Pásztor Mihály: A fehérterror néhány jelensége. Pest megye 1919-1920 - Pest Megyei Levéltári Füzetek 8. (Budapest, 1985)
I. Az ellenforradalmi erők előkészületei a Tanácsköztársaság megdöntésére, s az azt követő terrorra. („Szegedi gyülekezés” 1919. május, június és július hónapokban.)
Már 1919. május elején olyan helyzetet állított elő a 46-os sz. Csongrád-Csanádi Gyalogezred tisztikara - élvezve a fenti erők közvetlen és közvetett támogatását, biztosan építve "általábani jóindulatukra" - aminek következtében a szegedi magyar fegyveres erők vezetése az ellenforradalmárok kezébe került. Szegeden ismét reakciós erők birtokolhatták a hatalmat. A bekövetkezett változást nem azonnal követte tömeges, véres megtorlás. Május elejére a jobboldali erők még nem készültek fel a Magyar Tanácsköztársaság megdöntésére, a véres terrorra. Előkészületeik már 1918. őszén, illetve 1918-19 telén megkezdődtek. Prónay Pál szds. erre igy emlékezett vissza: "...Beniczky Ödönnel hozzáfogtunk egy lovasbrigád megszervezésének előkészületeihez, mely eszme és utasítás felülről indult ki gróf Festetich Sándor akkori hadügyminisztertől, a katonatanácsok ellensúlyozására. En mint összekötőszerv szerepeltem a kecskeméti csapatok és a főváros között."* Prónay a lovas brigáddal kapcsolatban - a fentieken kivültöbbet nem közölt, de az tény, hogy az ellenforradalmi erők szerveződése felgyorsult, ahogyan ezt a "MOVE" létrehozása, tevékenysége is bizonyította. Dósa Rudolfné - a "MOVE"-ről irt könyvében - helyesen állapította meg : "... a MOVE fokozatosan a nyílt és titkos ellenforradalmi szervezkedés útjára lépett. A MOVE-ba tömörültek a vezérkari tisztek és huszártisztek, akik a tisztek között is rangos, elit társaságnak tartották, magukat. " Gömbös Gyula 1919. január 19-én lett a MOVE elnöke. "Hivatalos" elnökösködésére kevés idő jutott, hiszen 1919. február 13-án ideiglenesen felfüggesztették a szervezet működését, majd február 22én betiltották. Gömbös mégis némi büszkeséggel jelentette ki 1920. ja-