Prágai Magyar Hirlap, 1927. március (6. évfolyam, 49-75 / 1383-1409. szám)

1927-03-29 / 73. (1407.) szám

8 rasara Újpest Prágában elsőrangú küzdelemben eldöntetlenül mérkőzött a Slaviávai (A. budapestieket kilenc perc választotta el a győzelemtől —■ A Ferencváros váraikorás- líópen legyőzte a DFC-ot — A Sparta győzött Pozsonyban — Az Ausztria vereséget szen­vedett Brünnben —-- A Papid Becsben legyőzte a Brigittenauereket — Az angol és skót kupa elődöntői — Borotra Amerika iedett-tenniszpálya bajnoka — Hahn uj világrekordja Prága, március 28. A tegnapi vasárnsp Prágában élveze­tes futballáportot hozott A budapesti liga második csapatja, az Újpest egyenrangú és nívós küzd eleimben eldöntetlenül mérkőzött a teljes együttesét szerepeltető Slaviávai. Az újpestiek 80 percig vezettek, amikor azonban a Slavia megérdemelten kiegyenlített. Újpest tegnap ismét fokozta azt a szimpátiát, amit a prágaiaknál élvez és bebizonyította, hogy immár internaciönális tekintetben is egyen­rangú versenytársa két nagy riválisának: a Hungáriának és Ferencvárosnak. — Egyéb­ként a magyar futball Budapesten diadalt aratott a csehszlovákiai futball német képviselőjén, amennyiben a bajnokjelölt Fe­rencvárosnak sikerült a prágai DFC-t, amely pénteken eldöntetlenül mérkőzött a Hungá­riával, legyőzni. Csehszlovákiában Pozsonyban a Sparta csak nehezen győzőit az SK Bratisiava felett A köztársaság amatőr bajnoka, a Prága, márc. 28. A budapesti vendégek teg­napi szereplésükkel kétségtelenül beigazolták, hogy a sokáig félelmetes prágai futballal egyen­rangú erőt és egyforma stílust képviselnek. A Sla­via ellen elért sikerük már nagy haladást jelent abban a periódusban, amely a csehszlovák és ma­gyar futballsport között két esztendő óta fennáll. Bár az eldöntetlen eredményt teljesen igazságos­nak és a nyújtott, játéknak megfelelőnek tartjuk, mégsem mulaszthatjuk el megjegyezni, hogy a magyar sport tegnap csaknem kivívta az első győ­zelmét Prágában. Kilenc perc kellett volna még ehhez a csodához, amely ha a budapesti csapatok az Ujpest-hez hasonló energiával és lelke­sedéssel fognak a prágai pályákon küzdeni, nem is marad sokáig csoda. Újpest csapata, amely az elmúlt vasárnap a szó szoros értelmében „véres harcol" vivott a ma­gyar bajnokságért Budapesten, Prágában a leg­jobb oldaláról mutatkozott be. Erőteljes, masszív volta itt fel sem tűnt, emberei nem lépték át a fair játék határát és teljes tudásukat nyújtották a Slavia ellen, amely tegnap komplett együttesé­vel szerepelt és igazán dicséretet érdemel azért az elánért, amely megtörte az újpestiek védőgátját és sikerrel kiegyenlített. 15.000 néző volt kiváncsi az újpestiek vendég- szereplésére és a közönség nem is csalódott vára­kozásában. Izgalmas, változatos és nívós sportot kapott, amely minden tekintetben kielégített. A legnagyobb érdeklődés természetesen a Fogl test­vérek iránt nyilvánult meg. Kissé különösnek fog tetszeni, de tény, hogy a Fogl-páron határozott továbbfejlődés vehető észre. Főleg Fogl Károly az, akinek játéka megfinomult és vérbelivé vált A Fogl testvérek ma már nemcsak pompás védő-, de nagyszerűen passzoló játékosok is, akik minden helyzetben feltalálják magukat. Bencda kapussal ma a legjobb magyar védelmi triót alko'ják. Be- neda kis növésű, de gummitestü kapus, aki védé­sében sokban Zsákra emlékeztet és tegnap szám­talan veszélyes helyzetet mentett. A Fogl-gát előtt kitűnő halfsor állott. A Borsányi—Lutz II.—Péter hármas teljesen szétrombolta a Slavia csa'árok kombinációit és nagyban elősegítette az eldöntet­len eredmény elérését. — A csatársorban főfigyel­münk Jakubet iránt terelődött, akit Orih utódjának tartanak. Nyugodt, technikás és jól lövő játékos, kár, hogy a második félidőben sérülése miatt már nem játszhatott. E körülmény azután a győzelem rovására is esett, mert Lutz III. nem pótolta. A csatársorban elsőrangú munkát végzett és kitűnő futballt játszott Wilhelm II. Sajnos, Jeszmás nem­csak, hogy nem illeszkedett bele az együttesbe, hanem bizonytalansága miatt egyenesen kerékkö­tője volt a támadásoknak. A szélsők közül Szabó gyorsaságával tűnt ki, beadásai azonban nem pre­cízek. A gól elérésében azonban tevékeny része volt Kovács jobbszélső volt a csapat leggyengébb tagja, kissé elhízott és igy lassabban is mozog. Ál­talában azonban a csapaton meglá'szik Pozsonyi Imre mester keze. Technikájuk javult, ossz játékuk kifogástalan és ha gólkéoesebbek lettek volna, úgy győzelmüket már az első 25 percben három góllal bebiztosíthatták volna. — A Slavia kezdetben ide­gesen és rendszertelenül játszo't Később azonban magához tért, sőt a második félidőben kezében tartotta a helyzetet. Legjobb tagjai Planicska ka­pus és Seifert há'véd voltak. Pleticha csak a má­sodik félidőben állott feladata magaslatán. A csar társorban csali Pvcs elégített ki, a többie­ket a Fogtok lehetetlenné tették. Bejbl ki­egyenlítő góljával szerzett magának érdemeket. Braun bécsi bíró sípjelére az újpestiek kez­denek és a jáfék a Slavia térfe’ébe terelődik át. Negyedórás változatos mezőnyjá'ék után Vodicslca elengedi Szabó balszéjsőt, aki Jakubenak cenleAez. brüuni Zsidonice elleniben szép győzelmet aratott 3 bécsi Ausztria felett — A Teplitzeír FK-t Karlsbadban érte kudarc. Budapesten a bajnoki mérkőzések a papírforma szerint végződtek, Bécsben azonban a Rapid nagy győzelmet aratott a vezető BAC felett. Az angol kupában lefolytak az elő­döntő mérkőzések. A ligában a vezető New- oastle United váratlan vereséget szenvedett az utolsó helyen álló West Bromwioh Alibién- tél. — Zágráb Belgrád, Bern pedig München válogatottját győzte le. Az egyéb sportok terén kiemelke­dik Hahn világrekordja 1000 méteren, Borot­ra győzelme az amerikai fedettpálya bajnok­ságokon. — Az atlétikában Cambridge le­győzte Oxfordot. — Sok nézőt vonzott és szép sportot hozott a Moldva átuszása is, amelynek nyertese Bicsák lett. A vasárnap érdekes sporteseményeiről az alábbiakban számolunk be. Jakabé éles lövése a kapufáról pattan vissza és a résen álló Wilhelm II. a labdái a 16. percben Pla­nicska kapujába juttatja. 1:0. A Slavia heves el­lentámadást kezd és egymásután három korúért ér el. Az Újpest többször és veszélyesen támad, de a csatárok sokat tétováznak és Jakube tiszta helyzetből mellé lő. Változatos támadások követ­keznek, mindkét oldalon a védelem brillirozik. Fogl 60 méteres szabadrúgását csak Planicska menti, mig a félidő utolsó percében Borsányi a kapuból rúgja ki Pucs erős lövését. — Helycsere után a Slavia heves tempót kezd. Az 5. percben az újpesti csatárok üres kapu előtt hibáznak. A meccs erőssé válik, de Braun biró a legkisebb faultot is bünteti. A Slavia újabb négy komért ér el, de az újpesti védelem jól működik. A 23. perc­ben Podrazilt a 16-on belül faultolják. Bej'B a 11-esl gyöngén mellélövi. A Slavia most irtó tem­pójú finist diktál. A 36. percben a kapu előtti ka­varodásból meg is születik a már esedékes és jo­gos kiegyenlítő gól, amit Bejbl adott védheletle- nül Beneda kapujába. Ezután még Újpest támad, de meg kell elégednie az eldöntetlen és igy is res- pektábi'lis eredménnyel. Kornerarány 8:4 volt a Slavia javára. Braun biró ezúttal is megfelelt a hozzá fűzött bizalomnak. Ha minden ítélkezése nem is váltotta ki a közönség tetszését, de pártatlan és mindig precíz ítélkezésével bebizonyította, hogy a futball- biráskodást kitünően érti. A meccs közönsége teljes megelégedéssel tá­vozott a pályáról és a magyar nézők lelkében az a kívánság érlelődött meg, hogy bárcsak négy hét múlva Prágában hasonló szép játékot, de egy gól­lal jobb eredményt lássunk. m )( Prágai eredmények: Vrsovice—Meteor VIII 4:1 (1:1). Bajnoki mérkőzés. A Vrsovice, amely összes bajnoki meccsét lejátszotta, 8 ponttal veze* a Slavia és Sparta előtt, amelyeknek 5—5 pont­juk van. — Amatőr bajnokságok: Union Zsizs- kov—Kolin 3:1, Csechoslovan Kosire—Sbvoy VIII 1:2, Sparta Kosire—Sparta Kladno 3:1, Rapid— Smichov 3:1, Slany—Union VII 4:0, Krocsehlavy —Praha VII 2:0. — Barátságos: SK Kladno—Sla- voy Zsizskov 7:0, DFC amatőr—Sportbrüder 8:3. )( Belföldi eredmények: Zsi ’enice Brünn— Austrla Bécs 5:3 (3:1). A vendégcsapat csalódást keltett és a hazai együttes megérdemelten győzött. A nap hőse Lasfovleska volt, aki három gólt rú­gott. — Karhbader FK—Teplitzer FK 4:3 (2:1). Bajnokság. A Hoyerrel megerősödött KFK sze­rencsével győzött. — Sparta Karlsbad—DFK Asch 5:2, SK Moravská Os'rava—Ilusov 6:1, Viktória Pilsen—Slavia II. Prága 2:2, M.-Ostrauer SK— DSC Teschen 2:2, CsAFC—Königgraetz 5:0, AFK Pardubitz—Sparta Kolin 3:2, SK Liben—Cseohie Kolin 2:2, DFC Budweis—DBC Sturm Prága 5:0, Bata Zlin—Slovan M.-Ostrau 3:0. Sparta Prága—SK Bratisiava 3:2 (2:2) Pozsony, márc. 28. Nagy érdeklődés előzte meg a Sparta pozsonyi szereplését, aminek legjobb bizonyítéka, hogy a rossz időjárás dacára kb. 3000 néző jelent meg. A csapatok következőképpen ál­lottak ki: Sparta: Hochmann; Steiner, Burger; Carvan, Kada, Rozvoda; Fleischmann, Hajny, Midik, Dvoracsek, Hoyers. Bratisiava: Hoily, Culik, Mutnyánszky; Boncsó, Karácsony, Kaulich; Uber, Polacsek, Priboj, Csabelka, SoraL A nagy Sparta nem a várt nagy játékot hozta, mert a szombati Viktória elleni mérkőzés és nem, kevésbé az utazás fáradalmai láthatólag megvi­selte őket. A játék ezen handikap dacára mégis szép és élvezetes volt, annál is inkább, mert az SK Bratisiava nagyon jól játszott és méltó ellen­fele volt nagy par.nerének. S ha történetesen Me- lecha helyén más biró Ítélkezik, úgy döntetlen, sőt győzni is tudtak vo.na. A biró azonban nem ál­lott feladata magaslatán és inkább a vendégek ja­vára bíráskodott. A prágai csapatban Steiner, Ka­da és Hajny játéka volt kiemelkedő, mig. a többiek átlagot nyújtottak. Az önfeláldozást azonban csak a pozsonyi csapatnál tudtuk észlelni. A Sparta csak a második félidőben ment veszedelmesebben a játékba. A pozsonyi csapat valamennyi játékosa nagy ambícióval küzdött. Jó volt a belső trió, ahol Csabelka, Priboj és Polacsek egyaránt ered­ményesen működött A játék nrndvégig változatos mederben folyt. Rövid Sparta-'ámad ás után a 8. percben Uher le­rohan, centerez, a labda Soraihoz kerül, aki közel­ről vélhetetlen gólt rúg. (1:0). Sparta erre erélyes támadással válaszol és már a 10-ik percben hendsz révén esett 11-esbŐl kiegyenlít. A büntetőrugást Steiner óriási erővel rúgta. (1:1). A 18-ik percben Spar'a ismét felnyomul, a labda szép kombináció után Dvoracsekhez kerül, aki, miután kicsalogatta a kapust állásából, az üres kapuba passzolta a lab­dát. (2:1). Rövid váltakozó játék után a Bratisiava a 27. percben támad. A labda Po’acsekhez kerül, aki nehéz ál’áshó' gyönyörű sarokgólt rúgott (2:21. Helycsere után Ja csana'ok erősen feksz°nek be a játékba, de újabb gólt rúgni nem tudnak. Közvetlenül a befejezés előtt a Braüdava jobb- halfa öngó't vét, ami által a végeredmény meg volt adva. (3:2). Pozsonyi bajnoki mérkőzések Ligeti—Komáromi FC 6:2 (5:0). Biró: Grósz Ernő. A KFC-től Pozsonyban többet várlak, mint mutatott. Habár játéka tavaly óta nagyot fejlődött, technika és taktika terén még mindig nagy hiá­nyok mutatkoznak. Az a körülmény, hogy Reindl centerhalf hiányzott, valószínűleg súlyos handi­kap volt a KFC-nek, de tekintve, hogy Ligetinél is a csapat legjobb két embere, mint Müller és Hédi távol volt, egyformán sújtotta a csapatokat. Ligeti az első félidőben nagyszerű csatárjátékot nyújtott és könnyen rúgott öt gólt, sőt egy tizen­egyest félre is lőtt. A KFC ebben a periódusban sikertelenül operált a L<'geti ellen, amely szépen, laoosau kombinált. Fodort (KFC) már az első fél­időben durva játék miatt kiállítottak, úgy hogy a vendégek a meccs nagyrészét tiz emberrel jáfszof- ták végig. — Szünet után Ligeti erősen vissza­esett. Ezzel szemben feljavult a KFC játéka, mely­nek eredményekénpen Ganzmülier és Szőllősy rúgnak egy-egy gólt. Ligeti góljait Mayer IL, III. és Csambal rúgták. Cérnagyár—Slavia 3:1 (1:1). Bíró: Witlmann. A gyári csapat megérdemelt győzelmet aratott. A gólokat Kocka, Babitz, Fekete III. és. Gazsmee Sla­via részéről lőtték. MTK—SK Stefanik 2:1 (1:0). Bíró: Frank. Az MTK mindvégig fölényben volt. Keller volt a me­zőny legjobb embere. . Rapid—PTE 5:1 (1:0). Bajnoki mérkőzés. Bí­ró: Bauer. A PTE nem volt oly rossz, mint az ered­mény mutatja, de támadásaiban nem volt- szeren­csés. Rapid csak a második félidőben tudott bol­dogulni, miután Seidl jobbszélső centerbe ment, ami lényegesen jobbnak bizonyult. A gólokat Seidl (3), Szloboda, Dorschner és PTE részéről Fink rúgta-. Edlinger, a Rapid baihalfa, súlyosan megsérült. Fos—Donausdadt 3:1 (0:1). Biró: Klein Pál. Egyforma erők küzdelme. Donaustadt vereségét Minarik jobbhátvédjának köszönheti, aki a máso­dik félidő 10-ik percében önként hagyta el a pá­lyát. A gólokat Federmayer, Vas részéről Túrna és Facinek (2 tizenegyesből) rúgták. MTE—PÁC 2:0 (0:0). II. o. bajnoki mérkő­zés. Biró: Braun. A győztes csapat csak a második félidőben nyújtotta a jobb játékot )( Kassai bajnokságok. Kassai tudósifőnk táv- iratozza: Kassai Törekvés—Eperjesi Törekvés 4:0 (1:0). Megérdemelt győzelem. A gólokat Drab, Cimbal és Ku’íhanek rugfák. Eperjesnél csődöt mondott a csatársor. — Húsos—KMSE 3:0 (0:0). A Húsos jó formában van. Góljait Nils (2) és Kaim szerezték. -— A KAC tartalékolt csapata Eperjesen a PTVE-vel 1:1 arányban eldöntetlenül szerepelt. Magyarországi bajnokságok Bástya?—Nemzeti 0:0. A Bástyán határozottan fáradtság vehető észre. Lanyha kezdet után a Bástya gólt szerez, amit a biró nem Ítél meg. Ez­után egyenrangú eredménytelen játék. Hungária—Kispest 1:0 (0:0). Állandó Hungá- ria-fö.ény, de a kék-fehér csatársor a kapu előtt rendre ront. Dénes, Kispest kapusa is jól véd. A másod'k félidőben Hungária nyomasztó fölényben és a 39. percben Kleber szerzi meg a győztes gólt A 44. percben Molnár egy tizenegyest kapufára iő. Vasas—III. kér. 1:0 (0:0). Egyenrangú ellen­felek küzdelme. A győztes gól a második félidő 28. percében Takács lövéséből esett. //. oszt. ligabajnokság: Bocskay—Rákospalota 2:0, Attila—Ékszerész 6:2, Pesterzsébet—Kossuth 1:1, Turul—Terézváros- 5:0, Soroksár—Húsos 9:0. A soroksáriak Budapesten is nagy botrányt rög­tönöztek. Ferencváros—DFC Prága 3il (2*0) Budapesti szerkesztőségünk jelenti: A prágai né­met csapat pénteki szereplése után tegnap az első­rangú formában lévő Ferencváros ellen csalódást keltett. A meccs a zöld-fehérek fölényével indul, akik valósággal a kapuhoz szegzik a DFC-t. Az első gól a 11-ik percben esik, amikor Sándor Rá- zsó kornerét befejeli. A 25-ik percben Schlos-er beadását Dán lövi Taussig kapujába. A DFC a félidő végén támad* de Hungler és Papp leszerelik | Újpest—Slavia Isi (1:©) J4tszciiák Prágában a Slavia-pályán — Góllovök: Wilhelm II. (Újpest) és Bejbl (Slavia) — A Slavia egy 11-est mellé íöíí — 15.080 néző — Biró: Braun Legnagyobb megelégedést biztosságot, kénye met és külsőt garantáltan csak a ^^^riDERIHOrí SA. rfckkecés tompító nyújt Anifol csapágy fémek Angol paszta DUCO -észére éa tinóm aotolakkok az állandó gyémántiény megtartására, kaphatók : AL.PAYER, PRAHA II., lírakovská 21. cégnél a támadásokat. — A második félidőben újra Fe­rencváros fölény. Kobut lövését Taussig csak kor- nerre tudja menteni. Taussig többször bravúrral véd. A 39-ik percben Kohut beadását Schlosser góllá érvényesíti. A 43-ik percben Patek váratlanul megszerzi a DFC becsüleigólját. — A meccs 10.000 néző előtt folyt le. A DFC-ben csak Taussig, Krcsil és Vsolek tűntek ki. Igen rosszul játszónak Breznany, Seufert, Stefi és Kuchinka. A Ferenc­város csatársora brillírozott és védelme is kitűnő vpu Papp bevád. Külföldi eredmények X Bécsi eredmények: Szombati kupameccsek: Admjra—IFA 8:0. — Austria—Rudolfshügel 1:0. Egyenrangú játék. A győztes gól Wieser bomba­lövéséből esett, — Wacker—Slovan 2:2 (1:0). Baj­nokság. A Slovan volt a jobbik fél, de balszeren­csével játszott. — Sportclub—Vienna 2:0. Barát­ságos. Meglepetésszerü és meg nem érdemelt győ­zelem. — Vasárnap: Rapid—Brigiftenauer AC 5:1 (3:0). 18.000 néző előtt a Rapid váratlanul magas gólarányu győzelmet aratott a ligában vezető BAC felett. Köhler a nagy vereség ellenére is váloga­tott formát mutatott a BAC kapujában. —Simme- ring—Hakoah 1:1 (1:0). A Hakoah több tartalék­kal játszott. — A kupában a WAC meghosszabbí­tás után 4:3 arányban győzött a Florisdorferek felett. Az angol kupadöntőből kieslek a másodosztá­lya csapatok. Szombaton délután folytatták le az angol kupa elődöntő mérkőzéseit, amelynek során mindkét másodosztályú csapat vereséget szenve­dett. Stamford Bridgeben az Arsenal 2:1 arányban legyőzte a Southampfont. Az első gólt a londoniak jobbszélsője, Hulme lőttte, amit Rawlings kiegyen- Ietett. A győztes gólt a hires Buchan szerezte meg az Arsenalnak. — Wolverhamptonban a Card'ff City 3:0 (2:0) arányban győzött a Reading felett. Úgy az Arsenal, mint a Cardiff ezúttal másodszor került az angol kupa elődöntőjébe, de a döntőbe csak a Cardiff City jutott 1925-ben, amikor ott a Shefield Unitedtől 1:0 arányban szenvedett vere­séget. Az angol kupa ezidei döntő mérkőzése áp­rilis 23-án lesz Semleges pályán. A skót kupa elődöntőjében Edinburgban az East Fife 2:l-re győzte le a Patrlck Thistlet, mig Glasgovban a Celtic a Falkirk ellen 1:0 arányban győzedelmeskedett. Angol liga: Bury—Burnley 3:3, Everton—Shef- field United 3:0, Huddersfield Town—Liverpool 1:4, Leicester City—Derby County 1:1, Sheffield Wednesday—Manchester United 2:0, Sunderland —Leeds United 6:2, Tottenham Hotspurs—Aston Villa 0:1, West Bromwich Albion—Newcastle Uni­ted 4:2, Westbam UnPed—Bolton Wanderers 4:4. Németország: FSpV Frankfurt—SpVg Fürth 2:0, IFC Nürnberg—VfB Stuttgart 5:1, VfL Neckarau—FSpV 1905 Mainz 5:2, Karlsruher FV —1860 München 2:1, FV Saárbrücken—Eintracht Frankfurt 1:2, Hamburger SpV—Kilia 4:0, Altona 93—Viktória Wilhelmsburg 3:2. -- Berlin: Her- tha BSC—Minerva 6:1, Wacker 04—Allemania 6:1, Union 92—Meteor 5:4, Tesmania—Wedding 6:1, Spandauer SV—Nordennordwest 8:2. Belgium—Svájc 3:0 (2:0). Nemzetközi mérkő­zés Gentben. Francia hadsereg—Belga hadsereg 4:2.- — Franciaország—Isthmiam Leage, London 2:4. Zágrá >—Belgrád 2:1 (l.O). Városközii mérkő­zés Belgrádban, szombaton. Bern—München 4:3 (1:1). Bernben. )( Amerika fedettpálya bajnokságát Borodra^ nyerte, aki a döntőben honfitársát, Brugnont, há- rom szettben legyőzte. X Lloyd Hahn uj világrekordja. Newyorkbá! je­lentik: W:de legyőzője, Llovd Hahn, Gardenben 1000 méteren paegjavitofta Baráton 2:26.8 világ­rekordját 2:26.4-re. Wide két angol mórföldön 9:05 alatt győzött Ritola előtt )( Heinrich uj rekordja. A Ieipzigi versenyen Heinrich a 400 mé’eres szabadúszó* néme^ rekord­ját 5:09-re javította meg. Érdekes, hogv a fennálló rekordot (5:16.8) ugyanaz nap Neitzel Magdeburg- ban 5:15-re javította meg. 1927 március 29, kedd.