Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején II. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita II. (Pannonhalma, 2018)

Bandi István: A lelkiismeret útja embert próbáló időkben. Esztergomi bencés tanárok sorsa a kádári konszolidáció éveiben az állambiztonsági források tükrében

A LELKIISMERET ÚTJA EMBERT PRÓBÁLÓ IDŐKBEN 211 Természetesen ez nagyon leegyszerűsített megközelítési mód, de jól tükrözi az állam és az egyház viszonyának lényegét. A különböző kategóriákba ke ­rülés nagyban függött attól, hogy az adott személy milyen előélettel bírt , azaz milyen társadalomszervező tevékenységet folytatott 1945 előtt vagy után, fejtett-e ki politikai tevékenységet, illetve milyen kapcsolati hálóval rendelkezett. Említést kell tennünk arról is, hogy az ellenségkép és kategó­ria politikai alapon történő szabályozása szintén hozzájárult ahhoz, hogy kit, mikor és milyen szerepbe skatulyáztak. Az életutak alakulását számos más tényező is meghatározhatta, de e vizsgálat bonyolultságát az iratokat keletkeztető állambiztonsági szerv ed­dig felsorolt specifikus jellemzői már kellően érzékeltetik. A bencés rendi közösségi tudatot érzékenyen befolyásoló politikai rendőrségi beavatkozá­sok fontosabb stációinak szem előtt tartása a fentiek mellett azért is fontos, mert ezek az események a vizsgált tanárok lelkivilágát és döntéseit is befo­lyásolhatták. A rendet nagyjából időrendi sorrendben a következő atrocitások érték: Oloffson Placid ügyét (1946) követte Sólymos Szilveszter (1951), Kováts Arisztid (1952), Pálfy Aurél (1954), Csizmadia Gerő (1954) és Söveges Dávid ügye (1957), majd a sort 1966-ban Thurzó Árpád esete zár ta. Ugyan a felsorolt vizsgálati ügyekben az esztergomi csoport tagjai csak tanúkihallgatási eljárásokban vettek részt, mégis nyugodtan állíthatjuk, hogy a rendtagok ellen lefolytatott kihallgatások – így a fenti esetek is – önmagukban is komoly lelki hatással voltak a bencés rend egészére nézve. Kiemelendő az is, hogy az ’50-es évek kihallgatási módszerei sokban külön­böztek a következő évtizedben , főleg annak második felében alkalmazott kihallgatásoké tól. Ez a lelki hatás megfigyelhető a rendelkezésünkre álló ügynöki jelentésekben is, amelyek amellett, hogy konkrét ügyekben segí­tették a belügyi szakhatóságokat, általános hangulat- és helyzetjelentésként is funkcionáltak. Tehát a félelem és a gyanakvás renden belül újra és újra táptalajra talált minden egyes eljárás alatt és után. Demográfiai nézőpont – újabb nyitott kérdés Az esztergomi tanári közösség demográfiai vizsgálata alapján megállapítha­tó, hogy a tanári kar egészséges, dinamikus korfával rendelkező csoport volt. A huszonhárom főből heten 1900 előtt, tizenhatan pedig a 20. század első felében születtek, utóbbiak közül heten 1922 előtt látták meg a napvilágot.

Next

/
Oldalképek
Tartalom