Egey Tibor (szerk.): Tanulmányok Pest megye monográfiájához 1. - Előmunkálatok Pest megye monográfiájához 4. (Budapest, 2005)

Zábori László: Iskola- és oktatásszervezés Pest megyében 1868-1944 között - III. Pest vármegye tanügyi viszonyai a dualizmus utolsó éveiben és a forradalmak idején (1906-1919)

Zábori László szágos Szövetségébe. Vácon Mathejka János tanárjelölt szervezte a kommunista taní­tókat, és agitált a tanácshatalom mellett. Csikós József szintén Vácott működött, s a pedagógusok számára szervezett „átképző” tanfolyamot.159 A sort még hosszan foly­tathatnánk. A tanácsköztársaság bukása után fegyelmi eljárások indultak a kommunis­ta hatalmat támogató tanítók és tanárok ellen. A Pest megyei tanfelügyelő fennható­sága alá tartozó területen 1919 szeptembere és 1920 tavasza között 89 elemi és polgá­ri iskolai tanító ellen indult eljárás a tanácskormány uralma idején tanúsított magatar­tása miatt. Egész Pest megyét tekintve nem egészen 200 lehetett a fegyelmi eljárás alá vont pedagógusok száma. Vagyis a tanítók kb. 12%-a szolgálta ki tevőlegesen a kommunista rendszert.160 Döntő többségük a sanyarú életkörülmények, a háború és a forradalmak pusztításai ellenére is hűséges maradt azokhoz a keresztény és nemzeti eszményekhez, melyek tiszteletét tanítványaik leikébe is el kívánták ültetni. 159 VÍGH 1979, 149-151. 160 PML IV. 415-b PPSK Vm. Közig. Biz. ir., III. Iskolaügyek, 170. doboz. 23/XI./1920. sz. A Pest megyei tanfel. jelentése 1920 májusáról. Márpedig a legtöbb kommunista tanító éppen a fővároshoz közeli, nagyobb városokban működött. Faluhelyen kisebb befolyást élveztek a kommunisták, igy a kecskeméti tanfelügyelői kirendeltség területén jóval kevesebb lehetett a fegyelmi eljárás alá vont tanítók száma. Sajnos pontos adat erről nem maradt fenn. A tanítók összlétszáma ekkoriban az egész vármegye területén 1600-1800 körül lehe­tett. (1908-ban volt 1610 a számuk, s azóta épült néhány új iskola.) Pásztor Mihály: PPSK vármegye Közig. Biz.-nak fegyelmi ügyei a Tanácsköztársaság után című tanulmányában 200-ra teszi a pedagógusok elleni fe­gyelmi eljárások számát 1919 végéig. Ez nem olyan nagy szám, főleg, ha meggondoljuk, hogy más vétsége­kért is vonhattak fegyelmi eljárás alá tanárokat, tanítókat. Igaz viszont, más értelmiségi pályákon kevesebb embert ítéltek el a kommunizmus alatt tanúsított magatartása miatt, amint azt Pásztor Mihály tanulmányában bemutatja. De aligha helyénvaló a szolgabírók, jegyzők, bírók, rendőrök, orvosok, polgármesterek és a taní­tók tanácsköztársaság alatti magatartását egymással összehasonlítani, miként azt Pásztor Mihály teszi. Hiszen a tanítók jóval többen voltak, mint az említett foglalkozási csoportok tagjai, és rosszabbul is éltek, vagyis a forradalmi agitációra fogékonyabbak lehettek. Az említett tanulmányt 1. PÁSZTOR 1990, 421-456. 238

Next

/
Oldalképek
Tartalom