W. Nagy Ágota szerk.: A magyar mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti és vadászati szaknyelv kialakulása. (Bpudapest, 2003)

Szabó T. Attila: Az örökléstan (genetika) nevének és szakszókincsének előtörténete Váradi Lencsés György, Apáczai Csere János és Festetics Imre munkáiban

Az örökléstan (genetika) nevének és szakszókincsének előtörténete Váradi Lencsés György, Apáczai Csere János és Festetics Imre munkáiban SZABÓT. ATTILA Bevezető Mélységes mély a múltnak kútja... A Thomas Mann által szállóigévé tett ősi felis­merés a genetika tudományának története szempontjából is végiggondolandó, kü­lönösen napjainkban, amikor kis nemzetek állnak - némileg tanácstalanul - az Euró­pai Unió nagy öröksége előtt. Állnak Nyugat-Európa előszobájában, ahol gondos polgárok (civitas prudens) védik évszázadok, ha nem évezredek óta közösségeik múltját, gondozzák tisztelettel közösségi értékeiket. Hasonló értékeink nekünk is vannak. Csak fel kell mutatnunk ezeket régi-új európai közösségünk gazdagításá­ra, épülésére, méltóságára. Meg kell értenünk, hogy nemzeti tudományosságok nélkül a szó szoros és átvitt értelmében sem lehet nemzetközi tudományról beszél­ni. Sajátosan igaz ez az egyik legnemzetközibb tudomány, a genetika esetében is. A következőkben az első magyar örökléstani szövegek közül veszünk néhányat vizsgálat alá, az első magyar nyelvű átörökléssel foglalkozó szakirodalmi emlé­kektől egészen a genetika név elfogadásáig. Az adatok alapján megállapítható, hogy örökléstani (örökletes betegségekre) vonatkozó ismeretek már az első ma­gyar nyelvű orvosi szövegekben felbukkannak 1 , ezeknek az ismereteknek első ­szakszókincsre is figyelő - rendszeres bemutatására a Magyar Encyclopaediában kerül sor 2 , a genetika elnevezést az átöröklés törvényszerűségeit kutató tudo­mányág megnevezésére magyar nyelvterületen elsőként Festetics Imre használja 3 , de az ezt követő több mint egy évszázadban ez a név a magyar szakirodalomban nem 4 , vagy csak jelentéktelen mértékben terjedt el 5 , majd egy időre (mint „burzsoá áltudomány") ismét kiszorult a szaknyelvbőr. 1 Lencsés Gy. 1570-es évek. 2 Apáczai Csere J. 1653. 3 Festetics I. 1819,1820. 4 Gelei J. 1921. 'Szabó Z. 1938, 2001. ' Szabó T. A. 1976.

Next

/
Oldalképek
Tartalom