T. Bereczki Ibolya, Sári Zsolt szerk.: A népi építészet, a lakáskultúra és az életmód változásai a 19-20. században - Tanulmányok a Dél-Dunántúlról és Észak-Magyarországról (Szentendre: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 2005)

KEMÉNYFI Róbert: Táji adottság - temetkezési forma - építészeti örökség 2. „Pincés" temetkezés Magyarország északkeleti régiójában - Sajóvelezd

TÁJI ADOTTSÁG - TEMETKEZÉSI FORMA - ÉPÍTÉSZETI ÖRÖKSÉG 2. Pincés temetkezés Magyarország északkeleti régiójában - Sajóvelezd KEMÉNYFI RÓBERT A második világháború után, Magyarország más tájaihoz hasonlóan, az ország északkeleti régiójában is véglegesen átalakultak a hagyományos életmód társadalmi ke­retei. Az alkotó és egyben szabályzó közeg felbomlása, a néphagyomány eltűnése szá­mos változást idézett elő a vidéki életvitel formáiban. Az egykor a népi kultúrában szer­vesen gyökerező építészeti tevékenység napjainkra reliktumként elemekben maradt fent. Olyan örökségként, amely alkalmas arra, hogy szaktudományunk egyrészt re­konstruálja a régió egykori kulturális állapotát, másrészt a jelenben újrafogalmazza a hagyományos műveltség értelmét, az adott táj építészeti jellegét, a népi építészeti kép „örökség" szerepét. Ezek a maradvány elemek a mai napig vagy nem elhanyagolható ré­szei a mindennapi lokális műveltségnek, vagy a lokális identitás tudatos újraformálásá­hoz megőrizendő, ápolandó, tehát „értékkel felruházandó" (anyagi erőforrásokat is mozgósító) részei a helyi társadalomnak. Éppen ezért a szabadtéri néprajzi múzeumok rendszeres feltáró kutatásai mellett nagy a lokális falusi közösségek felelőssége abban, hogy az adott hely épített környezetét újragondolják, fejlesztési elképzeléseiket a taji épített hagyományokhoz igazítsák, hiszen „a turista ... csak rendezett, saját egyedi ka­rakterrel rendelkező, és történelmi hangulatot hordozó településeket látogat. Erdőbényén az erdőbényei jellegzetességek érdeklik, és nem az, amit mindenhol má­sutt is megtalál." 1 A népi építészeti örökség felszíni létesítményei mellett, amelyek közvetlenül be­folyásolják az adott helység látványi befogadóképességét, 2 az épített környezet össze­tevője a földalatti architektúra is. A tipikusan említhető felszín alatti barlangokon és pincerendszereken kívül a sírkialakítás is hordoz tájhoz kötött karakterjegyeket. A sajóvelezdi példa 3 Sajóvelezd a Sajó völgyében, az Upponyi-hegység északi lábánál, Putnoktól három kilométerre (a történeti Cömör határán) fekszik (1. ábra). A mai település két falu, a szorosan egymás mellett fekvő Alsó- és Felsővelezd összeolvadásából keletkezett. A 1. Erdőbénye, 1999. Építészeti javaslatok. Kós Károly Egyesület - kézirat. 2. KUBINSZKY Mihály 1995.; KUBINSZKY Mihály 1997. 21-32. 3. A tanulmány e része a „Pincés temetkezés Sajóvelezden" címmel megjelent tanulmány pontosított, bő­vített változata (1995, In: Tanulmányok és Közlemények (szerk.: UJVÁRY Zoltán). 403-413. (Ethnica Ki­adás). Debrecen-Szolnok.

Next

/
Oldalképek
Tartalom