Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

222 SOÓS VIKTOR ATTILA „Prantner e[lvtárs]! Javaslom, hogy a jövő héten, ha van rá időd, beszéljük meg az értékelést és a korábbi teendőket Miklós e[lvtárss]-al együtt. X. 30. Balló Balló e[lvtárs]. beszéljük meg. XI. 5. Balló e[lv]t[árs]! A jelentésben foglaltakkal egyetértek. Néhány észrevételem van a feladatok­kal kapcsolatban. Ezeket jelzem az anyag megfelelő ügyeinél. Tekintve, hogy egy hónap is eltelt, nem tartom tovább magamnál, bizonyára szükség van rá. XII. 1. Miklós.” 54 Nem biztos, de feltételezhető, hogy Balló István okfejtéseit olvashatjuk. Mi­vel számos új gondolatot tartalmaz a feljegyzés a 12 nappal korábbi jelentés­hez képest, ezért teljes terjedelmében idézem. 1./ „A szerzetesrendek működéséről az 1950. évi 34. tvr. rendelkezett. Ez a tvr. a szerzetesrendek működését a hatályba lépésének a napján megszüntette. Az állam és egyház közötti megállapodás alapján azon­ban a Magyar Népköztársaság Kormánya hozzájárult 6 katolikus fiú és 2 lány középiskola visszaadásához és engedélyezte az egyházi iskolákban a tanítás ellátásához szükséges megfelelő számú férfi és női tanítórend működését. /1950. szept. 7-én aláírt megállapodás 1. sz. melléklet/ A megállapodást követő időben a fennmaradó rendek vezetői már akkor tettek olyan kísérletet, hogy a szerzetesek a tanításon kívül lelkipásztori és egyéb befolyásoló tevékenységet is fejthessenek ki. Ez ellen egyrészt a Paritásos Bizottság, másrészt a megalakult és funkcionáló Állami Egyházügyi Hivatal fellépett. A Paritásos Bizottság jegyzőkönyvbe fog­lalta: „... a szerzetesek nyilvános egyházi tevékenységet nem fejthetnek ki, és csak az misézzen nyilvánosan, aki vi­lági pap.” 54 MNL OL XIX–A–21–d–0026-5-1970. (54. d.)

Next

/
Oldalképek
Tartalom