Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)
Soós Viktor Attila: „Az ellenséges arculatú vezetést politikailag loyális, együttműködésre kész vezetés váltotta fel.” A bencés rendre vonatkozó megyei rendőr-főkapitánysági jelentések az 1970–1980-as évekből
228 SOÓS VIKTOR ATTILA vonatkozásában konkrétumokat nem említ, de mint jelenség – az idegenforgalom fontossága, külföldi személyek látogatása, sajtótermékek, kiadványok, könyvek behozatala – felkeltette a megyei rendőr-főkapitányság munkatársainak figyelmét. A harmadik és a negyedik áttekintés a megyei rendőr-főkapitányság rend őri munkájáról készült. A BM Kollégium 1970. október 13-án tárgyalta meg a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság rendőri munkájáról szóló jelentést.9 Szűk két év múlva – 1972. szeptember 28-án – ismét a rendőr-fő kapitányság munkája apropóján – „Jelentés a BM Győr-Sopron megyei RFK munkájának komplex ellenőrzéséről” – ülésezett a BM Kollégium. 10 Míg az 1970-es jelentés jelen tanulmány témájához nem szolgáltat konkrét adatokat, az 1972-es jelentésben, melyet a BM Információfeldolgozó és Felügyeleti Csoportfőnökség készített, már találunk információmorzsákat. Az „Állambiztonsági bűnüldöző munka ” című részben ezt a területet befolyásoló, operatív szempontból hangsúlyos tényezőként jelenik meg a ró mai katolikus püspökség, a papi szeminárium és a pannonhalmi apátság. Mivel a belsőreakció-elhárítás területén voltak a leggyengébbek az elhárítási pozíciók, a két súlyponti területet – kulturális és ifjúsági vonal – 1971-ben állomány- és feladatátcsoportosítással erősítetté k meg. Az egyházireak ció-elhárítás terén hosszabb idő óta kiegyensúlyozott operatív munkát végeztek. 11 Ötödik alkalommal – 1976. november 25-én – az állampárt, az MSZMP XI. Kongresszusán hozott határozataiból a Győr-Sopron Megyei Rendőr-fő kapitányságra háruló feladatok időarányos végrehajtásáról szóló jelentést te kintette át a Belügyminisztérium Kollégiuma.12 A jelentést a Győr-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság készítette. Az „Állambiztonsági bűnüldöző munka” című részben a kémelhárítás után szerepelt a belső elhárítás, mely téma bemutatásánál az egyházi reakcióval kezdték az áttekintést. A fő súlypontok, a kiemelt objektumok továbbra is a győri püspökség, a bencés rend és a Győri Hittudományi Főiskola voltak, de megjelent nevesítve a győri és 9 MNL OL XIX-B-1-z (39. d.) 1970. október 13. 6. napirendi pont: Jelentés a BM Győr-Sop ron megyei RFK rendőri munkájáról. 10 MNL OL XIX-B-1-z (46. d.) 1972. szeptember 28. 1. napirendi pont: Jelentés a BM Győr-Sopron megyei RFK munkájának komplex ellenőrzéséről. 11 Uo. 7. 12 MNL OL XIX-B-1-z (53. d.) 1976. november 25. 2. napirendi pont: Jelentés az MSZMP XI. Kongresszus határozataiból a Győr-Sopron Megyei RFK-ra háruló feladatok időarányos végrehajtásáról. A jelentés fennmaradt a Megyei Rendőr-főkapitányság Vezető 1975–1978. feliratú dobozban is. Jelzete: MNL GyMSM GyL XXIV. 12. (15. d.)