Prágai Magyar Hirlap, 1931. október (10. évfolyam, 223-248 / 2740-2765. szám)

1931-10-27 / 245. (2762.) szám

mi ofrtóbiefr 27, fctwM. 9 (*) Egy híres német tragika halála. Berlinből je­lentik: Néhány nap előtt bátyja herr&ching-i birto­kán, az Ammersee partján, nyolcvannégy éves ko­rában meghalt Franciska Ellmenreich, a valamikor ünnepelt tragika. Híres, régi szinéezcsa'Iádból szár­mazott: nagyapja. Johann Baptist Ellmenreich nagy­hírű énekes volt; Parisban, Berlinben és Péterváron működött. Apja, Albert Ellmenreich, évek során át Düsseldorfban játszott Tmmermann igazgatása alatt. Franciska ott született és App úgy, mint bá- Tom testvére, a szinipályára lépett. Nagy sikereit 1880-ban alapozta meg, amikor Münchenbe került Dingeletadt híres minta-színpadához; néhány évvel később angol színésznő lett és Amerikában szerzett babérokat a Kamóliás hölgyben. Adrienné Lecouv- reurben és Stuart Máriában. Legnagyobb sikereit azonban Németországban aratta, Hamburgban és Berlinben. Kifejezőeszközeiben biztos, fegyelme* zett és nagy-fantáziájú színésznő volt; parádés sze­repei, Sappho, Iph'génia, Desdemona, sokáig emlé­kezetesek maradtak. Kazánkelalazások Schu!z-féle építési r.-t. Bratislava, Laurinská 6. (*) Vessző hadnagy ur. A bécsi Burgtheater ka­maraszínháza, mint annakidején hirül adtuk, elha­tározta. hogy megnyitja kapuját a fiatal irónemze- dék számára. Az egyik ilyen előadás során most mutatták be a Vessző hadnagy ur cimü darabot, amelynek ötlete egy — eljárási hibán alapszik. A cári palotában az adjutáns a következőket diktálja: Őfelsége kíséretébe beosztatnak: Jessim hadnagy, j Artdricsev hadnagy, Vessző... Az Íródeák az Írás­jelre figyelmeztető vessző szót, egy hadnagy névé* nek véli, a hiba kijavitására már nincs idő és en­nek következtében a cár kíséretében egy Vesezö nevű hadnagy is szerepel, aki — nem él. A tizen­három képből álló darab során ez a vessző hadnagy csodálatos karriert fut be. A cár kíséretében való meg nem jelenés miatt Szibériába száműzik, de az-, tán az egyik udvarhölgy .kedvéért' megkegyelmez­nek neki. Sőt rövid idő alatt tábornok és az udr varhölgy férje lesz. A fiatal feleség végül személy szerint szerint is szeretné megismerni férjét, Vessző hadnagyot. Az írásjel szerepébe egy olyan hadna­gyot ugratnak be, akiről úgy tudja mindenki, hogy meghalt. Az érdekes darabnak, amely Juri Tbimia- nov orosz író novellájának alapötletéből Íródott, szerzőjekónt a szín-lapon Franz Mabr szerepel. Amint mára kiderült, ez a név álnév, mert az igazi szerző: Meller Rózsi, a kémiai tudomány egyik fiatal és még hozzá magyar doktornője. A szerző valódi kilétének felfedése bécsi irodalmi körökben érthetően nagy meglepetést keltett. A Vessző had* nagy ur egyébként a napokban három német szín­padon is bemutatóra kerül: Stuttgartban, Boroez- ■Jóban és Hamburgban és még az évad során színre hozzák Páriában is. (*) A budapesti színházak e heti műsora. Opera- biz: Kedd Traviata (Margherita SaM vendégfel­léptóvel). Szerda: Faust. Csütörtök: Don Pasquale (Marghetira Salvi vendégfelléptével); A háromszög­letű kalap. Péntek: Nincs előadás. Szombat: Lakmé (Margherita Salvi vend égfellépté vei). Vasárnap: Is­tenek alkonya (III. felv. első része); Verdi: Rekviem. Hétfő: Nincs előadás. Kedd: A Rajna kincse. Szer- da: A mosoly országa. — Nemzeti Színház: Kedd, csütörtök: A sasfiók. Szerda: Akii Miklós. Péntek: Kerek Ferkó (Először). Szombat, vasárnap este, hétfő: Kerek Ferkó. Vasárnap délután: Légy jó mindhalálig. — Nemzeti Színház Kamaraszínháza: Kedd: Caruso vagy Rhamses. Szerda: A krétakör. Csütörtök: A csodadoktor. Péntek: A velencei kal­már (Klasszikus est). Szombat: Hannele (Uj betanu­lással, először). Vasárnap este, hétfő: Hannele. Va­sárnap délután: Azra. — Vígszínház: Szerda, csütör­tök, szombat, vasárnap este: Pusztai szél. Kedd: A gyógyszerész ur. Péntek: A nagy hotel. Vasárnap délután: A gyógyszerész ur. — Magyar Színház: Egész héten minden este: A zöld bárány. Szombat este 11 órakor: A katona története; A szépreményü Goethe ur (Bábjáték). Vasárnap délután: Jancsi és Juliska. — Belvárosi Színház: Szerda, csütörtök, szombat, vasárnap este: A torockói menyasszony. Kedd, péntek, vasárnap délután: Máriusz. — Ki= rály-Szinház: Kedd: A Fehér Ló (Nyilvános esti fő­próba). Szerda: A Fehér Ló (Először). Csütörtök, péntek, szombat, vasárnap délután és este: A Fehér Ló. — Uj Színház: Szerda, csütörtök: Leánykérés; A kör négyszögesítése. Kedd: Az államügyész. Péntek: Az ősi föld (Először). Szombat, vasárnap este: Az ősi föld. Vasárnap délután: Mátyás király, az igazságos (Gyermekelőadás). — Fővárosi Ope- rettszinház: Kedd, szerda: Pillangó. Csütörtök, pén­tek: Viktória (A Reinhardt-studió vendégjátéka). Szombat, vasárnap este: Pillangó. Vasárnap dél­után: Nincs előadás. AZ IVAN-SZINTARSULAT MŰSORA ROZSNYÓN: Szerda délután: A harapós férj. Operett. Szerda este: Cs. Sz. K. Operett. Csütörtök: Cs. Sz. K. Operett. Péntek: A protekció. Eredeti bemutató. Treyba! B. vigjátéka, V. Vyhnálek fordításában. Szombat: Vihar a Ba’atonon. Operett. Vasárnap délután: A pesti család. Operett Vasárnap este: Vihar a Balatonon. Hétfő: A molnár és gyermeke. Dráma. A PRÁGÁI MOZIK MŰSORA: i ADRIA: Üzleti felügyelet alatt. Vlaeta Burián. AVION: Bűnügyi v'zsgálat. Nagy ei-ker. Bassermann. BERANEK: Karéi HavFéek Borovsky. Hazai film. HOLLYWOOD: Sohse mon hogy szeretlek! LUCERNA: Tabu. Murnau rendezése. LÖUVRE: SaJfo mortale. Nagy cirkuszfilm. PASSAGE: Hallói Itt a szerelem! 4. hét. „Hat- kerekü teherautók**. Technikai film. 'pkxgaiAAaoíar.H! rmj> POÍMV. gsim. i ii ii ............. ..................... A prágai DFC és a SK Prostejov az országos döntőjében A prágai német csapat fölényes győzelme - A Slavia az utolsó percben ÍUessel győzte le a Bohemianst Prága, október 26. Az országos amatőrbajnok­ság utolsó felvonáshoz ért. Prágában tegnap óriási fölénnyel győzött a DFC a brünni Zside- nice felett és igv a bajnokság döntőjébe került, ahol az SK Krocsehlavyt ugyancsak fölényesen verő prossniízí SK Prostejov lesz az ellenfele. A döntőmérkőzásek, amelynek favorittá a 10 év óta most másodszor a fináléba kerülő prágai német együttes, november 8-án és 15-én foly­nak le Prossnitzban, illetőleg Prágában. Az első meccset a bedenbachi Matzke, a prágait pedig a brünni Humpolik vezeti. A tegnapi DFC— Zsldenice meccsnek kiemelkedő eseménye volt Kotyatkó königgriiizi bíró kitűnő vezetése, ami amellett bizonyít, hogy a vidéki bírák úgy tudás, mint objektivitás tekintetében felülmúlják a prágaiakat. — Az I. oszíá’yu Hgabajnokság egyet­len prágai meccse csaknem meglepetéssel vég­ződött. A Slavia csak az utolsó percben megítélt 11-essel tudta legyőzni a Bohemianst. Ugyancsak nehezen végzett, — barátságos meccsen — a Sparta a Viktória Zsizskovval. — Kiemelendő a vidéki események közül, hogy a Tepliízer Fii­nak végül sikerült szép győzelmet aratni — a bécsi Nicholson ellen. — A II. I gában az SK Libeü fölényesen vezet. Részi eles eredmények: DFC—SK ZSIDENICE 6:0 (8:0). Mintegy 4000 néz előtt folyt le a DFC-pályán a nagy érdeklődás- e-el várt mérkőzés. A DFC beváltotta a hozzá­fűzött reményeket, niig a brünni csapat eresen csalódást keltett. A csapatból a kalmük UJanov a halszélen, Stefi a centerhalfban, valamint Sckülin- ger dr. a védelemben voltak a legjobbak. A csatár­sorban Kaunhauser és Trunschka technikás játéka tetszett. A brünni csapatban Machat kapus tucat­góltól mentesítette egyletét. A mérkőzés dicsére­tesen fair formában folyt le, ami a biró és a ven­dégek sportszerűségét dicsérte. A brünni csapatot Vohralik—Vörös, a kiváló-atléta vezette, aki első­nek gratulált a DFC megérdemelt győzelméhez. SK PROSTEJOV-SK KROCSEHLAVY 4:2 (4:1). 2500 néző Kladnóban. A vendégcsapat szép játékot produkált, mig a Krocsehiavy a megszokott dur­ván játszott. 2eníSek bíró sokáig szabadon en­gedte a meccset és csak később torolta meg ez elfajulásokat. A vendégek már ez első félidőben Vaséig (2) és Jirka (2) révén 4:0-ra vezettek. A hazai csapat mindkét gólját Nov$ rúgta, akit azulán a biró erőszakos játék miatt kazárt Végül még mindkét csapatból egy-egy játékost állított ki ZeníSek. SLAVIA—BOHEMIANS 2:1 (1:1). Az utolsó percig nyílt és elkeseredett küzdelmet vívott a jelenleg a liga élén álló két csapat. A Bohe-mians- ból hiányzott Beibl, ami erősen észrevehető volt A vezetőgólt Jóska szerezte meg a Slaviána-k, amit Novotny egyenlített ki. A második félidőben válto­zatos és izgalmas mezőnyharc. A Bohemians több­ször támad és Planiéka kapuja sokszor van ve­szélyben. A döntő ?ól a 40. percben esett. Tyrpekl a kapu előtt faultolta Juneket, aki a megítélt 11-est győzelemmé érvényesíti. 11.000 néző előtt a bodeubíiohi Matzke bíró objektíve látta el tiszt­jét. A ligában most a Slavia 9 ponttal vezet a Bohemians előtt, amelynek 8 pontja van. SPARTA—VIKTÓRIA ZSIZSKOV 2:1 (1:0). Barátságos mérkőzés. A Spartában Ledvina kapus sikerrel debütált. Gőlíövök: Silny és Nejedly a győztes, Bradács a Viktória részéről. Bíró: Csulek volt. TEPLITZEíí FK-NICH0LS0N (BECS) 4:1 (8:0). Nemzetközi mérkőzés Teplitzben. Hosszú idő után a tépiitzi csapat ismét magára talált és fölényesen győzött Glotzmann, Cservény (11-es), Krcsil és Wiesor góljaival. EGYÉB PRÁGAI EREDMÉNYEK: Deutsche Spo-rtbrüder—CsASK 5:0. DFC II.—Union Vrso­vice 8:0. — II. OSZTÁLY: Olympia PUs-en— Nusefeky SK 3:2. SK Püsen—Slavoy Zsizskov 1:0. Liben—GsAFC 5:1. Meteor VIII.—Cseohie VIII. 2:1. Vezet az SK Liben 10 pouttal a Meteor VIII. előtt (9). CSEH- ÉS .MORVAORSZÁGI EREDMÉNYEK: Brüiin: Sport-brúder—Makkabi 3:2. Husovice— Brünner SK 2:2. Olympia—Moravská Slavia 8:4. Králové Pole—Sparta 3:2. — Karlebad: KFK —SV Éger 5:0. — Budweis: DFC—Katonai XI. 13:1. — Auesig: DFK—Sp, Schreckenstem 1:0. G ab lón z: BSK—Rapid Prága 2:1. — Kladnó: SK-^Sparta Ko§ífe 4:2. — Eger: FC—Sparta Karlebad 1:0. — Olmütz: SK Olomouc—Baía Zím 1:0. A zllni csapat első bajnoki veresége. — Könlgshütte: Dvflr Kráiové—SK Náebod 4:2. Meglepő vereség. — Kolln: AFK—AFK Pardu- bice 7:3. A lavorétok kikaptak a bajnokságban A KFC legyőzte a LTE-tf a Húsos saját otthonában megverte az £SE-f — Már csak a PTE veretlen Pozsony, október 26. (A P, M. H. pozsonyi sport- szerkeszíőjétőil.) A bajnokság vasárnapi fordulója egész sor meglepetést hozott. A faveritok az egész vonalon vereséget szenvedtek. A vasárnap hőse a KFC, amely fölényes győze’met aratott az LTE fe­lett. Roppant értékes győzelmet aratott a Húsos az ÉSE felett s a győzelem értéket növeli az a körül­mény, hogy saját otthonában, Érsekujvárott sike­rült elhódítania 1:0 arányban a két pontot. Az- ere-dm-ények a következők: Kábelgyár—Vas 4:2 (1:0). A mulíhetii lévai ku­darc jó lecke volt a gyári csiapafnak, amely óriási ambícióval küzdött és sikerült kiharcolnia a győ­zelmet. A Kábelgyár megváltozott csapatfelállitás- ban állt fel, az uj csapat azonban nem elégített ki teljes mértékben. Zeger, aki azelőtt kapus volt, nem való a cenbrhalf posztjára, ezzel szemben Schwandner, a volt centerhatf jól bevált a jobb­szélső posztján. A győze’met a Kábelgyár megér­demelte. A vas még mindig lefelé menő tenden­ciát mulat. A csapat legjobb része a védelem volt, amelyben Travnlcsek jó teljesítményt nyújtott, kár azonban, hogy roppant durva. Az első félidőben a Kábelgyár volt fölényben s Zrun góljával meg­szerezte a vezetést. Helycsere után még jobban ki­domborodott a Kábelgyár fölénye. A további gólo­kat Schagerer (2) és Zrun rúgták, míg a Vas gól­lövői Luzsica és Biihm voltak. Biró: Bergmann. Cérnagyár—Makltabea 1:0 (1:0). A Makkabeát balszerencse üldözte ezen a mérkőzésen. Annak ellenére, hogy technikailag jobb játékot produkált, mint ellenfele s fölényben is volt, mégis kikapott. Hiába volt azonban a hatalmas fölény, a szép já­ték, a csatárkor megint a régi hibába esett: a kapu előtt euergiátlan volt. Ezzel szemben a Oérnagyár csatársora, noha kevesebbet támadott, kihasználta mészetes következménye volt az 5:0-ás győzelem. A győztes csapat minden egyes játékosa szinte fe­lülmúlta önmagát, ügyhöz külön kiemelni valakit nem is lehet. Ezzel szemben nagy csalódást okozott a lévai csapat. Nemcsak hogy nem játszották azt a futballt, amelyet elr,Vo,ő helyezése és jő híre után vártunk tőle, hanem ezenkívül viselkedés tekin­tetében is nagyon rossz benyomást keltett. Általá­nosságban durván viselkedett az egész csapat, amelyet a bíró három játékosuk kiállításával torolt meg. Ezek: Kovács, Molnár és Tóth. — Grünberg biró sípjelére a csapatok így állnak fel: KFC: Sch-ö-nberger; Czirók, Gallé; Kúsznia, Matasitz, Simon; Virágh. Cedvr-e, Róth. Bognár, Kovács. — LTE: Gábris; Kovács. Molnár; Matulányi, Pálfy, Mészáros; Tóth, Martinovics, Pokriva, Kiss, Tu- lák. Már az első percekben Bognár ideálisan szök­teti Kovácsot, aki irtózatos kapufát lő. A KFC sok­kal nyugodtabban játszik és tervszerűen építi fel a támadásokat. LTE viszont kapkod és durvasá­gokkal véteti észre, magát. A 15-ik percben Simon szabadrúgását Virágh közelről értékesíti (1:0). A következő percben Róth lövését menti a kapufa. A 25-ik percben Molnár kendszet vét a büntetőterü­leten, a megítélt 11-est Bognár rendeltetési helyére juttatja (2:0). A 30-ik percben a lévai Kovács fel­vágja a komáromi Kovácsot, a biró megint 11-est itél, melyet ugyancsak Bognár értékesít (3:0). Ered­ménytelen lévai kísérletezésekkel végződik a félidő. Szünet után megint a KFC rohamoz és Bognár— Csivre—Kovács akcióból utóbbi védhetetlen gólt rúg (4:0). A 10-ik percben Csivre lövése a kapu­fáról pattan komerre. A következő percben Kovács maga mögött hagyja az egész LTE-véde'lmet és mintegy 8 méterről védhetetlen lövést ad le (5:0). A KFC megelégszik az eredménnyel, az LTE szin­a Makkabea védelmének egy hibáját s Kosztka be­rúgta a gólt, amely a meccs sorsát eldöntötte. A Maikkabeában Weisz A. és Heszky voltak jók, a Céroagyámál a védelem. Sötétség miatt Gaus biró 15 perccel előbb fújta le a meccset. KFC—LTE 5:0 (8:0). 1500 néző. Biró: Grünberg. (Saját tudósítónktól.) Ideális futbaliidőben és re­kord-közönség előtt folyt le Komáromban a vidéki derby, amely ót teljesen megérdemelten, nagy gól­aránnyal, a KFC uyért meg. A komáromi csapat rég nem látott lelkesedéssel párosult olyan tech­nikai és taktikai -fölényt mutatott, amelynek tér­tén és' ez v-égig megmarad. Húsos—ÉSE 1:0 (1:0). Bíró: Miiller (Léva). A kellő vezetés és minden tréning nélküli ÉSE-egyitt- tes újabb súlyos kudarca. Kis közönség volt csak -kiván-csi a visszaeső ÉSE játékára, amely az első 10 percben meglepetést ígért. A csatársor pompás kombinációkkal tört utat az ellenfele kapuba felé, azonban az energikusan védekező Húsos lehetet­lenné tett mindén eredményt. Az ÉSE n-e-m érde­melte meg a vereséget, csaknem az egész mérkőzés folyamán nagy fölényben volt, azonban a Húsos való­ban szenzációsnak jellemezhető védelmi munkával Tatranské Hatnám (Tátra-Matlárháza) klimatikus gyógyhely, 920 m. magasságban 20 százalékos őszi kedvezmény. Pros­pektust kívánatra küld az Igazgatóság teljesen akciőképtelenné tette az amúgy is gőlkép- felen érsekujvári csatánsort. A sorozatos ÉSE-táma- dások után már-már levegőben lógott gól a 31. perc­ben sületett meg. Amikor Néler II. — aki egyéb­ként szenzációsan játszott — elkönnyelmüsködött egy7 támadást s a szemfüles Precs pompás lövéssel megszerezte a mérkőzés egyetlen s győzelmet jelen­tő gólját. Szünet utón sem csökkent az ÉSE fölénye, támadás támadás után, azonban különösen a szen­zációsan játszó Sloboda helyén van s az eredmény nem változik. A mérkőzés végén érdekes incidens­re került a sor. A kitünően bíráskodó Müller téve­désből 5 perccel a játékidő letelte előtt fújta le a mérkőzést. Amikor erre tigyelmztették őt, nyomban visszarendelte a játékosokat, de a Húsos csak hoez- sas vonakodás után volt hajlandó a játékot folytatni. Ez az öt perc is eredménytelenül telt el jóllehet Krajcárnak biztos helyzete volt a kiegyen­lítésre. —• A Húsosnál Sloboda, Urbán és Prcc» voltak a legjobbak. ♦ Szlovenszkói eredmények IPOLYSÁG: IFC—Pelsőci SC 8:0. Bajnoki. A nagy esőzések ellenére is megtartották a bajnoki mérkőzést. Az IFC meg’emételte a LAFC elleni bravúrját és biztos, magas gőlarányu vereséget mért elenfelére. Könnyen nagyc-bb is lehetett volna a eredmény. A gólzáport kizáróan a felázott talaj akadályozta meg. A győztes csapat góljait Halász (4), Mojs (3) és Dauosiik lőtték. Az IFC győzelmével végleg be-biztositóttá a füle-ki kerületben második helyét. RIMASZOMBAT: RP0S—RME 8:1 (2:0). A baj­nokiak befejezése után évzáró mérkőzésnek rende­zett barátságos küzdelemben a RPOS tartalékolt csapata megőrizte Rimaszombat futball-hege ni ón iá­ját, A győztes csapat mindhárom gólját Simon rúg ta, aki -mellett Altmann és Oícsári'k tűntek ki. A RME legjobbj-ati Mázsák és Járosi voltak. UNGVÁR. UMTE—Nagyszőlíősi SE 5:0 (2:0). Bíró: Róth Nándor. Góllövők Kahan L (2), Komen- da (2), Balogh, Sár és őszi 1—1. Az UMTE ezzel a győzelmével a bajnokságban az őszi ezezónban bebiztosította az első helyét. _ BEREGSZÁSZ. BFTG-Ungvári TK 4:1 (0:0). Bi ró: Dobrovolszky. Góüövők a hely! csapatból: Ka- locsay (3) ée Firczák, az UTK-bó! Walkovics. A mezőny legjobb embere Kalocsay volt. — Spar­tacus, Munkács—BMSE 6:4 (3:3). Biró: Köetenbaum Elkeseredett küzdelem. MUNKÁCS. Az MSE—UAC meccs a Latorca ára dása miatt elmaradt. EPERJES: Törekvés—Kassai SC 1:1. Bajnoki. PÖSTYÉN: PFK—Slavia, Vágujhely 8:0. Bajnok NYITRA. NyAC—Malackai SK 2:1. Bajnoki. ZSOLNA: SK Zsilina—SK Slovan, M. -Osírau 4:1 (1:1). A Slovantó! ezelőtt két hónappal M.-Ostrau- ban elszenvedett 6:l-es vereségért, még az esőtől fölázott irregulárk pályán is méltó revansot vett magának az SK Zsilina. Dacára a vendegek kezdet beli fölényének, amelyet az egyedüli góllal fejeztek ki, az SK Zsilina la-ssan östszjátékba jutva, uralni kezdte a helyzetet ée állandó támadásaival szám­talanszor veszélyeztette az ellenfél kapuját. Azon­ban az agilis védelmen megtört a Zsilina minden igyekezete. Az első félidő kiegyenlítő gólja 11-es bői esett Priboj révén. A második félidő nagy zsol­nai elánnal indult és mindjárt az első percekben góloz Bremdl és Priboj, amelyet a második félidő közepén Prudovies szaporit 4-re és ezzel be is ál­lította a végeredményt. A mérkőzést- a ruttkai Bi- zik biró vezette igen energikusan és objektiveu Szerencsés győzelmet aratott a SK Bratislava a Wacherfölött SK Bratistava-Wacher 4:1 (0:1) Pozsony, október 26. A SK Bratislava szeren­csés szériában van. Egymásután veri a legjobb budapesti és bécsi csapatokat. Vasárnap a bécsi Waokert győzte le meglehetősen nagy gól arányban. A győzelmet a Bratislava nem érdemelte meg, «oit sokkal igazságosabb lett volna, a Wacker győzelme. A mérkőzést legjobban úgy jellemezhetjük, hogy a Wacker játszotta a szép futballt e a BraUsIava rúgta a gólokat, A Bratislavának mindössze egy negyedórája volt a második félidő-ben s ezalatt két szerencsés támadással sikerült nemcsak ki­egyenlítenie, hanem a vezetést is magához ragad­nia. — Egyébként pedig a Wacker végig óriási fölényben volt, a csapat kitűnő, tipikus bécsi fut­ballt játszott, amelynek egyedüli hibája az volt. hogy a cea^árso-r a gól előtt teljesen gólk-énte'eu- n-ek bizonyult. Ilyen hatalmas fölény -m-ellett lég alább 4—5 gólt kellett volna rúgni a bécsi csapat mali. A. bécsi csapat legjobb része a halfeor volt. amelyben különösen Windner centerhall emelke­dett ki. A csatársorban a Horváth—Langer bal