Prágai Magyar Hirlap, 1931. június (10. évfolyam, 124-146 / 2641-2663. szám)

1931-06-23 / 141. (2658.) szám

1061 fcmifaa B8, fcejd. 9 (*) Végleg elárverezték a budapesti Uj Seíb- házat. Budapeetről jelenítik: Újra árverés volt az Ujj Színház Révai^uoca 18. azám alatt lévő helyisé­gében és ezen az árverésen eladták mindazt, ami­re az elsőn nem került sor. Mintegy háromszáz hivatásos árverező jelent meg már reggel nyolc érakor a színház helyiségében, ahol a bírósági végrehajtó egymásután bocsátotta árverésre a meglévő berendezési tárgyakat. Eladták a bulisz- azákat összesen 50 pengőért, a szinpadi függönyt ugyanannyiért, a 370 darab összefüggő nézőtéri széket 3320 pengőért, a ezinház pianinóját 50 pen­gőért, a rosez állapotban lévő írógépeket elkép­zelhetetlenül kis összegért, úgyhogy összesen mint­egy háromezer pengő folyt be az árverésen. Az uj bérlőnek, ha a jövő színházi évad elejlén meg akarja nyitna színháza kapuit, uj berendezésről kell gondoskoni, mert a színházban semmi sem I maradt. | (*) Magyar hegedűművészek külföldi sikerei. Pá­rteból jelentik: Szigeti József, a világhírű magyar hegedűművész, pályájának egyik legnagyobb eike- rét aratta Tokióban legutóbbin vendégszereplése alkalmából. A magyar művész öt hangversenyt adott külföldi és magyar modern zeneszerzők mü­veiből és az előkelő japán közönség, amelynek so­rában Japán szellemi és születési arisztokráciájá­nak legkiválóbbjai jelen voltak, minden alkalommal nagy ovációban részesítette a művészt. — Budapest­ről jelentik: Cíaray György, a magyar hegedümü- vészgárda egyik legnagyobb teheteége minap érke­zik vissza spanyol- és olaszországi bangversenykör- utjárói. A madridi, zaragozai, barcelonai, alicantei és miláhói lapok egyöntetűen a legnagyobb elisme­rés és elragadtatás hangján írnak Garay brilliáns technikájáról és mélyenjáró művészi előadásairól. A kiváló fiatal hegedűművész nyári pihenőre ismét Spanyolországba utazik, ahová harminc hangver­senyre szerződtették. (*) Felfüggesztették állásától a kolozsvári román opera igazgatóját. Kolozsvárról jelentik: A kolozs­vári román opera igazgatóját, Pável Constantint váratlanul fölfüggesztették állásától. A kultuszmi­nisztérium a felfüggesztést azzal indokolja, hogy Pável Constantán, mint egy régebbbi vizsgálat meg­állapította, az opera kárára kilencmillió lejt elsik­kasztott. (*) A bavreutJii ünnepi játékok. Július 25. és 30.. valamint augusztus 11. és 15. között két Ring­eik 1 üst rendeznek Bayreuthban. A zenei vezetést ezeken az ünnepi játékokon Kaid Eknendoríf in­tézi, a szereplők között Friednich Schorr, é ma­gyar Szántó Emid, Fritz Wolff, Lauritz Meldhior, Miiller Mária, Larsen Todeen Nanny, Götthelf Pis- tor híres Wagner-őrnek esek neveit találjuk. (*) ötvenkét versszakért — ötvenkét elefánt. Londonból jelentik: Harapraazad Szasztri Pamdit híres szankszrlt tudós, Rabindranath Tagore bol- puri nemzetközi egyetemének tanára székfoglaló előadásában adatokat köaö'tt a költészetkedvelő réig hindu fejedelmek bőkezűségéről. Sdvaji, a nagy harcos, Busana Kavi költő ötvenkét veresza- kát ötvenkét elefánttal jutalmazta. Banghelkand maharadzsája pedig Haranaith költőnek egyetlen rövid verséért egymillió rúpiát (mai valutában 75.000 font sterling) fizetett, de a „könnyelmű" köl­tő a királyi palotából kijövet jutalma egyitizedéi odaajándékozta egy koldusnak. Az előadó végül kijelentette, hogy a mecénások kora Indiában is lejárt és Rabindranaith Tagoret a mai demokrati­kus időkben legfeljebb azzal lehet támogatni, hogy mindenki olvassa költeményeit. i t5pQP.lv­A Ligeti és a Losonci AFC győztek az MLSz-bajnokság és a Prágai Magyar Hírlap Vándor serlegének első döntőmeccsein Izgalmas, de fair mérkőzések Kassán és Losoncon — Rekordközönség előtt folytak le a bajnokság hözépdöntómeccsei Ligeti—Törekvés 1:0(0:0) — Losonci AFC—Munkácsi SE 3:1 (2:1) Kassa, junius 22. (Szerkesztőségünk távirati je­lentése.) Aa MLSz-bajnokság középdöntőmcccsében a pozsonyi kerület bajnoka, a Ligeti SK és a kas­Falak szárazzá tétele Scbulz-féle építési r.-t. Bratislava, Laurinská 6 (*) Szinházhajó indul Becsből nyugatnak. Alfréd Kunz. bécsi akadémiai festő tervei szerint amerikai mintára színházba jó készül, amely jú­lius havában több mint két hőnapiig tartó útra indul. A hajó egy vontató gőzösből óe három uszályból áll. Az egyik uszály színház lesz, hetven méter hosszú, húsz méter széles, színpada nyolc méter mélységű lesz. A színpad előtt hely lesz a zenekar számára és a zenekar mögött a nézőtér ezer ember befogadására lesz alkalmas. A hajón étkező helyiségek is lesznek. Körülbelül nyolc­van személyből fog állami az együttes. A hajó Becsből Regensburgba indul és azután Würzbur- gon keresztül eljut egészen Rotterdamig. A szín­házban revüt adnak elő, amelynek oime: A kék Duna és szerzője Kari Farkas. A hajó nemcsak vá­rosoknál köt ki, hanem kisebb helységeiknél is. mindenütt, ahol akad annyi ember, amennyi vei meg lehet tölteni ez úszó színháznak nézőterét. A jegyek ára Ausztriában 1—2 shilling és Német­országban 1—2 márka. (*) A b. vapesti színházak e heti műsora. Budai színkör. Egész héten miniden este Cs. Sz. K. Bu­dapesti színház: Kedd, szerda, ceütörbölk, péntek: Ringlii6piel. Szombat: Fektetefezáju menyecske (először). Vasárnap délután és este: Feketeszáju menyecske. Royal orfeum: Sylvester SohSJfer vendégjátéka. A POZSONYI MOZIK MŰSORA: ÁTLÓN: Pat és Patachon, a mestarlövésBek. A PRÁGÁI MOZIK MŰSORA: ADRIA: A csavargók királya. (J. MacDonald.) ALFA: Grock. (Liáné Hald.) Utolsó hét. FÉNIX: Kiruccanások. (Mártonná V. Jartmila.) FLÓRA: lovagi bosszú. (Ken Maynard) LUCERNA: X-27. (Maid. Dietrich.) 3-ik hét. METRÓ: Két szív V\ iitemheu. (Repriz.) MACEÖKA: A magántitkárnő. (2-tik hét.) RÁDIÓ: A torró-ffligefok uroőjo. (J. MacDpoald.) A SALVATOR FORRÁS sai bajnok Törekvés találkoztak. A mérkőzést re­kord közönség előtt Heidecker Sándor bíró vezette közmegelégedésre. A meccset a Ligeti egy góllal megérdemelten nyerte meg, amit a javára szóló 4:3 kornerarány is bizonyít. Pozsonyi támadásokkal in­dul a meccs, a fölényt a Ligeti az első félidőben megtartja. Az 5. percben Jeles kassai kapus egy Ligeti gólt bravuvval ment, azonkívül is több veszé­lyes helyzetet tisztán. A félidő múltán Kassa is magára kap, azonban csatárai gólképtelenek. Drab kapufát lő, mig a Ligeti több lövése a háló mellé kerül. A 13. percben veszélyes Ligeti-támadás. Jeles pompásan véd. A 20. percben Hallayt (Kassa) lerngják, * védelem nélkül maradt Törekvés háló­jába esett gólt a bíró nem Ítéli meg. Ennek dacára a 22. percben a Ligeti balösszekötője révén a győz­tes gólt szerzi meg. A Törekvés ezután kifnl, azon­ban szívósan védekezik. Végig Ligeti fölény van most, de Jeles kapus jól ved. Zimmermanu meg­sérül, a Ligeti egy büntetőt a kapufára helyez. — A Ligetiben a védelemben a két hátvéd, a Törek­vésnél Jolcs kapus tűntek a legjobban ki. A Törek­vés csatársora góikéntelen volt. Az előmoccsen a KAC B. a Törekvés B.-vcl 1:1 eldöntetlenre játszott. Losonc, junius 32. (Telefon jelentés.) A füileki kerület és a Kárpátaljai bajnok küzdelméből a LAFC 3:1 (2:1) arányban került ki győztesen. Mindkét csapat nívós játékot produkált. A LAFC technikailag múlta felül a munkácsiakat. Főleg csatársora vált ki, amelyben Szirák és Paraghy ját­szottak jól. Munkácsnál Szirokay tetszett a leg­jobban. A vezetőgólt Paraghy szerzi meg, amit Anrahamovits 30 méteres bombával egyenlített ki. Egy percre rá Paraghy újból góloz, mig a második félidőben Molnár állítja be a végeredményt. A fair meccset a pozsonyi Brüll Emil kitünően vezette. a vese- és hólyagbeteg­ségek különleges ásvány­vize. Kérdezze meg orvosát! Brüll nyilatkozata szerint a LAFC a győzelmet meg­érdemelte és játékával a bajnokság erős favoritjává vált A jubiláló DFC Prágában legyőzte a bajnok Slaviát DFC — Slavia 4:t (3:0) — Kannhauser hat-trickje Prága, juniue 22. A prágai német DFC szombaton hosszú idők óta először és — a prágai magisztrátus jóvoltából — talán utoljára látta saját pályáján vendégül a csehszlovák bajnok Slaviát. A 35 éves jubileumát ezzel a meccsel záró legjobb köztársa­sági német egyesület a legnagyobb örömet szerez­hette híveinek, amennyiben nívós küzdelemben megérdemelt győzelmet aratott az első félidőben Svoboda és Junek nélkül felálló Slavia ellen. A DFC-ban elsősorban Kannhauser brillírozott, aki egy maga három gélt lőtt. Mellette Schillinger dr. a halfsorban és az uj kapus, Bulgakoff, egy Prágá­ban tanuló román diák tűnt ki. A Slavia meglehetős gyönge formában jászott, azonban vereségét dicsé­retes megadással viselte, egyáltalán nem veteme­dett durvaságra. így a 4000 főnyi nézőnek a bajnok­verés dacára fair meccsben volt része. Az első félidőben a DFC csatárok nagy fölényben vannak. Planicska Kannhauser két és Stoj egy lövését fogadja a hálóiba. Helycsere után a Slavia Svobodával megerősödve fut ki, azonban a lelkes DFC játékát ez sem töri meg. 18. percben Kann­hauser 20 méteres bombalövése kerül Planicska hálójába. A 20. percben Bara a Slavia egyetlen gólját szerzi meg. Az aiussigi Kastner bíró minta­szerűen látta el neim nehéz feladatát. Élőmé öcsén a DFC tartalékja az SK Michlét 3:0 (2:0) arányban győzte le. Egyéb prágai mérkőzések. Amatőrbajnokság: Cechoslovan KoSífe—SK Slany 2:1 (0:0). A Cecho- slovan ezzel a győzelmével a prágai kerület baj­noka lett. — SK Krocseblavy—SK Zliehov 4:0 (1:0). A győztes a tabella második helyére került. Barátságos meccs: Cseoliie Kariin—Sportbrüder Prága 3:1. Északmagyarországi csapatok Kárpátalján Beregszász, junius 22. Beregszászi FTC—Miskolci VSC 1:0 (0:0). Biró: Rottmann Dezső (Ungvár). Értékes győzelmet aratott a fiatal játékosokkal fel­frissített beregszászi csapat, Észafcmagyarorezág egyik legjobb ama tőrcsapata a vasutasbajnok MVSC Miskolc ellen. Az első félidőben inkább me­zőnyjáték folyik, mindkét csapatnak adódnak a kapu előtt, gólhelyzetei, amik azonban kihasználat­lanul maradnak. — A második félidőben a bereg­szásziak kerülnek fölénybe, a 7-ik percben Kalo- csay 3 méterről a kapus kezébe lövi a labdát, a 10-ik percben Kaloosay tisztán áll 8 miéterre a kaputól, erős lövését azonban a kapufa menti, vég­re a 18-ák percben egy szép ekeié befejezéseképpen Kalocsay átadásából Fircák a kifutó kapus felett fejjel a hálóba juttatja a labdát és ezzel megszerzi csapatának a vezető és egyben a győzelmet jelentő gólt. A játék vége felé a miskolciak is felnyamul- nak, azonban a beregszászi védelem résen áll és igy az eredmény nem változik. A beregszászi csa­pat legjobbjai, Beceki, Erbacth, Kaloosay. A miskol­ci csapatból a baihátvéd és balszól tetszett. Ungvár, junius 22. Ungvár szombat és vasárnapi magyar vendége a Diósgyőri VTK volt, amely szombaton az UAC-ot 4:1 (2:1) arányban győzte le. Az ungvári csapat Molnár és Böhm nélkül szere­pelt, sokat, de eredménytelenül támadott. A DVTK góljait Chvoflka 11-esből, valamint Padányi, Fölkér és Kádár lőtték. Az UAC-ét Pásztor szerezte. Róth Nándor bíró egy off-fliede gólt elnézett. — Vasár­nap Ésrakmagyarország bajnoka ugyancsak az UAC-pályán ai UMTE-t 1:0 (1:0) arányban verte meg. A diósgyőriek ezúttal fáradtan mozogtak a meglepően jó UMTE ellen. Az U^ÍTE a második félidőben állandó fölényben volt, azonban csatárai gólképtelennek bizonyultak. A győztes gólt Kois lőtte a 80. percben. Bíró: Szántó Dezső (UTK) megfelelt. Szláv bajnokság: Ungvári CsSK—Munkácsi Slo- van 8:2 (2:B). Bíró: Kocéán. Durva meccs. Ab SK Russ Lembergben vendégszerepeit szom­baton, ahol az Ukrajna FC-bal 1:1 arányban eldön­tetlenül mérkőzött. A SK Bratislava 5:2 (2:2verte a Nemzetit Pozsony, junius 22. A nemzeti volt eddig az egyetlen elsőosztályu magyar proficsapat, amely po­zsonyi pályán imég nem kapott ki. Vasárnap meg­tört a Nemzeti pozsonyi győzelmi szériája, a SK alapo# wváoept wtt ta eddigi vere­ségekért. A Bratislava győzelme teljesen reális volt, sőt annak értékét növeli az a körülmény, hogy a pozsonyi csapat a sérült Csulik és Sorai nélkül állt ki. A Nemzeti még ilyen gyenge játékot nem mutatott pozsonyi pályán. Az egykori lapos kom­Pannónia Szálló Budapest Vili., Rákóczi-ut 5. Elsőrangú szálló. Az előkelő családok régi. jó hirnevü találkozóhelye a főváros központjában. A legmodernebb felszerelés és minden kénye­im. Fürdők. Hideg és meleg íolyóviz minden szobában. Mérsékelt árak. binációé stílusnak már csali nyomait láthattuk a csapatban. Egyedüli erénye a játékosoknak a nagy­szerű technika, labdakezelés: ebben a tekintetben a Nemzeti felette állt a Bratislavának. Egyénileg Bihámy és Kovács job'bszélső mutatott kitűnő játé­kot a budapesti csapatban. A mérkőzés meglepe­tése Gallina gyenge szereplése volt. A pozsonyi közönség óriási várakozással tekintett a magyar válogatott kapus szereplése elé. Gallina az egész mérkőzés folyamán öt labdát kapott s mind az ötöt beengedte. LegalábS hármat védhetett volna. A SK Bratislavára a multheti kudarc után rá sem lehetett ismerni. A csapat frissen, óriási ambícióval ját­szott s ka nem is mutatóit nagy játékot, a győzel­met, különösen második félidőben mutatóit teljesít­ménye után megérdemelte. A csapat minden egyes részében kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott. Kardos néhány parádés védést produkált, az egyik gólban azonban benne volt. A védelem és a csapat legjobb embere Daucsik volt, aki nagyklasszisu védőjátékossá nőtte ki magát s a Csulikot helyet­tesitő Veres tartalékhátvéd munkáját is elvégezte. A halfsorban Pollák volt a legjobb, Boncso és Hur- csák is szorgolmasan dolgoztak. A csatársornak egy kis szerencséje volt a* öt gól elérésénél. Horky a halszélen jól bevált ée jó teljesítményt nyújtott Uher is. Bullán meglátszik a tróoinghiány, egyelőre még messze van régi formájától. Az első félidőben egyenlő erejű felék küzdelme volt játék. A vezető gólt Uher lőtte, majd Bihámy hosszú lapos lövéssel kiegyenlít. A 30. percben Sterba góljával ismét a Bratielava jut vezetéshez, majd a Nemzetinek módjában éli kiegyenlíteni egy tizenegyes révén, Odry azonban kapu fölé lő. 40. percben Szenes köz­vetlen közelről megszerzi a kiegyenlítő gólt. A má­sodik félidőiben elein!te a Nemzeti Mán fölény­ben. Negyedórái játék után azonban Bratislava kerekedik felül s Uher góljával ismét a Bratislava ragadja magához a vezetést a 15. percben. A 20. percben Sterba szaporít ja a gólok számát, ami teljesen letöri a budapesti csapatot. Egy perccel a befejezés előtt Horky egy beadásnak szánt labdája a kapuba kerül s Gallina tétlenül nézi, hogy miikép születik meg az ötödik gól. Foris biró kitünően vezette a mérkőzést. Szlovenszkói eredmények PÖSTYÉN: PFK—Turócszentmártoni SK 1:0 (0:0). A győz'.es gólt Drahovsky rúgta. Biró a po­zsonyi Grünfeld volt. TRENCSÉN: TTS—SK Turócszentmárton 9:1 (6:0). Szombaton lejátszva. A vendégek kapusa tehetetlen volt a hazai csatárok rohamával szemben. CSADCA: Slovan Máhrisch-Ostrau—SK Csadea 3:3. A 10 éves csadeai klub respektábilis ered­ménye. ÉRSEKÚJVÁR: ÉSE—Komáromi FC 6:3 (2:2). Barátságos mérkőzés. * A- Sparia kikapott Kopenhágában Kopenhága, junius 22. A prágai Sparta tegnap a dán lő város kombináltjával mérkőzött és attól 1:2 (0:0) arányban kikapott. A cseh csapatban Nemec kapus tiint ki, aki számos góltól mentesítette kapu­ját. A Sparta csatársora csődöt mondott és egyedül Siln$ érdemel dicséretet, aki a becsületgólt is rúg­ta. A dánok részéről Jörgensen és Kay Uldall vol­tak eredményesek. 10.000 néző előtt L. Andersen bíráskodott. )( A cseh-német bajnokság középdöntőjének első meccsét Saazban a brünni DSV nyeri© meg, amely a DSV Saazt 4:0 (3:0) arányban győzte le. A győ­zelemhez sokban hozzájárult a karlsbadi Smolka biró pártoskodása. )( A Toplitzer FK Rakonitzban meguyerte az első osztályozó-meccsct, amennyiben az SK Rakov- u-iköt 2:0 (2:0) arányban megérdemelten legyőzte. A gólokat Cservény és Kettner szerezték. A két