Egey Tibor (szerk.): Tanulmányok Pest megye monográfiájához 1. - Előmunkálatok Pest megye monográfiájához 4. (Budapest, 2005)
Bánkúti Imre: Pest megye a felszabadító háborúk megindulásától a Szatmári Békéig (1686-1711) - Emberöltőnyi háború (1686-1711)
Bánkúti Imre Ez a háborús emberöltő nagy változásokat hozott az ország (és a megye) életében. Az ország egysége helyreállt s visszakapcsolódott Európába, ezzel megvalósult a polgári fejlődés lehetőségének egyik (külső) alapfeltétele. A török kiszorítása a magyar társadalom egészének évszázados vágya volt. Kiderült azonban, hogy a nagy történelmi fordulat az egész lakosság számára nagy áldozattal, megrázkódtatással járt, s voltak társadalmi rétegek, amelyektől a várva-várt változás teljes életformaváltást követelt. Az összmonarchia érdekeit képviselő központi kormányzat és a magyar rendek közti erőviszony is megváltozott. Bécs kísérletet tett az abszolút kormányforma bevezetésére. A protestánsok jövőbeli kilátásai is nyilvánvalóan megromlottak. Innen a 17—18. század fordulóján a sok társadalmi feszültség, ellentét, politikai nézeteltérés, melyek végül is fegyveres felkelésbe torkolltak. Helyreállt Pest-Pilis-Solt megye egysége is, de a visszailleszkedés a felszabadult egységes államtestbe nem ment könnyen, s hosszú folyamat volt. 10