MDP Pest Megyei pártválasztmányi (1954. szeptember 4-étől pártbizottsági) üléseinek jegyzőkönyvei, napirendjei, határozatai 1948-1956:

1/4. ő. e. 1954. szeptember 4. • Pártbizottsági ülés 228–303. - Melléklet: - - A Pest Megyei Tanács VB jelentése a népnevelő munkáról. 268–303.

-19­Igen komoly eredménynek könyvelhető el, hogy a kevés munkaerővel ren­delkező termelőszövetkezetek a családtagok bevonásával és esetenként más munkaerők igénybevételével mindenütt rendbentartották szőlőterü­letüket. A kedvezőtlen időjárás következtében megyénk területén általában min­denütt fellépett a peronoszpóra ós kisebb-nagyobb mértékben károkat ­okozott.-Igen erős volt a fertőzés a ceglédi, nagykátal és dabasi.já­rásokban, annak ellenére, hogy a-permetezést állandóan folytatták. Ennek nagyrészben az volt az oka, hogy a termelők nagyrésze nem tudta kiválasztani azt a döntő pillanatot, amikor.a permetezés hatásos - . bár erről 28? előadást tartottunk. Megyénkben a peronoszpóra kár kb. 2o %-t tesz ki. A peronoszpóra elleni harcban és az általános szőlőmüvelésben ki kell emelni a dánszentmiklósi "Micsurin" tsz, a táborfalvai "Uj. barázda" tc'ki "Béke", törökbálinti "Vass z oltán" és a ceglédi ."Kossuth" termelő­szövetkezeteket. A községek közül kiemelkedik Sőskut, valamint Jász­karajenő, megyénk termelői közül Hornyák István szentendrei lakos, aki mint a termelési bizottság elnöke jó példával jár elől és szaktu­dásával példamutatásával segiti a többi gazdatársait is« i; • ..' V ..V ' ';';: ' '* Eddigi felipéráseihk alapján átlagtermésünk kat^holdanként 6-7 q-ra becsülendő. De igen komoly eredmény várható a dánszentmiklósi "Micsurin" a táborfalvai " T Jj barázda" ós a toki " w Béke" termelőszövetkezetekben, ahol az átlagtermés holdanként 3o-4o q-ra becsülendő. Az üzemi gyümölcsösök télvégi ápolási munkáit időben elvégeztük, ­ugyanigy a rügyfakadás előtti és utáni permetezést is. A termelőszövet­kezetek 32o holdon végeztek gyümölcstelepitest és pótlást. A termelő­szövetkezeteknél la holdon, egyénieknél 2o holdon állitottunk be fa­iskolát. A szőlő ós gyümölcstermesztés terén élenjáró tsz-k a dán­szentmiklósi "Micsurin", a ceglédi "Béke" és "Nagy Sztálin", a községek közül Sőskut és Csemő egyéni dolgozó parasztjai végeztek jó munkát. A Határozat jegyében 1956-ra 1.37o holddal növeljük a gyümölcstermeiéa területét. A szükséges facsemetét - a Micsurini elvek alapján - nagy­részt .megyénkben állitjuk elő, mintegy loo .hold területen. Harcolunk azért, hogy a megye bogyós gyümölcs-kultúrája kifejlődhessen. A gyümölcs­favédelem, gópesitósót fokozni tudjuk.

Next

/
Oldalképek
Tartalom