Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején III. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita III. (Pannonhalma, 2018)

Wirthné Diera Bernadett: „Ezeknek az istenkereső lelkeknek hivatásunk lehetőséget adni és segítséget nyújtani, hogy ezt az igényüket betölthessék.” Az oblátusi intézmény vezetői a diktatúra éveiben

64 WIRTHNÉ DIERA BERNADETT a másnapi plenáris ülésre. Nagyon elfogódott voltam, amikor felálltam és első félelmemben mindjárt az elején nagyon félreérthető elszólásom volt. A köz­derültség majdnem belezavart beszédembe, és majdnem hatástalanná tette az egészet. De én erőt vettem a zavaromon és folytattam a beszédet, melyre egy öreg páter mondotta, hogy a káptalan leglogikusabb felszólalása volt.” 13 Az intézmény megalapítását engedélyezték, így egyre-másra jöttek lét­re obláta és oblátus, vagyis férfi és női csoportok szerte az országban, elő­ször Kecskeméten, Kőszegen, Celldömölkön, majd Budapesten. Az alapítás többnyire lelkigyakorlattal kezdődött, majd annak végén Szunyogh javasla­tot tett – a bencés lelkület fenntartására és fejlesztésére – az oblátusi cso­port megalakítására. A különböző városokban működő oblátusokat, oblátá­kat általában a rendhez tartozó szerzetesek (helyi igazgatók) segítették, míg országos szinten a központi igazgató volt felelős értük.14 Megalakulásuk első tizenöt éve alatt több mint hatszázan kapcsolódtak be az oblátusszövetség­be, 1944-re hétszáz főre emelkedett a létszámuk.15 13 PFKK BK 709. IV/1. 14 Az első igazgató Várkonyi Hildebrand volt, szerepéről Szunyogh így írt: „Még csak egy nehézség volt: a központi igazgató kérdése. A főapát úr Várkonyi Hildebrandra akarta bíz­ni, de ő nem akarta elfogadni. Én erre beszéltem vele, hogy fogadja el, majd én elvégzek minden munkát és ő csak a nevét adja hozzá. Így lett Hildebrand az első igazgató.” PFKK BK 709. IV/1. Várkonyi csak néhány évig töltötte be ezt a tisztet, mert egyetemi tanári kinevezést kapott a Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetemre, Pécsre. Utóda Kühár Flóris lett, Szunyogh így emlékezett rá: „Eközben történt, hogy Várkonyi Hildebrand a pécsi egyetemre került és így a főapát új igazgatót nevezett ki Kühár Flóris személyében. Neki első dolga volt, hogy a CIC alapján összeállítsa az oblátusok szervezeti szabályait. Vele áll kapcsolatban a tiszazugi obláta-misszió, de erről én nem sokat tudok, azért nem írhatok többet. Csak még annyit, hogy Kühárral a legteljesebb egyetértésben sikerül dolgoznunk.” PFKK BK 709. IV/1. 15 Forrai M . : A magyarországi bencés oblátus közösség i. m. 156. Érdekes összehasonlítás, hogy a rendszerváltás után újrainduló oblátusszövetségben 112 obláció történt (2012-ig). Forrai Márta adata: Forrai M . : A magyarországi bencés oblátus közösség i. m. 156.

Next

/
Oldalképek
Tartalom