Egey Tibor (szerk.): Tanulmányok Pest megye monográfiájához 1. - Előmunkálatok Pest megye monográfiájához 4. (Budapest, 2005)
Bánkúti Imre: Pest megye a felszabadító háborúk megindulásától a Szatmári Békéig (1686-1711) - Emberöltőnyi háború (1686-1711)
BÁNKÚTI IMRE PEST MEGYE A FELSZABADÍTÓ HÁBORÚK MEGINDULÁSÁTÓL A SZATMÁRI BÉKÉIG (1686—1711)* Emberöltőnyi háború (1686—1711) Pest-Pilis-Solt vármegye történetét 1683-tól (sőt már 1682-től, Thököly és a törökök felvidéki hadjáratától), 1711-ig mint döntő tényező, a háború határozta meg. Ez az emberöltő volt a megye történetének talán legzaklatottabb, legtöbb változást hozó szakasza, amelyben a háború — noha két, politikai tartalmában és katonai jellegében merőben különböző háborúról kell beszélnünk —, elháríthatatlanul befolyásolta a lakosság helyzetének alakulását, a településszerkezet, a mezőgazdaság, a kereskedelem, az ipar helyzetét, egyszóval a társadalom funkcionálásának minden területét. Az a régió ugyanis, amelyben a megye feküdt, gyakran volt az országos, sőt európai méretű háborúk hadszíntere, több ízben százezres létszámú hadseregek összecsapásával és annak minden következményeivel (mint pl. 1684—1686-ban). De ha a hadszíntér később délebbre és keletre helyeződött is át, az oda való felvonulás, az utánpótlás biztosítása a megyén keresztül és részben a megyéből történt, ami alig csökkentette a terheket. A karlócai békekötés (1699) ugyan rövid lélegzetvételt hozott, de a Rákóczi- szabadságharc nyolc esztendeje alatt nem volt év, amelyben a megye területén nem folytak volna harcok, vagy nem állomásoztak volna csapatok, nem is beszélve a lakosságra permanens veszélyt jelentő rác csapatok akcióiról. A három évtizedes háborús periódust ráadásul országos méretű pestisjárvány tetőzte be, elragadva a lakosság tizedét, de nagyobbára a magyar etnikumú területeket sújtotta. A 18. század békés évtizedeire és szívós építőmunkájára volt szükség ahhoz, hogy erről a demográfiai és gazdasági mélypontról fel lehessen emelkedni. * A szerző e tanulmányát 1998-ban készítette. 9