Kecskés Péter (szerk.): Ház és ember, A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közleményei 1. (Szentendre, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, 1980)

Tanulmányok - BALASSA M. IVÁN : Dél-Borsod település- és építéstörténetének vázlata (A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Közép-Tiszavidék tájegysége)

kultikus jelentőséggel felruházott elem már kiszoruló­ban van, a padláson tárolt kukorica sem játszhatott sze­repet. 180 Van viszont az északi magyar lakóháznak egy olyan eleme, mely miatt szükségessé válhat ezen a ponton a mestergerenda alátámasztása — ez pedig a padláson lé­vő fekvő kémény, a „kis kemence", mely a szobában lévő belülfűtős, függőleges füstelvezetésű, azaz „kür­tös" kemence kürtője felett a padláson található, és szerepe az, hogy a függőlegesen felszálló, esetenként lángot és szikrát is tartalmazó füst útját megtörje, láng­talanítsa és szikrátlanítsa. Ezek a fekvő kémények sárból, vályogból, esetenként kövekből is készültek/ 81 és BAKÓ Ferenc szerint: „Bár adat nincs rá, de felté­telezhetjük, hogy ez a fekvő kémény már akkor meg­jelent a palóc házban, amikor a kemence szája felett még nem volt kürtő, csak füstlyuk a mennyezeten." 18 2 Ennek a fekvő kéménynek meglehetősen nagy súlya volt, a tartóelemei három sarokponton biztos alátámasz­tást kaptak (a szoba-második helyiség falánál és a hát­só hosszú homlokzat felől), de a negyedik ponton csak a mestergerendára támaszkodhattak fel. Ugy vélem, hogy ez a statikai bizonytalanság magyarázza azt, hogy a mestergerendát itt, nem messze az ajtótól, mindig na­gyon közel a tüzelőberendezés sarkához, vagy a padká­jába beépítve feltámasztották. Ezt a véleményemet lát­szik az is alátámasztani, hogy a háztípus északkeleti te­rületén, ahol a belülfűtős kemencék füstelvezetésének más módja, a ferde füstelvezető, a kabola ismert, nem is­mert a boldoganya. A boldoganya meglétét az alföld északi peremvidékén így az magyarázhatja, hogy korábban itt is ismert volt a belülfűtős, kürtös kemence, 18 3 az alföldi típusú boglya­kemencére való váltás után azonban ez, a közben némi kultikus tartalmat is nyert szerekezeti elem funkció nél­kül megmaradt. Ez viszont arra vall, hogy nemcsak a Me­zőkövesdtől alig néhány kÜométerre északra lévő Tardon ismerték egykor az északi magyar ház egyik alapvető jel­lemzőjét, a kürtös kemencét, hanem magán Mezőköves­den is. A Mezőkövesden rendkívül jellemző féloldalas szabad­kémény is meggondolkoztató következtetésekhez vezet­het. A kémények ilyen megoldása eleve kizárja a két ke­mencés házat, de ami még ennél is fontosabb, az alföldi magyar ház középpadkáját is. A megye déli részén, ahol a középpadka, mint ezt korábban bemutattuk, ismert volt, nem találkozunk ezzel a kémény megoldással, még szoba-konyha-kamra elrendezésű épületeknél sem, Mező­kövesden viszont a középpadka emlékanyag hiányzik tel­jesen, így a féloldalas szabadkéményt is olyan jellemző­nek tarthatjuk, mely arra utal, hogy a mezőkövesdi ház eredetében az északi magyar, és nem az alföldi magyar háztípushoz tartozik. 184 Végezetül egy funkcionális kérdést is érintenünk kell, mégpedig azt, hogy a mezőkövesdi ház harmadik helyi­sége a kamra, hasonlóan a tőle északra eső területekhez, 21. kép. Tiszatarján, Árpád u. 33. sz. lakóház

Next

/
Oldalképek
Tartalom