Prágai Magyar Hirlap, 1931. november (10. évfolyam, 249-273 / 2766-2790. szám)

1931-11-10 / 256. (2773.) szám

1931 narrcmber 10, rPX«GAt/V\AXítoíi-HIMiAÖ Pozsony—Csikók (0:1) Gyilkos tempói diktáltak a magyar de a nagyszerű pozsonyi védelem megállta helyét Pozsony, november 9. (Pozsonyi ezerkeeztőeó- günktől.) A magyar Iabdorugósport fiatal tehet­ségeiből összeállított válogatott osapatot láttuk vasárnap Pozsonyban játszani. Magyarország a leg­nagyobb reményekkel tekinthet a jövő felé, inért a fiatal nemzedék Lalán már most ifi Jobbon tud futballozni, mint az öregek. A Csikók csapatában néhány olyan játékost láttunk, akinek a nagy válo­gatottban volna a helytik. Nem jelent semmit, hogy a Csikók csak eldöntetlen eredményi értek el Po­zsony válogatottjával szemben. Valljuk be őszintén, játékuk aJajván különösen azután, amit az első félidőben mutattak, megérdemelték volna a győ­zelmet. Nem szabad azonkívül ügyeimen kívül hagynunk, hogy a nagyszerű pozsonyi védelmi trió óriási akadályt ielerstett a budapestiek részére s ez szb’fén egyik oka volt. hogy jobb eredményt nem tudtak e’crni. A mérkőzés pompás őszi napsütés­ben folyt -le a SK Bratislnva pályán ötezer néző előtt és egyike volt a legszebb és legváhozatosabb Válogatott meccsnek, amiben az utóbbi időben részünk volt. A budapesti csapat mindpnekelőtt gyorsaságával tűnt ki, a fiatal játékosok gyors tempót diktáltak, a azt elejétől végig meg Is tar­tották. A labdára való gyors start, a pompás össz- játék, nagyszerű technika voltak főerényei a ven­dégcsapatnak. Az egyedüli hibájuk a Csikóknak talán az volt. hogy Hitén vükhöz mérten tatán ke­veset lőttek a kapura, ebben azonban nagy éviteine van a pozsonyi védőiemnek, amely kettő időben TnincPg közbelépett és nem er védte az elteli él csatárait a lövéshez. Az első félidőben a Csikók erős fölényben vo’tak s a játék elején már úgy lát­szott. hogy katasztrofális vereség vár a pozsonyi válogatottra. Nem igy forténk A pozsonyi csapat kitünően védekezett és c Csikók csak egy perccel e félidő vége előtt tudták elérni első góljukat Jakube révén. Helycsere után a pozsonyi csapat is frontba kerül és mindjárt az első percekben veszélyesen támadta az ellenfél kapufát. A még első félidőben megsérült Kosztka helyett Uher áll be. de csakhamar ő is elhagv-ja a pályát s ekkor Hajzl áll be balösszekötőnek Maycr II. pedig bal- ©zé’sonek. A második félidőben mindkét fél egy­formán támad, azonban a pozsonyiak támadásai veszélyesebbek. Nagy kár azonban, hogy a belső trió tehetetlen, így például Bulla egészen tiszta helyzetben három lépésről a kapu mellé helyezi a labdát. Sorai bombalövése pedig a kapufáról pat­tan vissza. Több gólnak látszó lövést a szenzáció­san védő Iláda tesz, értek ittenná. Végül a 24. percben megszületik a pozsonyiak kiegyenlítő gól­ja. A Csikók hátvédje tizeníhatóson belül hendezet vét, a megítélt tizenegyest SoráJ góllá értékesít Három pemrwl k*W»bb Pollik bvwwWe tv'm'i Po ®mtry Ítél Us<w»«gr«*l « bíró, Kármán lövéséi nwctxMU Karátt* bj«vuivushi fogku Váltana te* Játék fcövotkwoik eautón, a meoca végén dtwu-él Pozsony kerül frontba, de a* eredmény, amely kétségkívül hízelgő a possooyi labda rugóeportra, nem változik. * A budapesti csapat fris« és ötletes játéka nagy tetszést aratott. Egyénileg több elsőrangú játékost ismertünk meg a csapatban. Háda olyan védést produkált, amit r»«k kivétele* tehetségű kapusok­tól lehet látni, óriási tehetség rt a fiatal Játékos, pózmeutcsen, de annál biztosabban fog minden labdát. A két hátvéd közül Szomcre volt a jobbik, szinten elsőrangú tehetség. Partnere, Rozgonyi n.agyragá&a, kemény-kötésit bekk. A halfsonban Bereteás volt a legjobb, a csatársorban pedig Koszta jobbszélső játéka magaslott ki. A fiatal Koszía a jövő jobbszélsője, gyors eszés és kitünően ad be. Jakube ötletos. szemfüles center, igen jó voLt még Steiner ba'szélső. A pozsonyi csapat legjobb része a védelem volt. Nehéz volna eldönteni, hogy Mcidlinger és Csul'k közül ki volt jobb. Egymást pompásan kiegészítet­ték ée Kardossal együtt olyan védelmi triót alkot­tak, amelynál Jobb talán nincs ma a republikáben. A halfsorban Minárik élete egyik legjobb játékát, produkálta, de kitűnő volt Weisz Ármin is, ezzel szemben Tolták, ha nőm is volt rossz, de tőle többet vártunk. Általában véve azonban n hadísor meg­felelt. A csatársor körül bajok voltak. Mindenek­előtt hiányzott a megfelelő center, aki körültekin­téssel tudta volna irányítani a csatársort. Sterba nem centercsalár, sajnos megfelelőbb játékos ma nincs Pozsonyban, és igy kénytelen-kelletlen őt kellett beállítani a csatársor tengelyébe. — Jobb centercsatárral meg is nyerhette volna a meccset a pozsonyi csapat. A csatárkor két legjobb embere Bulla és Mayer II. volt, az utóbbi különösem fl bal- szélen produkált néhány erép lerohanást éa be­adást. Sorainak a szokottnál gyengébb napja volt. ílajzl sok igyekezettel játszott, de egy bomba- lövésnél többet nem nyújtott. A mérkőzést Friíz nagyszombati bíró vezette. Nagy általánosságban nem lehet kifogást emelni j bíráskodás ellen. Tárgyilagos volt, én a legfőbb érdeme, viszont több hibát követett el az ofszájdok megítélésénél. NAGYSZOMBAT: SK Rapid-Kábelgyár SC Po­zsony 3:1 (1:1). Nagyszombati tudósítónk jelenti: j A nagyszerű kondícióban levő pozsonyi Kábelgyár volt a Rapid vasárnapi ellenfele, aki a ró.a elter-j jedt jő híreket a mulatott játékával beigazolta. A naérkőjést a Rapid teljes mértékben megérdemelte,! mert « játék legnagyobb részében fölényben volt és ha a Kábelgyár kapusa nem védett volna oly ragyogó formában, akkor a Rapid nagyobbárányu győzelméről számolhatnánk be. A Rapid csapalá-, ■bán ma játszott előszűr a pozsonyi Suchy teljes sikerrel. Suchy a várakozás ellenére a center poez-^ tót foglalta el és okca éeezerü játékával nagy­szerűen dirigálta a Rapid csatársorát és az elért két gólja valóságos kabiueíalakitás volt. A ven­dégcsapat kapusa Tuman ez első félidő 10 percében megsérült éa a helyére beálló tártál ék kapus, * Kábelgyárat a nagyobbaráuyu vereségtől 1« meg­mentette. Tuinan a második félidőben csatárt ját­szott. Az első gólt Obeda hibájából a Kábelgyár éri el, de újrakezdés után Suohy ügyes testesedéi a Fitichl áiUJ jól oeaterezett labdát védheletienül beteszi. A második félidő elején isméit Suchy góloz, majd váltakozó játék következik. A Raptid erősit a tempón és állandóan a Kábelgyár kapuja előtt tanyázik, de a csatárok által leadott helyezett lövé­seket is ártaiimaMtínná teszi a Kábelgyár kapusa. A 32. percben szép támadás után Maszarovics és Zsigárdy egyszerre törnek a kapura. Maszarovicss éri el hamarább a labdát és pompás lövéssel újabb gólt ér el. A mérkőzés a végéig a Rapid fölényének jegyében zajlott le. A mérkőzést Podluczky bíró objektiven és jól vezette le. — Rapid ifj.—PFK Pöstyén ifj. 3:0 (2:0). Kumetka bíró vezetése mel­lett játszotta le a két ifj. csapat a bajnoki döntő mérkőzést, mely a Rapid megérdemelt győzelmé­vel éri véget. A nagyszámban megjelent közön­ségnek különleges élvezetett nyújtott a két ifjú­sági csapat pompás küzdelme és bátran állithatjuk, hogy ez a mérkőzés sokkal nagyobb élvezetett Dyujtoít a közönségnek, mint a főmérkőzés. A győz­tes csapat legjobb emberei Pressburger, Gott- stein és Riaavy voltak, mig e vendégcsapat ki­magasló legjobb embere a kapus volt, akinek nagy érdeme van abban, hogy a csapata nem távozott a pályáról nagyobb?.rányu vereséggel. GALÁNTA: GSB—Rapid-Húsos, Pozsony 3:2 (2:0). Bajnoki. KOMÁROM: KFC—-Érsek újvári SE 2:1 (2:0), A szövetségi bíró meg nenije lenese miatt barátságos. UNGVÁR: SK Rusj-CSK 6:1 (4:0). A CsSK tartalékolt csapattal állott ki. ZSOLNA: SK Ziíina—SK Slávia Losonc 5:1 (2:1). Szép derült időben, elég nagyszámú nézőközönség előtt aratta, minden megerőltetés nélkül az S'K Zsilina fölényes győzelmét a losonciak felett, akik miután a középszlovenezkói zsupa bajnoki tabellá­ján ez SK ZslHna után azon a második helyet töltik be ugyanolyan pontaránnyal, csak kisebb scorerei, nem azt a futballt játszották, amelyet vártunk volna tőlük, főleg mert a bajnoki mérkő­zések során ők voltak azok, akik Losoncon az SK Zsilinát megadásra késztették 5:4 arányban. Meg­látszott, hogy igazán sokban csak a szerencsének köszönhették az elért eredményeket. A két 6zelső: Hiva és Mizer igen gyors játékosok és ha voltak a mé/kőzé* folyamán a losonciak részéről itt-olt • aép pllteíuáok, asoknak ők voltaik ** ialdáfcorai. KUlóoboa gyönge sete cső játékot Játszottak 6* ha nem kíséri ma Is a* SK Zwlilnát balaxeronoséja — könnyén katasztrofális vereséggel tértek volna haza Losoncra vendégek. Az SK Zsilina nem volt szokott Jó formájában. Lanyha lassú játékkal ope­rált a főleg igyekezett a vendégek állandó fan íjai elől kitérni. A bíró, a zólyomi Laboda tisztjét igen objektiven és korrektül látta ed. * Észahmagyatország -Ruszinszkói CsAF-MLSz 2:0 (1:0) Miskolc, november 9. A mérkőzés meglehetősen gyenge nívón mozgott. Északin agyar ország csapata nem sokat mutatott, igy is többet támadt és a lát­hatóan fáradt ruszinszkói válogatott csapattad szem­ben biztosan nyert. Az első félidőben az egyetlen komoly esemény Rigónak a 34. percben kornerből esett fejes gólja volt. A második félidő 26. percé­ben esett a második gól Badányi csavart lövésé­ből és Dóri be feje léséből. — Goethe-osztondő Németországban, A Jö­vő esztendő ben ünnepli Németország, de az egész világ irodalmi közvéleménye is a Goe- the-centennáriumát. Az ünneplés nagyarányú lesz s az ünnepségek programját már össze­állították. A P. M. 11. utazási irodája az ün­nepségekkel kapcsolatosan egyéni és társas- utazásokat fog rendezni Németországba s már most közöl részleteket az ünnepségek pro­gramjából: Április 30-án a harzi Brockenben Goethe— Waipurgis-ünnepség lesz. Drezdá­ban tavasszal ui szcenírozásiban. mutatják be Goethe színpadi alkotásait. Márciusban és májusban Eisenaohban lesznek ünnepségek, március 20—27-ig Erfurtban lesznek ünnepi előadások s ugyanott megnyílik a Goethe és Napoleo kiállítás. Nyáron több Goethe-kiál- litás lesz Erfurtban. Frankfurt március 22-én ünnepli a centennáriumot s májustól szep­temberig szabad ég alatt mutatják be Egmon­tot. Augusztus 28-án lesz Frankfurtban a Gootbe-esztendő ünnepies berekesztése. Ün­nepségek lesznek Karlsruhéban, Lipcsében, Mán alléimban is. Március 22-én Münchenben megalapítják a Goethe-intéz etet. Március 20 -28-án fesz Weimarban a birodalmi Goelhe- hét. Szeptember közepéig kiállítások lesznek. 3 nap Budapesten és 3 nap Bécsbcn. A P. M. H. utazási irodájának olcsó pausálarranzs- iuái: 3 nap Budapesten, szállóban, teljes ellá­tás 132 korona, 3 nap Bécsijén: szálloda, tel­jes ollá ás, színházjegy, autákar-körut, mú­zeumok rnctekintéso, Heuriger-esto; 210 ko­rona. (P. M. II. utazási irodája, Bratislava3 Central Passage. 2 koronás válnánkélycg.) A svéd csapni meglepetést kelteit Budapesten Magyarország - Svédország 3ií (2:í) — Eldöntetlen Temcs~ várolt, vereség Nagyváradon — Favoritgyőzelmek a Magyar Kupában Budapest, november 9. (Budapesti srerkeeztő­ségilnk távirati Jelenlétté.) A magyar fulbu’bport vasárnap hatalmas üzemben volt. A magyar válo­gattak négy meccset játszottak le. amelyek közül a legnagyobb érdeklődést a nemzeti együttesnek a svédek elleni budapesti mérkőzése keltette. — Svédország csapata kellemes meglepetést nyújtott. A svédek kiegyensúlyozott, energikus játékot mu­tattak. A játékosok kitünően összeszokottak, de egyéni értékben alatta maradiak a magyar csapat tagjainak. Igen jó a svédek közvetlen védelme, elsősorban Rydberg kapus. Gyors és áttörő a csa­társor, csupán a halfsoruk gyönge. — A magyar csapatban is a védelem volt a legjobb, mig a csatársorban csak a szélső csatárok tetszettek. A belső trió széteső játékot produkált. A meccs sor­sát a fedezetsorok közti különbség döntötte le, bár a magyai- halisor messze mögötte maradt a várt játéknál. Bariasglna olasz bíró sípjelére a Írét nemzeti válogatott a következő felállításban lépett a pályá­ra; amelyet 20.000 néző övezett körül: Magyarország: Ujváry—Dudás, Korányi—Lyka, Sárosi, Lázár—Fenyvesi. Auer, Túrái, Spilz, Hirzer. Svédország: A. Rydberg—Alfréd són, Johansson —Lilljebjoern, Rosen, Andereson—Nileson, G. Ryd­berg, Luadabl, Rydell. Iianeson. Erős magyar irammal kezdődik a meccs és a gól az e’ső perctől kezdve esedékes. A 3. percben a III. kerületbeli Fenyvezi átesik a tűzkeresztségen. Éles behúzá­sát Spita ju ötös vonalról gólba helyezi. A gól után mezőnyjáték, majd erős svéd offenziva. A 15. percben Lundahi remek centerezésébői Rydell mintaszerűen kiegyenlít. 1:1. Utána több magyar támadás, majd némi svéd fölény. Ekkor e magyar fedezetsor előredobja a csatárokat és a 34. percben Ilire* villámgyors behúzásából Avar a második magyar gólt rúgja. A második félidő első részében a magyarok nyo­masztó fölényben vannak, azonban a svéd véde­lem igen jól működik. A 10. percben Avar közvetlen közelről góloz, amivel a végeredményt is beállítja. Ez a gól a magyar válogatott 400. gólja volt. Barlassina bíróval mindkét csapat meg volt elégedve. A nemzetközi meccs előtt a Drchr-serlcg döntő­jében a Budapesti LSa Küzépmagyarországot 4:8 (2:0) arányban győzte i«. NAGYVÁRADON & NAC—Törekvés kombinált a Ferencvárost 4:2 (2:1) arányban győzte le. TKMESVAROTT a budai III. kerület és Sabárla kombinált a Ripensiával 8:3 (3:0) arányban eldön­tetlenül mérkőzött. A MAGYAR KUPA EREDMÉNYEI: Hungária­Attila 5:3 (2:1) Miskolcon. — Bocskai—-Budai XI. ! 5:2 (1:0) Debrecenben. — Kispest—Pécs-Baranya i 5:1 (3:0) Pécsett. ★ A Viemmgyőzőit Zürichben a KozépetsrópaiKupa első döníőmeccsén First Vienna — Wiener AC 3s2 (Ét2) — Í6.Ű0Q néző Zürich, november 9. A Középeurópai Knpa sem­leges területen lefolyt első dönfőmérkőzése a pa­pírforma csődjét jelentette. A múlt vasárnap gyöngén szereplő Vicima váratlanul, de megérde­melten győzött a favorit WAC ellen. A győzelem oka a Vienna legénységének jobb állóképessége volt. A WÁC kitünően indít és már a második percben megszerzi Hanke révén a vezetést, azután Miillcr a második gólt. — A közönség a Viennát tüzeli, amely azonban kezdetben lámpalázzal mű­ködik, A 33. percben azonban Tögclnek sikerül góloznl. Ettől kezdve a Vienna ia frontba jön é* fölénye nyomasztóbbá válik, A 17. percben Adel- breeht kiegyenlít, iu»*t a kűwSidam olUiwervdotcó válik. A WAC két Játékosa megsérül, mire teljesen védelembe vonul. Míg az atlétáknál Hiltl a csatár­sor vezetésében csődöt mondott, addig a Vienná- ban Gschw.eidl pompásan di igáit. A küzdelem már. eldöntetlennek látszik, amikor & 42. pereben egy Vienna támadásnál Hiden kapus elesik és Beehcr a labdát saját kapujába fejelt Az öngóllal dőlt el a meccs sora. Matíea oiasz biró jó! bíráskodott. A meccsnek 46.000 svájci frank jövedelme volt. A két bécsi csapat egyenkét 12.000 frankot kapót Legjobban járt azonban Zürich, amely 20.000 frank­ban részesült A Kstsépí-oróp*.! Kap* Söntőraérhfeéae zavara- bér 12-éa, • ezStőríöki osztrák állami (Lnnepan ÜB iy!k la a bécsi 8tadionbtua. jNem sikerüli Zábala egyórás rekord­kísérlete, de a Kassai AC versenye négy országos rekordot eredményezett Kassa, november 9. (Szerkesztőéégünk távirati jelentése). A KAC egyórás világrekordlrisérlete nagy közönség jelenlétében folyt le. Zabala atartja — bár nem hozta a várt világrekordot — elsőran­gú eredménnyel járt, amennyiben az argentínai futó a sáros talaj miatt csupán 600 méterrel maradt Nurml világrekordja mögött. A verseny azonban Így Is rekordokat hozott, mert a kassal Nylgoaesík a csehszlovák, a rigai Mottmüller pedig a lett or­szágos rekordot javította meg, nemcsak az egyórás futásban, hanem a 20 kilométeren is. A verseny végleges eredménye volt: Zabala 18 km 605.77 m, 2. Mottmiiiller 17 km 959.40 m. Lett­országi rekord! 8. Nyigoscsik (Kassai AC) 17 km 426.20 m. Csehszlovák rekord! (A régi rekordot a prágai Hochmann (Sparta) 1925. óta 17:085.77 kilo­méterrel tartja). 4. Sutra (Poprádi 7. vadászezred) 16:597.40, 5. Halla (Kasasi AC) 16:155.86, 6. Gyúr­óéin (KAC) 15:944.90 km. 4000 néző előtt kezdődött meg a start. Az ér* deklődés természetesen Zabala iránt nyilvánult meg legjobban meg. Húszezer métert & futópályán kö­röztek le. Zabala a köröket 77 mp. átlagidővel fu­totta meg. 1500 méteren 4:38 p., 4000 méteren 12:29.8 p., 5000 m.: 15:39.5, 10.000 méternél 81:57, 15.000 méternél 48:25 idővel járt az élén az argen­tínai futó. 47 kör után telt le az egy óra. — Nyigoscsik f0.000 méternél 36:01 p. alatt kerületi rekordot állított fel. Az egyórás futás befejezése után Mottmüller, Nyi- gosceik és Sutra továb futottak 20 kilométerig. Mottmüller t óra 9:56 perccel lettországi, Nyigos­csik pedig 1 óra 11:37 perccel Zyka 1:14,32.6 órás régi csehszlovák rekordját javította meg. Sutra l:13.52evel harmadiknak ért célba, amely szintén jobb a csehszlovák rekordnál. A verseny rendezésében Braun Béla elnök é« Zikmund rendőrfelügyeiő a nagyszámú rendezői gár* da álén közmegelégedésre működtek közre. Előny- versenyként a 4X200 méteres stafétában a CsSK 1:38.9 p. alatt győzte le a KAC-ETVE kombináltat. A Csehszlovákiai Magyar Szövetség első közgyűlése Léván Léva, november 9. A Csehszlovákiai Magyar Tcnnlsz Szövetség évi rendes közgyűlését szombaton este tartotta Léván Bárczy Oszkár elnök vezetésé­re!. A közgyűlésen a tagegy csülctek igen szép számmal vott képviselve küldötteik által. Bárezy Oszkár elnök a gyűlés megnyitása után részletes jelentét terjesztett elő, amely az egész szlovcn- szkói tcnnisz-clct működését felöleli és hü képét adja a szlovcuszkói magyar tennisz-sport nagy előre lendiilésének, — A jelentést c&ütörlöki számunk­ban közöljük. A nagy tetszéssel fogadott elnöki jelentéé után az elnök beterjesztette a Középszlovenezkói zsupa üdvözlő levelét, melyet a közgyűlés örömmel veit tudomásul. Ezután a közgyűlés üdvözlő táviratot intézett a Csehszlovák Lawn Tennisz Asszociáció­nak. Majd elfogadta Márkus Barna szövetségi pénz­táros jelentését, amelyben megállapította, hogy 15 tagegyesüknek 362 leigazolt játékosa van és ed­dig 4 egyesület nem igazoltatta le játékosait. Egyéb­ként a Szövetségnek pénztári jelentése aktív. A pénztárt Früliauf István ellenőrizte. Bárczy Oszkár elnök bejelenette, hogy Jelűnek Ernő főtitkár betegsége miatt nem jelenhetett meg és nem terjeszthette elő jelentését és egyben nagy elfoglaltsága miatt bejelentette lemondását, A köz­gyűlés Joliinck Ernőnek és Márkus Barna pénztá­rosnak ügybuzgőságáért köszönetét fejezte ki. Ez­után a választásokat ejtették meg, amelyeket Pcr- háes Imre korelnök vezetett. Az ő előterjesztésére a közgyűlés Bárczy Oszkárnak eddigi lelkes mun­kálkodásáért jegyzőkönyvi köszönetét szavazott, majd a Szövetség elnökévé egyhangú lelkesedéssel ismét Bárczy Oszkárt vá!aízto(ta. A tisztikar egyéb­ként szintén egyahngu választással igy alakult meg: a le ínö kök Székely Gy. Levente Ungvári AC, Per- hács Imre Lévai SE, Wioland Albin Kassai SC, Gálusz Viktor PTE; főtitkár: Pályi Sándor Losonci AFC: pénzlárnok: Márkus Barna Lévai SE; elleti- őr: Karsay Jenő dr. Rozsnyói SC; számvizsgálók: * agMBMgMI