Prágai Magyar Hirlap, 1928. június (7. évfolyam, 125-148 / 1752-1775. szám)

1928-06-05 / 128. (1755.) szám

10 ^pyfíAiMAG^AfeRTRLa^ 1928 junius 5, kedd. (. Spopiv A Viktória Zsizskov a prágai ligabafnokság győztese A Slavia a második, a Sparia a harmadik helyre került — Uruguay legyőzte Németországot az amszterdami olimpiászoia —- A Fere»iO város Budapesten megverte a Viermát — A Wiener SC legyőzte a Bratislavát,, a Ligeti kikapott a Cérnagyártól — Amerika a Davis Cup tengerentúli győztese — Halálos baleset a brürnsi automobilversenyen Prága, junius 4. Tegnap Prágában eldőlt a profiligabajnokság. Első a Viktória Zsizskov lett, míg az előretörő Sparta a végspurtban kikapott a Bobeinianstól és így a Slavia mögött a harmadik helyre esett vissza. — A nap legnagyobb ese­ménye Amszterdamban Németország és Urugvay között folyt le. A világbajnok délamerikai csapat — ha szerencsével és a bíró segítségével is -— legyőzte a titkos favorit Németországot, amely az olimpiai cim érdekében évek óta harcot vívott a profi-friíballal. Az olimpiász döntőjébe igy való­színűleg a két délamerikai együttes: Urugvay és 'Argentína kerül. — Budapesten a Ferencváros ismét szapoi’itotta sikereit, legyőzvén a bécsi iViennáí. A magyar bajnokságokban megpecsételő­dött a debreceni Bocskay sorsa, akit a Hungária győzött le. — Bécsben a Slovan megmenekült a kieséstől. — Pozsonyban a bécsi Sportclub nagy fölénnyel győzte le a Bratislavát, de a bajnok Ligeti is kikapott a Cérnagyártól. Tenniszben, amint az előrelátható is volt, 'Amerika kvalifikálta magát a Davis Cup döntőjé­be. Parisban és Budapesten befejezés előtt állnak ' a bajnoki versenyek. Atlétikában a németek újabb világsikert arat­tak. Bárány István Bécsben tett bizonyságot nagy­szerű szezoncleji formájáról. Erűimben az „AItvater“-auíóversenyen halá­los baleset és több súlyos sebesülés történt. A vasárnap sportjáról egyébként az alábbiak­ban számolunk be: Prágai Iigabafnokságok Prága, junius 4. Tegnap eldőlt az 1927/28. prágai ligabajnokság. A Sparta utolsóelőtti mér­kőzését Vrsovicén bonyolította le, ahol egy góllal vereséget szenvedett. A ligabajnokság győztese igy most már biztosan a Viktória Zsizskov lett, akkor is, amennyiben utolsó mérkőzésén a Spartá- tól vereséget szenvedne. A második helyen a Sla­via, á negyediken a Böhemians végzett, mig a második ligába a vinohradyi CsAFC esett vissza. Tegnap egyébént a Slavia 2:1 (0:0) arányban győzte le a CsAFC-t, mig a Csechie Kariin 8:0 (2:0) arányban késztette megadásra az SK Kladnót és megmentette magát a II. osztálytól. A Közép- európai Kupába e szerint a Viktória és Slavia kerülnek, mig a tavalyi győztes Sparta nem vehet részt az ez idei konkurrenciában. A prágai liga- bajnokság állása a Sparta—Viktória meccs nélkül: 1. Viktória Zzizskov 11 8 1 2 40 : 19 17 2. Slavia 12 7 2 3 27 : 20 16 3. Sparta 11 6 1 4 35 : 17 13 4. Böhemians 12 4 2 6 17 : 26 10 5. Kladno 12 4 1 7 24 : 39 9 6. Csechie Kariin 12 4 1 7 23 : 38 9 7. CsAFC 12 2 4 6 16 : 23 8 )( Egyéb prágai mérkőzések. Amatőr­liga: Sparta Kosííe—Rozdelov 3:1. — Kolin— Papid 4:2. — Slavoj VIII.—Csechoslovan Kosííe 3:0. — Krocsehlavy—Sparta Kladno 1:0. — Iínidousy—Kralupy 3:3. — A ligában 11—11 ponttal a Kolin és Slavoj VIII. vezetnek. — Barátságos meccsek: DFC—Meteor VIII. 5:4 (4:2). — SK Liben—Slavia ’-'omb. 5:3. — Union-Bank—Zemská Banka 4:0. )( A Viktória Zsizskov Norvégiában Aalesund város csapatát 2:1 (2:1) arányban legyőzte. A Vik­tória góljait Podrazil és Hromádka lőtték. )( A Teplitzer FK a bécsi Admirával tegnap 2:2 (2:0) arányban eldöntetlenül mérkőzött. Az első félidőben a teplitziek, a másodikban a bécsiek voltak jobbak. A gólokat Kratochwill a TFK, Schall pedig az Admira részéről lőtte. )( Cseh- és morvaországi eredmények. Sza­badságserleg első döntőmérkőzése Brünnben: SK Pardubice—Zsidenice 3:1 (1:0). Nagy meglepetés. — Sportbrüder Prag—DSV Reichenberg 7:4 '(szombaton), Sportbrüder—VSK Gablonz 2:1 (va­sárnap). — Viktória Pilsen—Olympia 7:1. — Husovice—Zsidenice 2:3. — Hakoab Bécs—Briin- ner SC 2:1. — SK Moravská Ostrava—Slovan M. 0. 2:2. — DFK Reichenberg—DSK Gablonz 4:1. — DFK Aussig—DFK Nestomitz 4:3. — Pardubici team—A.FK Pardubice 4:2. i Szlovenszkói eredmények POZSONY: Cérnagyár—Ligeti 1:0 (1:0). Biró: Brüll Emil. A bajnokcsapat veresége nagy meglepetést keltett. A Ligeti nem érdemelte meg a vereséget, mert a játék nagy részében nyomasztó fölényben volt. A Cérnagyár az egész mérkőzést 4 fedezettel és 4 csatárral játszotta végig és csak kiszökések­kel próbálkozott. Egy ily kiszökésből Fekete III. lövi a mérkőzés egyetlen gólját. A játék további folyamán a Cérnagyár csak az eredmény meg­tartását tartotta szem előtt és elszántan védeke­zett. A győztes csapat legjobb embere Tumanu kagu® Tolt, aki a legnehezebb labdák# ifit i|D£0­náló biztonsággal védte, rajta kívül Pintér és Fekete Ili., a Ligeti csapatában csak Meidlinger volt kifogástalan. Vas—PTE 3:2 (0:2). Biró: Szokol. A mérkő­zés favoritja feltétlenül a Bratislavát verő PTE volt, ezen feltevést az első félidő igazolta is, mert ekkor a PTE 2:0-al vezetésben volt, hogy mégis vesztesként hagyta el a pályát, abban leli magya­rázatát, hogy a csatársor legveszélyesebb embere Sehleicher az első félidő végén megsérült, eleinte csak statisztált, de a második félidő közepén vég­leg kiállott. A PTE a második félidőben ezáltal meggyengülve nem tudta az eredményt tartani. Az első gólt Uridil lövi, utána egy foulért megítélt 11-ből Farkas éri el a második gólt. A második félidő 1. percében Facinek szabad­rúgásból lövi a Vas első gólját, amit ugyancsak egy 11-es követ, amelyet Teres értékesít. A győz­tes gólt Mucska egy kapu előtti kavarodásból éri el. A Vasnál Maresch, Tuma, Facinek és Sperlich, a PTE-nél Wunderlich, Sehleicher és Farkas vol­tak jók. Wiener Sportklub—SK Bratislava 5:1 (1:1). Biró: Feuer B .ő. Az évad legunalmasabb mér­kőzéseinek egyike. A Bratislava védelme várat­lanul nagyon gyenge játékot produkált. A gólokat Kellinger 2, Kmebeiss 1, Zách 2 a Sportklub, Priboj a Bratislava részéről rúgták. )( Nyitrai AC—Rapid TrnaTa 1:0 (0:0). Baj­noki mérkőzés Nyitrán. Biró: Fritz (Nagyszom­bat). 2500 néző. Kedvező szélmentes időben folyt le a mérkőzés, mely a helyi csapat megérdemelt győzelmével végződött. Nyitra két értékes pontot szerzett legveszélyesebb ellenfele legyőzésével. A mérkőzés első félideje hullámzó mezőnyjáték jegyében telt el, több veszélytelen nagyszombati támadással. A második félidőben azonban kidom­borodott a nyitrai csapat technikai fölénye. Sorra vezeti a veszélyesebbnél veszélyesebb támadáso­kat, melyek nagy részét a biró indokolatlanul és a hibás ítélkezések tömegével megakasztja. Az egyetlen gól a 19. percben esett Plachy védhetet- len bombasaroklövéséből. Nyitra továbbra is frontban marad, további eredményt azonban elérni nem tud. Nyitra minden embere lelkesen küzdött, különösen pedig Fischer, Szentgyörgyi és Takács mutatta tudása legjavát. Nagyszombat csatársora tehetetlen volt a nyitrai védelemmel szemben. )( Zsolna. SK Zsilina—DSV Teschen 2:2 (0:1). A tartalékolt Zsilinára kedvező fényt vet a Szilézia bajnoka ellen elért eldöntetlen. )( Kassa. SK Slavia—GsSK 2:0. Bajnoki mérkőzés. Magyarországi eredmények FERENCVÁROS—VIENNA BÉCS 3:1 (2:1) Budapest, junius 4. A magyar bajnokcsapat tegnap ismét respektábilis győzelmet aratott a bécsi Vienna f-lett, amely ugyan Gschweidl nél­kül játszott, azonban igy is nehéz ellenfélnek bizonyult. A Ferencváros kezdettől fogva uralta a mezőnyt és valóságos iskolajátékot produkált. Az első gól a 17. percben Szedlacsek ideális beadásá­ból esett, amelyet Takács mintaszerű fejessel továbbított a bécsiek kapujába. A 30. percben a bécsi Hoffmann megszökik és kiegyenlít. Egy percre rá azonban Takács remek volley lövéssel ismét vezetéshez juttatja a Ferencvárost. — A második félidőben a játék teljesen a bécsiek tér­felében folyik, de a Vienna védelme jól működik. Mégis a 36. percben Koszta lefut, Takácshoz centerez, aki vcdhetetlen gólt lő. — A magyar bajnokcsapat újból elsőrangúan játszott. Főleg Takács brillírozott, aki mellett Koszta tűnt ki. Az osztrák csapatban a legjobb ember a kapus volt. A magyar bajnokságokban eldőlt a második és az utolsó hely kérdése. A Hungária a Bocskayt 5:2 (3:1) arányban legyőzte és igy a debreceni csapat menthetetlenül a második ligába került. — Újpest a Sabáriát győzte le 2@1 (2:1) góllal és igy biztosította magának a második helyet. — A baj­nokság állása: 1. Ferencváros •'/ pont, 2. Újpest 34, 3. Hungária 33, 4. Sabária 30, 5. III. kerület 19, 6. Bástya 16, 7. Nemzeti 16, 8. Budai 33-as 16, 9. Kispest 14, 10. Attila 12, 11, Vasas 12 és 12. Bocskay 11 ponttal. OLIMPIÁSZ URUGVAY ÉS ARGENTÍNA AZ ELŐDÖNTŐBEN Amszterdam, junius 4. Szombaton 25.000 néző előtt folyt le az Argentína—Belgium mérkőzés, amely a délamerikai csapat 6:3 (3:2) arányú sze­rencsés győzelmével végződött. Argentína már 3:0-ra vezetett, amikor a lelkesen játszó belgák kiegyenlítettek, azonban a délamerikaiak újabb három góljára már nem tudtak válaszolni. Argen­tína csalódást keltett. A meccs folyamán Belgium volt a többet támadó fél, amelyet a javukra szóló 11:4 kornerarány is bizonyít. A belga akciókat azonban balszerencse kisérte, azonkívül pedig a délamerikai csapat legjobb része a védelem volt. Gama olasz biró jól látta el tisztjét. Argentína az elődöntőben a Portugália—Egyiptom meccs győz­tesével kerül szembe. URUGVAY—NÉMETORSZÁG 4:1 (2:0) Négy ve: hétezer néző előtt folyt le az olim­piász legnagyobb súlyú mérkőzése a világbajnok Urugvay és az európai favorit Németország kö­zött, A meccsnek 20.000 főnyi német közönsége volt, amely többször és viharosan tüntetett a török biró ellen, akinek súlyos feladatot képezett a fontos meccs vezetése. Jussuf Mohamed teljesen kiengedte kezéből a játékot és hibás ítéleteivel a német csapatot sújtotta. A német csapat teljesen egyenrangú ellenfele volt a délamerikaiaknak. — A meccs Urugvay fölényével kezdődik és az első gólt a 38. percben Peíranne lövi és ugyancsak ő szerzi két perc múlva szabadrúgásból a második gólt is. A bi-ó most a német Kalbot kiállítja, mire a németek levonulnak, nemsokára azonban 10 emberrel visszatérnek. — A második félidőben elkeseredett küzdelem folyik. Castro a 18. perc­ben megszerzi Urugvay harmadak gólját, — A 34. percben a német csatárok támadják a labdát el­fogó urugvay kapust, aki a hala vonalon túl viszi a labdát. A biró szabadrugást Ítél, amiből Hoffmann a németek egyetlen gólját szerzi meg. A 39. percben Petronne a negyedik délamerikai gólt lövi. Nemsokára rá heves botrány támad. Mazalli megrugja Hoffmannt, aki támadóját esz­méletlenre boxolja. A biró mindkettőt kiállítja és egyben le is fújja a meccset. A mérkőzés végén a győztes himnuszának eljátszása után, a német közönség tüntetőleg énekli el a német himnuszt. Külföldi eredmények Bécsi bajnokságok. Wacker—Hertha 1:0. A győztes gólt közvetlenül a befejezés előtt Uher lőtte. — Slovan -Kakoah 3:1. A bécsi cseh csapat ezzel a győzelmével megszabadult a II. osztálytól. — Simmering—Austria 3:2. A Simmeringnek már későn jött a váratlan győzelem. — Rapid—WAC 4:2. )( Hollandia B. válogatottja Amszterdamban az Egyesült Államok csapatát 3:2 arányban le­győzte. )( A prágai Union Zsizskov Breslauban a VfB Breslaut 5:1 arányban győzte le. )( Németország. Eintracht—Fortuna 4:2. — Vienna Bécs amatőr—VfB Braunschweig 6:2. — Vienna—Linden 4:2 (szombaton). — Stuttgart— Freiburger SK 2:1. — Spandauer SV—Tennis Borussia 3:1. — Köln komb.—Bayern München 4:2. )( Páris. Jugoszláv olimpiai team—Racing Club de Francé 3:1. )( Helsingfors. Norvégia—Finnország 6:0 (3:0). )( Angol csapatok Északon. A Bolton IVande- rers Stockholmban a városi válogatottól 3:2 arány­ban kikapott, vasárnap azonban 3:1 győzelemmel revanzsálla magát. — Az Arsenal a dán váloga­tott csapatot Kopenhágában ugyancsak 3:1 score- ral győzte le. — Az angol amatőr Ayr United Fredrikstadban 4:3 arányban kapott ki. )( Zürich. FC Locarno—Ballspielclub Zürich 3:0. TENNISZ )( Amerika—Japán 5:0. A Tildén, Hennes- sey és Lott-ból álló amerikai Davis Cup csapat Csikágóban fölínyes győzelmet aratott az Ohta, Tóba és Abe-ből kombinált japán team felett. Amerika igy a tengerentúli zóna győztese lett és a napokban indul Európába, ahol az első nemzet­közi meccsét Angliával játsza le. Marathon Sportáruház Bratislava, Schneeweiss u 6. >. 1 (a magyar konzulátussal szemben), összes sport- ; cikkek versenykivüli olcsó árakon. Telefon 28-36. Kérjen árajánlatot. )( A franc.’j, tenniszbajnokságok férfi- és nőfti ­egyes számai eljutottak a középdöntőig. Will i Helén az angol Hardiet kétszer 6:1, Miss Benézi a holland Bc^mannt 6:2, 8:6 arányban győzte li r Cochet Borotrát 6:3, 2:6, 7:5, 6:4 arányban késit tette megadásra és a döntőben Lacoste-tal játszija aki tegnap Hawkest 6:2, 6:4, 6:4 í -ányban vertölf meg­)( Spanyolország—Filippini szigetek tennisií csapatai Münchenben mérkőztek. A spanyolok 3:2 arányban győztek. )( Budapest tenniszbajnokságait tegnap fejes ték be. A női egyesben Baumgarten Magda győc zött Paksyné ellen. A íérfiegyes győztese Kehi?" ling lett Takáccsal szemben. A vegyespárosban i- Krencsey—Kehrling pár győzött a Baumgarten— Dörner kettős ellen. )( Reznics kné legyőzte Aus_cint. Breslaubőli jelentik: A Gelbweiss tenniszversenyén Reznk csekné Aussem Cillyt 6:2, 6:3 arányban legyőzte:: )( Az aussigi tenniszversenyen Pipes drr Kleint 6:4, 6:0 arányban legyőzte, de a továbbiak-, bán MenzeTő! j:0, 3:6, 6:3 arányban kikapott. ATLÉTIKA )( A Kassai AC nemzetközi atlétikai verse­nyének kiemelkedő ereményei: 1500 m.: Ferihe­gyi (Budapest MTK) 4:27. — Sulydobás: Habit (MTK) 13.13 ni. — 800 m.: Marton (MTK) 2:08. — 400 m.: Marton 54 mp. — Diszkosz: Haha 39.20 m. — 5000 m : Koscsák (Brünn) 16:34, 2. Apagyi (KAC). — Rúdugrás: Király (MAFC, Bu­dapest) 3.51 méterrel győzött. )( Uj csehszlovák rekord. A briinni verse­nyen BartI (ASG Brünn) a 300 méteres futásban! 36.5 mp-el uj csehszlovák rekordot állított fel. )( A budapesti MTK atlétikai versenyén 1000 méteren Hajdú és Fluck István 10.8 mp. alatt be­állították a magyar rekordot. )( Világrekord az olimpiai stafétában. Ber­linből jelentik: A Corts, Witmann, Houben ést; Körnigből alakult német olimpiai staféta 40.8 mp. alatt világrekordot futott. — Lángé kisasszony; (Charlottenburg) a sulydobás női világbajnokság- gát 11.51 méterre javitotta meg. )( A Prága—Melnik 30 kilométeres gyaloglói- versenyt Liska (Sparta) nyerte 2 óra 42 perc alatt' Slehofer előtt. ÚSZÁS )( A bécsi nemzetközi uszóversenyen Bárány István a 100 méteres szabaduszásban 1:00.4 ma­gyar és európai rekord alatt legyőzte a breslaui Dahlemet. 400 méteren Tarródy 5:31.8 alatt győ­zött Bitskey előtt. — A 200 métert a breslaui Ulrich nyerte 2:39-el, mig a 3X100 méteres ve­gyes-stafétában WASV 3:45.6 alatt osztrák rekor­dot úszóit. SPORTHÍREK )( Kölnit a, Brooklyn Wranderers-hez szerző­dött. Budapesti szerkesztőségünk jelenti: Kohut Ferenc, a Ferencváros híres balszélsője, a legnép­szerűbb magyar futballista lsét esztendős szerző­dést kötött a Brooklyn Wanderes-szel. Kohut augusztusban száll hajóra, vele együtt Amerikába utazik Kalmár, a Pesterzsébet most feltűnt fiatal, válogatott centerhalfja és Katzer, a Vasas FC szélsője is. R Saloator forrás MOTORSPORT Halálos szerencsétlenség a brünni „Altvateru- autóversenyen Brünn, junius 4. Tegnap bonyolították le Brünnben a III. Altvater autóversenyt, amelyen egy halálos és több súlyos sebesülés történt. Snlz Ottó New Hudson gépén összeütközött Tichy mér­nök Norton kocsijával. Sulz olyan szerencsétlenül esett ki kocsijából, hogy koponyatörést szenve­dett. és pár percnyi szenvedés után meghalt. —> Schefter O. Austin gépével a közönség közé fu­tott. Schefter súlyosan, több néző könnyebben!, megsebesült. — Ugyancsak baleset érte a Junek- házaspárt. Junekné már a tréningen defektet ka­pott és igy a versenyben nem indult. Férje, Ju- nek igazgató a 7—S km-es táron egy szakadékba zuhant, azonban sértetlen maradt. A versenyben a motorkerékpárok kategóriáiban Winkle (DRW- én) 1:46:02.4 alatt a nap legjobb idejét érte el. Az automobilokban Karger ,,Z“-kocsin a leggyor­sabb időre kitűzött tiszteletdijat nyerte meg. Kitünően bénáit, házi ioókurának, UESEB&JQilMáL, anyag cserebántal* máknál, rheumatisnuxsná! LÓSPORT )( A prágai ügető-derbyt, a 30.000 koronával dotált kék-szallagot Otelló nyerte Orestes és Otti előtt. — Illéspuszta a 7. futamban Miss Ida révén győzött Metall és Kolibri előtt. )( Magyar lovak sikere a bécsi derbyu. Beess bői jelentik: A tegnapi osztrák derbyn mind á három dijat magyar lovak nyerték. Győztes Fesz- tetics gróf Link nevű lova lett, amely 2 és fél lóhosszal előzte meg Bánátot. Harmadik Ibikus leli. Az osztrákok hires verseny-paripája az Old Fellow a negyedik helyen végzett, mig a Cseh­szlovákia istálló Rajok az utolsó helyet foglalta#.