Botka Ferenc szerk.: „D. T. úr X.–ben”. Tanulmányok és dokumentumok Déry Tiborról (A Petőfi Irodalmi Múzeum könyvei 4. Budapest, 1995)

HÁROM ASSZONY (Déry Tibor levelezése Pfeiffer Olgával, Oravecz Paulával és Kunsági Máriával) Sajtó alá rendezte: Botka Ferenc

155 A fenti rövidke üzenetet és a hozzá tartozó csomagot már nem sikerült a gyűjtőbe beadni. Május 13-án ugyanis a hajnali órákban Déryt - és a többi „ötvenhatost" - a hírhedt márianosztrai börtönbe szállították. Tíz nappal ké­sőbb Böbe elkíséri Háy Gyulánét Márianosztrára, - annak beszélője volt férjé­vel -, s megtudja, hogy a változás nagyon megviselte a 66 éves írót. Aki testi­leg és lelküeg is igen rossz állapotban van. A márianosztrai elhelyezés ellen számos ismerős és írótárs interveniált: Veres Péter és Szabó Pál - Kállai Gyula művelődési miniszternél, Illyés Gyula ­Révai Józsefnél járt, Boldizsár Iván és Újhelyi Szilárd pedig Szirmai Istvánt, az MSZMP Politikai Bizottságának tagját kereste fel. Böbe kihallgatást kért Földes Lászlótól, a belügyminisztérium első helyettesétől. ígéretek hangzottak el, de a bürokrácia malmai lassan őröltek, s május végén Déry meglehetősen elkeseredett levélben számol be helyzetéről. Ne tévessze meg a mai olvasót az itt-ott optimistának tetsző megfogalmazás: Jó levegőn vagyok", „a táj gyönyörű", „a koszt nagyon kielégítő" stb. Agyoncenzúrázott levelet olvasunk, amelynek két részét ollóval is „megstilizálták". (E kivágott részekre kipontozással hívtuk fel a figyelmet.) Mit is írJiatnék neked? [.....] Nincs már érielme, Iwgy liazudjunk egymásnak. Te is fáradt vagy már, láttam rajtad a múltkori beszélőn, s nem csodálkoztam rajta, neked is neliéz sorod van. Megírtam már, de megismétlem: asszony bátrabban, be­csületesebben és gavallérosabban nem végezlwti a dolgát, mint alwgy te teszed ­nem köszönöm meg, mert megtiltottad -, de azt tudd, Iwgy te segítettél át eddig, s csak az tartott életben, Iwgy rád gondolJwttam. ElmondJwtatlanul kínoz, Jwgy el­rontottam az életedet. Láttam rajtad a beszélőn, nem a szavaidon, de Jwngsúlyon, egy-egy elszóláson, s öntudatlan arckifejezéseiddel elárultad, Jwgy már te is elve­szítetted a reményt. Egyre kérlek: elsősorban magaddal törődj, magadra, gondolj, a te szép, fiatal életkedvedet ne nyomorítsa meg, Jwgy Jwzzám tartozol! A legna­gyobb őszinteséggel mondom ezt neked: a lelkiismeretem sok minden alól feloldoz­na, Jw csak egy goiwlolattal is tudnék Jwnnyíteni a sorsodon. Nagyon szeretlek, szívem! Kisböbém, az utolsó ember vagy talán, akit megszerettem ebben az élet­ben, s egész biztosan az utolsó nő, akibe ez az öreg, kihűlő szív szerelmes tudott leríni. Ha vigasz számodra az elrontott éveidért, altkor tudd meg azt is, Jwgy bol­dog voltam veled, veled éltem a legboldogabban - s épp ezért s mert annyira sze­retlek, kírwz olyan elviselJwtetlenül a sorsod. De Jwt ne beszéljünk erről többet! ­Magamról nincs mit írnom. Egészségileg nem vagyok jól, az elmúlt JiónapoJcban Márianosztra, 1959. máj. 31.

Next

/
Oldalképek
Tartalom