Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)

I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)

rosszul működik. (:A fehér tisztek eró'sen zavarják)" Az erődítési vo­ nalakról : "Bpestnek megerősítése kb. 20 Km sugarú övben folyamat­ ban. Vezeti Lencz Albin v. alezredes. Terv szerint július hó köze­pére épül ki. Harczértéke nulla. (:Fehér munka:)" Az aknazárról *; "Paks-nál a Dunán aknazár. Ennek védelmére a simontornyai gp. tan­folyam osztagai vannak kirendelve. (:Fehér:)" A légierőről : "Csekély. Tisztek nem repülhetnek. (A fölszállt tisztek elröpültek:) Harczi rö­pítő gépek Albertfalván, földeritők : Mátyásföldön vannak. Kettő harc­zi repülő... uj szárnyfelületükön május 24-én dolgoztak." Az északi hadjáratról : "Stratégiai kényszer folytán a vörös hadsereg offenzivá­27 ba megy át észak felé." A jelentés harmadik oldalán a következők szerepeltek még: Az antanttal és a szegedi kormánnyal kapcsolatos hirek. A propaganda munka. Budapest élelmezése. Kun Béla, állítólagos," helyzetértékelése". A negyedik oldalon található : "Fehér szervezkedés." - "Össze­köttetés" cimszők alatt leirtak lényegével már foglalkoztam, de az mindenképpen feltűnő, hogy a "jelentő" irt a dunai aknazárről, a Du­na bal és jobb partján lévő "fehér" érzelmű vörös őrs egekről, viszont egyetlen azóval nem tett említést a Dunán tartózkodó folyami, harci eszközökkel és személyzetükkel kapcsolatos helyzetről?! Az általa el­képzelt Budapest elleni támadásban, bizonnyal, igen fontos szerep ju­tott volna a Pest - Szabadka vasútvonalnak. Ahhoz pedig aligha kell különösebb hadtudományi ismeret és jártasság, hogy némi "odafigye­lés" után bárki megállapítsa : ennek a vasútvonalnak esetleges birtok­lása csak "részsikernek" számithatott volna addig, amig egy mellette lévő másik "utlehetőség", s az ott használható harci és szállító "jár­müvek," a Vörös Hadsereg fennhatósága alatt voltak. A Duna fontos­ságáról aligha "véletlenül" feledkezhetett meg Pethes százados, de 33

Next

/
Oldalképek
Tartalom