Pest Megyei Hirlap, 1958. július (2. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-01 / 153. szám

Kovácsi lovával átugrat a csőszkunyhó felett Az időjárás nem vette ke­gyeibe a Dunakanyar Kupa öttusa verseny első napját. Őszies eső pásztázta vasárnap a gödöllői Alsóparkot, ahová jó idő esetén néhány ezer ér­deklődőt vártak a rendezők. Reggel 9-kor azonban csak ke­vesen forgolódtak a pályán, a versenyzői sátor tájékán, a lovasok meg a rendezők. Itt állt már két autóbusz, vala­mint minden eshetőségre ké­szen a mentőautó. Benn a sátorban nagy kí­váncsiság mellett került sor a lovak sorsolására. Az érdek­lődés jogos volt, hisz a jó ló nagyon sokat tehet a sikeres szereplés érdekében. Egy-egy név után így szólaltak meg a jelenlevők:---Nagyon jó lovat kapott V agy így: — Nem irigylem ót. Aztán elérkezett a rajt ide­je. Először Móra László vá­gott neki a 2500 méter hosszú, 25 akadállyal „tarkított” pá­lyának. Ekkorra már néhány száz néző is összegyűlt, akik közül sokan az érdekesebb akadályoknál: a csőszkunyhó­nál, a bivalyfogatnál, a pa­taknál foglaltak helyet. A verseny vége felé elállt az eső, s a reggelinél lényegesen jobb időben került sorra az eredményhirdetés. Egyéni versenyben: 1. Vi- sontai (MAFC), ígérgető nevű lovon, 4;59,4 perc, 1060 pont; 2. Kovácsi (MAFC), Cserepes nevű lovon, 5;07,8 perc, 1020 pont; 3. Fáklya (Csepel). Or­mos nevű lovon, 5;13,4 perc, 990 pont; 4. Török (Honvéd). Hun nevű lovon, 5 ;14 perc, 990 pont; 5. Barabás (Csepel), Dár­da nevű lovon, 5;17,4 perc, 970 pont; 6. Földi (Csepel), Ha­dász nevű lovon, 5;10,4 perc, (60 hibapont) 945 pont. A lengyelek igen mérsékelt teljesítményt nyújtottak, Ma- zűr 6;02,8, Kaczor 7;07,5, Graczyk 7;24,2, s Sulejnis 7;34,4 perces időt ért el. Csapatversenyben: 1. Csepel 2905 pont; 2. Honvéd, A 2750; 3. MAFC 2455; 4. Vegyescsa­pat 1650; 5. Honvéd/B 1505; 6. Warsawa 1445 pont. Beszéltünk a lengyelek ed­zőjével, aki elmondta, hogy nem a nemzetközi szabályok­nak megfelelően állították össze a pályát, túlzsúfolták az akadályokat. A lovak jól ugrottak, de nem voltak elég­gé előkészítve. A lengyel ver­senyzők, akik a 13., 17., 18. és 19. helyen végeztek, megtet­ték, amit lehetett. Meglepetés a vívóversenyen (Tudósítónktól) Hétfőn délután öt óra után kezdték Dunakeszin a nem­zetközi Dunakanyar Kupa öttusa-verseny vívóversenyét, íK magyar és lengyel zászlók­kal szépen feldíszített terem­ben nagy érdeklődés mellett álltak fel a részvevők az ün­nepélyes megnyitóra. Virág­csokrokkal kedveskedtek a lengyel csapat vezetőjének. Ezután Tárcsái János, a Du­nakeszi Magyarság Sportkör elnöke átadta a vállalat dolgo­zóinak ajándékát a legjobb eredményt elérő csapat részé­re. A két nemzet himnuszá­nak elhangzása után bemu­tatták a versenyzőket, majd két páston elkezdődött a ver­seny. Először az egy csapatbeliek vívtak egymással. Amint az a SVastömegcikk Értékesítő Vállalat-{Bp., VIII., Üllői út 32.) felvesz fiukat vaskereskedelmi tanulónak 3 évi tanuló időre. Érdek­lődni lehet a vállalat mun­kaügyi osztályán azoknak, akik az általános iskola 8., illetve a középiskola 4. osz­tályát sikeresen elvégezték és Pestkörnvéken laknak, mivel szállást biztosítani nem tudunk. vívóversenyeken történni szo­kott, a versenyzők élénk csa­takiáltásokkal biztatják ma­gukat a tus elérésére. Szokat­lan hangok ezek Dunakeszin, mert eddig ilyen versenyt még nem rendeztek a gyártelep kultúrtermében. Közben ál­landóan szaporodik a nézők száma, természetesen a legna­gyobb érdeklődés a részvevő lengyelek felé irányul. Amint ismeretes, a lengyelek a lovas- versenyen jelentős eredményt nem tudtak elérni és így a mostani versenyen szeretné­nek javítani. A Honvéd első csapatában Szaniszló három győzelmet, Ferdinándi kettőt, Borsa egyet, Török nulla győ­zelmet ért el. A Honvéd má­sodik csapatában Vona két győzelmet, Csepelről Móra hármat, a MAC-ból Kovácsi kettőt, a lengyelek csapatából Graczik és Mazur kettőt és a vegyes csapatból Hermann ugyancsak két győzelmet szer­zett. A verseny szünetében meg­kérdeztük a Varsó csapatában szereplő Mazurt, mik a benyo­másai, mi a véleménye a ver­seny eddigi számairól és mit várnak a továbbiakban. Ma- zűr a következőket válaszol­ta: Nagyon jól, otthonosan ér­zik magukat. Náluk, Lengyel- országban még nincs nagy múltja az öttusa sportnak és úgy gondolják, hogy jó ta­pasztalatokat fognak szerezni ezen a versenyen. Nehéznek tartotta a lovasverseny sok akadályát, amit a magyar ver­senyzők majdnem hibátlanul küzdöttek le. Mind a vasár­nap eredményei, mind pedig a mostani vívóversenyen látot­tak azt bizonyítják, hogy a magyarok ebben a sportágban világviszonylatban is az élvo­nalban vannak. Közben megszületett az est eddigi legnagyobb meglepeté­se. A kettes páston a Honvéd I. és a Honvéd II. csapata állt fel versenyzésre: A 18 éves, if­júsági korban lévő Móna Fer- dinándival állt szemben, aki a legutóbb világbajnokságot nyert magyar csapatnak is tagja volt. Meglepetésre, az igen tehetséges Móna legyőz­te a világbajnok csapat tag­ját, Ferdinándit. Amíg a tudósítás^ diktál­tam. közben felállt a pasira Csepel és Varsó csapata-. Az első négy já tszmában megosz­lott a győzelmek aránya a két csapat között, majd a var­sóiak csapata jelentős előnyre tett szert. A lengyelek már 7:3-ra is vezettek, amikor a Csepel fiatal erőikből álló együttese egymás után sze­rezte győzelmeit és végül is a mérkőzés eredménye 8:8 lett. Csepel csapatából Barabás 3, Fáklya és Móra 2—2 és Földi 1 győzelmet, a lengyelek csa­patából az alacsonytermetű, de rendkívül szimpatikus Su­lejnis három győzelmet, Gra­fik és Kácsek 2—2 győzelmet, míg Mazur egy győzelmet szerzett. Az eddig vívott asz- szók után Szaniszló áll leg­jobban, aki 9 asszójából mind a kilencet megnyerte, utána Kovácsi Aladár következik, öt győztes asszóval, akit Móna követ öt győztes és egy vesz­tett asszójával. Lapzártakor a verseny még tart. Dr. Fodor István Nincs telitalálat a totón A vasárnapi totó-fordulóban I egyetlen telitalálat snn akadt. | Vasárnap Cegléden válogató Tizenegy találatot 20 pályázó ért el. j tor nász versenyt rendeztek. Bár nyereményük egyenként 19 874 fo- i ,... , *,. , . _ r int. A tíztalálatos szelvények szá- | több élvonalbeli tornász nem ma 319, a kilenctalálatos szelvé- tudott elindulni, mégis &zín- nyeké pedig 2849. Előbbiekre 1246, vonalas gyakorlatokat mutat- utóbbiakra 186 forintot űzetnek. \ részvevők. A viadal l.1.x.f l.TVrSx L y: (Után a szövetség elnöksége __________1 kijelölte a Pest megyei csapa­| tot amely szombaton Veszp- NB 11-es labdarúgó eredmények ! 1'ém'ben, a Veszprém, Győr­Kijelölték a megyei tornász-válogatottat a szombati veszprémi versenyre Sopron, Pest megyék közötti viadalon indul. Férfiak: Bujdos, Csiszár, Herczegh, Jójárt, Kiss, Osgyá- ni (Ceglédi Építők), Gerge (Dunakeszi), Tóth (Gödöllő). Nők: Horváth, Jaczina, Ko­vács, Pánczél, Tóth, Vida (Ceglédi Építők), Faragó, Is- tári (Nagykőrös). Keleti-csoport: Szállítók—Bükk- alja 3:1, Hatvan—Salgótarjáni SE 1:1, Egyetértés—Nagybátony 0:0, DVSC—MÁVAG 2:0, Nyíregyháza —MMTE 1:1, Bp. Spartakusz—Ózdi VTK 4:2, Egri SC—Baglyasaljai Bányász 3:1, Bp. Előre—Debreceni Honvéd 2:2. Nyugati-csoport: Síombathelyi Pamutipar—Pécsbányatelepi Bá­nyász 1:1, Sztálin város Moson­magyaróvár 2:0, Oroszlányi Bá­nyász—Délbudai Spar.akusz 2:0, Kaposvári Kinizsi_Gyo'ri V. ETO 1 :1. Zalaegerszegi TE._Szekszárd 3:0, Székesfehérvár—Zalaegerszegi Dózsa 1:0, Láng Gépgyár—Kapos- vári MTE 1:0. BMTE —Veszprém 7:1, Pécsi VSK—Sopron 4:1. Déli-csoport: Gázmüvek—Makó 3:2. Bp. Vörös Meteor—Pénzügy­őrök 3:2, UTTE—BVSC 1:0, Gyula —Békéscsaba 2:0, K. Lombik_KIS­T EXT 3:2. Bp. Petői —Baja 3:1, Kecskemét—Szegedi VSE 3:2, Az AB I áll á§a 1. MTK 20 12 3 5 39:22 27 2. Ferencváros 21 12 3 6 41:29 27 3. Bp. Honvéd 21 11 I 6 41:25 26 4. Tatabánya 20 11 1 5 28:19 26 5. Salgótarján 21 9 5 7 30:29 23 6. U, Dózsa 20 9 i 7 38:28 22 7. Vasas 19 7 3 6 28:26 20 8. Diósgyőr 20 7 3 7 25:28 20 9. Szombathely 21 5 10 6 24:28 20 10. Dorog 2! 8 i 10 23:30 19 11. Csepel 20 5 i 7 22:23 18 12. Szeged 21 3 7 11 22:33 13 13. Pécs 20 5 3 12 19:40 13 14. Komló 21 2 i 11 17:37 12 A Csepel Autó közelebb állt a győzelemhez... Az NB II utolsó előtti fordulójában is négy pontot szerzett a három Pest megyei csapat. Most azonban más megosztásban, mint a múlt héten. A Váci Petőfi győzött, míg a Ceglédi Vasutas és a Csepel Autó döntetlenül vég­zett. Váci Petőfi—Jászberényi Vasas 3:2 (1:0) Vác, 1200 néző. V: Valkár. V. Petőfi: Szilasi — Je­szenszky Neugan, Czuczor — Varga, Farkas — Boros, Pin­tér, Bábi, Frick, Lukács. Jász­berény: Csikós — Udvarias, Kovács, Schmied — Pintér, Bonczi — Rétsági, Túri, Bu- chár, Szentannai, Biró. Lukács révén szerezte meg a vezetést a hazai csapat. Az első félidő mérsékelt irama után nagy küzdelem követke­zett. Bonczi révén védelmi hi­bából- egyenlítettek a vendé­gek, majd Buchár góljával a vezetést is megszerezték. 11-esből Pintér egyenlített, s tíz perccel befejezés előtt Lu­kács a Farkastól kapott labdát továbbította a hálóba. VKSE—Ceglédi Vasutas 1:1 (1:0) Szombat-vasárnapi eredmények: Bp. Honvéd-Komló 1:1 (1:0), Új­pesti Dózsa—Ferencváros 4:1 (1:1), Pécs—MTK 1:4 (0:1), Szeged—Do­rog 1:0 (0:0), Szombathely—Vasas 0:0. Csepel—Salgótarján 1:1 (1:0). Cegléd, 1200 néző. V: Ha­rangozó. VKSE: Zelenik — Rapkó, Kovalik, Irtási — Fischer, Szőke — Balogh, Andriska, Dombóvári, Nagy, Szabó. CVSE: Madarasi — Burányi, Gyíkó, Várkonyi dr. — Cson­tos, Lengyel — Kökény, Cser- nai, Fodor, Halász, Botos. A vendégek jobban alkal­mazkodtak a talajhoz, többet és veszélyesebben támadtak. A vezetést Nagy révén szerez­ték meg, melyet fordulás után Csennai egyenlített. Miskolci VSC—Csepel Autó 1:1 (0:0) Dunaharaszti, 2500 néző. V: Radó. MVSC: Károlyi — Buna, Csak Nagykőrös győzött idegenben NB lll-as csapataink közül A labdarúgó NB III legutóbbi fordulójában hat csapatunk idegenben játszott. Csak Nagy körös tudta elhozni a két pon tot. a Pilisi Kinizsi és a Váci Vasutas nagyarányú vereség­gel tért haza. Az otthon játszó Pécel l:0-ra nyert Balinka el­len. PÉCELI MÁV—BÁLINK A 1:0 (1:0) Pécel, 300 néző. V: Kovács J. P. MÁV: Nagy I — Nagy II. Sári. Hegedűs — Szebek. Holló II _ Holló I. Kalmár. Tóth. Daróczi. Farkas. A hazai csapat lépett fel táma­dólag. de a kitűnően védő balln- kai kapus hálóját csak igen nehe­zen. a 23. percben tudták bevenni. Daróczi 20 méteres bombáin a felső lécről pattant gólvonalon túlra. A hazai csapat továbbra is kezében tartotta a játék irányítá­sát. de a helyzetek kiaknázásával adósok maradtak a támadók. A magáratalált, szívvel lélekkel küzdő Pécel jól alkalmazkodott a csúszós talajhoz, s akár nagyobb arányban is győzhetett volna. A bányász-csapat ügyesen védeke­zett. hosszú előrevágott labdákkal mentek át ellentámadásba, de ezek nem jelentettek veszélyt. NY. VISCOSA—PILISI KINIZSI 8:0 (3:0, Nyergesuj falu, 1000 néző. V: Török. Pilis: Varga _ Kurucz. Osztos. Borgula — Farkas. Szél — Föld- várszki. Turcsán. Perjési. Halgas. Tihanyi. A bajnoki cím bebiztosítására törekvő hazai csapat jól és nagy akarással játszott, a sok gól el­érésében azonban a szerencse is segítette őket. A Kinizsiben csak a védelem — Osztos, Szél — nyúj­tott elfogadható teljesítményt. MARTONVASAR—PILISI BÁNYÁSZ 2:1 (0:0) Martonvásár. 400 néző. V: Ha­raszti. P. Bányász: Herczegh — Mar­kos. Nick II. Fazekas _ Gémesi. W iszt — Ober, Gecbter. Peiler. Vízvári. Kimmel. A hazai csapat a n. félidő 11. percében védelmi hibából szerezte meg a vezetést. Szabadrúgás után a sorfalról visszapattanó labdát Kesztyűs I juttatta a hálóba. A 26. percben Nick szabálytalanko­dása miatt 11-eshez jutott a hazai csapat. A büntetőt Kelemen érté­kesítette. Ezután inkább a Bányász táma­dott, s befejezés előtt 13 perccel Peller szépített. Később Gechter tört kapura, de a játékvezető le­fújta az akciót. A vörösváriak szerint érthetetlenül, két perccel előbb jelezte a bíró a mérkőzés végét. Hűvös, szeles Időben, a vártnál gyengébb teljesítményt nyújtott a két csapat. A martonvásáriak megérdemelt győzelmet arattak. A Pest megyei csapatbő: Herczegh. Wiszt és Vízvári tűnt ki. NAGYKÖRÖSI KINI2 Sí—ERCSI KINIZSI 3:1 (0:1, Ercsi, 400 néző. V: Lovas. Nagykőrös: Faragó — Szabó II. Szabó I. Erdei — S0Ó5 Csikós II _ Czene. Bakonyi. Bélteki, Kor­n yik. Decsi. Az első tíz percben Ercsi erősen támadott, három helyzete is akadt, de csak a 16. percben Szegi góljá­val szerezték meg a vezetést. A 30. percbeu a hazai jobbhátvédei utánrúgás miatt kiállította a játék­vezető. Még tíz emberrel is többet támadott az ercsi csapat. Szünet után magáratalált a tar­talékos Kinizsi, s a 8. percben Czene egyéni játékkal egyenlített. Továbbra is inkább a Fejér me­gyeiek támadtak, mégis: a 14. perc­ben Bélteki rúgott "ólt, majd a 38. percben Decsi háromra növelte a nagykőrösi gólok számát. Kemény, helyenként az ercsiek durva játéka jellemezte a küzdel­met. A tartalékos Nagykőrös meg­érdemelten nyert. Jó: Faragó. Sza­bó I. Decsi. SZF. MÁV—GÖDÖLLŐI VASAS 1:2 (1:1) Székesfehérvár, 500 néző. Gödöllő: Nagy II _ Kovács. Dán. Tóth II — Tóth I. Kormos — Kas­sai, Tamás. Molnár. Mátis. Cse­resznye. Gödöllő vezette az első támadá­sokat. majd a 20. percben meg­szerezte a vezetést a MÁV, melyet a 26. percben Kassai egyenlített. Fordulás után eleinte a Vasas tá­madott többet. A 12. percben — amikor a hazaiak már 2:l-re ve­zettek — Kormost durvaságért ki­állította a játékvezető. Ez rá­nyomta bélyegét a csapat teljesít­ményére, s inkább védekezésre rendezkedtek be. A 15., majd a 25. percben újabb előnyt szereztek a fehérváriak. A 30. nercben Mátis szépített. Jó iramú mérkőzésen, Igazságos eredmény született. A gödöllői vezetők elégedettek voltak a csa­pat teljesítményével. Jó: Kovács. Dán. Tamás. Cseresznye. TOKODI BÁNYÁSZ—VÁCI VASUTAS 5:0 (1:0) Tokod. V: Zalavárl. SZF. HONVÉD—SZENTENDREI HONVÉD 3:1 (2:1, Székesfehérvár. V: Bucsányi. A Pest megyei csapat 10 játé­kossal állt ki, de a hazai csapat is tíz főre olvadt, egyik labda­rúgójuk kiállítása miatt. Egyéb eredmények: Adony—Szf. Petőfi 1:2, Esztergom—Annavölgy 2:1 (1:1). Siklósi, Péter — Zoller, Ko­vács — Simon, Csorba, Tiba, Nyíri, Gyetván. Csepel Autó: Glückl — Vigh, Goda, Kár­páti — Kiss, Szigetvári — Ka­lász, Nagy, Kreisz, Kerekes, Réti. Az első 45 percben a hazai csapat sokkal többet és veszé­lyesebben támadott az éllovas miskolciak ellen, akiknek vé­delme igen jól működött. A második félidő első percében Gyetván révén védelmi hibá­ból a vendégek szerezték meg a vezetést. Az utolsó 20 perc­ben jól hajrázott a hazai csa­pat, és Kerekes góljával ki­egyenlített. Erős iramú, izgalmas mérkő­zésen a helyzetek és a játék alapján a Csepel Autó köze­lebb állt a győzelemhez. Brazília nyerte a labdarúgó-világbajnokságot Vasárnap délután Stockholmban befejeződtek a VI. labdarúgó világbajnokság küzdelmei. A dön­tő mérkőzésen Brazília és Svéd­ország válogatottja lépett pályára. A találkozó az esélyes brazilok biztos győzelmével végződött. A mérkőzést megelőzően huza­mosabb ideig esett az eső. s ez sokat ártott a talajnak. Nemcsak erősen felázott, hanem több he­lyen víztócsákat lehetett látni. A csapatok jó felkészültségét dicsér­te. hogy ennek ellenére végig színvonalas küzdelmet tudtak vívni. A mérkőzés iránt rendkívül nagy érdeklődés nyilvánult meg és zsúfolásig megtelt az 50 000 né­zőt befogadó Rasunda-stadion. A díszpáholyban helyet foglalt VT. Gusztáv Adolf svéd király, vala­mint a királyi család több tagja. BRAZÍLIA—SVÉDORSZÁG 5:2 (2:1) Vezette: Gulgue (francia). Góllövők: Vava és Pele (2—2), Zagallo. illetve Liedholm és Si- monsson. Brazília: Giimar — D. Santos. N. Santos — Zito, Bellini. Orlando — Garincha, Didi, Vava, Pele, Zagallo. Vadonatúj elektromos hawai gitár, külföldi, eladó. Kálmán Géza, Vác, Kossuth u. 2. sz. Műbőrkabát, motoros­mellény, ballonkabát több színben, méret után sport- és divat­szabó. Bp., VII., Garai tér 3. Keleti pu. mel­lett Fagylaltgép- és hűtő­gépszerelőket felve­szünk. Váci Vendég­látóipari Vállalat, Vác, Csányl út 1. Észak-pestmegyei la­kosú elektrikust ke­res azonnali belépésre az Ipari Műszergyár. Iklad. Hessen a PEST MEGYEI HÍRLAPBAN Svédország: K. Svensson — Berg- mark, Axbom — Börjesson. Gus- tavsson. Pariing _ Hamrin. Gren. Simonssoo Liedholm. Skoglund. A brazil labdarúgó válogatott a világbajnokság döntőjében csúcs­formáját érte el. A dél-amerütai tizenegy olyan játékot mutatott be. amelyre a labdarúgás leg­régibb hívei is alig-alig emlékez­nek. Egyetlen gyenge pontja sem volt a brazil csapatnak, a mérkő­zésen meidnem végig fölényben voltak. Győzelmük ilyen arányban is megérdemelt. A svédeknek már a döntőbejutás is nagy sikernek számított. A hazai együttes jól kezdett, de néhány perc után meg kellett hajolnia a nagyobb tudás előtt. Érdekes, hogy a svéd véde­lem, amely eddigi mérkőzésein igen biztosan állt a lábán, ezúttal elég sokszor zavarba jött s egy- egy brazil támadással szemben tehetetlen volt. Az 1958. évi labdarúgó világ- bajnokság végeredménye: Világbajnok: Brazília. 2. Svéd­ország. S. Franciaország. 4. Német Szövetségi Köztársaság. A legközelebbi világbajnokságra 1962-ben Chilében kerül sor. PEST MEGYEI HÍRLAP A Magyal Szocialista Munkáspárt Pest meevel Bizottsága és a megyei tanács lapja. Szerkeszt) a szerkesztő bizottság. Kiadia a Hírlapkiadó Vállalat. Szerkesztőség és ftíadóhivatali Budapest VHL. Blaha Lujza tél 8. Telefon: 343—108 142—220. Szikra Lapnyomda. Felelős vezető: Kulcsár Mihály, Megkezdődött a Dunakanyar Kupa nemzetközi öttusa-verseny Visontai nyerte a lovas számot