Kecskés Péter (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közleményei 4. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1987)

Tanulmányok - GRÁFIK IMRE: A Szabadtéri Néprajzi Múzeum „alföldi mezőváros" tájegysége (A 18—19. századi alföldi mezővárosi fejlődés kérdéséhez)

2. kép. Szegedi tanyák (1938, légi felvétel) akban csak szórványosan felbukkanó, s a településektől távoli, de tulajdonjogilag elismert állattartó szállások. Ezek a lakóházaktól messze eső, eleinte csak ideiglenes építmé­nyeket tartalmazó szállások egyre több esetben biztosítot­ták a gabonafélék termelésének üzemi kereteit is. 14 E folya­mattal párhuzamosan alakultak ki a települések megosztott­ságának különböző változatai (pl. az ún. kertes települések). E formációk azt a célt szolgálták, hogy a lakóépületek nem bővíthető, szűk belső tömbjétől elkülönülten gazdasági tér jöhessen létre, közbeékelődve a település magja és a távo­labbi határterületek közé. E gazdasági övezetek gyűrűben, foltokban, tömbökben kapcsolódtak a belterület lakóré­széhez. A 18. századi Alföld földbirtoklási és határhasználati módjában még fellelhető a szabadfoglaláson ill. periódusos újraosztáson alapuló földközösség, s dominált a parlagoló legelőváltó egy- illetve kétnyomásos gazdálkodás. A 19. század folyamán azonban a népesség már vázolt nagyméretű növekedése, a piac és a kereskedelem igényei­nek eltolódása a gabona (pontosabban a búza) irányába, együttesen hozták létre a gazdálkodás rendszerében az üzemágak arányának megváltozását, mely a termelési és értékesítési körülmények következményeként a települési struktúra és a határhasználat megváltozását eredményez­te. 15 Az áruforgalom, s a szállítás javuló feltételei, továbbá a szántógazdálkodásba vonható területek növelhetőségé­nek hatására az állattartás dominanciáját fokozatosan a növénytermesztés ill. azon belül a gabonatermesztés szinte egyoldalú uralma váltotta fel. E folyamat eredménye a fal­vak, mezővárosok határainak kiterjesztése, bérletek, vásár­lások révén területek növelése, a földmüvelés övezeteinek tágítása. E korszak jellemzője ugyanakkor a települések bel­területének rendezése, a halmazos lakórészek utcaszabályozá­sai, a kertségi övek, a korábbi kizárólagos gazdasági terek lakórésszé válása, valamint a szállások átalakulása földmű­velő tanyákká, s a gabonatermelő tanyák szaporodása. A múlt század folyamán kiteljesedő termelési szerkezet­változás, a tagosított, földművelésbe vont területek minél gazdaságosabb kihasználása elősegítették a gazdálkodási mód változását, a háromnyomású rendszer és a váltógaz­dálkodás terjedését, általánossá válását. Az Alföld települési képe tehát jelentős változáson ment át, a települések belterülete és külterülete vonatkozásában egyaránt. A múzeumi tájegység telepítési terve ezt a követ­kezőképpen tükrözi: A Szabadtéri Néprajzi Múzeum tervezésének első szaka­szában csak a Dél-Tiszántúlra kiterjedő telepítési koncep­cióval 13 telek 26 építményének megvalósításával szerepelt

Next

/
Oldalképek
Tartalom