Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)

Wirthné Diera Bernadett: „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben

68 WIRTHNÉ DIERA BERNADETT Ebben arról számolt be, hogy miért nem sikerült találkozniuk Pál főapát budapesti tartózkodása idején: „Méltóságos Főapát Úr! Szeretett Atyám! Kedden kerestem először a Központ Szemináriumban, de ott csak a püspök úrral találkozhattam, és egyik példányt a megjegyzéseimből átadtam neki »pro memoria«. Utána délután kétszer is (3 órakor és 4 órakor) kopogtattam a plébánia ajtaján, de nem nyertem bebocsátást. Akkor el kellett jönnöm, mert kedd lévén, 5 órakor az obláták jöttek össze egy magánlakásban havi oblációra. Ha nem megyek közéjük, találgatások és fölösleges hírek keletkez­hettek volna. Szerencsére találkoztam egy rendtárssal hazafelé menőben, aki éppen Pannonhalmára készült menni, és így személyes postával viheti, amit el akartam szóval mondani...”27 A főapát és szerzetese kapcsolatát tovább árnyalja az a levél, amelyet 1953. május 2-án írt Szunyogh, és amelynek egy része azzal foglalkozik, hogy milyen stratégiát kövessenek az obláták felvé­telével kapcsolatban: „Az oblációról még elmélkedni fogok, mert a legfonto ­sabbakat a múlt alkalommal megírtam. Itt, amennyire rajtam áll, a nagyon szigorú kiválogatás elvét tartanám fenn, hogy ezzel valóban a legértékesebb lelkek kapcsolódhassanak Rendünkhöz...”28 Szunyogh álláspontját – hogy csak az igazán elkötelezetteket engedjék oblációt tenni – minden bizonnyal az indokolta, hogy mind a rend, mind az oblációt tevők védelme elengedhe­tetlenné tette a diszkréciót és az elhivatottságot. Talán nem véletlen, hogy ez a levélváltás, illetve a közös gondolkodás az obláták felvételéről éppen néhány hónappal a fent említett öt győri obláta beöltözése előtt történt. Szunyogh Xavér és oblátái 1958-ban új főapát került Pannonhalma élére, akivel Szunyogh Xavér szere­tetteljes, baráti kapcsolatban állt. Erről levelezésük is tanúskodik. 1958. már­cius 13-án keletkezett az a levél, amely nemcsak az obláták szempontjából fontos, hanem – minden valószínűség szerint – Szunyogh első levele Legányi Norberthez, mint pannonhalmi főapáthoz. Ebben megindokolja, hogy mi­ért nem tud részt venni beiktatási ünnepségén: „Ha Szent Benedek napján magára hagyom a kis kápolnát és az oblátákat, akkor egész Budapesten nem ünnepelnék meg sehol külön bensőséggel és áhítattal Szent Atyánk ünnepét. Ez ok miatt tudom csak levélben köszönteni életének ezen a nagy napján. De ígérem, hogy Szent Benedek atyánk világi gyermekeivel együtt szívből fogunk 27 Szunyogh Xavér levele Sárközy Pálhoz, 1952. jan. 9. PFKK BK 709. I/2b. 28 Szunyogh Xavér levele Sárközy Pálhoz, 1953. máj. 2. PFKK BK 709. I/2b.

Next

/
Oldalképek
Tartalom