicsek Ká­roly dr., a Larisdh-bányák vezér iga zga tója van 'letartóztatásban, hogy az amerikai hatóságok a Zajicsek kiadatása iránti kérvénynek eleget tettek. Zajicsek jogi képviselői utján fellebbezett ez ellen a neworleansi fellebbviteli bírósághoz. A fellebbviteli fórum döntésétől függ, vájjon Zajicseket hajóra teszik-e, hogy Európába szállítsák. Hamburgig amerikai rendőrfel­ügyelet alatt jönne. A csehszlovák határig aztán német rendőrtiszt viselő kísérné és Bo- denbaohban csehszlovák rendőrtisiztviselő venné át és a malhrisdh-ostraui kerüléti bíró­ság fogházába szállítaná be. Zajicsek Cseh­szlovákiába küldött kábeltáviratában azzal fenyegetőzik, hogy amennyiben kikényszeriük a házas*állítá­sát, senkit sem fog kímélni, hanem elárul­ja. hogy mit csinált az elsikkasztott pénz­zel. Kívánja, hogy Larisch dr. von.ja vissza bűn­vádi feljelentését, amíg nem késő. A kiada­tási kérvény elleni fel leb!>ezéssel időt akar nyerni s reméli, hogy fenyegetésének addig­ra meglesz az eredménye. Zaijic ek, mint ismeretes, összesen hétmillió koronát sikkasztott. Mint a Larisdh-féle bányaüzemek vezérigaz­gatója diszponált a vállalat pénzével és ÍG^S- ban a máhrisoh-ostraui cseh kereskedelmi banknál, ahol már tizenöt folyószámlája volt, újabb számlát nyitott s ezen a számlán tavasz- szal fölvett hétmillió koronát. Tavasszal ba­ri soh rájött a sikkasztásra. Zajicsek kijelen­tette, hogy a pénzt a vállalat érdekében adta ki és erről Prágában bizonyitékai vannak. Ez történt április 16-án és Larisch 23-áig adott határidőt Zajicsek ne k a bizonylatok beszer­zésére s a nagyobb biztonság kedvéért el­vette útlevelét, hogy külföldre ne szökhessen. Zajicsek Prágába utazott, itt ismerőseitől el­búcsúzott, majd Raab Antal névre szótó ha­mis útlevéllel külföldre távozott. Franciaor­szágba ment és Bordeaux-ból Amerikába akart hajózni. Közben azonban még a spa­nyolországi San Sebastianba is kirándult, majd Bordeaux-ból tényleg hajón elutazott. Az utón azonban fölismerték és a pa-mamai Coloanbhan, az I&szakaraeríkai Egyesült Államok rendőrsége letartóztatta. A cristobali fogházba zárták, majd megindul­tak a kiadatására vonatkozó tárgyalások. Az amerikai hatóságok most a kiadatás mellett döntöttek és valószínű, hogy Zajicsek fellebbezését is el­utasítják. A cseh lapok jelentései szerint a bűnvádi el­járást, amely ollene folyik, még abban az esetben sem lehet megszüntetni, ha Zajicsek Ennek a Dr. Flittner-féle Juno-krcmnek köszön­hetem arcom üdeségét. Alig 8 napi használat után az összes pattanások, szeplők és ráncok eltűntek és arcbőröm hamvas és üde lett. Kapható Dr. Flittner Jenő gyógyszertárában és kozmetikai labo­ratóriumában, Baüská Bystrica. Egy tégely Juno- krém ára Kő 10—, hozzávs’ó szappan Kő 6.—. Juno-puder minden színben Kő 8.—. (4) fenyegetései miatt Larisch a bűnvádi felje­lentést visszavonná. A cseh sajtó már előre figyelmezteti a hatóságokat, hogy gondos­kodjék a SBÜksóges óvintézkedésekről, ne­hogy Zajicsek újból megszökjék. Mahrisoh-0sirauban nyílt titokként mesélik, hogy Zajicsek a Larisoh-vállalatok számára adóiéirásokat ért ol és hogy e kijárásban nemcsak Zajicseknek volt szerepe. Egy fér­fiúról például tudni vélik, hogy a* adéleirásokért Larisch dr.-ral másfél millió koronát fizetteted magának. Zajicsek esetét már nem tárgyalhatják le az őszi esküdtszéki ciklusban, mert az anyag olyan terjedelmes, hogy azt ilyen rövid idő alatt feldolgozni nem lehet, különösen akkor, ha Zajicsek beváltja fenyegetéseit és számos más személyt is beleránt a botrányba. xx A Deutsche Reichsbahn Gesellschaft va­sárnapi retourjegyei. A vasárnapi retóurjegyek használatában azonnali hatállyal egy további kedvezmény lépett életbe, mely szerint a vissza­utazást a megjelölt irányba hétfőn legkésőbb déli 12 (eddig 9) órakor kell megkezdeni. — Tagadta a lélek létezését — pénzbüntetés­sel sújtották. Beregszászi tudósítónk jelenti: Kóla Sándor mezőkászonyi gazdálkodó temeté­sén Petneházy Gyula református lelkész tar­totta a búcsúztatót. Beszéde eoTán azzal vigasz­talta a szomorodottszivü hozzátartozókat, hogy a boldogult lelke már bizonyára fent van a mennyországban. A lelkész ezen szavaira köz- bekiáltott Bimbáné-Molnár Erzsébet, egy 70 éves öreg anyóka, ezt mondva: „Hazudik, mert nincsen lélek“. A váratlan közheszólás megzavarta a temetés rendjét és a gászolókat mélyen megbotránkoztatta. Becsületsértés, bot­rányokozás és a vallásos érzület megbántása miatt bűnvádi eljárás indult a „szabadgondol- kozó“ öreganyó ellen, aki a beregszászi járásbí­róság előtt János evangéliumának azon részére hivatkozott, amely szerint az ember húsból és vérből van, tehát nem még lélekből is. A bíró­ság azonban nem bocsátkozott az evangélium tanulmányozásába, hanem a vádbeli cselek­mények miatt 150 koronára binságolta a hitvi­tázó anyókát. lSport­____ Re mek játék után a Zsupa vidéki válogatottja 2:0 arányban győzte le az MLSz pozsonyi kér. válogatott csapatát Zsupa vid. vál.—MLSz pozsonyi kér, váL 2:0 (t:0) Nagyszombat, szeptember 9. (Saját tudósítóinktól.) A nagy érdeklődéssel várt MLSz pozsonyi válogatott és a Zsupa vidéki válo­gató ttanak mérkőzése lezajlott és az mint várható volt a Zsupa csapatának megérdemelt győzelmével ért véget. A mérkőzés mindkét csapat részéről elsőrangú sportot eredményezett és a nagyszámban megjelent közönség mlndíkét .fél teljesítményével a várakozáson felül meg volt elégedve. A fiatal és nagytudásu pozsonyi MLSz játékosok­ból összeállított válogatott igazolta azt a jóslatot, hogy a fiatalokat ambicionálni fogja a válogatott­ban való szereplés és a várakozáson felül fognak a beléjük helyezett bizalomnak megfelelni. Szól ez a mai játék után különösen ez MLSz halfsorának teljesítményére, amelynek jő játéka, még a szövet­ségi kapitányt Német Luiet is meglepte. Az a jós­latunk is bevált, hogy a mérkőzés a két csapat hatf- sor áriak tudásán fog eldőlni. A Zsupa csapatának halfsora, mely a Rapid stan­dard haifearát képezi brilliánsan játszott és a kö­zönség szűnni nem akaróan tapsolta meg ennek a bárom játékosnak úgy technikai, mirít taktikailag kimagasló fényes játékát. A Zsupa halijai közül Hadi-apa fényes játéka magasean emelkedett ki és az ő nagyszerű fej játéka is nagyban hozzájárul az er e d m.’ény k ialakulásá hoz. Hadrapának ma minden jól sikerült. Szerelése, labdaadogatása a helyzeteknek elkészítése mintá­jáéra volt és ebben úgy Meliskában, mint Braun­ban segítőtársra akadt. A balfsor a hatalmas tem­pójú iramot az elejétől a vógéi.g kibírta és állan­dóan ura volt a szituációnak Mindkét csapatban a felállításban változás állott be és Novák pozsonyi bíró jelére a csapatok a kö­vetkezőképpen álltak fel: ZSUPA: Obeda—Ungor, Kozma—Melíska, Ha­drapa. Braun—Bokor, K utána, Tomecsek. Zsigárdy, Maszarovics. MLSz: Baross—Preos, Wegebauer—Puha. Méne- sy, Kohn I-—Kohn II, Keller, Porubsky, Furat és Usery. A sorsolás az MLSz-nek sikerül és a Zsuga osa­I pata kapja a napos kaput. A Zsupa kezdi el a já­tékot, de a pozsonyiak máris frontban vannak és Csery magas lövésével fejeződik be az akció. Az iram mindjobban élénkül, sőt állandóan fokozódva öldöklő tempójúvá változik és a támadások mind­két részről villámgyorsan zajlanak le a védelmek kiváló elhárításával. A 4. percben Wegebauer a 16-os tájékán kézzel fogja a labdát, de Boros Me- liska bombáját komerre csavarja. Most a vendég­csapat vezetett szépen felépített akciókét, de azok vagy Obeda, vagy a bekkek biztos zsákmányává válnak. A Zsupa halfsora briüiánsan játszik és csak szüntelenül küldi előre a csatársort. A 14. percben Tomecsek ügyes testesei lel szabadra játeza Kutinát. akiinek hatalmas bombáját Boross bravú­rosan védi. Nagy tapsot kapott érte. A játék hul­lámzik, mindkét fél kornert ér el, melyek többiz- ben megismétlődnek, de nem vezetnek eredmény­re. A 28. percben Hadrapa remek labdával küldi Bobort, aki még szebben továbbítja fejjel a labdát a szabadon álló Zsigárdyhoe, akinek bombáját Bo­ross biztosan fogja, villámgyorsan kirúgja és má­ris a Zsupa kapu van nagy veszélyben, mert Obeda szintén csak korner árán tudja Porubezkynak, majd Fűmnek utánlövését kivédem. A játék hullámzik, szebbnél szebb akciók zajla­nak le és a közönség megelégedetten tapsolja mindkét félnek gyönyörű akcióit. A 30. percben a labda útja Hadrapa — Braun — Hadrapa — Töme­gek — Zsigárdy — Kutina, akinek bombáját a ka­pus komerre csavarja. Gyönyörű támadás volt, mely alkalommal e pozsonyiak a labdát nem érin­tették. A komor eredrfiénytelen. A kirúgást Kohn csípi el, szépen töri át magát a haliján és szenzációs •labdát ad a jó helyzetben levő Cserynek, ez meg érthetetlenül autra hagyja menni. Nagy helyzet volt A B4. percben Braun vezet be szép támadást, mely alkalomkor Preos a 16-os sarkán kézzel érinti a labdát. Hadrapa rúgja és bombája Preos lábáról kornerre száll. A 36. percben rúgja Maszarovics a kornert ide­áikon a kapu elé ée Bobor szenzációs fejese meg­hozza a Zsupánok a vezetést 1:0. Nagyon szép fe­jes gól volt, amelyet a kapus nem védhetett. Az MLSz-t a gól nem kedvtdlenitette el ég ismét táma­dásba megy nagyon szép akciók futnak végig, de a Zsupa közvetlen védelmében úgy Unger, mint Kozma sziklaszilárdan állnak és biztosan verik vissza a jól felépített támadásokat. Az eredmény -a félidő végóig nem változik. Mindjárt az újra kezdés után jó alkalma nyílik az MLSz-nek kiegyenlíteni, de Fürst a labdát fölé •lövi. A tempó csak fokozódik és most kezd ki­alakulni a Zsupa csapatának fölénye a balfsor fé­nyes játéka révén. Itt is ott is kos faultok történ­nék, de a bíró erélyes és nem hagyja a játékot el­fajulni. Fürstöt egy alkalommal a labdáért küldi, mert ő azt többször az elemiéinek szabadrúgása alkalmával sportszerűtlenül félrerugja. Vagy húsz percig nagy' Zsupa fölény alakul ki és a csatársornak alkalma nyílik gyönyörű akció­kat keresztülhajtaná, de Boros kapus ma igen jól véd és a leglehetetlenebb labdákat is nagy bizton­sággal' fogja el. Az ellenfél halfsora kezd összeesni és már nem tudja azon pontossággal támogatná a pozsonyiak csatársorát, mint előbb és ezért a Zsupa állándóan tartja fölényét. A 28. percben Boros másodszor kénytelen kapi­tulálni. Braun ideálisan tová bbi tolt fejesét Hadrapa Boborhoz továbbítja, ez magára vonja a hallót és a baiibekket, majd félmagasán a labdát Tömegesekhez adja, akire Zrecs rohan rá, de Tomecsek csak a lábát emelte fél és a labda a szabadon álló Zeigárdyhoz kerül, és az ő lapos bombájára hiába veti magát Boros, mert azt elfog­ni lehetetlen volt. 2:0. Gyönyörű gól volt. A Zsupa nagy fölénybe kerül és Boros sorozato­sam tünteti ki magát nagyszerű védésekkel és tisz­tán, az ő érdeme, hogy a fölényben játszó zsupa csapat nem ér el több gólt. Még tiz perc van hátra, de már is sötétedik és a védelmek nehéz feladat elé kerülnek. Már alig látni a labdát, de Bobor bombáját Boros gyönyörűen fogja. \ Zsupa táma­dással, ér véget a játék. A két válogatottnak játéka elsőrangú sportot nyújtott és úgy a közönség, mint a ezöv. kapitá­nyok meg vannak elégedve. Mindkét félnél min­den játékos megfelelt a beléje helyezett bizalom­nak. A győztes csapat legjobb része a halifsor volt, mely ma igazán nagy játékkal lepte meg a nagy­szombati publikumot. Hadrapa irányítása minta­szerű volt. Melíska nagyon jó, Braun csak a má­sodik félidőben volt jó. A közvetlen védelemiben mind a három hiba nélkül látta el a feladatát. — Talán Unger egy gondolattal volt jobb Kozmánál, ment felszabadító rúgásai jobbak voltak. A csatár­sor lelke Tomecesek volt. Ez az univerzális játékos szorgalmasan küldte hol a jobb, hol a baloldalt tá­madásba és jó helyzeteket készített elő. Utána Bobor volt a legjobb, akit a közönség több izben nagy tapssal jutalmazott meg. Kutina, Maszarovics PEKKRIX A nagyigényüok eleme. Látogassa meg kiállításunkat a mintavásáron, 1327 sz. alatt. én Zsigárdy ugyanok te'jes mértékben meg­feleltek. A pozsonyi csapat legjobb része a védelem volt Boros kapussal az ólén. Az ő fenomenális játéká­nak tudható be, hogy csak 2 gólt ért el a Zsupa csapata. A két beck fényes volt. Wegebauer a job­bik. A halfeor, amíg bírta jé volt, azután csak Kohn felelt meg. A csatársor Porubsaky vezetése melleit szép akciókat vitt végbe, de többet kel­lett volna kapura lőni, különösen FiiretoOk. A két szélső és Keller jól illeszkedett be a kvinbetbc. A mérkőzésit Novák báró jól vezette te. M. S. A Ligetihez intézünk néhány figyelmeztető szét. Vasárnap dől el ugyanis, hogy ez idén is megtarthatja-e Szlovenszkó bajnoki címét vagy pedig kénytelen lesz átengedni ezt a kitűnő címet régi riválisá­nak, a Bratislavának. Döntő mérkőzést játszik vasárnap s egész Szlovenszkó, sőt a köztársaság egész amatőr fnthallsport-világa figyelemmel fog­ja kisérni ennek a fontos mérkőzésnek a lefo­lyását. A futballsport legmagasabb és legszebb glóriájáért küzdeni, minden csapat legnagyobb vágja s ezért figyelmeztetjük már ma a Ligetit, hogy méltón képviselje a mi sportunkat. Játszón szép futballt, küzdjön minden egyes játékos let kesedéssel, odaadással és önfeláldozóan, de ne felejtsék el sohasem, hogy győzni csak tudással és nem erőszakkal lehet. Tartózkodjék minden egyes játékos a durvaságtól, respektálja minden­kor a biró döntéseit, tartsa be minden egyes já­tékos a szabályokat és bírói utasításokat H« ne­talán téves lenne az egyik vagy másik birói Ítél­kezés, ne feledkezzen meg arról, hogy egyedül a csapatkapitánynak áll jogában jogorvoslást kérni. Ne ragadtassa el magát senki, uralkodjon idegei felett s csupán azzal a tudattal küzdjön minden egyes Ligeti-játékos, hogy győzni akar és győznie is kell, hogy a csapat méltó ez idén is a bajnoki címre! Hungária-Ferencváros 4:3 (3:2) Budapest, szeptember 9. Tegnap játszották le a serleg-mérkőzést s a két rivális: a Ferenc­város és Hungária találkozását 12 ezer lelkes néző nézte végig. Meglepetés volt, hogy a Fe­rencváros már a 14. percben Toldi és Türay révén 2:0-ra vezetett. A Hungária a 27. perc­ben uj balcsatára, Szabó III. révén érte el az első gólt, néhány percre rá Tanzer egyenlít 6 Ticska korner után a harmadik gólt lövi. Ka- pucsere után Toldi a Ferencvárosnál s Ticska a Hungáriánál játszottak kitünően e egy-egy gólt lőttek. A 42. percben Ferencváros kitűnő alkalmat szalasztott el a kiegyenlítésre, mikor Mandi miatt tizenegyest Ítélt a biró. Sárosi sa­roklövését mentette Szabó. A győzt-06 csapat­nál kitünően bevált a két uj szélső, továbbá jó volt Szabó is a kapuban. Ferencvárosnál nagy­szerű formát mutattak: Kronberger, Sárosi és Kohut. Toldi fölöslegesen játszott durván. )( Igló: AON—Zsolnai SK 3:2 (0:2). Óriási meg­lepetés! Az év eddig legjelentősebb győzelme. Bár csak barátságos meccs, mégis elkeseredett küzdelem folyt mindvégig. A játék a vendégcsapat támadásával indul és fél órán keresztül zsolnai fö­lény .jegyében folyik, mig a 34. perc meghozza szá­mukra a vezetőgólt. Azután lassan a hazaiak is belemelegednek a játékba, néhány veszélyes lövé­sük azonban célt téveszt, úgyhogy a félidőben Zsol­na vezet. Helycsere után is változatlanul heves iramban hullámzik a játék, az iglóiak egyre nyo­masztóbban döngetik a vendégek kapuját, amíg végre a 30. percben egymásután két gólt eredmé­nyez és ezzel beállítja az iglói csapat a végered­ményt is, mert előbb tizenegyesből is sikerült már egy gélt elérnie. A zsolnai csapat kitűnő volt úgy áz ossz-, mint az egyéni játék szempontjából és technikában egyes játékosai jóval felülmúlták az iglóiakat. A hazai csapat szívósságával, küzdeni tu­dásával egyenlített. Egy-két embere azonban na­gyon fogyatékos játékot mutatott -a mezőnyben. A győzelem megérdemelt. A biró a szokottól eltérő- lég. gyenge. 1 <> ' Zcm zajjal í #gyb«k5*v« _ L»y T mondja Busch | mester; de ha a rádiónál nem J|j[l| . zajmentes a fel­jtufXS ^®0Tbizony nem éfvezet. Aki » zaj tokozó mel- ' lékzörejeket el akarja 18Wj||ggW|6^ _ kerülni, használjon PERTRIX 1 tes áramot szolgáltat, \ íl tlszta, zajmentes fel­1 u&ygjSgy l 4 vételt biztosit és ki­\ váló felujuló képessé­\ généi és tartósságánál , kyr-----------MwlűSíit ..I fogva rendkívül takn­| r ékos.