Pest Megyi Hírlap, 1978. december (22. évfolyam, 283-307. szám)

1978-12-05 / 286. szám

1978. DECEMBER 5., KEDD la» Az utolsó előtti fordulóban Kikapott a Kőolaj Kartalon Gólzáporos győzelmek A labdarugó NB II őszi utol­só előtti for­dulójában csak három csapa­tunk játszott, a Bem SE ugyan­is szabadnapos volt. A Váci Híradás otthon, a Kossuth KFSE idegenben nyert, míg a Dunakeszi Vas­utas vereséggel tért haza sze­gedi vendégségből. Szegedi Dózsa—Dunakeszi VSE 1-0 (1-0) Szeged, 1200 néző. V.: Hart­mann. Dunakeszi: Kenesei — Kiss J, Hanzel, Asztalos, Bodó (Kiss K.), Dévai, Gyet- vai, Lőrincz, Császár, Pollák, Nazáth. A 9. percben a ha­zaiak szöglet utáni góllal sze­reztek vezetést, az eiaivó Pest megyei védelem mellett A félidő hátralevő részében a dunakesziek is vezettek ígére­tes támadásokat, de a szegedi védők mindig közbeavatkoz­tak. A második félidőben nagy iramú színvonalas játékot lát­hatott a szépszámú közönség, az egyenlítés a levegőben ló­gott A Pesit megyei gárda ek­kor jó játékkal rukkolt ki. A 75. percben Nazáthot a 16-oson belül gáncsolták, a bíró azon­ban meglepetésre 11-es helyett csak közvetett szabadrúgást ítélt A játék képe alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Jó: Kenesei, Asztalos, Kiss, Császár. (Tud.: Horváth Imre.) Váci Híradás—Dp. Spartacus 2-1 (1-0) Vác, 1500 néző. V.: Bognár. V. Híradás: Lesi — Szúnyogh. Varga, Garaba, Gere, Pálin­kás, Sólyom (Bednarik), Sirausz, Acs, Fridmann, Deák. A hazai csapat a 13. percben jutott előnyhöz. Ács középre ívelt labdáját az eiőrevetődő Fridmann fejelte a hálóba. Az 58. percben szinte megismétlő­dött a korábbi eset azzal a különbséggel, hogy Ács labdá­ját Fridmann- nem fejjel, ha­nem lábbal küldte a hálóba, a jobb alsó sarokba bombázott. A 88. percben egy lövésszerű beadásból szépített a Sparta­cus. A Pest megyeiek megér­demelten nyerték a jó iramú, kemény mérkőzést jobb hely­zetkihasználásuk révén. G.: Fridmann (2). Jó: Strausz, Fridmann, Garaba, Gere. Kossuth KFSE—Vasas Ikarus 3-2 (0-2) Mátyásföld, 300 néző. V.: Aczél. KKFSE: Katona — Pozsgai, Emmer, Szikszai, Éger, Horváth (Rojik), Fehér (Hergenröder), Fehér, Gő- gitz, Hámori L., Fischli. Az első félidő végén úgy tűnt, is­mét a szentendreiek szolgál­tatják a forduló — és a heti totó — egyik legnagyobb meglepetését. A táblázaton messze leszakadt, sereghajtó Ikarus összeszedve minden erejét, a 7. percben, a labdát csak keresgélő vendégvédelem mellett, majd fél órával ké­sőbb, nagy erejű szabadrúgás­ból szerzett gólt. Ebben az időszakban a szentendrei tá­madók legnagyobb helyzetei­ket is lezseren a kapu mellé vagy a kapusba lőtték. Kettős csere, gyors Hámori-gól; így kezdődött a második játék­rész. Rákapcsolt a Pest megyei gárda és a találkozó hajrájá­ra 10 főre olvadó (Horváthot állították ki) és teljesen visz- szaeső hazaiak hálójába, előbb Rojik fejese, majd öt perccel a befejezés előtt, Gőgitz lö­vése került. G.: Hámori, Rojik, Gőgitz. Jó: Pozsgai, Emmer, Ambrus. n. f. ★ A megyei bajnokságban is az őszi utolsó előtti fordulót játszották. Most került sor a nagy érdeklődéssel várt me­gyei rangadóra, amelyen a második helyezett Kartal le­győzte a listavezető Dunai Kő­olajt. Nagy volt a vasárnapi gól termés, s ehhez többek kö­zött a pilisi 8-1, a dömsödi 7-1, valamint a ceglédi 5-1 já­rult hozzá, összesen 38-szor zörgött a háló. Vasárnap csak 8 találkozó volt, a Sülysáp— Nagykőrös meccset már hé* közben lejátszották (2-1). Kar tali MEDOSZ—Dunai Kőolaj 2-1 (1-0) Kartal, 600 néző. "O'.: Hídvé­gi. K. MEDOSZ: Moot — Bog­nár, Gábor, Száraz Á., Kiss Deme, Gerhát, Bereczki, Szá­raz Z., Kovács, Jakus (Berta) Edző: Székely József. D. Kő­olaj: Hencz — Hagy (Len­gyel T.), Horváth, Cseh, Eleki, Wittmann, Józsa, Králik, Sági, Pákái, Lengyel Gy. Edző: Va­sas Mihály. Nem bánták meg a szurkolók, akik a hideg, sze­les időben kimentek a pályára, hiszen jó iramú, magas szín­vonalú küzdelmet láthattak, Mindkét csapat nyílt sisakkal játszott, bátor támadó játékot mutatott. A 6. percben Száraz Zoltán 6 méterről kapu fölé fejelt. A 25. percben Kovács, Száraz Z, Deme akció végén született a vezető gól: Deme 8 méterről fejelt a hálóba az el­mélázó kapus mellett. A má­sodik félidő elején is mindkét együttesen hevesen rohamo­zott, de a védelmek jól zártak. Az 54. percben egyenlített a Kőolaj. A kartali kapus a hosszú sarokba várta a labdát, de Pákái az ellenkező oldalra gurított. A 70. percben Száraz Zoltán szögletét Bereczki az öt és feles sarkáról fejelte a hálóba. Lélektanilag a ha­zaiaknak nagyon jól jött ez a gól, hiszen ebben az időszak­ban a Kőolaj erősen rohamo­zott. Jó bíráskodás mellett a helyzeteit jobban kihasználó MEDOSZ megérdemelten nyert G.: Deme, Bereczki, ill. Pákái. Jó: Moór, Deme, Be­reczki, Száraz Z, ill. Eleki, Józsa, Lengyel Gy. (Tud.: Sinkó István.) Perbál—Óbuda Tsz SE 3-0 (1-0) Perbál, 200 néző. V.: Bokor. A nagy iramú, küzdelmes mérkőzés venndégtámadások- kal kezdődött. A 20. percben viszont a Perbál szerzett veze­tést. A találkozó fordulópont­ját az 50. perc jelentette. A Nagy buktatásáért megítélt 11-est Gazdag, az óbudai ka­pus szögletre ütötte, s a szög­letből született a második gól. A végeredményt az 56. perc­ben állították be a helyiek. A nagy akarással küzdő Perbál megérdemelten nyert a szerdai kupameccstől fáradtan játszó Óbuda eilen. G.: Faragó, Ko­vács II., Horváth. Jó: Hor­váth, Monoki, Nagy, ill. Sza­badkai, Borniert. (Tud.: Bélik Pál.) Dömsőd—Albertire» 7-1 (3-0) Dömsöd, 500 néző. V.: Bo­ros L. Az idény végére bele­lendült Dömsöd könnyedén, tetszetősen játszott. Mór a 10. percben vezetést szerzett, s előnyét a félidő végéig tovább növelte. Szünet után szépített az Albertirsa, majd ismét rá­kapcsolt a dömsödi gárda, s látványos gólokkal ilyen arányban is megérdemelten nyert. G.: Polgár (2), Arnbrus- ka (2), Árki, Hegedűs, Szur- gent, ill. Hegyi. Jó: Jaksa, Polgár, Straub, ill. Takács, Csermák, Hegyi. ÉGSZÖV MEDOSZ— Vác- szentlászló 1-1 (1-0) Vácszentlászló, 250 néző. V.: Fekete. A harmadik és a ne­gyedik helyezett találkozója izgalmas, jó játékot hozott. Vácszentlászló végig fölényben volt, a 20. percben mégis a lacházi csapat szerzett gólt, egy gyors ellentámadásból. Ezután a hazaiak szinte meg­szállták az ellenfél 16-osának előterét, de az ÉGSZÖV a bra­vúrosan védő Budai kapussal az élen, kitűnően védekezett. A hazaiak csak a 87. percben tudtak egyenlíteni. G.: Gyen- gési, ill. Fodor. Jó: Budai (a mezőny legjobbja), Czibere, Csapiár, Zalai, ill. Mészáros, Balogh I., Rab, Fodor. (Tud.: Goda István.)' Pilis—Ceglcdbercd 8-1 (3-0) Pilis, 300 néző. V.: Hűvé. A vártnál könnyebb hazai sikert hozott a vonalrangadó. A pilisi gólgyártás már a 3. percben elkezdődött, s különösen szü­net után voltak elemükben a csatárok. A Pilis ilyen arány­ban is megérdemelten nyert a lelkesen, de gyengén játszó berceii csapat ellen. G.: He­gedűs (2), Gáspár (2), Halusz- ka, Gajdos, Gyengeliczki, Miki ósdi, ill. Földi. Jó: Czine- ge, Opálszki, Miklósdi, Hege­dűs, Haluszka (a mezőny leg­jobbja), ilL Tóth. (Tud.: Csi­kós Pál.) Gödöllői SC—Iklad 0-0 Gödöllő, 100 néz». V.: Schö- men. Közepes színvonalú mér­kőzésen a vendégek a 16. percben 11-est hibáztak. Ez­után kevés említésre méltó történt, kivéve Szabadi István két szabadrúgását, mindkét lövést szépen védte á vendég­kapus. Végeredményben igaz­ságos döntés született. Jó: Kőszegi, Lukovszki, Pintér, Tamás, ill. Nagy, Boda, Bo- hunka. (Tud.: Dán László.) Ceglédi VSE—Budaörs 5-1 (1-1) Cegléd, Bem SE pálya, 100 néző. V.: Temesvári. A ceglé­diek léptek fel támadólag, s egymás után négy gólszerzési lehetőséget is elhibáztak. A 30. percben a Budaörs kapushibá­ból szerzett vezetést, amit a hazaiak a 43. percben büntető­ből egyenlítettek ki. A Vas­utas fölénye a hajrában vált egyértelművé, ekkor — tizen­három perc alatt — három gólt szereztek. A CVSE-ben góllal mutatkozott be a még csak tizenhat éves Fekete. A helyzetek alapján a hazaiak még ilyen arányban is megér­demelten nyertek, az igen mérsékelt színvonalú összecsa­páson. G.: Bazsánt (2, egyet 11-esből), Varga, Enzsöl, Feke­te, ill Papp. Jó: Baasánt, Zsemlye, Halász, ill. Papp, Oláh. (Tud.: Ungureán László.) Kerepesiarcsai SC—Gödi TK 3-1 (2-0) Kerepes, 200 néző. V.: Soós G. Hazai támadásokkal kezdő­dött a mérkőzés, mégis a Göd előtt akadt az első nagy hely­zet, amely azonban kimaradt Ezután 2-0-ra elhúztak a he­lyiek. Szünet után mezőnyben egyenrangú ellenfél volt a Göd, s 2-1-re feljött. A leve­gőben lógott az egyenlítés, ide­gessé vált a hangulat, de meg­nyugtatta a kedélyeket az újabb hazai gól. Nagy iramú, jó mérkőzésen a jobb helyzet- kihasználás döntött. G.: Nagy L., Szalisznyó, Szucsányi, ilL Mészáros. Jó: Nagy L. (a me­zőny legjobbja), Kovács Gy., Alamcsek, Szucsányi, ill. Pus­kás, Nagy, Horváth. (Tud.: Siklódi Lajos.) Évzáró ligaülés A Pest megyei Kézilabda Szövetség ma 17 órakor a megyei sporthivatal (Bp. V., Steindl Imre u. 12.) II. eme­leti tanácstermében tartja évzáró ligaüiését, amelyre a megyei bajnokságban szerepelt csapatok képviselőit várják. Labdarúgó­táblázatok NB II Középcsoport 1. Volán 17 12 4 1 28- 8 28 2. SZEOL 18 8 7 3 26-21 23 3. Budafok 17 7 8 2 '32-18 22 4. KKFSE 17 8 5 4 32-24 21 5. Szegedi Dózsa 17 7 6 4 19-14 20 6. Kecskemét 17 9 2 6 20-19 20 7. Ganz-MAVAG 17 5 9 3 21-13 19 8. 3VSC 17 C 7 4 21-13 19 9. Vác 17 6 6 5 22-22 18 10. Bp. Építők 17 5 7 5 24-18 17 11. Bem SE 77 4 9 4 20-17 17 12. Balassagy. 17 6 5 6 22-22 17 13. BKV Előre 17 6 3 8 20-18 15 14. Bp. Spartacus 17 5 4 8 22-26 14 15. 22. sz. Volán 17 377 17-25 13 16. Pénzügyőr 17 5 3 9 21-32 13 17. Dunaújv. Ép. 17 4 3 10 21-31 11 18. Dunakeszi 17-2 7 8 10-22 11 19. V. Ikarus 17 2 2 13 9-34 6 Megyei bajnokság 1. D. Kőolaj 16 13 1 2 26-14 30 2. Kartal 16 11 3 2 28-12 26 3. ÉGSZÖV 16 745 33-16 20 4. Vácszentl. 16 8 3 5 32-26 20 5. Dömsöd 16 745 38-23 19 6. Iklad 16 7 2 7 27-25 18 7. Kerepest. 18 6 3 7 19-24 17 8. Ceglédi VSE 16 7 2 7 32-26 16 9: Pilis 16 628 29-28 16 10. Sülysáp 17 6 3 7 29-29 16 11. Gödöllő 16 6 3 7 23-25 IS 12. Albertirsa 16 7 2 7 26-31 16 13. Göd 16 8—8 25-38 16 14. Perbál 16 637 32-26 15 15. öbuda 16 4 5 7 17-25 15 16. Nagykőrös 16 358 23-26 12 17. Budaörs 18 3 5 8 21-46 12 IC. Ceglédbercel 16 2 4 10 17-39 9 Az Albertirsa, a Göd, a Ceglédi VSE és a Perbál nem szerzett még futógyőzelméért pontot. A Dunai Kőola.1 viszont már hár­mat, az ÉGSZÖV, az Iklad, az öbuda, a Kerepestarcsai SC és a Pilis kettőt-kettőt, a többi csapat pedig egy-egy pontot szerzett. Múlt héten látszották le a va­sárnapról előrehozott Sülysáp- Nagykörös mérkőzést, 2-1-es süly­sáp! győzelemmel. Kádár János fogadta ír sakkolimpikonokat Kádár János, a Magyar Szo­cialista Munkáspárt Központi Bizottságának első titkára hétfőn este fogadta a Buenos Airesben tartott sakkolimpián aranyérmet nyert férfiváloga­tottat, élén Portisch Lajos nemzetközi nagymesterrel, és az ezüstérmet nyert női válo­gatottat, élén Yetrovicsné Verőd Zsuzsa nemzetközi nagymesterrel, Szerényt Sán­dort, a Magyar Sakkszövetség elnökét, továbbá az olimpián részt vett válogatott- csapatok vezetőjét és szakvezetőit. Gábor Zoltán, a szövetség alelnöke, a csapatok vezetője és a csapattagok ismertették az olimpiai küzdelem egye* mozzanatait Kádár JánoS gratulált a magyar sakkozás eddigi legkimagaslóbb sikeré• hez, további eredményes műn' kát, sok sikert kívánt a ver' senyzőknek, a szakvezetők' nek és a szövetség vezetői' nek. A fogadáson jelen volt Korom Mihály, az MSZMP Központi Bizottságának titká­ra, Rácz Sándor, a Központi Bizottság osztályvezetője és Buda István államtitkár, az OTSH elnöke. A turistaház szépítői Díjat nyert a Pilisi Parkerdő Gazdaság Hétfőn Budapesti délután a KISZ Bizottsága tanács­termében ünnepélyes keretek között hirdették ki a létesít­ményhelyzet javítására ki­írt pályázat eredményét. Az ünnepélyes eredményhirdeté­sen megjelent Fejti György, a KISZ KB titkára. Hámori Csaba, a KISZ Bu­A Bp. Honvéd A legjobb összeállításban Bizakodás a 4:1 után Nem is annyira a Vasas Iz­zó elleni 4-1-es győzelem, ha­nem az Ajax Amsterdam elle­ni korábbi hasonló eredmény miatt kelt bizakodó hangulat­ban útra hétfő délben a Bp. Honvéd labdarúgócsapata. A piros-fehérek a szerda esti UEFA Kupa találkozóra jól felkészülten utaztak, s csak Gyimesi szombati könnyebb sérülése okozott pillanatnyi aggodalmat. De Tichy Lajos edző feltétlenül számít rá, úgy hogy a magyar bajnokság éllovasa legjobb összeállításá­ban léphet pályára. A program szerint a hétfő délelőtti budapesti edzés után ezen a napon már nem volt gyakorlás a műsorban, kedden este viszont a mérkőzés idő­pontjában lesz a „főpróba”. Az edző tervezett csapata: Gujdár — Paróczay, Kocsis, Lukács, Varga, Pál, Pintér, Póczik, Nagy, Gyimesi, Weim- per. Az együttessel még négy tartalékjátékos utazott. Gsehszlovákiában a női ké­zilabda VB selejtezőinek utol­só napján valamennyi cso­portban egy-egy rangadót ren­deztek, valamennyi azt volt hivatva eldönteni, hogy mely együttesek jutnak majd már egy győzelemmel kezdődő po­zsonyi döntőbe, s melyik lesz az a három válogatott, ame­lyik handicap-pei indul a szlovák fővárosba. Az „A” cso­portban a jugoszlávok az NDK-val, a „B”-ben a házi­gazda csehszlovákok az olim­piai bajnok szovjet csapattal találkoztak, míg a magyarok a „C” csoportban Cheb-ben a lengyelekkel vívták a csoport­döntőt. A chebi sportcsarnokot — mint az előző két versenyna­pon is — vasárnap is zsúfolá­sig megtöltötték a nézők. Elő­ször egy eléggé „sima” mérkő­zésit láthattak, a csoport 3. dapesti Bizottsága első titkára üdvözölte az ünnepség részt­vevőit, majd Farkasinszky La­josnak, a Fővárosi Tanács VB elnökhelyettesének adta át a szót, aki az Edzett ifjúsá­gért tömegsport mozgalom fő­városi tapasztalatait értékel­te. Az eredményhirdetés során a díjakat Hámori Csaba és Farkasinszky Lajos adta át. I l „Pálya pályázat’’ első dí­ját — 15 ezer forintot — a Belkereskedelmi Minisztérium, a Danubius Szálloda és Gyógyüdülő Vállalat, a Hun­gária Szálloda és Étterem Vállalat, a Pannónia Szálloda és Vendéglátó Vállalat KISZ. szervezetei, valamint a Pili­si Parkerdő Gazdaság kollek­tívája vehette át. A felsorol­tak a kevélynyergi Stromfeld Aurél erdei ifjúsági vendég­ház és park kialakításában vettek részt ötmillió forint érték létrehozásával, amely­ben a társadalmi munka ér­téke 5Ö0 ezer forint volt. Ahogy sűrűsödnek a VII. női kézilabda-világbajnokság ese­ményei Csehszlovákiában, úgy látnak napvilágot egyre érde­kesebb hírek és összeállítások a sportágról. Vasárnap uéldául pozsonyi újságírók összeállítot­ták az eddigi hat VB „nagy­csapatát” azokból a játékosok­ból, akik az 1957., az első kis­pályás világbajnokság óta sze­rintük a legjobbak voltak a nagy sorozatokon. Nagyon hí­zelgő a magyarokra, hogy eb­ben két magyar játékos, a ka­pus Elekné Rothermel Anna és az átlövőként, valamint szélső­ként is világklasszisnak tekint­hető Csikné Horváth Klára to­pott helyet. Asztalitenisz Ceglédiek a szolnoki versenyen Szolnokon a Tiszaligetl kör­csarnokban 27 egyesület 210 játékosának részvételével rendezték a Killián György asztalitenisz emlékversenyt. A viadalt nemzetközivé avatta a zentai sportolók részvétele. A Ceglédi Vasutas asztali­teniszezői jól megállták he­lyüket. Férfi párosban Karsai és Péter bronzérmet szerzett. Vegyespárosban: 1. Péter, Barna (Cegléd, Bp. Sparta­cus). Ebben a számban még egy ceglédi jutott dobogóra: 3. Kudelich, Dudás (Ceglédi VSE, Tolnai Vörös Lobogó). A pontversenyt a férfiaknál a házigazda Honvéd Killián FSE nyerte 41 ponttal, a <25 i pontos Ceglédi Vasutas előtt, j A harmadik helyet a jugo­szláv pingpongozok, a zentaiak szerezték meg 21 ponttal. Ver­senyzőjük, Lucsics győzött a férfi egyesben. Tornász Világ Kupa Hétfőn délelőtt Magyar Zol­tán, Kovács Péter, Óvári Éva s Horacsek Andrea elutazott Amszterdamba, ahonnan út­juk Sao Paulóba vezet, a III. tornász világkupára. Rajtuk kívül Donáth Ferenc és Ka- nyó Éva is Sao Paulóba uta­zik, de ők Japánból indulnak, ahol két nagy nemzetközi ver­senyen vettek részt. A világkupa december 9-én kezdődik és 10-én fejeződik be a brazil városban. Egyébként a pályafutását Nagykőrösön kezdő Donáth Ferenc Japánban kitűnő ered­ményt ért el, megnyerte a ló­lengést a nagyon erős me­zőnyben, több japán, szovjet Megyei totóeredmnyeU 1. Ikarus—KKFSE 2. Szegedi D.—Dunakeszi 3. Vác—Bp. Spartacus 4. Perbál—Öbuda 5. Gödöllő—Iklad 6. Kerepestaresa—Göd 7. Kartal—D. Kőola j 8. Vácszentlászló—ÉGSZÖV 3 1 1 1 1 1 X Egy telitalálat A totó 48. Játékhetén egy pá­lyázó érte el a maximumot jelen­tő 13 + 1 találatot — mely egyben az egyetlen tizenhárma» is volt — 1 millió 686 ezer 891 forint nyere­ménnyel. Tizenkét találatos Szel­vény 75, tizenegyes 1125, tízes 8817 darab akadt. Nyeremények egyen­ként: ll ezer 246, 750, illetve 143 forint. és kínai ellenfelét megelőzve. *’ helyéért: NSZK—Kanada 20:8 (10:2). Ezután következett a ma­gyar és a lengyel csapot az első helyeid. Igen izgalmas já­tékban, ha nem is igazán jő teljesítménnyel sikerült nyer­ni hét gól különbséggel. Ez azt jelenti, hogy a magyarok kezdik a legjobb gólkülönb­séggel a pozsonyi finálét, mi­vel az NDK csak egy góllal verte a jugoszlávokat, míg a csehszlovákok — nagy megle­petésre! — ugyancsak ilyen különbséggel a Szovjetuniót Magyarország—Lengyelor­szág 21:14 (12:9). Érdekes mérkőzés volt, mert a magyar válogatott néha ide­gesebbnek tűnt mint esélytele­nebbnek tartott ellenfele. Csak a második félidő elején volt igazán olyan játék, ami már meggyőző volt. Lelkesné, Va­dászná, Nagy M. játszott ki­emelkedően, ez látszik abból is, hogy a gólok nagy részét ők szerezték. Védekezésük is kiváló volt Sterbinszky in­kább a támadások hárításában jeleskedett. öryné ezen a mérkőzésen egy klasszissal jobban védett, mint a nyugat­németek elleni nyitójátékon. A magyar csapot hétfőn Po­zsonyba utazott ahol ma 20 órakor a Szovjetunióval talál­kozik. A további mérkőzések: Csehszlovákia—Jugoszlávia, NDK—Lengyelország A magyarok további döntő­beli ellenfelei sorrendben : De­cember 6., szerda: Csehszlová­kia, december 7., csütörtök: pihenőnap, december 8., pén­tek: NDK, december 9.. szorr- bat: pihenőnap, december 10, vasárnap: Jugoszlávia. Női kézilabda VB Ma:nyitány a hatos döntőben