Dénesi Tamás: Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején I. - Studia ex Archivo Sancti Martini edita I. (Pannonhalma, 2017)

Soós Viktor Attila: Egy szigorúan titkos tiszt, Kovács István egyházügyi tanácsos egy évtizedes (1966–1977) felügyeleti munkájai és jelentései a bencés rendről

EGY SZIGORÚAN TITKOS TISZT, KOVÁCS ISTVÁN... 223 A bencés renddel külön is foglalkozni kellett, mert a hozzá kapcsolódó egyházmegyei területet a győri egyházmegye hatáskörébe utalták. Ezt dokumentálja az 1951. december 11-én a pannonhalmi főapáti hivatalban felvett jegyzőkönyv, /teljes szöveg 2. sz. melléklet/ amely a következőket tartalmazza: „Papp Kálmán győri megyéspüspök előadja, hogy az Állami Egyházügyi Hivatal elnöke,55 az egri érsek 56 úr útján a Magyar Püspöki Kar tudomására hozta a Magyar Népköztársaság Kormánya álláspontját, mely szerint a pannonhalmi főapátot nem fogadja el az egyházmegye ordináriusának, mert a 3 férfi szerzet működését – így a bencés rendét is – kizárólag a katolikus iskolák ellátása céljából engedélyezte... ... a Magyar Kormány jelzett álláspontja következ­tében a pannonhalmi főapát akadályozva lévén ordi­náriusi teendőinek gyakorlásában, a hívek lelkigondo­zásának biztosítása érdekében szükséges, hogy az egy­házmegye kormányzását adja át a győri egyházmegye püspökének...” 2./ Jelenleg tehát a működő tanító szerzetesrendek tevékenysége – így a bencés rendé is – csak az egyházi iskolák oktató nevelő munkájának vezetésére, a tanítás ellátására, a rendi állomány fenntartására és a szerzetes-tanári utánpótlás képzésére irányulhat. Az elmúlt két évtizedben a felsorolt megállapításokat elvi állásfogla­lásnak és gyakorlati tevékenységünk alapjának tekintettük. A bencés rend alapításától kezdve egészen a felszabadulásig, az ország társadalmi, politikai, gazdasági életében és a magyar katolikus egyház irányításában kiemelt szerepet töltött be. A felszabadulás után társa­dalmi téren elveszítette kiemelt szerepét. A magyar katolikus egyház politikai, teológiai befolyásolására való törekvése intenzív maradt, de az erőfeszítések ellenére szerepe és súlya csökkent. 55 Horváth János. 56 Czapik Gyula.

Next

/
Oldalképek
Tartalom