Mikó Árpád – Sinkó Katalin szerk.: Történelem-Kép, Szemelvények múlt és művészet kapcsolatáról Magyarországon (A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2000/3)

KATALÓGUS - XIII. Állami történeti reprezentáció - BELLÁK GÁBOR: Benczúr Gyula és a budavári palota Hunyadi-terme (1902-1919)

2. A budai királyi vár Hunyadi-terme 1907-ben Vasárnapi Újság 64 (1907) 26. képeket. A képek formátumából ítélve az valószínűsít­hető, hogy Benczúr az ablakközök keskeny, másfél mé­teres falaira eredetileg nem tervezett képeket. Hausz­mann Alajos 1903-as beszámolójában azonban már nyolc képről ír, így bizonyos, hogy a nyolcképes változat ter­ve 1902 és 1903 között alakult ki. A sorozat később a Mátyás művészei körében és a Mátyás királlyá választása a Duna jegén című vázlatokkal egészült ki. A Benczúr által tervezett sorozat végül is nem készült el. A nyolcrészes ciklusnak csupán két darabját fejezte be teljes méretben (203 * 435 cm), és ezeket valóban el is helyezték a Hunyadi-teremben. A két mű, a Mátyás fo­gadja a pápa követeit (1915) és a Diadalmas Mátyás (Má­tyás bevonulása Budára, 1919) egy 1939-es családi feljegy­zés szerint „a falba eresztve" voltak ott láthatók. Ez utób­bi kép ismeretlen úton és céllal 1944-ben a római ma­gyar követségre került (TELEPY 1959 szerint viszont az it­teni olasz követségre). A vázlatok viszont mind a nyolc képhez elkészültek, s bár fényképről valamennyi ismert, közülük csupán három darab lelhető fel: a Mátyás művészei körében, a Mátyás fogadja a pápa követeit és a Mátyás és Holubár című darabok, mindhárom a Magyar Nemzeti Galéria gyűj­teményében. A Mátyás az igazságos egykor a Fővárosi Képtár gyűjteményében volt, jelenleg háborús veszteség­ként tartjuk nyilván. A Mátyás és Beatrix esküvője, vala­mint a Mátyás tudósai körében jelenleg ismeretlen magán­gyűjteményekben lappanganak. A Mátyás királlyá válasz­tása a Duna jegén című vázlatról évtizedek óta nincsenek adataink, csak remélhetjük, hogy ez is megvan valahol. A Diadalmas Mátyás vázlata 1939 januárjában az Ernst­Múzeum aukcióján szerepelt, s a Miniszterelnökség vette meg. Az ő tulajdonukként szerepelt az Országos Szép­művészeti Múzeum 1944-es Benczúr-kiállításán (11. sz), s mint ilyen semmisült meg Budapest ostromakor. Benczúr, mint minden történeti munkájánál, a Má­tyás-terem esetében is komoly történeti előtanulmányo­kat folytatott. A könyvtáráról készült mintegy ötszáz tételes jegyzékből (MNG Adattár 6060/1954) kiderül, hogy a korszak Mátyásra vonatkozó fontosabb történe­ti publikációi és forráskiadványai Benczúr könyvtárában is megvoltak: Csánki Dezső, Teleki József, az 1870-es évek óta személyesen is ismert Fraknói Vilmos monog­ráfiái, Galeotto Marzio munkája, a Márki Sándor által szerkesztett Mátyás király emlékkönyv, népiskolai tanköny­vek, sőt egy különleges kiadvány is, amely épp egy 1902­ben rendezett Hunyadi-kori lovasjátékról szóló füzet volt. A Mátyás-terem tematikai koncepciójában nem ne-

Next

/
Oldalképek
Tartalom