H. Kolba Judit szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításának vezetője 2 - Az államalapítástól a török kiűzéséig - A XI_XVII. század története (Budapest, 2005)

6. TEREM - Magyarország három részre szakadása. A török hódoltság (XVI. század második fele - XVII. század) (Gerelyes Ibolya)

51. Népitekkel díszített török pallos, XVII. század máig fennmaradt kiváló alkotásai. A bu­dai Mahmud pasa-bástya XVII. századi emléktáblája a törökség katonai célú épít­kezéseire emlékeztet (48. kép). Nemcsak a közigazgatási és katonai központtá tett helységek képe változott meg, hanem a megtelepedő oszmán kereskedők és kéz­művesek tevékenysége révén a muszli­mok életmódjának megfelelő, őket ki­szolgáló új iparágak is meghonosodtak: ezek egyike a rézművesség volt. A budai török rézművesek magas szintű mester­ségbeli tudását tanúsítja a két, Budán lelt, vésett díszű kiöntőcsöves kanna (49. kép). Ezeket minden bizonnyal vizeskan­naként használták, de szerepük lehetett a napjában ötször elvégzett rituális mosa­kodásnál is. A magyarokétól eltérő étke­zési szokásokra és ételekre utalnak az ége­tett agyagból készült, mázzal bevont tal­pas tálak és csészék. A törökökkel együtt délszláv néptöredékek érkeztek hozzánk, részben első generációs muszlimként, részben kisegítő alakulatként, mint pél­dául az ún. martalóc katonaság. A balkáni eredetű falusi lakosság viszont az oszmá­nok elől menekült a végvidéki harcok so­rán megürült délvidéki területekre. Ennek megfelelően a rájuk jellemző tárgyak, használati eszközök elsősorban a Dél­Dunántúlon, illetve az Alföld déli részén kerülnek elő. Szinte kizárólag csak a dél­dunántúli ásatásokból ismertek az ún. iflák (vlach) lakosság kézikorongon ké­szült, durva kivitelezésű fazekai. Délszláv eredetűek azok a kincsleletek is, amelyek a kiállított törökös balkáni ékszereket: azaz a gyengébb minőségű ezüstből ké­szült, csüngős fej- és ruhadíszeket, vala­mint a szokatlanul nagy méretű fülbeva­lókat tartalmazták. Egyértelműen balkáni, ezen belül szerbiai műhelyre és egyházi használatra utalnak a szentek képével és cirill betűs ószláv nyelvű feliratokkal dí­szített ezüstcsészék, amelyek oszmán-tö­rök műhelyekben is készülhettek. így va­lószínűleg oszmán mester alkotása volt a terem első részében kiállított, Fráter György nevét és az 1537-es évszámot vi­selő tálacska (50. kép). Török hatásra ma­gyar mester is készíthette azt a „tizenöt éves háború" (1593-1606) idején földbe került csészét, melyet Makó mellett, két gótikus ezüstpohár társaságában rejtett el egykori tulajdonosa. A hódítók módosabb rétegeinek közvetí­tésével - a mindennapi élet egyszerű hasz­nálati tárgyai mellett - Magyarországon is megjelentek a keleti eredetű luxustár-

Next

/
Oldalképek
Tartalom