H. Kolba Judit szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításának vezetője 2 - Az államalapítástól a török kiűzéséig - A XI_XVII. század története (Budapest, 2005)

6. TEREM - Magyarország három részre szakadása. A török hódoltság (XVI. század második fele - XVII. század) (Gerelyes Ibolya)

52. Török bőrköpeny XVI. század gyak: a távoli Kínából hozott finom por­celántálak és -csészék, az ugyancsak kí­nai és Európában ritkaságnak számító, különleges szépségű, zöldmázas szela­don edények, valamint a szíriai fazekas­ság termékei is. Ez utóbbit egy türkizmá­zas fazék képviseli. Az oszmán kerá­miagyártás két kiemelkedő központjának termékei: az Európa-szerte híres és ked­velt izniki, majd később a kiitahjai fa­janszedények is eljutottak a magyaror­szági hódoltságba. Egyik legszebb darab­juk az az 1570 körül készült izniki fa­jansztál, amelynek virágaiban, a vörös színnel megfestett rózsákban és tulipá­nokban a későbbi magyar népművészet kedvelt motívumaira ismerhetünk. A XVI. század első felétől a magyar főúri és nemesi családok tulajdonában feltűn­tek az akkorra már Európában is divatos­sá vált török szőnyegek, hímzések és dísz­fegyverek. Az oszmán ötvösség klasszikus korszakának legszebb darabjait idézik azok a türkizekkel, illetve inkrusztált nef­ritekkel díszített pallosok, amelyek közül az egyik a hagyomány szerint Zrínyi Miklós (1620-1664) horvát báné, a híres hadvezéré és költőé volt (51. kép), míg a másikat gróf Esterházy János adomá­nyozta a Nemzeti Múzeumnak a múlt század elején. Ez utóbbi minden bi­zonnyal a XVII. század végi felszabadí­tó háborúk során, zsákmányként került az e harcokban komoly szerepet vállaló Esterházy-család tulajdonába. Mivel a legnagyobb számban erdélyi protestáns templomokban maradtak fenn, ezért világszerte erdélyi szőnyegként tartják számon a többségükben a nyugat­anatóliai Usak városában készült XVII. századi imaszőnyegeket. A bemutatott darabok gyapjúfonalból, csomózott tech­nikával készültek. Az oszmán textilmű­vészet kiemelkedő alkotása a bársony­ból varrt, skófiummal hímzett. XVII. század eleji lótakaró. A XVI. elején készült az a rátétdíszes, hímzett lovas bőrköpeny, amelyet a hagyomány szerint a mohácsi csatában zsákmányolt az Almássy-család egyik őse (52. kép). A MAGYAR ÉS A TÖRÖK VÉDŐVONAL KIALAKULÁSA - SZEMBENÁLLÓ VÉGVÁRRENDSZEREK Az oszmán előrenyomulás elleni védeke­zés az ún. végvárrendszeren alapult. Ez először egy hevenyészett, többször válto­zó, észak felé elmozduló vonal volt, amely igazi „rendszerré" csak a XVI. század második felében vált. Az Adriai­tenger partjától Szatmárig húzódó, hat főkapitányságra osztott védőövezet 1556­tól a bécsi Udvari Haditanács fennhatósá­ga alá tartozott, amely felett a közvetlen irányítást a kerületi főkapitányok gyako-

Next

/
Oldalképek
Tartalom